Tipy na zimní dovolenou na Slovensku

Tipy na zimní dovolenou na Slovensku
, , článek
Tatry našince vždycky lákaly nejen díky nadmořské výšce, ale i čerstvému vzduchu a bohatství léčivých pramenů na úpatí hor. Nabízejí ideální podmínky pro lyžování, které si ještě můžete zpestřit termálními koupelemi.
K oblíbeným

Vítejte ve vitálním světě Tatralandie!


Přímo v Liptovském Mikuláši totiž vyrostl lákavý areál Tatralandia s možností ubytování, aquaparkem i wellness střediskem Tatra-Therm Vital. Kromě ubytování snů v apartmánech nebo stylových srubových bungalovech na vás čeká šest termálních bazénů s teplotou vody od 24 do 39ºC a čtyři tobogány. Vedle termální vody si můžete dopřát i proceduru v uhličité nebo jodobromové lázni. Ozdravě těla rovněž poslouží zimní saunové centrum a masáže, ať už klasické, reflexní nebo podvodní, či léčebný tělocvik a rehabilitační plavání. Pro zcela neúnavné typy bude třešničkou na dortu westernové městečko. Tam si vedle dalšího vyžití můžete také zapůjčit kompletní lyžařské či snowboardové vybavení nebo dokonce sáňky.


Sleva na vlek i do bazénu


Zimní dovolená v Tatralandii láká rovněž řadou slev. Při ubytování v Holiday Village máte zdarma skibus, který vás zaveze do patnáct kilometrů vzdáleného lyžařského areálu Jasná s řadou upravovaných sjezdovek pro začátečníky i pokročilé. K ubytování se rovněž váže dvacetiprocentní sleva na skipas a vstup do termálních bazénů aquaparku. Různých výhod lze využít při návštěvě motokár, restaurace či atrakcí ve westernovém městečku.
Tatranská Lomnica, místo uprostřed lyžařského ráje


V Národním parku Vysokých Tater leží Tatranská Lomnica. Pokud se ubytujete v hotelu Slovan, bude vás jen tři sta metrů dělit od lanovky do lyžařského centra Skalnaté Pleso a pět set metrů od lyžařského areálu Jamy. Další možnost lyžování se nabízí v pět kilometrů vzdáleném Starém Smokovci nebo deset kilometrů vzdáleném Ždiaru.

Po dni stráveném na lyžích nebo snowboardu jistě vezmete zavděk wellness zázemím hotelu. Nachází se v něm bazén o velikosti 14 x 12 metrů s perličkovou lázní, k dispozici je rovněž sauna s párou a lehátky. Za poplatek se nebojte svěřit do péče masérů či neváhejte využít blízkosti krytých tenisových kurtů.

Výhodou hotelu Slovan je půjčovna lyží a možnost parkování zdarma. Oblíbí si ho zcela jistě majitelé čtyřnohých mazlíčků, protože jejich pobytu ve Slovanu nikdo nebrání. Milovníci zdravé výživy zase zcela jistě ocení biokoutek.


Stresu se zbavíte v Tatranské Kotlině


Asi sedm kilometrů od Tatranské Lomnice se nachází sanatorium Tatranská Kotlina, kde se díky vysokohorskému klimatu léčí zejména nemoci dýchacích cest, plicní potíže či alergie. Výjimkou ve službách ovšem nejsou klasické a reflexní masáže, podvodní masáže, vířivé koupele, perličkové koupele nebo parafínové zábaly. Novinkou v areálu tamějšího pavilonu Fontána je vodní svět s bazénem a jaccuzi.

Pokud vás neuspokojí pouze lyžování a pobyt na čerstvém vzduchu, můžete si vybrat z několika forem pobytů v Tatranské Kotlině, ať už léčebných, ryze relaxačních nebo kombinovaných. Wellness týden zahrnuje vedle volného vstupu do vodního světa i klasické masáže a rašelinové zábaly, relaxační program, masáže krční páteře a dechová cvičení. Lahůdkou je rozhodně antistres víkend s procedurami podle vlastního výběru.


Nový Smokovec sází na dlouholetou tradici


Na úpatí Slavkovského štítu v nadmořské výšce 1018 metrů leží Nový Smokovec, jehož koupele patří k nejstarším v Evropě. Léčebné domy Palace a Branisko poskytují jak perličkovou a vířivou koupel, tak klasické masáže či vodoléčbu. Příjemným zpestřením pobytu je také sauna.
Z katalogové nabídky by vás mohla zaujmout série wellness víkend s částečnou klasickou masáží, rašelinovým obkladem i volným vstupem do bazénu či nabídka relax pobytu s délkou podle vašeho uvážení s dvěma procedurami denně.


Do Rajeckých Teplic za zdravím i krásou


Pokud se na Slovensku ocitnete mezi Strážovskými vrchy a Malou Fatrou, pak vaší pozornosti jistě neuniknou jedny z nejpřitažlivějších slovenských lázní v údolí říčky Rajčianky – Rajecké Teplice. Pomáhají léčit nejen nemoci pohybového ústrojí, ale i nervová onemocnění, nemoci dýchacích cest a nemoci z povolání.

První lázně zde začaly fungovat už v 17. století a za svůj věhlas vděčí blahodárným účinkům místní termální vody. Hydrouhličitanovo-vápenato-hořečnatá voda o teplotě 38ºC umožňuje bazénové, vanové, perličkové, uhličité i galvanické koupele, ale na své si přijdete i při masážích či parafínových zábalech. Čeká na vás rovněž whirlpool s masážní postelí, pohodu lázeňského prostředí navíc vylepšuje sauna a solárium.

Cestovní kanceláře s lázeňskými a wellness pobyty doporučují nejrůznější formy relaxačních programů víkendových i pětidenních s volným vstupem do vodního i saunového světa, masážemi a perličkovými koupelemi. Nezapomínají ovšem ani na beauty pobyty pro dámy s péčí o celé tělo včetně celotělového peelingu, pleťové masáže, manikúry, oxygenoterapie či hodin aqua-aerobiku.
Orientální masáže? V Turčianských Teplicích!


V regionu přezdívaném nikoli nadarmo Ztracený ráj, mezi pohořími Malé a Velké Fatry, narazíte na známé termální lázně Turčianské Teplice. Hlavním léčivým zdrojem zde je sedm pramenů s vysokým obsahem vápníku, magnesia a fluoru, z nichž tři se využívají i pro pitnou kúru. Termální voda pomáhá léčit nemoci pohybového ústrojí, ledvin a močových cest, ženské nemoci, potíže trávicího ústrojí a působí rovněž jako balzám na nervy.

Koupele jsou v Turčianských Teplicích k mání v bazénu a ve vaně (perličková a uhličitá vířivá), masáže uspokojí i ty nejnáročnější. Vedle klasických, reflexních a podvodních si můžete dopřát masáž thajskou, japonskou, Shia-tsu, lymfatickou či baňkovou. Podobně pestrá je taktéž škála zábalů, neboť zdaleka nezůstává jen u bahenního, ale existuje i varianta parafínová či parafangová.

Všechny léčebné procedury lze absolvovat v lázeňském domě Veľká Fatra, kde mají dámy k dispozici rovněž pedikúru, manikúru a kadeřnictví. Dokonalý servis uzavírá sauna.


Wellness pobyty pro harmonii těla a duše


Wellness pobyty mají různé varianty. Kdo dává přednost harmonii duše s tělem, může se těšit na dvě procedury denně, kdo sází více na krásu, dočká se vedle lymfomasáže, anticelulitidní masáže, vodoléčby nebo cvičení i péče o pleť, kdo chce dodat energii, toho vedle koupelí se zábalem jistě naladí reflexní masáž chodidel a láznění v termálním Bílém bazénu.

Vedle masáží, vodoléčby, koupelí a zábalů se nabízí rovněž bohaté sportovní vyžití, ať už při aqua-aerobiku, józe, kalanetice nebo klasickém aerobiku.


Termální koupaliště po celý rok


Pokud už na Slovensko zavítáte a nevyrazíte zrovna do lázní, možná vám cestou přijde vhod alespoň termální koupaliště. Asi dvacet kilometrů od Ružomberku můžete narazit na celoročně otevřené termální koupaliště Bešeňová s geotermálními prameny až o teplotě 61ºC. Nemusíte se ovšem obávat, pro možnost koupání jsou totiž ochlazovány. Díky vyššímu obsahu lithia působí příznivě na pohybové ústrojí, na urologické problémy a také na pokožku. Thermal park Bešeňová má pět bazénů s rozličnou teplotou a v areálu lze absolvovat také masáže a dokonce se ubytovat. Otevřeno je denně od 9 do 21 hodin.

Nedaleko od hranic s Polskem se v horském prostředí nachází termální koupaliště Oravice, kde teplota vody dosahuje 36 až 39ºC. Tam můžete svému tělu dopřát lázeň a klid, pokud přes den lyžujete někde nedaleko. Otevřeno je rovněž celoročně, a to od 10 do 20 hodin. V areálu se nenacházejí tobogany ani skluzavky, neboť Oravice slouží převážně k relaxaci a načerpání nových sil.


Na hory i do lázní do Rakouska


Náročnější lyžaři mohou za zážitky z lyžování i odpočinku vyrazit také dál za hranice. Nabízí se např. rakouský Villach nebo nedaleký Bleiberg. Jste přímo v Alpách a zároveň v lázeňském prostředí.

Celkem na vás čeká sedm lyžařských drah různých stupňů obtížnosti, z nichž nejdelší, z lázní Bleiberg, je dlouhá osm kilometrů, ale nijak náročná na sjezd. Využít můžete i dráhu pro sáňkování a taktéž kurzů lyžování a jízdy na snowboardu. Neutuchající sportovní duch se dá nadále rozvíjet v tenisových halách nebo ve fitness centrech.

Regeneraci sil vám zaručí wellness servis v termálních lázních ve Villachu a lázních Bad Bleiberg. V obou má voda teplotu do 36ºC, k dispozici je rovněž sauna a naskýtá se možnost masáží. Ve Villachu je v lázních k relaxaci otevřeno denně od 10 do 21 hodin a vedle řady vodních atrakcí je lákadlem také tři metry široká a 21 metrů dlouhá skluzavka. Lázně Bleiberg mají otevřeno denně od 9 do 20 hodin.
Nejnovější články
Vztahová koučka: jaké je seznamování v době koronaviru? Vztahová koučka: jaké je seznamování v době koronaviru?
Podle psychologů může být samota nebezpečná, ale to nám asi dochází všem. Člověk je vztahová bytost. Pandemie může naše vztahy ale paradoxně dokonce posílit a pomoci nám najít životního partnera.
13.4.2021, článek, Pavlína Uhrinová6 komentářů
Všeho s mírou: fitness trackery mohou negativně ovlivnit psychiku Všeho s mírou: fitness trackery mohou negativně ovlivnit psychiku
I mnoho dobrého škodí. To je všeobecně dobře známá věc a znovu ji potvrdila i studie od Digital Health Generation. Ta zjistila, že zejména mladiství jsou náchylní na obsedantní chování v důsledku používání fitness trackerů.
29.9.2020, článek, Milan Šurkala3 komentáře
Aerobním cvičením proti Alzheimerovi, potvrzují vědci Aerobním cvičením proti Alzheimerovi, potvrzují vědci
S vyšším věkem přichází i různé neduhy a člověk by se měl snažit proti nim bojovat. Jedním z problémů je zhoršující se výkon paměti a v horším případě i Alzheimerova nemoc. Dá se proti ní ale bojovat aerobním cvičením.
8.6.2020, článek, Milan Šurkala
Západní Austrálie: hraniční kontrola a první kilometry na opačné straně Západní Austrálie: hraniční kontrola a první kilometry na opačné straně
Po přesednutí v Dubaji konečně míříme na australský kontinent. Abychom to neměli tak jednoduché, čeká nás hraniční kontrola. Na zádrhely v ní se podíváme v dnešním díle, kdy si povíme i o prvních australských kilometrech na silnici.
1.6.2020, článek, Milan Šurkala
Západní Austrálie: s leteckou zastávkou v Dubaji Západní Austrálie: s leteckou zastávkou v Dubaji
Vydali jsme se na další velkou cestu, se kterou se s vámi podělíme a přidáváme ji jako tip i pro vaši dovolenou. Tentokrát to bude opomíjený západ Austrálie. Cesta tam je ale dlouhá, a tak si uděláme několikahodinovou leteckou přestávku v Dubaji.
7.8.2019, článek, Milan Šurkala
Unlock! Zahrajte si karetní únikovku i doma na stole Unlock! Zahrajte si karetní únikovku i doma na stole
Máte rádi únikovky a všechny ve vašem okolí jste už rozlouskli? Pak pro vás Space Cowboys mají únikovky v podobě deskové karetní hry Unlock! Dnešní recenze se podívá na to, zda se i na běžném stole dají hrát hry tohoto typu.
27.6.2019, recenze, Milan Šurkala1 komentář