Články  |  Doporučení  |  Diskuze
Cestování  |  Pohyb a zdraví
Psychologie
Relax a odpočinek
Saunování  |  Lázně
Styl a vzhled
Gurmán  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně  |  TV Freak

Tradiční čínská medicína – skutečný recept na udržení zdraví nebo jen módní pojem?

13.3.2006, Doris Danielová, článek
Je alternativní medicína jen pouhým lákadlem, jak vyprázdnit peněženky klientů? Proč se spoléhat na čtyři tisíce let staré léčebné metody? V čem zkalamala klasická medicína? Odpovědi najdete v sérii článků na toto téma...
Tradiční čínská medicína (obvyklá zkratka je TCM Traditional Chinese Medicine) se již čtyři tisíce let udržuje na první příčce žebříčku všech dosud užívaných prastarých léčebných metodik. Srovnat se s ní dá jen medicína indická – ayurvéda – a poté ještě metody od TCM odvozené (například medicína tibetská).

Pokud si žádáte jasnou odpověď, zda je čínská medicína vyhazování peněz či podvod, odpovídám jasně – NE, není to podfuk, ani ztráta času, je to cílevědomá práce na sobě, na udržení zdraví, prodloužení věku a aktivity až do vysokého stáří. Na rozdíl od mnoha hormonálních a často i nebezpečných léků, které nabízí nyní obzvláště kvetoucí Medicína proti stárnutí.

Výsledky Tradiční čínské medicíny hovoří za vše. Její blahodárné účinky jsou založeny na přirozené cestě - úpravou stravy, cvičeními, akupunkturou – a to vše zaručeně bez vedlejších účinků. Doporučuji se však svěřit do rukou odborníka a zvláště pokud se týče bylin z Číny dovážených, důvěřovat jen renomovaným značkám. (V následujících článcích upřesním, které to jsou.)

Proč se v dnešní době neobvyklého rozkvětu vědy, techniky, vynálezu všemožných nových léků, genetického inženýrství a umělých oplodnění máme vůbec zabývat nějakou několik tisíc let starou léčebnou technikou?

Odpověď je jednoduchá, ale nepotěší. Věda totiž na celé čáře zklamala při léčení chronických, to jest dlouhodobých nemocí. Celosvětově (jako dobrý příklad nám může posloužit USA, o vyspělosti jejího zdravotnictví jistě nikdo nepochybuje) totiž nezvykle roste spotřeba drahých léků, a přesto (!) nemocnost obyvatel těchto vyspělých zemí (USA, Evropská Unie apod.) STOUPÁ!


Průmět akupunkturních drah na trup člověka. Ilustrační foto: Doris Danielová


Nežádoucí účinky aneb škodlivost nadměrného užívání léků


V USA byl v minulém roce dokončen výzkum, podle kterého na nežádoucí účinky léků podávaných v dobré víře pacientům pomoci zemře ročně sto tisíc (!!!) lidí. Jednoduchou interpolací docházíme k závěru, že obdobná situace bude i v zemích Evropské Unie, kde se podobný výzkum v současné době dokončuje a jehož výsledky budou brzy publikovány. (Seznam podrobné literatury je k dispozici u autorky článku.)


Alternativní medicínu podporuje i Evropský parlament


Situace je již tak kritická, že se jí zabývá dokonce sama WHO (Světová zdravotnická organizace) a DOPORUČUJE všem zemím světa začlenit více postupů alternativní a komplementární medicíny do svých národních zdravotních programů, včetně vytvoření digitálních knihoven dostupné literatury apod.

Problematikou škodlivosti nadužívání léků a postupů „vědecké“ čili „školské“medicíny se zabývá v současné době i Evropský Parlament, kde se projednává Program na ochranu zdraví a spotřebitele, a v jeho rámci by měla být včleněna i větší role tzv. alternativní medicíny a tedy i tradiční čínské medicíny, a to takřka na prvním místě.

Dokonce i Rada vlády pro lidská práva doporučila České vládě, aby zařídila implementaci postupů alternativní medicíny do legislativy našeho zdravotnictví, což má vypracovat ministr zdravotnictví do 31. března 2006.

Dnešní článek berte jako uvedení do problému a základní seznámení se situací. V zítřejším článku se dozvíte, kdy je vhodné užívat postupů vědecké medicíny, a kdy je naopak vhodné zamyslet se nad tím, zda by nepomohly postupy medicíny komplementární a alternativní.

S přáním pevného zdraví
Vaše Dr. Danielová Doris