www.relaxuj.cz
>

Tipy na deskové hry pro dlouhé zimní večery

Tipy na deskové hry pro dlouhé zimní večery
, , článek
Máte hravou náturu a nechcete hrát s přáteli jen žolíka a Člověče, nezlob se? V tom případě pro vás máme pár tipů na několik deskových a karetních her, které jsou zábavné a většinou i velmi jednoduché na pochopení.
K oblíbeným
Kapitoly článku:
Nejen při dlouhých zimních večerech přijdou vhod nejrůznější společenské hry. I když se s přáteli nebo rodinou můžete dívat na televizi, na filmy, povídat si, a to obvykle i při nějakém tom alkoholu a ne vždy zrovna nejzdravějších pamlscích, spousta lidí je hodně soutěživých a soupeření ve hrách miluje. Pokud patříte mezi ně a nechcete hrát jen karetní klasiky jako žolík nebo autobus, případně ohrané (stále však dobré) hry typu Člověče, nezlob se, Dostihy a sázky nebo Monopoly, pak vám třeba přijde vhod náš přehled vybraných her různých typů.
 
Rodina při hře
 
autor: Bill Branson [Public domain], přes Wikimedia Commons
 
V posledních letech se nabídka deskových i karetních her neuvěřitelně rozrostla, a to od těch nejjednodušších postřehovek až po hry, kde jsou pravidla na několik desítek stránek a na jejich vysvětlení je nutné vyhradit si půlku odpoledne. Takto složitým hrám se dnes věnovat nebudeme. Podíváme se však na několik titulů, které jsme sami vyzkoušeli při herních večerech, a které považujeme za zajímavé a dobře hratelné. Nejde o kompletní výčet toho, co jsme kdy hráli, ale o ty hry, které nás zaujaly asi nejvíce.
 
 

Postřehové hry

 
Postřehové hry jsou obvykle populární mezi dospělými i dětmi. Obvykle totiž bývají jednoduché na vysvětlení, nemají dlouhou herní dobu, takže nezačnou nudit a výsledné skóre se může hodně rychle dost změnit, což udržuje napětí a soutěživost.
 
 

Dobble

 
Pokud jste ještě nehráli Dobble, určitě to vyzkoušejte. Jde o postřehovou hru s kulatými kartami, na kterých je vždy 8 různých objektů v různých velikostech, přičemž naprosto každá dvojice karet má mezi sebou právě jeden shodný symbol (dalších 7 je různých). Problém tkví v tom, abyste tuto stejnou dvojici našli dříve, než to udělají ostatní. A věřte mi, budou to pěkné nervy, když vás zase někdo o desetinku sekundy předběhne.
 
Dobble
 
Hra samotná se dá hrát několika různými způsoby. Např. každý hráč má jen jednu kartu a uprostřed jsou všechny zbývající. Pokud najde shodný symbol, musí jej pojmenovat a kartu si vezme. Cílem je tedy nasbírat co nejvíce karet. Může to být ale opačně, hráči mají karty a po nalezení shodného symbolu se jich zbavují. Tento způsob je asi můj nejoblíbenější. Hrát se dá také tak, že hledáte symboly na kartách protihráčů, a pokud najdete stejný, kartu mu dáte. Vyhrává ten, komu nezůstane žádný "horký brambor" v ruce. Způsobů je pochopitelně ještě mnohem více a asi každý si najde svůj oblíbený.
 
Hra je i ve své výchozí variantě velmi oblíbená mezi dětmi. Pro ty ale existují i speciální jednodušší varianty Kids (pouze 6 symbolů snadno pojmenovatelných i pro děti), ZOO, Star Wars, Cars, Hledá se Dory nebo 1,2,3, a to rozhodně není kompletní výčet. Některé z nich můžete hrát už s dětmi od zhruba 4 let.
 
 
 

Ligretto

 
Tak tahle hra je fakt "o karty". Připravte se na pokrčené karty, hodně hluku, rozlitého pití (to doporučuji schovat hodně daleko) a poškrábané ruce. Boj je zde velmi neúprosný a podobně jako u Dobble, i zde musíte být rychlejší než ostatní. Tentokrát ale do hry můžete zapojit i strategii, kdy lze úmyslně nevykládat své karty (což sice běžně chcete) jen proto, aby je nemohl vyložit váš protihráč.
 
Ligretto
 
A o co tedy jde? V zásadě je to velmi jednoduchá karetní postřehová hra, kdy je úkolem společně se spoluhráči skládat sekvence karet od 1 do 10 v daných barvách (žlutá, červená, modrá a zelená). Cílem však je, aby to byly právě vaše karty, které budou na hromádkách nejčastěji, tedy vy si musíte jako první všimnout, že některá z vašich karet v té správné barvě sedí do sekvence. Těch může být současně rozehraných několik (v různých barvách a různém stupni dokončení).
 
Každý hráč má 3 zdroje svých karet, které může vkládat do hry. Prvně je to hlavní balíček 10 karet, kterých se musí zbavit, dále obvykle 3 karty na stole a karty v ruce, které se otáčí po třech a hraje se s vrchní kartou z trojice. Takže nažhavte prsty a naučte se lízat hodně rychle 3 karty. Stejně tak můžete hrát s kteroukoli ze tří karet na stole. Pokud ji udáte, nahradíte ji z balíčku 10 karet. Takto se zbavujete hlavního balíčku (z něj lze hrát i přímo).
 
Karty Ligretto
 
Zábava je to především v tom, že mnohdy mají dva hráči tutéž kartu a pak je to jen o tom, kdo si toho všimne rychleji a kdo má rychlejší ruce. A zde nastává právě ta část, kdy se krčí karty a škrábou ruce. Často to nastává i tehdy, když všichni čekají na jednu barvu, např. nikdo nemá červenou jedničku, která by zahájila červenou sekvenci. Až se konečně objeví, obvykle všichni visí na nějaké červené kartě a mnohdy více lidí najednou na té samé. Takže to je teprve mela. Zábavně frustrující je i to, když u protihráče vidíte tu kartu, kterou vy potřebujete k tomu, abyste vyložili své karty a on ne a ne ji tam dát (často i schválně). 
 
Jakmile se zbavíte hlavního balíčku 10 karet, můžete zakřičet "Ligretto!" a hra končí. Každá vaše vyložená karta je za bod, každá nevyložená karta z hlavního balíčku jsou 2 trestné body. Někdy tak sice můžete mít hodně trestných bodů, ale také hodně karet ve hře a porazit toho, kdo sice zahrál Ligretto, ale měl ve hře jen málo karet.
 
Hra se prodává ve třech krabičkách, kde jsou vždy karty pro 4 hráče se 4 různými rubovými stranami. Při vlastnictví 3 různých krabiček tak může hrát až 12 hráčů najednou. Upřímně řečeno, ideální počet je 3 nebo 4. Při třech je to o rychlých rukou i strategii, při čtyřech je to spíše už o postřehu a tom, zda se v tom "bordelu" na stole vůbec vyznáte. Dost často totiž můžete něco vyložit, jen nevidíte, že tomu tak je. Při větším počtu lidí už hrajete jen ve svém okolí a nesledujete, co se děje na druhém konci stolu.
 
Nejnovější články
Vztahová koučka: jaké je seznamování v době koronaviru? Vztahová koučka: jaké je seznamování v době koronaviru?
Podle psychologů může být samota nebezpečná, ale to nám asi dochází všem. Člověk je vztahová bytost. Pandemie může naše vztahy ale paradoxně dokonce posílit a pomoci nám najít životního partnera.
13.4.2021, článek, Pavlína Uhrinová6 komentářů
Všeho s mírou: fitness trackery mohou negativně ovlivnit psychiku Všeho s mírou: fitness trackery mohou negativně ovlivnit psychiku
I mnoho dobrého škodí. To je všeobecně dobře známá věc a znovu ji potvrdila i studie od Digital Health Generation. Ta zjistila, že zejména mladiství jsou náchylní na obsedantní chování v důsledku používání fitness trackerů.
29.9.2020, článek, Milan Šurkala3 komentáře
Aerobním cvičením proti Alzheimerovi, potvrzují vědci Aerobním cvičením proti Alzheimerovi, potvrzují vědci
S vyšším věkem přichází i různé neduhy a člověk by se měl snažit proti nim bojovat. Jedním z problémů je zhoršující se výkon paměti a v horším případě i Alzheimerova nemoc. Dá se proti ní ale bojovat aerobním cvičením.
8.6.2020, článek, Milan Šurkala
Západní Austrálie: hraniční kontrola a první kilometry na opačné straně Západní Austrálie: hraniční kontrola a první kilometry na opačné straně
Po přesednutí v Dubaji konečně míříme na australský kontinent. Abychom to neměli tak jednoduché, čeká nás hraniční kontrola. Na zádrhely v ní se podíváme v dnešním díle, kdy si povíme i o prvních australských kilometrech na silnici.
1.6.2020, článek, Milan Šurkala
Západní Austrálie: s leteckou zastávkou v Dubaji Západní Austrálie: s leteckou zastávkou v Dubaji
Vydali jsme se na další velkou cestu, se kterou se s vámi podělíme a přidáváme ji jako tip i pro vaši dovolenou. Tentokrát to bude opomíjený západ Austrálie. Cesta tam je ale dlouhá, a tak si uděláme několikahodinovou leteckou přestávku v Dubaji.
7.8.2019, článek, Milan Šurkala
Unlock! Zahrajte si karetní únikovku i doma na stole Unlock! Zahrajte si karetní únikovku i doma na stole
Máte rádi únikovky a všechny ve vašem okolí jste už rozlouskli? Pak pro vás Space Cowboys mají únikovky v podobě deskové karetní hry Unlock! Dnešní recenze se podívá na to, zda se i na běžném stole dají hrát hry tohoto typu.
27.6.2019, recenze, Milan Šurkala1 komentář