Články  |  Doporučení  |  Diskuze
Cestování  |  Pohyb a zdraví
Psychologie
Relax a odpočinek
Saunování  |  Lázně
Styl a vzhled
Gurmán  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně  |  TV Freak

Účesům pro letošní zimu vládnou barvy přírody a rozvernost

10.1.2006, Simona Polcarová, článek
V účesové tvorbě vedou letošní zimu techniky střihu, díky kterým vlasy vypadají decentně rozčepýřeně, střapatě i neuspořádaně. Výsledný účes má působit vždy svěže, aniž by se zdálo, že je jeho úprava a údržba náročná.
„Nosí se vlasy kratší i dlouhé, hlavní zůstává lehkost a přirozenost. Důležité je, aby účes působil plně,“ podotýká kadeřník a vizážista Radek Oliver z brněnského kadeřnického a vizážistického studia, které nese jeho jméno. Aktuálním trendem jsou podle něj vlasy prodloužené na krku a nahoře na temeni krátké. „Velkou roli hraje ofina. Nosí se střapatá, zešikmená, do půloblouku i s dlouhým pramenem podél obličeje,“ naznačuje známý vlasový stylista různé možnosti. Out je momentálně mikádo střižené do podkovy ve stylu seržantky Makepeacové, naopak se nosí asymetrické tvary na stranu.


Víte, kolik odstínů může mít blond barva?


Mezi barvami na vlasy vládnou barvy přírody, podbarvování ustupuje plastickému probarvení, doznívá éra neonových melírů.

„Pracuji převážně se značkami Alcina a Goldwell, s nimiž jsem velmi spokojen. Obě firmy začaly právě s vlasovou kosmetikou, a proto jim naprosto důvěřuji. Třeba Alcina působí na trhu už šedesát let, což o něčem svědčí. U obou značek mi také vyhovuje pestrá barevná škála a skutečnost, že barvy dobře drží,“ podotýká Oliver. Módní probarvování si chválí, protože dodává vlasům na objemu a účes pak vypadá plastičtěji.

„Vlasy se oživují jasnějšími nebo tlumenějšími odstíny. Většinou základní barvu konturuji třemi dalšími tóny,“ naznačuje Radek Oliver. Do plavých vlasů se kombinuje několik přirozených blond odstínů, nepoužívá se už bílá blond či slonová kost, ale jen světlejší a tmavší tóny – namátkou oříšková blond, rapid blond, brazil, karamel, amaretto či cognac.

Brunetkám sluší různé odstíny kaštanu až po měděné tóny, moderní je rovněž prosvětlení horního pláště vlasů a tmavší barva po stranách. Návrat k přírodě hlásají barvy jako indiánské léto, dub, buk nebo skořice. Stále in zůstávají také měděné tóny v pestré škále odstínů přes bolero, sherry, toledo a rosewood až po grenadine a granát.

Černé vlasy se stínují tón v tónu, méně obvyklé je už kontrastní probarvování. Rozhodne-li se žena pro černou hřívu, měla by se určitě svěřit odborníkům. „Černá barva sama o sobě je moc tvrdá, a když výsledek neodpovídá představám, velmi špatně se přebarvuje,“ upozorňuje Radek Oliver.


Kotlety - vizitka moderního muže


S módou by měli jít i muži. Pomalu odzvání vyholeným hlavám – pokud nejde o účelovou nutnost – a přestává být aktuální i několikadenní strniště, naopak se nosí hladká tvář. „Vajíčko“ z vousů kolem úst a brady momentálně nahrazuje „muška“ pod dolním rtem. Náznak kotlety by měl být vidět u každého moderního muže. Radek Oliver ji doporučuje zachovat na šířku dvou prstů.

Zvýšenou péči bychom měli v zimním období věnovat hydrataci vlasů i vlasové kůže. „V zimě bývá vlasová pokožka vysušená, vlasy trpí nejen větrným počasím, ale také v interiéru vlivy klimatizace či ústředního topení. Proto v zimě nesmíme zapomínat na hydratační vlasové krémy,“ připomíná Radek Oliver. Balzámem pro naše vlasy jsou výživné a hydratační vlasové masky. Aplikují se jednou za čtrnáct dní až tři týdny, nechávají se působit patnáct až dvacet minut, ovšem musejí se důkladně opláchnout.


Lesk na tváře i na víčka


Co se týká líčení, přicházejí v zimní sezoně ke slovu kouřové a perleťové odstíny. „Důležitý je lesk rtů, očí a očních víček,“ tvrdí Radek Oliver. Pokud právě malování očí mnoho nedáte, nikdy byste neměly zapomenout alespoň na řasenku a tvářenku. V zimě se dává přednost hydratačním a voděodolným řasenkám, protože oči mohou v mrazivém počasí slzet. Ze selektivní kosmetiky Radek Oliver ctí značky Alcina, Max Faktor, Ester Lauder, Helena Rubinstein či Christian Dior. „Ester Lauder má vynikající hydratační rtěnky a konturovací tužky, Max Factor nabízí kvalitní make-upy a řasenky a u Heleny Rubinstein najdete nádherné oční stíny,“ vyjmenovává přednosti značek Oliver, a dodává: „Noste, v čem se cítíte dobře, a co vám pomáhá k dobré náladě.“

Foto: Rudolf Kotulán