www.relaxuj.cz
>

Thalassoterapie: antické umění odpočinku

Thalassoterapie: antické umění odpočinku
, , článek
Dovolená je za dveřmi a já neznám nikoho, kdo by se na ni netěšil. Mnozí z vás jistě zavítají do jižních krajin, kde si budou užívat, tepla, sluníčka a moře. A já se vás proto ptám: Říká vám něco Thalassoterapie? Ne? Tak to je ale ohromná škoda, jelikož právě tato terapie se moře velmi dotýká.
K oblíbeným
reklama

Co je to thalassoterapie


Tato prastará léčebná terapie pocházející z antického Řecka využívá jako svůj hlavní prostředek blahodárné působení moře a mořských produktů (mořské vody, soli, řas, bahna, písku a klimatu). Ideální je absolvovat tuto kúru v přímořském středisku, avšak v dnešní době je možné kúru zkusit i v lázních a wellness centrech situovaných daleko od moře, či dokonce doma, pokud na to máte příhodné vybavení.


A proč je v poslední době tak oblíbená?


Jelikož vychází z vědeckého poznatku, který zjistil, že mořská voda je téměř totožná se složením lidské plazmy, a proto působí blahodárně na lidské tělo. Výtažky z mořských řas a teplá voda umožňují vstřebat velké množství minerálů a stopových prvků pokožkou, a to hlavně hořčík, vápník, draslík, sodík, jód, soli, bróm, síru, lithium, chlór a stroncium. Všechny tyto prvky jsou důležité pro chod lidského organizmu: zlepšují prokrvení, očišťují, působí pozitivně na nervstvo, působí proti únavě, proti bolesti, uvolňují svalovou křeč, jsou důležité pro zdravé vlasy, nehty i pokožku, zklidňují ekzémy, psoriázu, astma bronchiale a bronchitidy, pomáhají tělu zregenerovat po operacích, regulují krevní cukr, když jej mění v energii, čímž vytváří rovnováhu buněk a metabolismu.

Tato procedura je proto ideální pro nemocné s cirkulačními onemocněními, jako je vysoký tlak a ateroskleróza, pro nemocné s plicními nemocemi, pro atopiky a nemocné s kožními potížemi, pro imobilní pacienty, pro revmatiky, je doporučována jako rekondice po operacích a je skvělou relaxací i pro zdravé (pro mladé maminky i byznysmeny, kteří prožívají velké stresové i fyzické vypětí). Thalassoterapie totiž působí detoxikačně, skvěle čistí pleť, upravuje spánek, likviduje celulitidu a zvyšuje svalový a cévní tonus.


Vše se točí okolo moře


Terapie obsahuje kombinaci několika procedur: koupel v bazéně s mořskou vodou o teplotě třiceti stupňů, perličkové koupele z mořské vody, podvodní masáže mořskou vodou, bahenní zábaly, zábal do mořských řas, inhalace mořské vody a kombinace s dalšími procedurami (s elektroléčbou, masážemi nebo aromaterapií).


Kam za thalassoterapií?


Největší centrum na thalassoterapii v Evropě naleznete ve Španělsku v San Pedro del Pinatar (oblast Murcía). Středisko se rozkládá přímo u moře na čtyři tisíce pět set metrech čtverečních a krom již zmíněných procedur poskytují různé druhy saun, jacuzzi a fitness.

Další thalassia centrum hledejte například v Chorvatsku v Crkvenici, novodobou velmocí na thalassoterapii je jižní Francie, která tuto metodu převzala v devatenáctém století společně s Brity. Francie však vytvořila nová měřítka, principy a zásady pro zajištění té nejkvalitnější péče pro lidské zdraví, kterými se řídí i jiná centra nejen ve Francii, kupříkladu i v Turecku či v Tunisu, kde podobných středisek naleznete víc než pětadvacet.

V českých nemořských podmínkách však kupodivu také máte možnost vyzkoušet si tuto úchvatnou relaxační a oživující proceduru dokonce na třinácti místech v republice. Programy se obvykle zaměřují na relaxaci, pro mladé maminky, seniory, antistresové programy a programy pro byznysmeny. Doporučují se absolvování dvoudenních, čtyřdenních, šestidenních, devítidenních nebo dvanáctidenních pobytů, přičemž za den absolvujete po čtyřech až šesti procedurách.

Pokud se chystáte na dovolenou a stále ještě nemáte vybráno, třeba vás tento článek motivuje k vyhledání a vyzkoušení této terapie, a pokud již máte vybráno a pojedete k moři, určitě thalassoterapii vyzkoušejte, věřte, stojí to za to.

Titulní foto: Alena Ozerova
Nejnovější články
Finsko nabízí cestu ke štěstí: soutěž o 3denní dovolenou Finsko nabízí cestu ke štěstí: soutěž o 3denní dovolenou
Finsko bylo opět vyhlášeno nejšťastnějším národem na světě i díky své nádherné přírodě. Země se chce o svou cestu ke štěstí podělit, a tak spustila soutěž o 8 třídenních dovolených s finskými průvodci.
1.4.2019, článek, Milan Šurkala
Vztahová koučka: úchylný fotograf se nekonal Vztahová koučka: úchylný fotograf se nekonal
Pamatujete si na server libimseti? To byl hit! Bodování kluků, vzkazy, první lásky. To napětí a vzrušení, když mi ve schránce blikla zpráva. Že by to byl jeden z těch sympaťáků, kterého jsem anonymně obodovala nejnižší možnou známkou? Nebyl…
26.3.2019, článek, Pavlína Uhrinová
Infrasauna v bytě: relax, který si můžete dovolit Infrasauna v bytě: relax, který si můžete dovolit
Po celodenní aktivitě si zasloužíte chvíle odpočinku. Skvělým způsobem, jak relaxovat, je saunování. Pozitivní účinky termoterapie jsou totiž všeobecně známy. A takovou relaxaci si můžete dovolit díky infrasauně i v pohodlí svého domova.
21.3.2019, inzerce, PR článek
Milujete potápění? Polsko otevře nejhlubší bazén na světě Milujete potápění? Polsko otevře nejhlubší bazén na světě
Chcete se potápět, ale exotické destinace jsou pro vás příliš daleko? Pak pro vás mohou mít v Polsku řešení. Otevřou zde totiž nejhlubší bazén na světě. Jmenuje se Deep Spot a nabídne rekordní hloubku až 45 metrů.
18.3.2019, článek, Milan Šurkala
Měsíc na Bali: Vánoce v Padangbai Měsíc na Bali: Vánoce v Padangbai
Po necelých pěti dnech jsme opustili Canggu, kde se nám zkrátka nelíbilo, a přesunuli jsme se na jihovýchod ostrova do přístavu Padangbai. Ten je vyhlášený především krásnými potápěčskými lokalitami.
11.3.2019, článek, Jana Bártová