www.relaxuj.cz
>

Tae-bo a dance jóga – cesta za lepšími pocity

Tae-bo a dance jóga – cesta za lepšími pocity
, , článek
Sebeštíhlejší postava není zárukou krásných tvarů. Spíše než o dosažení současného kultu štíhlosti se snažte o zpevnění a vytvarování toho, čím disponujete od přírody. K tomu vám dopomůže nejen posilování, ať už domácí či za pomoci profesionálního trenéra ve fitcentru, ale i aerobní cvičení v podobě různě modifikovaných bojových sportů! Navíc u nich působí faktor skupinového cvičení, který je k nezaplacení.
reklama

Tae – Bo – poznej sám sebe


Tae – Bo je druhem aerobního sportu, který v sobě spojuje až neuvěřitelnou škálu různých cvičení. Kombinuje prvky karate, taekwon – do, klasický box s prvky aerobiku a nezřídka i dance aerobiku. Někteří pokrokoví instruktoři začali začleňovat už dokonce i účinná cvičení z baletu. Je to zárukou toho, že žádná partie nezůstane bez procvičení. Vše se děje při rychlé hudbě – až 175 BPM. Taková rychlost ale chrání tělo před zraněním, tělo je nuceno se při rychlých beatech vracet velmi rychle z pohybu zpět, před tím, než příliš velká rotace či rozsah pohybu způsobí zranění. Mimo to tvrdé beaty ale evokují výbušnost, dodávají energii a ženou vpřed.

V tae – Bo neexistuje choreografie, narozdíl třeba od aerobiku, takže jste zbaveni stresu z toho, že si musíte pamatovat pořadí cviků a jejich sled. Má také svojí filosofii, bez myšlenky by to byla jen tupá, strojová a nezáživná robota. Tou je vítězství nad sebou samým, tedy žádné porovnávání, soupeření. Cvičíte si podle svého, z čehož se dá snadno vyvodit, že to zvládne téměř každý.

Nepotřebujete žádné speciální vybavení. Dokonce se dá cvičit i naboso, když vám to vyhovuje a z hygienických důvodů nevadí majiteli tělocvičny. Jistě vás zaujaly bandáže, jež nosí trenéři. Určitě je nemají jen na parádu, důvodů je několik. Tae – Bo je skupinovým cvičením, proto musí být v té změti dobře vidět. Částečně sají pot a zpevňují zápěstí (pro začátek je ale vhodnější cvičit bez bandáží). Tím hlavním je snadno rozpoznatelná úroveň samotného trenéra - červené jsou pro basic trenéry, modré nosí advanced, černé master a žluté jsou určeny pro prezentéry. Pakliže byste si je chtěli pořídit vy, volte barvu bílou či šedou.


Power jóga vám posílí tělo


Ideální do kombinace s Tae- Bo je power jóga, i když je naprostým protikladem. Je cvičením posilovacím a zároveň protahovacím. Od klasické jógy se liší rychlostí, dynamičností. Je tedy modernější, ale to neznamená, že stránka mysli a duše je zanedbávána – obojí je úzce propojeno. Pokaždé když cvičíte, bude váš prožitek jiný.

Pozice v power józe jsou zaměřeny na zlepšení ohebnosti a pružnosti páteře, uvolnění v oblasti pánve a kyčlí, uvolňují a posilují svaly, zlepšují odolnost nervového systému, regenerují celou páteř, dodávají tělu pružnost a sílu, odstraňují nespavost, stres a napětí.

Důležité jsou dvě oblasti: pánevní dno a břišní lis, obecně řečeno se jedná o zpevnění hýždí a břicha. Cílem cvičení není kvantita, ale dokonalé zvládnutí pozic a koncentrace.


Dance jóga pro radost z pohybu


Méně známějším druhem jógy je právě její odnož „dance“, jež doplňuje všestranný rozvoj těla. Definovat ji není snadné, protože její definice prakticky neexistuje. Její základ tvoří právě pozice z power jógy, jež se propojují s různými tanečními styly. Od jazzu, přes moderní tanec až po prvky z klasického baletu. To vše se propojuje o vlnění tělem, využívání prostoru nebo o izolace jednotlivých částí těla.
Hodina začíná pozvolna, kratšími variacemi, zaměřenými na dýchání a lehké rozehřátí. Navazují cvičení na rozehřátí jednotlivých tělesných partií a jejich protažení a posílení. To celé se nakonec spojí v jednu závěrečnou choreografii.

Doprovodná hudba je melodická a rytmická. Díky bilančním pozicím podporuje správné držení těla a zpevňuje jeho centrum. Zlepšuje koordinaci, flexibilitu, ladnost a pružnost celého těla i hudební cítění. Dance jóga rozhodně není zaměřená na dokonalou techniku provedení nebo na velký rozsah v jednotlivých pozicích. Důležitá je elegance, radost z pohybu, z lepšího poznání vlastního těla. Je určena pro širokou veřejnost, včetně těch, kteří se s power jógou ani jakýmkoli tanečním stylem nikdy nesetkali.


Skupino, pozor!


Kouzlo cvičení ve skupině spočívá hlavně v působení na vaši psychickou stránku. Pokud lidé cvičí sami, mají často sklony podvádět sami sebe. I vůle je slabší, stejně jako tendence vzdávat se vysněného cíle. Ve společnosti dalších se stydí vzdávat své snažení, a proto je účinnější. Ten, kdo cvičí individuálně, má potíže vymotat se ze základních cviků a pozice „věčného začátečníka“.

Při cvičení skupina motivuje k lepšímu výsledku. Snaha být lepší žene dopředu. To se však netýká ani Tae – Bo, ani jógy, kde je primární vzájemná motivační podpora. Pozorováním toho, jak cvičí druzí, se můžeme i my sami zlepšovat nacházením cesty k odstraňování vlastních chyb nebo předávání zkušeností. Skupina vedená odborníkem ochotným vždy poradit je opravdu k nezaplacení.

Každému z nás sedí jiný typ cvičení, jde jen o to, najít ten správný. Někdo preferuje akční sporty plné adrenalinu a akce, jiný má radši klidné a relaxační trávení volného času. Nejlepší ale je, když se v rozumné míře smíchá od každého něco.

Zdroj: svetpodpalmovkou.cz

Titulní foto: www.dreamstime.com
Nejnovější články
Ze života vztahové koučky: penis na seznamce Ze života vztahové koučky: penis na seznamce
Když mi vztah víc bere než dává, odcházím. Vztahová koučka bez chlapa, no to je teda bomba Pavlíno! „Už ti dávno není dvacet, co teď budeš dělat“? Oblíbená otázka mojí mámy. Musím hledat, nic jiného mi nezbyde...
14.2.2019, článek, Pavlína Uhrinová2 komentáře
Měsíc na Bali: Canggu a Pura Tanah Lot Měsíc na Bali: Canggu a Pura Tanah Lot
Rozhodli jsme se s rodinou strávit měsíční dovolenou na Bali. Byla to naše vysněná destinace, a tak jsme si začátkem prosince sbalili kufry a vyrazili na Vánoce do tepla s vidinou měsíčního dobrodružství v tropickém ráji.
11.2.2019, článek, Jana Bártová
Tipy na deskové hry pro dlouhé zimní večery Tipy na deskové hry pro dlouhé zimní večery
Máte hravou náturu a nechcete hrát s přáteli jen žolíka a Člověče, nezlob se? V tom případě pro vás máme pár tipů na několik deskových a karetních her, které jsou zábavné a většinou i velmi jednoduché na pochopení.
25.12.2018, článek, Milan Šurkala
Cestování po Šanghaji: Longhua Temple, svatba i parky Cestování po Šanghaji: Longhua Temple, svatba i parky
Česko-čínská svatba, která byla primárním cílem našeho putování, se blížila. Sobotní ráno jsme tak využili k návštěvě Longhua Temple a zahrad okolo, nedělní odpoledne pak k návštěvě místních parků. A ke hledání kešek, samozřejmě.
23.11.2018, článek, Milan Šurkala
Cestování po Šanghaji: People's Square, český pivovar Cestování po Šanghaji: People's Square, český pivovar
Další den nás zavedl do People's Square a prohlídli jsme si i obrovské muzeum v Šanghaji. Poté, co jsme byli zklamání jedním z chrámů, chtěli jsme si spravit chuť "českým" pivem v české restauraci. No, nespravili.
15.5.2018, článek, Milan Šurkala