www.relaxuj.cz
>

Tip pro saunisty: Rel-ton saunování

Tip pro saunisty: Rel-ton saunování
, , článek
Nedivte se této zkratce. Vyjadřuje hlavní smysl saunování, totiž jeho uvolňující (relaxační) a zároveň povzbuzující (tonizační) účinek. To dnešní člověk především potřebuje jako ochranu před napětím, a hlavně psychickou nepohodou, zkrátka před vším, čemu se s oblibou říká stres všedních dnů.
K oblíbeným
Na saunování je zajímavé to, že vedle jeho hlavního a podstatného účinku lze využít také jejího kosmetického efektu a hlavně jej lze chápat jako prevenci virózních onemocnění dýchacích cest, které nás často v chladných obdobích roku napadají. Pokusím se proto v sérii článků vysvětlit jednotlivé detaily a důvody postupu, vlivu a účinků saunování, jež nemusí být začínajícím saunofilům ještě zcela jasné, ale které mohou také potvrdit zkušeným saunistům jejich dosavadní příznivé zkušenosti.


Jak vypadá správná sauna


Začněme od základů: slovo sauna označuje typickou stavbu (a její technické vybavení), která se vyskytuje buď samostatně v přírodním prostředí, anebo jako součást nějaké budovy. Hlavní součástí sauny je přiměřeně velký, dřevem obložený prostor s topidlem, zvaný prohřívána či saunová kabina. Druhou část tvoří ochlazovna. Pro externí ochlazovnu se využívá přírodního okolí, pro interní ochlazovnu část budovy, která je oddělená od prohřívárny.


Saunování teoreticky


Saunováním docílíme intenzivního, avšak příjemného prohřátí celého těla. Saunová lázeň je představitelkou vzdušného i vodního teplotně kontrastního média, stimulujícího fyziologické reakce člověka přenosem tepelné energie. Díky převažujícímu podílu pozitivního tepla je klasifikována jako horkovzdušná lázeň.


Na jakém principu sauna funguje?


V důsledku velkého teplotního rozdílu mezi prohřívárnou a ochlazovanou zde vzniká kontrast vytvářející jak teplodárnou (pozitivní), tak teplobernou (negativní) lázeň. V základních médiích saunové lázně (vzduchu a vodě) je teplo transportováno z teplodárného zdroje na saunující se osoby sáláním, prouděním a přímým kontaktem.


Foto: Ariadna De raadt, Dreamstime

Doplňujícími faktory saunové lázně mohou být například mechanické a světelné podněty. Nedílnou součástí sauny je přilehlý prostor dotvářející harmonický ráz.


Není sauna jako sauna


To, že saunová lázeň teplo poskytuje, vede mnohé k mylnému názoru, že za „saunování“ lze považovat jakékoli prohřívání. Toho zneužívají některé firmy a nabízejí klientům pod názvem „sauna“ různé produkty pouze na základě toho, že jsou to zdroje tepla.


Proč je sauna oblíbená


Není divu, že se při vyslovení slova sauna mnoho lidských tváří rozzáří. Zřejmě se pod ním skrývá něco sympatického, přitažlivého, poutající pozornost. Ano, teplo, teplíčko, to je přece fyzikální faktor, ke kterému je člověk od pradávna přitahován a který má pro mnohé zimomřivce téměř zázračnou moc.

Saunová lázeň poskytuje možnost zahřát horkým vzduchem krev, a tím prohřát celé tělo, nebo se naopak ochladit chladným vzduchem, případně sněhem. Saunující se lidé si mohou sami regulovat míru prohřívání a ochlazení.


Proč vzbuzuje obavy


Avšak mnohé však od saunování odradí přílišné horko a následný chlad. Sauna je mnohdy představena jako odstrašující a přetěžující prostředí. Například nedávno novináři napsali, že jezdci F1 „měli v Malajsii saunu“. Nejspíše chtěli obrazně říci, jací jsou závodníci chudáci, když se musí vystavit „stejně hrozným“ klimatickým podmínkám, jaké jsou v sauně. Možná nechtěně, přesto vyvolávají obavy ze saunové lázně a saunování vůbec.

Příště se dozvíte, jaký je správný postup saunování.

Titulní foto: Vanda Grigorovic, Dreamstime.
Nejnovější články
Vztahová koučka: jaké je seznamování v době koronaviru? Vztahová koučka: jaké je seznamování v době koronaviru?
Podle psychologů může být samota nebezpečná, ale to nám asi dochází všem. Člověk je vztahová bytost. Pandemie může naše vztahy ale paradoxně dokonce posílit a pomoci nám najít životního partnera.
13.4.2021, článek, Pavlína Uhrinová6 komentářů
Všeho s mírou: fitness trackery mohou negativně ovlivnit psychiku Všeho s mírou: fitness trackery mohou negativně ovlivnit psychiku
I mnoho dobrého škodí. To je všeobecně dobře známá věc a znovu ji potvrdila i studie od Digital Health Generation. Ta zjistila, že zejména mladiství jsou náchylní na obsedantní chování v důsledku používání fitness trackerů.
29.9.2020, článek, Milan Šurkala3 komentáře
Aerobním cvičením proti Alzheimerovi, potvrzují vědci Aerobním cvičením proti Alzheimerovi, potvrzují vědci
S vyšším věkem přichází i různé neduhy a člověk by se měl snažit proti nim bojovat. Jedním z problémů je zhoršující se výkon paměti a v horším případě i Alzheimerova nemoc. Dá se proti ní ale bojovat aerobním cvičením.
8.6.2020, článek, Milan Šurkala
Západní Austrálie: hraniční kontrola a první kilometry na opačné straně Západní Austrálie: hraniční kontrola a první kilometry na opačné straně
Po přesednutí v Dubaji konečně míříme na australský kontinent. Abychom to neměli tak jednoduché, čeká nás hraniční kontrola. Na zádrhely v ní se podíváme v dnešním díle, kdy si povíme i o prvních australských kilometrech na silnici.
1.6.2020, článek, Milan Šurkala
Západní Austrálie: s leteckou zastávkou v Dubaji Západní Austrálie: s leteckou zastávkou v Dubaji
Vydali jsme se na další velkou cestu, se kterou se s vámi podělíme a přidáváme ji jako tip i pro vaši dovolenou. Tentokrát to bude opomíjený západ Austrálie. Cesta tam je ale dlouhá, a tak si uděláme několikahodinovou leteckou přestávku v Dubaji.
7.8.2019, článek, Milan Šurkala
Unlock! Zahrajte si karetní únikovku i doma na stole Unlock! Zahrajte si karetní únikovku i doma na stole
Máte rádi únikovky a všechny ve vašem okolí jste už rozlouskli? Pak pro vás Space Cowboys mají únikovky v podobě deskové karetní hry Unlock! Dnešní recenze se podívá na to, zda se i na běžném stole dají hrát hry tohoto typu.
27.6.2019, recenze, Milan Šurkala1 komentář