Články  |  Doporučení  |  Diskuze
Cestování  |  Pohyb a zdraví
Psychologie
Relax a odpočinek
Saunování  |  Lázně
Styl a vzhled
Gurmán  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně  |  TV Freak

Tarot jako terapie – karta Císařovna

25.4.2007, Vaclava Medalová Hůdová, článek
Tarotová Císařovna je v podstatě Velekněžkou, která přivedla na svět dítě. Je pečlivou a starostlivou Matkou, jež nezapomíná, co to znamená být Ženou. Zastupuje archetyp animy a učí nás, jak přijmout své ženské fyzické aspekty, aniž by byly opomíjeny ty duševní a duchovní. Velmi často se Císařovna spojuje s mateřstvím a jeho důsledky.

Kdo je Císařovna


Císařovnu známe jako bohyni Afroditu nebo Venuši, je to Isis, Artemis nebo samotná planeta Země. S tím souvisí i spojení s řeckou Demeter, bohyní přírody, která darovala lidstvu úrodnou půdu. Císařovna je matka, manželka, milenka i dobrá přítelkyně, která umí vždy dobře a moudře poradit. Tam, kde Velekněžka tajemně klopila oči a pouze naznačovala, otevírá Císařovna svou náruč a se zářícím úsměvem říká: „Podívejte, co jsem vytvořila!“ Je lidským aspektem Panny Marie, zároveň představuje naše vědomí.

Z astrologického hlediska můžeme Císařovnu přiřadit planetám Venuši, Jupiteru a Zemi, ve znamení zvěrokruhu pak náleží Panně. Ve východní filozofii je principem jin a je spojována se zelenou barvou, která je symbolem plodnosti, zrození, nových sil a začátků. Císařovna souvisí se čtvrtou čakrou (srdeční čakra), takže působí v oblasti lásky, důvěry, míru, bezpečí, jednoty a odevzdanosti. Směr, který Císařovna zastupuje, je východní a budeme-li chtít využít Císařovny v aromaterapii, pak zvolíme vůni myrty.


Císařovna jako symbol mateřství a nových začátků


Karta působí na první pohled velice jemně, elegantně a vyrovnaně. Vždy ohlašuje čas růstu, nových tvůrčích nápadů a čas, kdy můžeme realizovat své sny, dovést všechno potřebné k úspěšnému konci. Může dokonce symbolizovat nový pevný svazek, třeba svatbu, nebo již zmiňované mateřství. Pro Císařovnu je péče o potomky primární a samozřejmá, nedělá jí problém ujmout se i cizích dětí. Protože ztělesňuje samotnou mateřskou lásku a péči, není pro ni důležité komu a za jakých okolností se malé dítě narodilo. Jejím úkolem a posláním je o něj pečovat s neutuchající a upřímnou láskou.

Ať tak či tak, vždy je předzvěstí nějakého vývoje, většinou vědomého a plánovaného. Pokud potkáte Císařovnu v reálném životě, pak bude nejspíše tanečnicí, kuchařkou, úspěšnou nakladatelkou nebo se bude věnovat zemědělství či zahradnictví. Její praktické dovednosti i teoretické znalosti a vrozená inteligence jí umožňují angažovat se ve velkém množství různých oborů. Snad nejčastěji se ujímá role pečovatelky obecně, tedy péče o nemocné, nemohoucí či jinak potřebné.

Zároveň často poukazuje na nutnost vnímat svou ženskou stránku, objevit v sobě ženské aspekty a umět je využít. Císařovna si dobře uvědomuje, že je žena a dokáže s tímto faktem perfektně a precizně pracovat, ale nijak toho nezneužívá. Možná proto, že vše, co má, získala svou poctivou a tvrdou prací, svým vlastním snažením a sama také sklízí plody své činnosti. Není totiž jen fyzicky krásná, ale oplývá i rozsáhlými znalostmi a bystrým intelektem. V rozhodování je rezolutní a odhodlaná, pokud se rozhodne něco uskutečnit, pak se svého plánu drží.


Výklad jednotlivých symbolů


Císařovna je většinou zobrazována jak mladá žena sedící na pevném místě, často trůnu. Symbolizuje to její schopnost plodit děti (mládí) a zároveň „vládnout“, mít vše pod kontrolou a umět se rozhodnout (trůn). Často je zobrazena jako těhotná nebo ve splývavých šatech, které budí dojem, že se pod nimi skrývá břicho těhotné ženy. Šaty jsou také symbolem cudnosti, protože ačkoli je Císařovna velmi krásná, tak je ve volném oděvu její postava celá zahalená. Její píli demonstrují obilné klasy ve spodní části karty a vzrostlé stromy kolem. Často jsou u ní zobrazovány například ovocné plody, vše jako znamení toho, že po tvrdé práci Císařovna vždy sklidí úrodu. Zároveň se tím poukazuje na to, že jako matka musí myslet na zajištění svých dětí – je třeba je nejen milovat a vychovávat, ale také je hmotně zabezpečit. Tyto symboly mají ještě další rozměr – jsou i jejím vnitřním bohatstvím, protože Císařovna svou houževnatostí pracuje i na svém duchovním růstu.Na její hlavě je koruna s 12 drahými kameny, což je 12 měsíců v roce, často mívá také náhrdelník se 4 kameny – zástupci 4 světových stran, 4 ročních období a 4 přírodních živlů. Těmto řádům podléhá veškerý život na zemi a Císařovna je s těmito jednotlivými cykly úzce spjata. Žezlo v její ruce opět upozorňuje na moc, schopnost vládnout a organizovat. Vedle trůnu je kámen ve tvaru srdce, který nese ženský znak – Císařovna dokáže milovat celým svým srdcem, dokáže být ženou, v případě potřeby je však tvrdá a neústupná právě jako zobrazený kámen. Velkou citovou angažovanost napovídá i nedaleký vodopád, protože právě voda je živlem, který s city souvisí.

Obličej Císařovny je obrácen dopředu, neboť současný okamžik je pro ni nejdůležitější. Může mít také hlavu mírně otočenou doprava, takže se také dívá do budoucnosti, kterou je potřeba připravit pro své děti, ovšem nikdy nehledí do minulosti – vše z ní je pro ni uzavřenou kapitolou a nezabývá se jí. I přesto, že je spjata se zrozením, novými začátky a vůbec událostmi, které přinášejí radost, má její obličej posmutnělý výraz. Je to budoucí smutek z toho, že jak bylo vše začato, tak to bude i dokončeno, že děti od svých matek vždy odcházejí. Díky svému nadání ale tuto skutečnost zvládne Císařovna bez problémů.


V čem Císařovna pomáhá


Císařovna bude velkou pomocnicí hlavně pro ženy, neboť řeší většinou veskrze ženské záležitosti. Je nad ní tedy dobré meditovat nebo ji nosit u sebe v případě, že si žena není jista (z jakéhokoli důvodu) svou rolí matky. Chce-li více podnítit nebo naopak potlačit a usměrnit své mateřské pudy. Karta je také dobrým rádcem v řešení problémů s vlastní matkou či matkou kohokoli jiného (pokud problémy s ní pocházejí právě skrze tuto roli).

Dále je možné díky Císařovně naleznout svou ženskou sexualitu a ženskost jako takovou. Pomáhá i vytrvat ve vytyčených cílech, dodává chuť do práce a podporuje nás v houževnatosti.


Negativní aspekty


Náboj této karty ve své negativní podobě nese riziko až fanatického či přehnaného přístupu k otázce mateřství, žena může dojít do bodu, kdy je „matkou za každou cenu“. Protože Císařovna je pečovatelka, často je možné zapomenout na péči o svou vlastní osobu, což může vést až ke ztrátě identity.

Samozřejmě lze docílit i pravého opaku, bohužel také negativně zabarveného. Císařovna oplývá neskonalou fyzickou krásou a přitažlivostí, což často svádí k jednostrannému zájmu o fyzickou krásu a celkové fyzické vzezření.

A jako poslední – u nohou Císařovny jsou často zobrazovány různé plody a cennosti. Jednak je to duševní bohatství, ovšem i hmotné věci potřebné k praktickému zajištění. Pozor tedy na hromadění často jen zdánlivě potřebných věcí.


Pro inspiraci


Charles Baudelaire: „Žena je něžnější než květ, ale tvrdší než kámen.“

William Shakespeare: „Vnější krása je o to cennější, oč více skrývá vnitřní krásy.“

Anglické přísloví: „Ruka, která hýbe kolébkou, hýbe celým světem.“

Titulní foto: ini.cz