Články  |  Doporučení  |  Diskuze
Cestování  |  Pohyb a zdraví
Psychologie
Relax a odpočinek
Saunování  |  Lázně
Styl a vzhled
Gurmán  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně  |  TV Freak

Tae-bo a dance jóga – cesta za lepšími pocity

3.9.2007, Šárka Libenská, článek
Sebeštíhlejší postava není zárukou krásných tvarů. Spíše než o dosažení současného kultu štíhlosti se snažte o zpevnění a vytvarování toho, čím disponujete od přírody. K tomu vám dopomůže nejen posilování, ať už domácí či za pomoci profesionálního trenéra ve fitcentru, ale i aerobní cvičení v podobě různě modifikovaných bojových sportů! Navíc u nich působí faktor skupinového cvičení, který je k nezaplacení.

Tae – Bo – poznej sám sebe


Tae – Bo je druhem aerobního sportu, který v sobě spojuje až neuvěřitelnou škálu různých cvičení. Kombinuje prvky karate, taekwon – do, klasický box s prvky aerobiku a nezřídka i dance aerobiku. Někteří pokrokoví instruktoři začali začleňovat už dokonce i účinná cvičení z baletu. Je to zárukou toho, že žádná partie nezůstane bez procvičení. Vše se děje při rychlé hudbě – až 175 BPM. Taková rychlost ale chrání tělo před zraněním, tělo je nuceno se při rychlých beatech vracet velmi rychle z pohybu zpět, před tím, než příliš velká rotace či rozsah pohybu způsobí zranění. Mimo to tvrdé beaty ale evokují výbušnost, dodávají energii a ženou vpřed.

V tae – Bo neexistuje choreografie, narozdíl třeba od aerobiku, takže jste zbaveni stresu z toho, že si musíte pamatovat pořadí cviků a jejich sled. Má také svojí filosofii, bez myšlenky by to byla jen tupá, strojová a nezáživná robota. Tou je vítězství nad sebou samým, tedy žádné porovnávání, soupeření. Cvičíte si podle svého, z čehož se dá snadno vyvodit, že to zvládne téměř každý.

Nepotřebujete žádné speciální vybavení. Dokonce se dá cvičit i naboso, když vám to vyhovuje a z hygienických důvodů nevadí majiteli tělocvičny. Jistě vás zaujaly bandáže, jež nosí trenéři. Určitě je nemají jen na parádu, důvodů je několik. Tae – Bo je skupinovým cvičením, proto musí být v té změti dobře vidět. Částečně sají pot a zpevňují zápěstí (pro začátek je ale vhodnější cvičit bez bandáží). Tím hlavním je snadno rozpoznatelná úroveň samotného trenéra - červené jsou pro basic trenéry, modré nosí advanced, černé master a žluté jsou určeny pro prezentéry. Pakliže byste si je chtěli pořídit vy, volte barvu bílou či šedou.


Power jóga vám posílí tělo


Ideální do kombinace s Tae- Bo je power jóga, i když je naprostým protikladem. Je cvičením posilovacím a zároveň protahovacím. Od klasické jógy se liší rychlostí, dynamičností. Je tedy modernější, ale to neznamená, že stránka mysli a duše je zanedbávána – obojí je úzce propojeno. Pokaždé když cvičíte, bude váš prožitek jiný.

Pozice v power józe jsou zaměřeny na zlepšení ohebnosti a pružnosti páteře, uvolnění v oblasti pánve a kyčlí, uvolňují a posilují svaly, zlepšují odolnost nervového systému, regenerují celou páteř, dodávají tělu pružnost a sílu, odstraňují nespavost, stres a napětí.

Důležité jsou dvě oblasti: pánevní dno a břišní lis, obecně řečeno se jedná o zpevnění hýždí a břicha. Cílem cvičení není kvantita, ale dokonalé zvládnutí pozic a koncentrace.


Dance jóga pro radost z pohybu


Méně známějším druhem jógy je právě její odnož „dance“, jež doplňuje všestranný rozvoj těla. Definovat ji není snadné, protože její definice prakticky neexistuje. Její základ tvoří právě pozice z power jógy, jež se propojují s různými tanečními styly. Od jazzu, přes moderní tanec až po prvky z klasického baletu. To vše se propojuje o vlnění tělem, využívání prostoru nebo o izolace jednotlivých částí těla.
Hodina začíná pozvolna, kratšími variacemi, zaměřenými na dýchání a lehké rozehřátí. Navazují cvičení na rozehřátí jednotlivých tělesných partií a jejich protažení a posílení. To celé se nakonec spojí v jednu závěrečnou choreografii.

Doprovodná hudba je melodická a rytmická. Díky bilančním pozicím podporuje správné držení těla a zpevňuje jeho centrum. Zlepšuje koordinaci, flexibilitu, ladnost a pružnost celého těla i hudební cítění. Dance jóga rozhodně není zaměřená na dokonalou techniku provedení nebo na velký rozsah v jednotlivých pozicích. Důležitá je elegance, radost z pohybu, z lepšího poznání vlastního těla. Je určena pro širokou veřejnost, včetně těch, kteří se s power jógou ani jakýmkoli tanečním stylem nikdy nesetkali.


Skupino, pozor!


Kouzlo cvičení ve skupině spočívá hlavně v působení na vaši psychickou stránku. Pokud lidé cvičí sami, mají často sklony podvádět sami sebe. I vůle je slabší, stejně jako tendence vzdávat se vysněného cíle. Ve společnosti dalších se stydí vzdávat své snažení, a proto je účinnější. Ten, kdo cvičí individuálně, má potíže vymotat se ze základních cviků a pozice „věčného začátečníka“.

Při cvičení skupina motivuje k lepšímu výsledku. Snaha být lepší žene dopředu. To se však netýká ani Tae – Bo, ani jógy, kde je primární vzájemná motivační podpora. Pozorováním toho, jak cvičí druzí, se můžeme i my sami zlepšovat nacházením cesty k odstraňování vlastních chyb nebo předávání zkušeností. Skupina vedená odborníkem ochotným vždy poradit je opravdu k nezaplacení.

Každému z nás sedí jiný typ cvičení, jde jen o to, najít ten správný. Někdo preferuje akční sporty plné adrenalinu a akce, jiný má radši klidné a relaxační trávení volného času. Nejlepší ale je, když se v rozumné míře smíchá od každého něco.

Zdroj: svetpodpalmovkou.cz

Titulní foto: www.dreamstime.com