www.relaxuj.cz
>

Turín, město nejen olympijské

Turín, město nejen olympijské
, , článek
Pořadatelským městem zimních olympijských her v tomto roce se stal italský Turín. Předpokladem hostitelství vrcholové sportovní akce je samozřejmě vybudování rozsáhlé infrastruktury, která do regionu naláká kromě sportovců a fanoušků i turisty.
K oblíbeným
reklama

Ve stínu gondol, kolosea a Davidovy sochy


Turín na Apeninském poloostrově nepatří mezi nejvyhledávanější cestovatelské cíle. V tomto směru nemůže konkurovat Římu, Benátkám nebo Florencii. Olympiáda je dobrou cestou k vylepšení obrazu města v očích aktivních turistů i pasivnějších zájemců o relaxaci.


Jedinečný důkaz Ježíšovy existence


Turín se stal v roce 1861 nakrátko prvním hlavním městem sjednoceného Italského království. Vzhledem ke geografické poloze však tvář piemontské metropole utvářela také francouzská kultura. Země galského kohoutka Turínu po staletí dominovala. O kulturu a památky není ve městě nouze. Dominantu tvoří Piazza San Carlo se dvěma barokními chrámy a s jezdeckou sochou Emanuela Filiberta II. Z náboženského hlediska má pro křesťanské věřící nesmírný význam turínský dóm, v němž se nachází cenná relikvie, Svaté plátno. Na tomto dlouhém pruhu látky je údajně otisknuta celá postava Ježíše Krista. Příznivci uměleckých sbírek a historických památek naleznou uspokojení v početných turínských galeriích a muzeiích.


FIAT, symbol města


Symbolem města je automobilová továrna FIAT, která vyrobila první vůz již v roce 1899. K této značce neodmyslitelně patří rodinný klad Agnelliů, jejichž všeobecnému respektu v očích italské veřejnosti může premiér Silvio Berlusconi jen tiše závidět. V dnešní době FIAT v Turíně nezaměstnává velký počet dělníků. Město je sídlem firmy a jejího výzkumného centra. Výrobny vozů má automobilka rozmístěny po celém Apeninském poloostrově i za hranicemi, např. v Polsku nebo v Argentině.


Foto: LaPresse. Photogalery Totino 2006 [online]. [cit. 2006-02-27]. Dostupné z: http://www.lapresse.it/toroc/luoghi_torino_en.asp


Pro mlsné jazýčky


V Turíně jsou díky úrodné piemontské půdě k dostání potravinářské výrobky, kterými žádný gurmán nepohrdne. Mlhavé podnebí vytváří skvělé podmínky výskytu výborných lanýžů, velké, velmi drahé a podle odborníků nejchutnější houby. Piemont je vyhlášenou vinařskou oblastí. Místní nebbiolo, barbaresco nebo barberu lze jen doporučit. Nejznámějším pokrmem je zeleninová omáčka Bagna Caoda. Milovníci sladkého neodolají dezertu Panna Cotta, který je připravován na tisíce způsobů. Smetanový dort se podává v likérové, čokoládové nebo karamelové variaci.


Foto: LaPresse. Photogalery Totino 2006 [online]. [cit. 2006-02-27]. Dostupné z: http://www.lapresse.it/toroc/luoghi_torino_en.asp


...a konečně sport!


Volný čas obyvatel Turína naplňuje především sledování sportovních událostí. V tomto případě nelze začít jinak než fotbalem. Ve městě působí dva slavné kluby, Juventus a Torino FC. Dohromady obě mužstva získala pětatřicet titulů ligového mistra, čímž překonávají i součet milánského AC a Interu. Juventus má letos nakročeno k dalšímu vítězství, Torino FC se pokouší o návrat do nejvyšší soutěže. Ve městě se každoročně běhá mezinárodní maraton. Nedaleko Turína se nachází golfový areál. Vrcholem sportovních funkcionářů z radnice bylo dosažení pořadatelství letošní olympiády. Sportovní akci museli ustoupit i jindy nedotknutelní fotbalisté. Hvězda Juventusu, Patrick Vieira, musel opustit své hotelové apartmá. Jeho bývalý domov zabrali funkcionáři Mezinárodního olympijského výboru. Pocty hostitelství zimních her se Turínu dostalo jako teprve druhému italskému městu, po Cortině d'Ampezzo. Řím hostil jedenkrát letní olympiádu. Většina sportovišť letošních her se nachází mimo město ve vzdálenosti do sta kilometrů západním směrem. Curling hostilo například Pinerolo, většinu lyžařských disciplín Pragelato a snowboardistům posloužila Bardonecchia.


Za jídlem i za Nedvědem


Turín je vzdálený od Prahy zhruba tisíc kilometrů. Na své si v piemontské metropoli a jejím okolí přijdou milovníci kvalitní kuchyně, kultury a lyžování. V akci můžete v Turíně spatřit nejlepšího fotbalistu samostatné České republiky, Pavla Nedvěda.

Foto: LaPresse. Photogalery Torino 2006 [online]. [cit. 2006-02-27]. Dostupné z: http://www.lapresse.it/toroc/luoghi_torino_en.asp
reklama
Nejnovější články
Vztahová koučka: jaké je seznamování v době koronaviru? Vztahová koučka: jaké je seznamování v době koronaviru?
Podle psychologů může být samota nebezpečná, ale to nám asi dochází všem. Člověk je vztahová bytost. Pandemie může naše vztahy ale paradoxně dokonce posílit a pomoci nám najít životního partnera.
13.4.2021, článek, Pavlína Uhrinová6 komentářů
Všeho s mírou: fitness trackery mohou negativně ovlivnit psychiku Všeho s mírou: fitness trackery mohou negativně ovlivnit psychiku
I mnoho dobrého škodí. To je všeobecně dobře známá věc a znovu ji potvrdila i studie od Digital Health Generation. Ta zjistila, že zejména mladiství jsou náchylní na obsedantní chování v důsledku používání fitness trackerů.
29.9.2020, článek, Milan Šurkala3 komentáře
Aerobním cvičením proti Alzheimerovi, potvrzují vědci Aerobním cvičením proti Alzheimerovi, potvrzují vědci
S vyšším věkem přichází i různé neduhy a člověk by se měl snažit proti nim bojovat. Jedním z problémů je zhoršující se výkon paměti a v horším případě i Alzheimerova nemoc. Dá se proti ní ale bojovat aerobním cvičením.
8.6.2020, článek, Milan Šurkala
Západní Austrálie: hraniční kontrola a první kilometry na opačné straně Západní Austrálie: hraniční kontrola a první kilometry na opačné straně
Po přesednutí v Dubaji konečně míříme na australský kontinent. Abychom to neměli tak jednoduché, čeká nás hraniční kontrola. Na zádrhely v ní se podíváme v dnešním díle, kdy si povíme i o prvních australských kilometrech na silnici.
1.6.2020, článek, Milan Šurkala
Západní Austrálie: s leteckou zastávkou v Dubaji Západní Austrálie: s leteckou zastávkou v Dubaji
Vydali jsme se na další velkou cestu, se kterou se s vámi podělíme a přidáváme ji jako tip i pro vaši dovolenou. Tentokrát to bude opomíjený západ Austrálie. Cesta tam je ale dlouhá, a tak si uděláme několikahodinovou leteckou přestávku v Dubaji.
7.8.2019, článek, Milan Šurkala