Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně  |  TV Freak

Ukrajinci hlásí, že se nevzdávají

20.6.2006, Marek Numerato, článek
K jistým postupujícím se přidalo Španělsko. Ukrajina odčinila vysokou prohru z prvního zápasu a získala zpět ztracené sebevědomí.

Sparťan Lustrinelli se stal žolíkem kouče Kuhna

Po pondělku mají všichni účastníci šampionátu na kontě již dvě odehraná utkání. Reprezentanti Toga, kteří zprvu hodlali zápas se Švýcarskem bojkotovat, vstoupili do souboje aktivně. Gólový účet však otevřeli reprezentanti země helvetského kříže. V 16. minutě přinesla ovoce spolupráce asistujícího Barnetty a zakončujícího Freie. Krátce před koncem poslal trenér Kuhn do hry i Sparťana Lustrinelliho. Ten důvěru kouče nezklamal. Precizní přihrávkou vyzval Barnettu k zakončení. Barnetta u hranice velkého vápna krásným "angličanem" zvýšil na 2:0. Togo již nemá šanci postoupit do osmifinále. "Nemůžeme být šťastní, ale jsme tady od toho, abychom se učili a myslím, že soupeři nám ukazují dobrý příklad," shrnul přínos účasti na mistrovství pro mužstvo Toga kouč Pfister. Mezi zbylými třemi mužstvy skupiny G, Koreou, Francií a Švýcarskem, může dojít k nejdramatičtějšímu boji o účast ve vyřazovací části šampionátu.

Ukrajinská houpačka

Ukrajinské počínání na mistrovství připomíná houpačku. Jednou jsou dole, podruhé nahoře. Svěřenci kouče Blochina se rázně vyrovnali s debaklem 0:4 od Španělů a dnes stejným výsledkem převálcovali Saúdskou Arábii. Saúdové podali prozatím nejhorší výkon ze všech týmů na šampionátu. Vysoké vítězství proto nelze pokládat za důkaz kvality ukrajinských reprezentantů. Za ziskem tří bodů vykročili Ukrajinci již ve 4. minutě. Po rohovém kopu se k míči bez přípravy dostal Rusol a nasadil soupeřovu brankáři pověstné jesličky. Do přestávky se ještě z obdivuhodné vzdálenosti střelecky prosadil Rebrov. Po poločase se gólového zápisu dočkala i hlavní hvězda ukrajinského výběru, Andrej Ševčenko. Čerstvá posila londýnské Chelsea si zároveň připsala asistenci při čtvrtém gólu Blochinova mužstva, jehož autorem byl Kaliničenko.

Mladík Torres vévodí kanonýrům šampionátu

Úvod večerního utkání mezi Španělskem a Tuniskem neodpovídal papírovým předpokladům. Afričané se překvapivě dostali do vedení. První Mnariho střelu sice Casillas vyrazil, jenže obrana Španělska v tento moment zaspala a Mnari měl z blízkosti možnost reputace. K radosti Tunisanů se nemýlil. Španělé si poté vytvořili na hřišti převahu, ale na gól čekali až do 71. minuty. K odraženému míči se dostal pohotový Raúl a vyrovnal.

Chvíli na to Španělům vyšla spolupráce dvou mladíků. Záložník Fabregas vyslal do sólového zakončení Torrese. Útočník Atletica Madrid si vzhledem ke svému věku dvaadvaceti let počínal proti gólmanovi Boumnijelovi velmi zkušeně a získal borcům z Pyrenejského poloostrova vedení.

V poslední minutě si ofenzivně ladění Španělé vybojovali možnost zahrávat pokutový kop. Se štěstím penaltu proměnil opět Torres a po dvou odehraných zápasech je nejlepším střelcem šampionátu. Ač byl průběh utkání pro Španěly dlouho nepříznivý, nakonec se před nimi otevřela osmifinálová vstupní brána. Tunisané jsou si dobře vědomi toho, že měli na dosah historický úspěch. "Většinu zápasu jsme hráli velmi dobře a nedovolili jsme Španělům hrát to, co chtěli. Bohužel jsme nebyli schopni udržet tuto koncentraci celých devadesát minut," řekl obránce Radhi Džajdí.

Fotbálek si zahráli i roboti

Nejen lidé soupeří ve fotbale o titul mistrů světa. V Brémách si zahráli i roboti. Jejich počínání je oproti hvězdám lidského původu značně nemotorné, přesto turnaj RoboCup má své příznivce. Soutěžili zde "robopejskové", roboti různých velikostí a tzv. humanoidi.

Italský list La Gazzetta dello Sport hodnotil úroveň televizních spolukomentátorů jednotlivých zápasů mistrovství světa. Nejlépe dopadl šampión z roku 1982 Bergomi, nejhorší posudek si vysloužil sudí Collina a bývalý kanonýr Rossi. Určitě by bylo zajímavé sestavit hodnocení českých spolukomentátorů. Jaké vysvědčení by novináři asi vystavili Lubošovi Kozlovi nebo Vladimírovi Šmicerovi?

Pondělní výsledky:

Švýcarsko - Togo 2:0 (16. Frei, 88. Barnetta)
Saúdská Arábie - Ukrajina 0:4 (4. Rusol, 36. Rebrov, 46. Ševčenko, 84. Kaliničenko)
Španělsko - Tunisko 3:1 (76. a 90. z penalty Torres, 71. Raúl - 8. Mnari)