www.relaxuj.cz
>

Tip pro saunisty: Rel-ton saunování

Tip pro saunisty: Rel-ton saunování
, , článek
Nedivte se této zkratce. Vyjadřuje hlavní smysl saunování, totiž jeho uvolňující (relaxační) a zároveň povzbuzující (tonizační) účinek. To dnešní člověk především potřebuje jako ochranu před napětím, a hlavně psychickou nepohodou, zkrátka před vším, čemu se s oblibou říká stres všedních dnů.
K oblíbeným
reklama
Na saunování je zajímavé to, že vedle jeho hlavního a podstatného účinku lze využít také jejího kosmetického efektu a hlavně jej lze chápat jako prevenci virózních onemocnění dýchacích cest, které nás často v chladných obdobích roku napadají. Pokusím se proto v sérii článků vysvětlit jednotlivé detaily a důvody postupu, vlivu a účinků saunování, jež nemusí být začínajícím saunofilům ještě zcela jasné, ale které mohou také potvrdit zkušeným saunistům jejich dosavadní příznivé zkušenosti.


Jak vypadá správná sauna


Začněme od základů: slovo sauna označuje typickou stavbu (a její technické vybavení), která se vyskytuje buď samostatně v přírodním prostředí, anebo jako součást nějaké budovy. Hlavní součástí sauny je přiměřeně velký, dřevem obložený prostor s topidlem, zvaný prohřívána či saunová kabina. Druhou část tvoří ochlazovna. Pro externí ochlazovnu se využívá přírodního okolí, pro interní ochlazovnu část budovy, která je oddělená od prohřívárny.


Saunování teoreticky


Saunováním docílíme intenzivního, avšak příjemného prohřátí celého těla. Saunová lázeň je představitelkou vzdušného i vodního teplotně kontrastního média, stimulujícího fyziologické reakce člověka přenosem tepelné energie. Díky převažujícímu podílu pozitivního tepla je klasifikována jako horkovzdušná lázeň.


Na jakém principu sauna funguje?


V důsledku velkého teplotního rozdílu mezi prohřívárnou a ochlazovanou zde vzniká kontrast vytvářející jak teplodárnou (pozitivní), tak teplobernou (negativní) lázeň. V základních médiích saunové lázně (vzduchu a vodě) je teplo transportováno z teplodárného zdroje na saunující se osoby sáláním, prouděním a přímým kontaktem.


Foto: Ariadna De raadt, Dreamstime

Doplňujícími faktory saunové lázně mohou být například mechanické a světelné podněty. Nedílnou součástí sauny je přilehlý prostor dotvářející harmonický ráz.


Není sauna jako sauna


To, že saunová lázeň teplo poskytuje, vede mnohé k mylnému názoru, že za „saunování“ lze považovat jakékoli prohřívání. Toho zneužívají některé firmy a nabízejí klientům pod názvem „sauna“ různé produkty pouze na základě toho, že jsou to zdroje tepla.


Proč je sauna oblíbená


Není divu, že se při vyslovení slova sauna mnoho lidských tváří rozzáří. Zřejmě se pod ním skrývá něco sympatického, přitažlivého, poutající pozornost. Ano, teplo, teplíčko, to je přece fyzikální faktor, ke kterému je člověk od pradávna přitahován a který má pro mnohé zimomřivce téměř zázračnou moc.

Saunová lázeň poskytuje možnost zahřát horkým vzduchem krev, a tím prohřát celé tělo, nebo se naopak ochladit chladným vzduchem, případně sněhem. Saunující se lidé si mohou sami regulovat míru prohřívání a ochlazení.


Proč vzbuzuje obavy


Avšak mnohé však od saunování odradí přílišné horko a následný chlad. Sauna je mnohdy představena jako odstrašující a přetěžující prostředí. Například nedávno novináři napsali, že jezdci F1 „měli v Malajsii saunu“. Nejspíše chtěli obrazně říci, jací jsou závodníci chudáci, když se musí vystavit „stejně hrozným“ klimatickým podmínkám, jaké jsou v sauně. Možná nechtěně, přesto vyvolávají obavy ze saunové lázně a saunování vůbec.

Příště se dozvíte, jaký je správný postup saunování.

Titulní foto: Vanda Grigorovic, Dreamstime.
Nejnovější články
Infrasauna v bytě: relax, který si můžete dovolit Infrasauna v bytě: relax, který si můžete dovolit
Po celodenní aktivitě si zasloužíte chvíle odpočinku. Skvělým způsobem, jak relaxovat, je saunování. Pozitivní účinky termoterapie jsou totiž všeobecně známy. A takovou relaxaci si můžete dovolit díky infrasauně i v pohodlí svého domova.
21.3.2019, inzerce, PR článek
Milujete potápění? Polsko otevře nejhlubší bazén na světě Milujete potápění? Polsko otevře nejhlubší bazén na světě
Chcete se potápět, ale exotické destinace jsou pro vás příliš daleko? Pak pro vás mohou mít v Polsku řešení. Otevřou zde totiž nejhlubší bazén na světě. Jmenuje se Deep Spot a nabídne rekordní hloubku až 45 metrů.
18.3.2019, článek, Milan Šurkala
Měsíc na Bali: Vánoce v Padangbai Měsíc na Bali: Vánoce v Padangbai
Po necelých pěti dnech jsme opustili Canggu, kde se nám zkrátka nelíbilo, a přesunuli jsme se na jihovýchod ostrova do přístavu Padangbai. Ten je vyhlášený především krásnými potápěčskými lokalitami.
11.3.2019, článek, Jana Bártová
Být při práci kreativní? Údajně byste neměli poslouchat hudbu Být při práci kreativní? Údajně byste neměli poslouchat hudbu
Pokud při práci rádi posloucháte hudbu a jde o práci kreativní, možná byste měli zvážit, zda při ní poslouchat hudbu nebo nikoli. Vědci z několika univerzit totiž nově tvrdí, že poslouchání hudby negativně ovlivňuje verbální kreativní výkony.
5.3.2019, článek, Milan Šurkala
Vědci potvrdili svalovou paměť. "Use it or lose it" neplatí Vědci potvrdili svalovou paměť. "Use it or lose it" neplatí
Posilujete a bojíte se toho, že když na chvíli přestanete, veškerá snaha přijde vniveč? Vědci tvrdí, že známé pořekadlo "use it or lose it" zas tak úplně neplatí a opětovné posilování bude jednodušší, než by se mohlo zdát.
27.2.2019, článek, Milan Šurkala