www.relaxuj.cz
>

Tipy na deskové hry pro dlouhé zimní večery

Tipy na deskové hry pro dlouhé zimní večery
, , článek
Máte hravou náturu a nechcete hrát s přáteli jen žolíka a Člověče, nezlob se? V tom případě pro vás máme pár tipů na několik deskových a karetních her, které jsou zábavné a většinou i velmi jednoduché na pochopení.
K oblíbeným
Kapitoly článku:
reklama
Nejen při dlouhých zimních večerech přijdou vhod nejrůznější společenské hry. I když se s přáteli nebo rodinou můžete dívat na televizi, na filmy, povídat si, a to obvykle i při nějakém tom alkoholu a ne vždy zrovna nejzdravějších pamlscích, spousta lidí je hodně soutěživých a soupeření ve hrách miluje. Pokud patříte mezi ně a nechcete hrát jen karetní klasiky jako žolík nebo autobus, případně ohrané (stále však dobré) hry typu Člověče, nezlob se, Dostihy a sázky nebo Monopoly, pak vám třeba přijde vhod náš přehled vybraných her různých typů.
 
Rodina při hře
 
autor: Bill Branson [Public domain], přes Wikimedia Commons
 
V posledních letech se nabídka deskových i karetních her neuvěřitelně rozrostla, a to od těch nejjednodušších postřehovek až po hry, kde jsou pravidla na několik desítek stránek a na jejich vysvětlení je nutné vyhradit si půlku odpoledne. Takto složitým hrám se dnes věnovat nebudeme. Podíváme se však na několik titulů, které jsme sami vyzkoušeli při herních večerech, a které považujeme za zajímavé a dobře hratelné. Nejde o kompletní výčet toho, co jsme kdy hráli, ale o ty hry, které nás zaujaly asi nejvíce.
 
 

Postřehové hry

 
Postřehové hry jsou obvykle populární mezi dospělými i dětmi. Obvykle totiž bývají jednoduché na vysvětlení, nemají dlouhou herní dobu, takže nezačnou nudit a výsledné skóre se může hodně rychle dost změnit, což udržuje napětí a soutěživost.
 
 

Dobble

 
Pokud jste ještě nehráli Dobble, určitě to vyzkoušejte. Jde o postřehovou hru s kulatými kartami, na kterých je vždy 8 různých objektů v různých velikostech, přičemž naprosto každá dvojice karet má mezi sebou právě jeden shodný symbol (dalších 7 je různých). Problém tkví v tom, abyste tuto stejnou dvojici našli dříve, než to udělají ostatní. A věřte mi, budou to pěkné nervy, když vás zase někdo o desetinku sekundy předběhne.
 
Dobble
 
Hra samotná se dá hrát několika různými způsoby. Např. každý hráč má jen jednu kartu a uprostřed jsou všechny zbývající. Pokud najde shodný symbol, musí jej pojmenovat a kartu si vezme. Cílem je tedy nasbírat co nejvíce karet. Může to být ale opačně, hráči mají karty a po nalezení shodného symbolu se jich zbavují. Tento způsob je asi můj nejoblíbenější. Hrát se dá také tak, že hledáte symboly na kartách protihráčů, a pokud najdete stejný, kartu mu dáte. Vyhrává ten, komu nezůstane žádný "horký brambor" v ruce. Způsobů je pochopitelně ještě mnohem více a asi každý si najde svůj oblíbený.
 
Hra je i ve své výchozí variantě velmi oblíbená mezi dětmi. Pro ty ale existují i speciální jednodušší varianty Kids (pouze 6 symbolů snadno pojmenovatelných i pro děti), ZOO, Star Wars, Cars, Hledá se Dory nebo 1,2,3, a to rozhodně není kompletní výčet. Některé z nich můžete hrát už s dětmi od zhruba 4 let.
 
 
 

Ligretto

 
Tak tahle hra je fakt "o karty". Připravte se na pokrčené karty, hodně hluku, rozlitého pití (to doporučuji schovat hodně daleko) a poškrábané ruce. Boj je zde velmi neúprosný a podobně jako u Dobble, i zde musíte být rychlejší než ostatní. Tentokrát ale do hry můžete zapojit i strategii, kdy lze úmyslně nevykládat své karty (což sice běžně chcete) jen proto, aby je nemohl vyložit váš protihráč.
 
Ligretto
 
A o co tedy jde? V zásadě je to velmi jednoduchá karetní postřehová hra, kdy je úkolem společně se spoluhráči skládat sekvence karet od 1 do 10 v daných barvách (žlutá, červená, modrá a zelená). Cílem však je, aby to byly právě vaše karty, které budou na hromádkách nejčastěji, tedy vy si musíte jako první všimnout, že některá z vašich karet v té správné barvě sedí do sekvence. Těch může být současně rozehraných několik (v různých barvách a různém stupni dokončení).
 
Každý hráč má 3 zdroje svých karet, které může vkládat do hry. Prvně je to hlavní balíček 10 karet, kterých se musí zbavit, dále obvykle 3 karty na stole a karty v ruce, které se otáčí po třech a hraje se s vrchní kartou z trojice. Takže nažhavte prsty a naučte se lízat hodně rychle 3 karty. Stejně tak můžete hrát s kteroukoli ze tří karet na stole. Pokud ji udáte, nahradíte ji z balíčku 10 karet. Takto se zbavujete hlavního balíčku (z něj lze hrát i přímo).
 
Karty Ligretto
 
Zábava je to především v tom, že mnohdy mají dva hráči tutéž kartu a pak je to jen o tom, kdo si toho všimne rychleji a kdo má rychlejší ruce. A zde nastává právě ta část, kdy se krčí karty a škrábou ruce. Často to nastává i tehdy, když všichni čekají na jednu barvu, např. nikdo nemá červenou jedničku, která by zahájila červenou sekvenci. Až se konečně objeví, obvykle všichni visí na nějaké červené kartě a mnohdy více lidí najednou na té samé. Takže to je teprve mela. Zábavně frustrující je i to, když u protihráče vidíte tu kartu, kterou vy potřebujete k tomu, abyste vyložili své karty a on ne a ne ji tam dát (často i schválně). 
 
Jakmile se zbavíte hlavního balíčku 10 karet, můžete zakřičet "Ligretto!" a hra končí. Každá vaše vyložená karta je za bod, každá nevyložená karta z hlavního balíčku jsou 2 trestné body. Někdy tak sice můžete mít hodně trestných bodů, ale také hodně karet ve hře a porazit toho, kdo sice zahrál Ligretto, ale měl ve hře jen málo karet.
 
Hra se prodává ve třech krabičkách, kde jsou vždy karty pro 4 hráče se 4 různými rubovými stranami. Při vlastnictví 3 různých krabiček tak může hrát až 12 hráčů najednou. Upřímně řečeno, ideální počet je 3 nebo 4. Při třech je to o rychlých rukou i strategii, při čtyřech je to spíše už o postřehu a tom, zda se v tom "bordelu" na stole vůbec vyznáte. Dost často totiž můžete něco vyložit, jen nevidíte, že tomu tak je. Při větším počtu lidí už hrajete jen ve svém okolí a nesledujete, co se děje na druhém konci stolu.
 
Nejnovější články
Infrasauna v bytě: relax, který si můžete dovolit Infrasauna v bytě: relax, který si můžete dovolit
Po celodenní aktivitě si zasloužíte chvíle odpočinku. Skvělým způsobem, jak relaxovat, je saunování. Pozitivní účinky termoterapie jsou totiž všeobecně známy. A takovou relaxaci si můžete dovolit díky infrasauně i v pohodlí svého domova.
Včera, inzerce, PR článek
Milujete potápění? Polsko otevře nejhlubší bazén na světě Milujete potápění? Polsko otevře nejhlubší bazén na světě
Chcete se potápět, ale exotické destinace jsou pro vás příliš daleko? Pak pro vás mohou mít v Polsku řešení. Otevřou zde totiž nejhlubší bazén na světě. Jmenuje se Deep Spot a nabídne rekordní hloubku až 45 metrů.
18.3.2019, článek, Milan Šurkala
Měsíc na Bali: Vánoce v Padangbai Měsíc na Bali: Vánoce v Padangbai
Po necelých pěti dnech jsme opustili Canggu, kde se nám zkrátka nelíbilo, a přesunuli jsme se na jihovýchod ostrova do přístavu Padangbai. Ten je vyhlášený především krásnými potápěčskými lokalitami.
11.3.2019, článek, Jana Bártová
Být při práci kreativní? Údajně byste neměli poslouchat hudbu Být při práci kreativní? Údajně byste neměli poslouchat hudbu
Pokud při práci rádi posloucháte hudbu a jde o práci kreativní, možná byste měli zvážit, zda při ní poslouchat hudbu nebo nikoli. Vědci z několika univerzit totiž nově tvrdí, že poslouchání hudby negativně ovlivňuje verbální kreativní výkony.
5.3.2019, článek, Milan Šurkala
Vědci potvrdili svalovou paměť. "Use it or lose it" neplatí Vědci potvrdili svalovou paměť. "Use it or lose it" neplatí
Posilujete a bojíte se toho, že když na chvíli přestanete, veškerá snaha přijde vniveč? Vědci tvrdí, že známé pořekadlo "use it or lose it" zas tak úplně neplatí a opětovné posilování bude jednodušší, než by se mohlo zdát.
27.2.2019, článek, Milan Šurkala