www.relaxuj.cz
>

Tae-bo a dance jóga – cesta za lepšími pocity

Tae-bo a dance jóga – cesta za lepšími pocity
, , článek
Sebeštíhlejší postava není zárukou krásných tvarů. Spíše než o dosažení současného kultu štíhlosti se snažte o zpevnění a vytvarování toho, čím disponujete od přírody. K tomu vám dopomůže nejen posilování, ať už domácí či za pomoci profesionálního trenéra ve fitcentru, ale i aerobní cvičení v podobě různě modifikovaných bojových sportů! Navíc u nich působí faktor skupinového cvičení, který je k nezaplacení.
K oblíbeným
reklama

Tae – Bo – poznej sám sebe


Tae – Bo je druhem aerobního sportu, který v sobě spojuje až neuvěřitelnou škálu různých cvičení. Kombinuje prvky karate, taekwon – do, klasický box s prvky aerobiku a nezřídka i dance aerobiku. Někteří pokrokoví instruktoři začali začleňovat už dokonce i účinná cvičení z baletu. Je to zárukou toho, že žádná partie nezůstane bez procvičení. Vše se děje při rychlé hudbě – až 175 BPM. Taková rychlost ale chrání tělo před zraněním, tělo je nuceno se při rychlých beatech vracet velmi rychle z pohybu zpět, před tím, než příliš velká rotace či rozsah pohybu způsobí zranění. Mimo to tvrdé beaty ale evokují výbušnost, dodávají energii a ženou vpřed.

V tae – Bo neexistuje choreografie, narozdíl třeba od aerobiku, takže jste zbaveni stresu z toho, že si musíte pamatovat pořadí cviků a jejich sled. Má také svojí filosofii, bez myšlenky by to byla jen tupá, strojová a nezáživná robota. Tou je vítězství nad sebou samým, tedy žádné porovnávání, soupeření. Cvičíte si podle svého, z čehož se dá snadno vyvodit, že to zvládne téměř každý.

Nepotřebujete žádné speciální vybavení. Dokonce se dá cvičit i naboso, když vám to vyhovuje a z hygienických důvodů nevadí majiteli tělocvičny. Jistě vás zaujaly bandáže, jež nosí trenéři. Určitě je nemají jen na parádu, důvodů je několik. Tae – Bo je skupinovým cvičením, proto musí být v té změti dobře vidět. Částečně sají pot a zpevňují zápěstí (pro začátek je ale vhodnější cvičit bez bandáží). Tím hlavním je snadno rozpoznatelná úroveň samotného trenéra - červené jsou pro basic trenéry, modré nosí advanced, černé master a žluté jsou určeny pro prezentéry. Pakliže byste si je chtěli pořídit vy, volte barvu bílou či šedou.


Power jóga vám posílí tělo


Ideální do kombinace s Tae- Bo je power jóga, i když je naprostým protikladem. Je cvičením posilovacím a zároveň protahovacím. Od klasické jógy se liší rychlostí, dynamičností. Je tedy modernější, ale to neznamená, že stránka mysli a duše je zanedbávána – obojí je úzce propojeno. Pokaždé když cvičíte, bude váš prožitek jiný.

Pozice v power józe jsou zaměřeny na zlepšení ohebnosti a pružnosti páteře, uvolnění v oblasti pánve a kyčlí, uvolňují a posilují svaly, zlepšují odolnost nervového systému, regenerují celou páteř, dodávají tělu pružnost a sílu, odstraňují nespavost, stres a napětí.

Důležité jsou dvě oblasti: pánevní dno a břišní lis, obecně řečeno se jedná o zpevnění hýždí a břicha. Cílem cvičení není kvantita, ale dokonalé zvládnutí pozic a koncentrace.


Dance jóga pro radost z pohybu


Méně známějším druhem jógy je právě její odnož „dance“, jež doplňuje všestranný rozvoj těla. Definovat ji není snadné, protože její definice prakticky neexistuje. Její základ tvoří právě pozice z power jógy, jež se propojují s různými tanečními styly. Od jazzu, přes moderní tanec až po prvky z klasického baletu. To vše se propojuje o vlnění tělem, využívání prostoru nebo o izolace jednotlivých částí těla.
Hodina začíná pozvolna, kratšími variacemi, zaměřenými na dýchání a lehké rozehřátí. Navazují cvičení na rozehřátí jednotlivých tělesných partií a jejich protažení a posílení. To celé se nakonec spojí v jednu závěrečnou choreografii.

Doprovodná hudba je melodická a rytmická. Díky bilančním pozicím podporuje správné držení těla a zpevňuje jeho centrum. Zlepšuje koordinaci, flexibilitu, ladnost a pružnost celého těla i hudební cítění. Dance jóga rozhodně není zaměřená na dokonalou techniku provedení nebo na velký rozsah v jednotlivých pozicích. Důležitá je elegance, radost z pohybu, z lepšího poznání vlastního těla. Je určena pro širokou veřejnost, včetně těch, kteří se s power jógou ani jakýmkoli tanečním stylem nikdy nesetkali.


Skupino, pozor!


Kouzlo cvičení ve skupině spočívá hlavně v působení na vaši psychickou stránku. Pokud lidé cvičí sami, mají často sklony podvádět sami sebe. I vůle je slabší, stejně jako tendence vzdávat se vysněného cíle. Ve společnosti dalších se stydí vzdávat své snažení, a proto je účinnější. Ten, kdo cvičí individuálně, má potíže vymotat se ze základních cviků a pozice „věčného začátečníka“.

Při cvičení skupina motivuje k lepšímu výsledku. Snaha být lepší žene dopředu. To se však netýká ani Tae – Bo, ani jógy, kde je primární vzájemná motivační podpora. Pozorováním toho, jak cvičí druzí, se můžeme i my sami zlepšovat nacházením cesty k odstraňování vlastních chyb nebo předávání zkušeností. Skupina vedená odborníkem ochotným vždy poradit je opravdu k nezaplacení.

Každému z nás sedí jiný typ cvičení, jde jen o to, najít ten správný. Někdo preferuje akční sporty plné adrenalinu a akce, jiný má radši klidné a relaxační trávení volného času. Nejlepší ale je, když se v rozumné míře smíchá od každého něco.

Zdroj: svetpodpalmovkou.cz

Titulní foto: www.dreamstime.com
Nejnovější články
Finsko nabízí cestu ke štěstí: soutěž o 3denní dovolenou Finsko nabízí cestu ke štěstí: soutěž o 3denní dovolenou
Finsko bylo opět vyhlášeno nejšťastnějším národem na světě i díky své nádherné přírodě. Země se chce o svou cestu ke štěstí podělit, a tak spustila soutěž o 8 třídenních dovolených s finskými průvodci.
1.4.2019, článek, Milan Šurkala
Vztahová koučka: úchylný fotograf se nekonal Vztahová koučka: úchylný fotograf se nekonal
Pamatujete si na server libimseti? To byl hit! Bodování kluků, vzkazy, první lásky. To napětí a vzrušení, když mi ve schránce blikla zpráva. Že by to byl jeden z těch sympaťáků, kterého jsem anonymně obodovala nejnižší možnou známkou? Nebyl…
26.3.2019, článek, Pavlína Uhrinová
Infrasauna v bytě: relax, který si můžete dovolit Infrasauna v bytě: relax, který si můžete dovolit
Po celodenní aktivitě si zasloužíte chvíle odpočinku. Skvělým způsobem, jak relaxovat, je saunování. Pozitivní účinky termoterapie jsou totiž všeobecně známy. A takovou relaxaci si můžete dovolit díky infrasauně i v pohodlí svého domova.
21.3.2019, inzerce, PR článek
Milujete potápění? Polsko otevře nejhlubší bazén na světě Milujete potápění? Polsko otevře nejhlubší bazén na světě
Chcete se potápět, ale exotické destinace jsou pro vás příliš daleko? Pak pro vás mohou mít v Polsku řešení. Otevřou zde totiž nejhlubší bazén na světě. Jmenuje se Deep Spot a nabídne rekordní hloubku až 45 metrů.
18.3.2019, článek, Milan Šurkala
Měsíc na Bali: Vánoce v Padangbai Měsíc na Bali: Vánoce v Padangbai
Po necelých pěti dnech jsme opustili Canggu, kde se nám zkrátka nelíbilo, a přesunuli jsme se na jihovýchod ostrova do přístavu Padangbai. Ten je vyhlášený především krásnými potápěčskými lokalitami.
11.3.2019, článek, Jana Bártová