Články  |  Doporučení  |  Diskuze
Cestování  |  Pohyb a zdraví
Psychologie
Relax a odpočinek
Saunování  |  Lázně
Styl a vzhled
Gurmán  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně  |  TV Freak

Tetování – kosmetický doplněk moderní doby

1.10.2007, Jana Charvátová, článek
O tom, že tetování je stále více populární, není pochyb a doby, kdy se babičky křižovaly nad pokérovanými pažemi svých vnoučat, je dávno pryč. Tetování se stalo součástí dnešní společnosti, se kterým se už setkáváme i na základní škole. Přinášíme vám článek o tetování, který vám prozradí všechny taje tetování, poradí vám, na co si dát pozor a jak nelehká je někdy volba, zda si tetování vůbec pořídit.

Tetování je součástí dnešní společnosti


Tetovací salóny zaznamenaly v posledních pěti letech rekordní poptávku. V nedávné době se zvýšil i počet žen, které chtějí tetování. Mladší dívky jsou standartními zákazníky, ale zvyšuje se hlavně podíl žen mezi třiceti až čtyřiceti lety.


Jak se vyhnout problémům při tetování


Každý den na celém světě vznikne tisíce nových tetování, ale bohužel pro mnoho lidí se očekávání nesetká s výslednou skutečností. A i když je tetování možné odstranit různými metodami, trvá to velmi dlouho, je to drahé a bolestivé a ve většinou zůstane jizva, která vypadá hůř než samotné tetování. Proto by člověk neměl nikdy souhlasit s tetováním, pokud není ve správném rozpoložení, je opilý, v depresi nebo pod tlakem. Vše by si měl důkladně promyslet a získat nejprve základní povědomí o tom, co tetování obnáší.

Důležité je vybrat si správný design, který by měl být následkem radosti z nového tetování. Když chce někdo draka, nebude spokojený s květinou a když chce velké tetování, nebude spokojený s malým. V tomto případě se nesmějí dělat kompromisy. Musí to být kousek umění, který bude majitel tetování bezpodmínečně milovat a musí si být jistý, že ho bude milovat i v budoucích letech.

Další chyba, kterou lidé dělají, je výběr designu jen z nabídky vybraného tetovacího studia. Dobrý tatér musí být schopen vytvořit tetování z jakéhokoliv vzoru, který mu klient předloží. Po celém světě jsou miliony lidí, kteří po dokončeném tetování nejsou spokojeni s umístěním, velikostí, barvami atd. Dnes již existuje možnost pořídit si speciální tetovací papír, který se aplikuje na kůži a vytvoří dočasné tetování. Stačí na tento papír vytisknout zvolené tetování a nanést na kůži.


Jak tetování probíhá


Samotný zásah vykonává tatér v rukavicích, místo nejprve očistí, dezinfikuje a obtiskne motiv. Použije sterilní jehly i tubusy, které před klientem vytáhne ze sterilizačních obalů. Vesměs vše, co použije, je na jedno použití. Po dokončeném tetování místo omyje antibakteriálním mýdlem, opláchne a osuší. Nakonec potře mastí, popřípadě zakryje bandáží. Čerstvé tetování nepříjemně svědí a sloupávají se z něj stroupky, které se nesmí násilně trhat.


Péče o tetování


Pokud se člověk rozhodne pro tetování, měl by být dostatečně vyspalý a s plnějším žaludkem. Jestliže je ve stresu nebo bez dostatku spánku, nebude tetování perfektní a jeho vytvoření bude trvat déle. Po dokončení trvá většině tetování přibližně měsíc k řádnému zahojení. V tomto období se musí prostor v místě tetování udržovat čistý a měl by se jemně umývat antibakteriálním mýdlem čtyřikrát až pětkrát za den a jemně místo sušit ručníkem. Také je doporučováno aplikovat tenkou vrstvu antibiotické masti po každém umytí.

Kvalitní produkt pomůže zabránit tvorbě jizev a ochrání kůži proti infekcím, které mohou vést k jizvám způsobujícím, že tetování vypadá nezdravě. Zároveň sníží podráždění a zarudnutí a udrží kůži jemnou. Druhá fáze hojícího procesu (druhý až čtvrtý týden) bude mít největší vliv na celkový vzhled tetování a jeho životnost. Pečování o kůži v tomto období bude mít za následek, že tetování zůstane jasné a čisté na dlouhou dobu.


Tetování vyjádřená v procentech


Tetování získává stále na popularitě. V roce 1936 uveřejnil jeden americký časopis, že přibližně šest procent Američanů (asi deset miliónů) má alespoň jedno tetování. V roce 2002 už své tělo měl ozdobený každý osmý Američan. Třicet čtyři procent lidí z celého světa přistoupí k tetování, aby si připadali přitažlivější, dvacet devět procent aby si zvedli sebevědomí a dvacet šest procent aby se cítili atraktivně. Podle studia britského časopisu svého rozhodnutí lituje tři čtvrtiny Britů. Nejvíce litují toho, když si nechají na tělo vytetovat jméno. Svého rozhodnutí začínají litovat průměrně po patnácti letech.


Top 5 v tetování


Mezi nejoblíbenější tetovací vzory patří japonské znaky, dále jsou nejžádanější domorodé a keltické vzory, po nichž následují růže, motýlci a delfíni. Na čtvrtém místě v oblíbenosti se umístily prsteny kolem pupku a top 5 uzavírá tetování jména milovaného člověka.


Metody tetování v dávné minulosti


Dávné kultury vyvinuly různé metody tetování. V mnoha indiánských kmenech severní a jižní Ameriky byla tetování tvořena prostým propichováním kůže. Jiné kmeny třely barvy, často tvořené z popela, do říznutí. Stejným způsobem tvořili tetování na kůži Eskymáci. Některé kmeny východní Sibiře tvořily vpichy jehlou skrz kůži a protahovaly tudy provázek napuštěný v barvě. Tato metoda je sice poměrně originální, ale i drastická na pohled. V Polynésii a Mikronésii se pigment aplikoval do kůže klepáním nástrojem, který vypadal jako miniaturní hrabičky. Podobná metoda je dodnes používána slavnými tatéry v Asii i jinde na světě.

Maorové na Novém Zélandu, kteří jsou pravděpodobně nejznámějšími lidmi s tetováním na světě, používali stejnou metodu, se kterou vyřezávali předlohy do dřeva. Tetování tvořili malou ostrou kostí, kterou vyřezali barevné rýhy komplexních vzorů tetování na obličejích a na zádech. V osmnáctém století, když přišli do těchto končin Evropané a ukázali místním obyvatelům kovy, začali Maorové používat kovové nástroje. Typická keltická tetování představují do sebe zapletené složité ornamenty a spirály, většinou vyvedené v černé barvě. Tyto symboly vždy vyžadovaly od tatéra značnou znalost matematiky a geometrie.

Kouzlo dálného východu
Čínské motivy tetování byly vždy velmi oblíbené. V jedné době byly doménou kriminálníků a mafie. Nyní to naopak vypadá, že i holywoodské celebrity podlehly kouzlu dálného východu. Je nesporné, že klasická čínská tetování mají přitažlivost pro každého, ať už je jejich významům porozuměno či nikoliv. Význam tetování je důležitý, neboť se může velmi rychle stát zastaralým.

Často také nemá stejný význam, jako ten, který mu tatér vysvětlí. Je dobré se poradit o významu s rodilým Číňanem, protože někteří lidé si nechali potetovat své tělo znaky, které po překladu postrádaly smysl. Nejčastějšími čínskými tetováními jsou ta, která vyjadřují symboly pro lásku a sílu. Mělo by méně vyjadřovat styl a více se zaměřit na charakter, práci a hodnoty. Po staletí byl čínský drak symbolem síly. Ve středověké Evropě žíznil po krvi a vrhal ze svých úst oheň, byl zlomyslný a krutý. V Asii to bylo opačně, udatný drak byl mystickým tvorem oslavovaným pro svoji toleranci, inteligenci a dobrou vůli.

Existuje několik různých tříd čínských draků. Rohatý drak bývá považován za nejmocnějšího. Nebeský drak se stará o nebesa a chrání bohy. Drak pozemní vládne všemu na zemi. Spirituální drak kontroluje vítr a déšť. Drak pokladů ochraňuje vzácné kovy a drahokamy. Okřídlený drak je jediný s křídly. Svíjející se drak obhospodařuje oceány a Žlutý drak je bez rohů a je znám svým věděním.


Tribal – kmenová tetování


Kmenová, nebo-li tribal, tetování jsou v dnešní době nejrozšířenějšími vzory. Vyznačují se nejrůznějšími ornamenty, siluetami a geometrickými obrazci starých Polynésanů. Tribal tetování ve své základní podobě zobrazuje pevný černý obraz s abstraktními tvary. Křivky vzoru zvýrazňují linie lidského těla a obrysy svalů. Když dva američtí novináři vydali první číslo časopisu o tetování, zřejmě netušili, jakou vzbudí vlnu zájmu pro tribal tetování. Ve velkém stylu představili novou vlnu tetování, která čerpala z přírodních motivů kmenů z ostrovů Borneo a Samoa. Díky těmto dvěma Američanům se na tetování nenahlíželo jako na něco špatného a vhodného pouze pro členy gangů. Tribal tetování totiž oslovuje širokou veřejnost hlavně díky svým nenásilným a jemným tvarům. Mezi některými tetovači panuje názor, že vytvořit tribal tetování je příliš snadné a nejedná se o výrazné umění. Opak však může být pravdou, neboť u těchto vzorů musí být kladen velký důraz na umístění na těle. Je důležité, aby tetování kopírovalo a zvýrazňovalo křivky svalů a těla, což byl jeden z prvotních smyslů kmenových tetování.


Rizika tetování


Tetování se provádí vpíchnutím speciální barvy do podkožní vrstvy, a to do hloubky půl až jeden milimetr. Dochází tedy k narušení kůže a jedná se o zásah, který se vždy nemusí obejít bez komplikací. Mezi hlavní komplikace, které můžou vzniknout patří infekce. Infekční onemocnění jako hepatitida mohou být přenesena při použití nesterilních nástrojů. Další komplikací může být alergická reakce. Pokud nastane alergická reakce, je problematická, protože pigmenty mohou být odstraněny jen složitě. I když člověk, u kterého se projevila alergická reakce na tetování, podstoupí laserovou operaci, tak není jisté, že reakce nepotrvá ještě několik měsíců. Komplikace jsou i s odstraněním tetování, které zůstává problematickým procesem i přes pokrok v moderních laserových technologiích. Obvykle je zapotřebí několik zákroků, které jsou finančně náročné. Dalším nežádoucím účinkem je koloidní útvar, což je jizva, která se rozšíří nad rámec jizvy klasické. Mohou se také objevit uzliny, které se formují kolem materiálu nazvané jako granulomy.


Odstranění tetování


Tradiční metody odstraňování tetování zahrnují zaškrabávání, chemické ošetření či vyříznutí. I když jsou tyto metody okamžité a ekonomičtější, zanechávají velké jizvy, které v mnoha případech vypadají hůře než tetování. Dnes se proto stále více dermatologů a kosmetických profesionálů obrací k odstranění tetování pomocí laserů. Vše od malého jednobarevného tetování až k velkému vícebarevnému může výrazně ztratit na intenzitě, případně kompletně zmizet díky paprskům světla laseru. A především je zde jen malé riziko jizev nebo ztráty pigmentace. Často je to především barva tetování, která je klíčem k procentu úspěšnosti při odstraňování.

Odstranění malého tetování zabere od dvou do šesti deseti až dvaceti minutových zákroků. Mnohobarevná tetování mohou zabrat šest a více zákroků, podle jejich velikosti a druhu použitého inkoustu. Zákroky se obvykle opakují v cyklu čtyř až šesti týdnů.


Metody odstraňování tetování


Mezi nejznámější metody odstraňování tetování patří Excision, což je metoda používaná pouze na obrázky malých rozměrů. Může být odstraněno celé tetování což se provádí následujícím postupem – kožní chirurg aplikuje lokální anestetikum, oddělá tetování skalpelem a vzniklou ránu uzavře zašitím. V některých případech je nutné vzít část kůže z jiného místa a nahradit ji v místě vzniklé rány.

Neméně bolestivá je metoda pod názvem Dermabrasion. Při této metodě se aplikuje rozbrušování kůže a následně je místo broušeno rotujícím nástrojem, který zbaví kůži vrchní vrstvy. Jelikož je tato metoda velmi bolestivá a dochází ke krvácení, je nutné použít lokální anestetikum a krev při odstraňování tamponovat.

Salabrasion je další metodou odstraňování tetování. Tato metoda je už více než jedno století stará, ale stále se používá. Místo, kde má dojít k zákroku se buď zmrazí nebo se použije lokální anestetikum a poté se na kůži nanese voda smíchaná se stolní solí. Poté se použije rotující nástroj nebo dřevěný hranol zabalený v gáze a následně se tře místo, kde je nechtěné tetování.

Nejčastějším a nejmodernějším způsobem je odstraňování pomocí laseru. Výhodou této metody je, že nedochází ke krvácení. Způsob spočívá v tom, že laser produkuje krátké záblesky (pulsy) intenzivního světla, které procházejí přes vrchní vrstvu kůže. Jsou částečně pohlcovány tetovacím pigmentem a dochází k jeho následnému rozstřelení na malé kousky, které jsou pak odstraněny tělním imunitním systémem. Tyto lasery mohou efektivně odstranit tetování s malou možností zjizvení. Všeobecně platí, že se nejhůře odstraňuje žlutá a zelená a nejlépe modrá a černá. Z obrázků se nejlépe odstraňují černé ornamenty. Větší a složitější obrazce se odstraňují šachovnicově i několikrát po sobě.

Poslední metoda, se kterou vás seznámím, je metoda Cover-up. Při tomto způsobu se staré tetování překryje novým. V profesionálních studiích většinou dokáží překrýt nekvalitní tetování tak, že vůbec není poznat, že pod ním něco je. V mnoha případech je samozřejmě nutné použít větší vzor a tmavší barvy, ale to záleží na tom, co je na kůži již vyhotoveno.

Henna – tetování bez bolesti
Dalším kosmetickým trendem, a v současné době největším hitem, je opět tetování. Není to klasické tetování, ale kresba hennou na pokožku. Jde o dočasné malování přírodním barvivem, které samo asi po deseti dnech zmizí. Vypadá to velice hezky a nejlepší na tom je, že se může pokaždé zvolit jiný obrázek na jiném místě. Podobně, ale uhlově černě vypadá japonské tetování. Zase to není klasické tetování, ale kresba na pokožku, která vydrží dva až tři týdny.

V Evropě je henna známá především ženám, coby přírodní barva na vlasy. Na středním východě se však henna už po staletí používá nejenom k posílení vlasů, ale zároveň jako prostředek ke zkrášlení celého těla. Henna se nanese na tělo a po několika hodinách se zaschlá vrstva oloupe a zpočátku světle černý vzor během pár hodin ztmavne a získá na výraznosti. V každém případě platí, že henna je přírodní a bezpečná a výborně se hodí ke zdobení dlaní, chodidel a dokonce i nehtů. Výsledná barva henny závisí mimo jiné i na vlastnostech pleti.

Dost záleží na typu pleti – obecně platí, že čím snadněji se člověk opálí, tím lepší bude výsledek zdobení kůže hennou. U lidí se snědší pletí bývá výsledná barva hnědočervená, zatímco u lidí s velmi světlou pletí a plavými vlasy je výsledná barva žlutooranžová. Henna působí jako UV filtr, někdy se stává, že po vyblednutí kresby zůstane na pleti její obtisk a ten bude vidět tak dlouho, dokud opálení nevybledne.


Společné tajemnství sedmi žen


Sedm naprosto odlišných žen spojuje jediná věc, a to veliká barevná tetování, která zdobí jejich těla na různých místech. Dvacetiletá barmanka Nina má potetovanou celou levou paži, na které je zobrazená kočka v japonském stylu a květy sakury. Rozhodnutí pro tetování byla rychlá záležitost. Dřív se jen zaměřovala na piercingy, a když se zašla podívat do tetovacího studia, okamžitě se rozhodla pro tetování. Dohromady trvalo vytvoření kolem dvaceti hodin. Jejím snem je potetovaná celá levá polovina těla kromě poprsí.

Další milovnicí tetování je čtyřiadvacetiletá logistka Lída, která si svůj tetovací motiv navrhla sama a je pro ni osobní záležitostí. Tatér ho jen nepatrně upravil a už se tetovala veliká květina na horní část zad a na horní část pravé paže. O rok později si kérku rozšířila na předloktí a klíční kost.

Kateřině, osmadvacetileté marketingové poradkyni, pomáhá tetování při překonávání překážek. Nejprve měla jen čínský znak na levé lopatce, který rozšířila tetováním slona přes celá záda. S tímto tetováním chtěl její tatér vystoupit na soutěži, velice se jí líbilo, a proto se rozhodla, že si ho nechá vytetovat. Přesněji slon vystihuje Ganéšu, hinduistického boha štěstí, bohatství a hlavně překovávání překážek.

Libuše, dvacetiletá administrativní pracovnice, si na prsou hřeje ducha přírody. Přes celý hrudník má vytetovaný keltský styl s obličejem, který má mrtvé oči a má v sobě něco z kontur ženy i muže. Toto tetování vystihuje souznění s přírodou a pro Libuši má velmi hluboký význam. Nejprve šla do tetovacího salónu kvůli piercingu, ale jen co zahlédla tetování, neodolala. V budoucnu by si chtěla nechat vytetovat Alberta Einsteina a Marilyna Mansona, a dokonce přemýšlí o piercingu obočí a intimních míst i přesto, že jí její babička kvůli tetování zavrhla a otec je také zásadně proti.

Devatenáctiletá studentka Míša zastává názor, že až bude babička, bude tolik tetovaných důchodců, že se ztratí v davu. Zpočátku se jí velká tetování na ženách nelíbila. Měla jen malé tetování na zádech a pod krkem, které chtěla později překrýt něčím hezčím. Tetování zakrývá celá její záda, ale nemá pro ní jiný význam než estetický.

Babička s tetováním od krku až ke kotníkům je snem pětadvacetileté vizážistky Niny, která miluje přírodu, květiny a víly, takže motiv měla ujasněný okamžitě. V sedmnácti letech si nechala na levé rameno vytetovat malý ornament. Tetování vzniklo doma, podomácku vyrobeným strojkem. Podle toho také dopadl výsledek – tetování bylo celé křivé, rozpité a nedodělané. Dnes má již velké tetování přes záda a pravé rameno zobrazující květiny a víly. V budoucnu si chce nechat potetovat zbytek zad a celou ruku. Tetování je pro ní drogou.

Poslední z milovnic tetování je Terezie, osmadvacetiletá asistentka europoslance a studentka Literární akademie, pro kterou má tetování mystický a psychologický význam. Její levé stehno zakrývá červený rohatý drak chrlící oheň, který je zdrojem veškeré moci. Kvůli svému tetování se setkala s narážkami a zhnusenými pohledy. Naštěstí v zaměstnání se setkává s obdivem, protože má kolem sebe prostředí se skvělými kolegy a moderně smýšlejícím šéfem. V budoucnu hodlá pokračovat v rozvíjení svého „příběhu“.

Titulní foto: www.dreamstime.com