Články  |  Doporučení  |  Diskuze
Cestování  |  Pohyb a zdraví
Psychologie
Relax a odpočinek
Saunování  |  Lázně
Styl a vzhled
Gurmán  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně  |  TV Freak

Tělo na dlani - léčba s názvem SU-JOK

28.6.2006, Doris Danielová, článek
Jsou vám příjemné masáže zad? Zkuste si tentokrát promasírovat ruce a nohy. Kromě celkového uklidnění organismu dosáhnete i regenerace vnitřních orgánů. Léčba SU-JOK vydá za všechny doktory.

Co je to projekce na ruku a nohu


Před patnácti lety ohromil lékařskou veřejnost na akupunkturních kongresech korejský vědec Park Jae Woo dokonale rozpracovaným systémem projekcí lidského organismu na ruku (korejsky "Su") a nohu (korejsky "Jok"). Jak sám říká, systém nevymyslel, ale pouze „objevil“, neboť Vyšší řád našich životů (říkejme mu Příroda, Bůh, počítač osmé generace nebo jak chcete) nás obdařil množstvím mikrosystémů, na které se promítají všechny naše orgány ve zmenšeném měřítku.


Akupunktura ušního boltce


Tak si můžeme při mnoha zdravotních potížích sami pomáhat promasírováváním těchto mikrosystémů. Nejvíce prozkoumaným mikrosystémem je pravděpodobně ušní boltec. Některé body na jeho ploše používali už staří Číňané, kteří ale více rozpracovali a také využívali systém tělesné dráhové akupunktury.

Renesance se ušní akupunktura dočkala až v druhé polovině 20. století, kdy její body dokonale popsala a propracovala škola rakouská a především francouzská (zvláště Dr. Paul Nogier, jeden z nejznámějších bardů akupunktury na naší planetě).

Projekce orgánů na dlaň a hřbet ruky a na chodidlo znala také už stará Čína, ale platilo pro ně totéž co pro projekci ušní. Navíc mnohé mapky promítaných orgánů byly nepřesné a často se navzájem lišily. Definitivní průlom do projekce na ruku a nohu přinesl právě profesor Park Jae Woo.


Korejský objev


Park Jae Woo se narodil v roce 1942, absolvoval Soulskou národní univerzitu v Koreji a dlouhodobě se věnoval studiu různých tradičních systémů léčby (mimo akupunkturu, tradiční čínskou a korejskou medicínu studoval též staré egyptské léčitelství a jiné směry).

Své poznatky postupně dokonale utřídil a s typicky asijskou precizností i smyslem pro systém je rozpracoval do četných teorií (teorie Šesti energií, Osmi počátků, Homo a Hetero, Diamantového energetického systému, M částic aj.).

Ve svých výzkumech Park Jae Woo stále pokračuje a dá se říci, že každý rok přichází s něčím novým (například systém léčebné gymnastiky založený na zkrutové stimulaci akupunkturních drah – Twist cvičení, dále systém meditací Smile Meditation aj.).


Charismatický Woo přednáší o svých zkušenostech


Sedět na profesorových přednáškách je skutečně zážitek – posluchači jsou zakrátko zcela vtaženi do problematiky a ať chtějí nebo ne, uchváceni dokonalým systémem jeho dedukcí. Největší ohlas v odborné a laické veřejnosti však vzbudila právě projekce orgánů na ruku a nohu, nazývaná ne zcela přesně „Akupunkturní systém Su-Jok“.


Projekce kostry na hřbet ruky. Foto: Doris Danielová


Jak funguje metoda Su-Jok


Celý systém je založen na poznatku, že se ruce a chodidla podobají svou stavbou lidskému tělu. Zvláště výraznou shodu s tělem vykazuje stavba rukou, které se neustále nacházejí před našima očima, a tím přímo nabízejí možnost rychle zasáhnout na jejich povrchu při různých zdravotních problémech. Takto je udržena harmonie a stabilita existence.


Co probíhá uvnitř těla?


V nemocném orgánu nebo části těla vznikají v důsledku porušení energetických průtoků procesy připomínající elektrický zkrat generující elektromagnetické vlny. Tyto vlny jsou současně vysílány do všech systémů podobnosti těla (ucho, oční duhovka, nos, vlasatá část hlavy, jazyk, ruce, nohy aj.), kde se pak nemocný orgán či část těla projeví jako ploška charakterizovaná zvýšenou citlivostí na dotek či barevnými změnami.

Stimulace příslušných oblastí podobnosti pak vyvolává vznik „léčivých“ elektromagnetických vln, které jsou vysílány zpět do místa, kde se nachází chorobný proces, a normalizují energetický a fyzický stav nemocné oblasti.


V rukou a nohou se zobrazuje celé tělo


Zjednodušeně řečeno, palec představuje hlavu a krk, ukazováček a malíček horní končetiny, prostředníček a prsteník končetiny dolní. Pro lepší pochopitelnost si představte místo ruky panáčka, jehož hlavu tvoří právě palec, rozpažené ruce ukazovák a malík, nohy zbývající dva prsty.


Foto: Doris Danielová

Hrudník se promítá na palcový dlaňový val a břicho do dlaně. Vnitřnosti najdeme na dlaňové straně ruky, kostru a svaly na straně hřbetní. Projekce na chodidlo je založena na stejném principu.


Su-Jok může praktikovat úplně každý


Celý systém má především ten půvab, že je snadno pochopitelný a s pomocí obrázků se jím může začít léčit i naprostý laik, který o lékařství a potažmo o akupunktuře neví vůbec nic. Oproti tomu naučit se tradiční čínskou akupunkturu vyžaduje několik let velmi podrobného studia.


Bolesti hlavy vyřešíte na palci


Při zdravotním problému (vezměme si například bolest hlavy) stačí vzít zaoblenou tyčinku či vypsanou propisovací tužku a přítlakem prozkoumat oblast posledního článku palce, kam se promítá hlava. Nemocné místo se projeví zvýšenou citlivostí příslušného bodu na bříšku nebo hřbetní straně palce.


Luštěniny vás zbaví bolesti hlavy


Ošetření spočívá pak buď v promasírování příslušného citlivého bodu na palci masážní tyčinkou nebo nalepením semínka či jiného stimulátoru na citlivý bod. Používají se semínka pohanky, čočky, kaliny, prosa – zkrátka cokoli, co máte po ruce.


Foto: Doris Danielová

Semínko jednoduše přelepíte náplastí a ponecháte na místě asi půl dne (pokud by zavazelo při práci, pak se lepí na noc, nebo se využívá projekce na chodidle). Během doby, kdy je semínko přiloženo, se na ně občas zatlačí, čímž se provede další přídatná stimulace nalezeného bodu. Toto je nejjednodušší forma Su-Jok.


Jak postupují při migréně profesionálové?


Zkušenější a pokročilejší terapeuté používají pro zvýšení a zrychlení účinku léčby další informace z tohoto léčebného systému. Například u bolesti hlavy prozkoumají i oblast krční páteře (která může být příčinou bolestí hlavy) nebo například jater a žlučníku (čínská tradiční medicína totiž zná i pojem „jaterní či žlučníková migréna“, která – slušně řečeno – má svůj původ nejčastěji v zadrženém vzteku).


Napoví vám tvar a barva


Velikost, barvu i tvar léčebných semínek pak volí speciálně podle toho, jakého efektu chtějí při léčbě dosáhnout (například fazole se pro svou tvarovou podobnost k ledvinám přikládají právě na projekci ledvin, kalina na projekci srdce aj.).

Nalezené projekce lze ošetřit i zapíchnutím akupunkturní jehly. Využívá se i působení barev podle zákona Pěti prvků tradiční čínské medicíny, kde každý orgán, tkáň, roční období, emoce - mají svou přesně danou barevnou charakteristiku. Strach je "černý" stejně jako s ním spojené ledviny, zima, chlad, voda, kosti, zuby a vlasy.


Vzájemné působení prvků


Jednotlivé prvky se navzájem buď rodí, kontrolují nebo tlumí, čehož se využívá právě při volbě barev nanášených třeba jen prostou lihovou fixou na projekční body ruky a chodidla. V článku Desatero pro boj s chřikou a nachlazením bylo uvedeno, že při horečce je možno začernit špičky prstů černou fixou, a tím napomoci rychlejšímu poklesu teploty. Vysvětlíme si nyní proč.


Nepodceňujte sílu barev


Horečka znamená nadměrné teplo čili oheň v těle. Oheň (barva červená) patří k orgánu srdce a prvek, který ho kontroluje a tlumí, je voda (patřící k ledvinám, charakterizovaná je barvou černou). Použití černé tudíž povede ke snížení červené (tedy ohně a zvýšené teploty).


Proč se zamalovávají právě špičky prstů?


Je to proto, že na ně se podle druhého systému podobnosti promítá hlava a s ní i část mozku zvaná hypotalamus, který je odpovědný za řízení tělesné teploty. Tento systém podobnosti je založen na zjištění, že na každý prst se promítá celý člověk.


Teorie Su-Jok nabízí více způsobů řešení problému


Jak jste si již všimli u vysvětlení zamalování špiček prstů při horečce, kromě standardního systému existuje i další systém podobnosti na ruce a noze, kde se celý organismus promítá do každého prstu (tzv. „systém hmyzu“).


Foto: Doris Danielová

A to ještě není všechno. Podle Park Jae Wooa je takovýchto projekčních systémů hned několik. Kromě uvedených existuje i projekce těla na nehet a nehtové lůžko (systém „tlamy zvířete“), projekce akupunkturních drah na prsty ruky a nohy (tzv. „Byol meridiány“), jógový systém projekce atd. Tato mnohoznačnost může leckteré ctitele jasně určených teorií jistě odradit.


Který systém si tedy při léčbě vybrat ?


Zkušenější akupunkturista nebo léčitel dokáže dobře pracovat na úrovni mimoslovní komunikace s pacientem a body či místa, vhodná k léčení, prostě vycítí nebo dokonce i uvidí.

Informace o Su-Jok objevíte v knihách Park Jae Wooa. Pro začátečníky je velmi vhodná „Sám sobě Su-Jok doktorem“. Poradit vám může i některý specialista na alternativní nebo celostní medicínu. Pak se můžete s klidem pustit do léčby běžných zdravotních problémů celé rodiny (například nachlazení, bolesti hlavy, celková únava…) Budete příjemně překvapeni.