www.relaxuj.cz
>

Thalassoterapie: antické umění odpočinku

Thalassoterapie: antické umění odpočinku
, , článek
Dovolená je za dveřmi a já neznám nikoho, kdo by se na ni netěšil. Mnozí z vás jistě zavítají do jižních krajin, kde si budou užívat, tepla, sluníčka a moře. A já se vás proto ptám: Říká vám něco Thalassoterapie? Ne? Tak to je ale ohromná škoda, jelikož právě tato terapie se moře velmi dotýká.
K oblíbeným

Co je to thalassoterapie


Tato prastará léčebná terapie pocházející z antického Řecka využívá jako svůj hlavní prostředek blahodárné působení moře a mořských produktů (mořské vody, soli, řas, bahna, písku a klimatu). Ideální je absolvovat tuto kúru v přímořském středisku, avšak v dnešní době je možné kúru zkusit i v lázních a wellness centrech situovaných daleko od moře, či dokonce doma, pokud na to máte příhodné vybavení.


A proč je v poslední době tak oblíbená?


Jelikož vychází z vědeckého poznatku, který zjistil, že mořská voda je téměř totožná se složením lidské plazmy, a proto působí blahodárně na lidské tělo. Výtažky z mořských řas a teplá voda umožňují vstřebat velké množství minerálů a stopových prvků pokožkou, a to hlavně hořčík, vápník, draslík, sodík, jód, soli, bróm, síru, lithium, chlór a stroncium. Všechny tyto prvky jsou důležité pro chod lidského organizmu: zlepšují prokrvení, očišťují, působí pozitivně na nervstvo, působí proti únavě, proti bolesti, uvolňují svalovou křeč, jsou důležité pro zdravé vlasy, nehty i pokožku, zklidňují ekzémy, psoriázu, astma bronchiale a bronchitidy, pomáhají tělu zregenerovat po operacích, regulují krevní cukr, když jej mění v energii, čímž vytváří rovnováhu buněk a metabolismu.

Tato procedura je proto ideální pro nemocné s cirkulačními onemocněními, jako je vysoký tlak a ateroskleróza, pro nemocné s plicními nemocemi, pro atopiky a nemocné s kožními potížemi, pro imobilní pacienty, pro revmatiky, je doporučována jako rekondice po operacích a je skvělou relaxací i pro zdravé (pro mladé maminky i byznysmeny, kteří prožívají velké stresové i fyzické vypětí). Thalassoterapie totiž působí detoxikačně, skvěle čistí pleť, upravuje spánek, likviduje celulitidu a zvyšuje svalový a cévní tonus.


Vše se točí okolo moře


Terapie obsahuje kombinaci několika procedur: koupel v bazéně s mořskou vodou o teplotě třiceti stupňů, perličkové koupele z mořské vody, podvodní masáže mořskou vodou, bahenní zábaly, zábal do mořských řas, inhalace mořské vody a kombinace s dalšími procedurami (s elektroléčbou, masážemi nebo aromaterapií).


Kam za thalassoterapií?


Největší centrum na thalassoterapii v Evropě naleznete ve Španělsku v San Pedro del Pinatar (oblast Murcía). Středisko se rozkládá přímo u moře na čtyři tisíce pět set metrech čtverečních a krom již zmíněných procedur poskytují různé druhy saun, jacuzzi a fitness.

Další thalassia centrum hledejte například v Chorvatsku v Crkvenici, novodobou velmocí na thalassoterapii je jižní Francie, která tuto metodu převzala v devatenáctém století společně s Brity. Francie však vytvořila nová měřítka, principy a zásady pro zajištění té nejkvalitnější péče pro lidské zdraví, kterými se řídí i jiná centra nejen ve Francii, kupříkladu i v Turecku či v Tunisu, kde podobných středisek naleznete víc než pětadvacet.

V českých nemořských podmínkách však kupodivu také máte možnost vyzkoušet si tuto úchvatnou relaxační a oživující proceduru dokonce na třinácti místech v republice. Programy se obvykle zaměřují na relaxaci, pro mladé maminky, seniory, antistresové programy a programy pro byznysmeny. Doporučují se absolvování dvoudenních, čtyřdenních, šestidenních, devítidenních nebo dvanáctidenních pobytů, přičemž za den absolvujete po čtyřech až šesti procedurách.

Pokud se chystáte na dovolenou a stále ještě nemáte vybráno, třeba vás tento článek motivuje k vyhledání a vyzkoušení této terapie, a pokud již máte vybráno a pojedete k moři, určitě thalassoterapii vyzkoušejte, věřte, stojí to za to.

Titulní foto: Alena Ozerova
Nejnovější články
Vztahová koučka: jaké je seznamování v době koronaviru? Vztahová koučka: jaké je seznamování v době koronaviru?
Podle psychologů může být samota nebezpečná, ale to nám asi dochází všem. Člověk je vztahová bytost. Pandemie může naše vztahy ale paradoxně dokonce posílit a pomoci nám najít životního partnera.
13.4.2021, článek, Pavlína Uhrinová6 komentářů
Všeho s mírou: fitness trackery mohou negativně ovlivnit psychiku Všeho s mírou: fitness trackery mohou negativně ovlivnit psychiku
I mnoho dobrého škodí. To je všeobecně dobře známá věc a znovu ji potvrdila i studie od Digital Health Generation. Ta zjistila, že zejména mladiství jsou náchylní na obsedantní chování v důsledku používání fitness trackerů.
29.9.2020, článek, Milan Šurkala3 komentáře
Aerobním cvičením proti Alzheimerovi, potvrzují vědci Aerobním cvičením proti Alzheimerovi, potvrzují vědci
S vyšším věkem přichází i různé neduhy a člověk by se měl snažit proti nim bojovat. Jedním z problémů je zhoršující se výkon paměti a v horším případě i Alzheimerova nemoc. Dá se proti ní ale bojovat aerobním cvičením.
8.6.2020, článek, Milan Šurkala
Západní Austrálie: hraniční kontrola a první kilometry na opačné straně Západní Austrálie: hraniční kontrola a první kilometry na opačné straně
Po přesednutí v Dubaji konečně míříme na australský kontinent. Abychom to neměli tak jednoduché, čeká nás hraniční kontrola. Na zádrhely v ní se podíváme v dnešním díle, kdy si povíme i o prvních australských kilometrech na silnici.
1.6.2020, článek, Milan Šurkala
Západní Austrálie: s leteckou zastávkou v Dubaji Západní Austrálie: s leteckou zastávkou v Dubaji
Vydali jsme se na další velkou cestu, se kterou se s vámi podělíme a přidáváme ji jako tip i pro vaši dovolenou. Tentokrát to bude opomíjený západ Austrálie. Cesta tam je ale dlouhá, a tak si uděláme několikahodinovou leteckou přestávku v Dubaji.
7.8.2019, článek, Milan Šurkala
Unlock! Zahrajte si karetní únikovku i doma na stole Unlock! Zahrajte si karetní únikovku i doma na stole
Máte rádi únikovky a všechny ve vašem okolí jste už rozlouskli? Pak pro vás Space Cowboys mají únikovky v podobě deskové karetní hry Unlock! Dnešní recenze se podívá na to, zda se i na běžném stole dají hrát hry tohoto typu.
27.6.2019, recenze, Milan Šurkala1 komentář