Články  |  Doporučení  |  Diskuze
Cestování  |  Pohyb a zdraví
Psychologie
Relax a odpočinek
Saunování  |  Lázně
Styl a vzhled
Gurmán  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně  |  TV Freak

Svět doteků a vůní – Relaxace aromaterapeutickou masáží

14.11.2007, Eliška Tlustá, článek
V době podzimu je naše nálada někdy pochmurná a tělo bývá oslabené pod vlivem ochlazení a změn počasí. Jak posílit imunitu, a přitom příjemně relaxovat? Dopřejte si „voňavou masáž“.

Dotyková masáž


Aromaterapeutická masáž je masáž dotyková, která kombinuje účinky různých typů masáží s léčivými účinky aromaterapie. Rostlinné oleje jsou vstřebávány pokožkou a současně působí prostřednictvím dýchacích orgánů a dotyk rukou působí na energetické dráhy (meridiány) a uvolňuje tak tělesné i duševní bloky.


Ve vůni rostlinných silic


Aromaterapeutická masáž je vlastně relaxační masáž. Na klientem zvolené partie se aplikují rostlinné silice nebo směsi rostlinných silic, a to nejčastěji na místa, kde jsou nejjemnější nervová zakončení - na ruce, chodidla, obličej apod.,“ říká masérka paní Alena Salačová z Aromaterapeutického centra Oáza klidu Slaný. Tímto způsobem se prostřednictvím pokožky a hormonálního systému přenášejí do krevního řečiště látky obsažené v éterických a rostlinných olejích. Rostlinné silice prostřednictvím čichu ovlivňují centrálně nervový systém, a tím ovlivňují naše pocity, postoje, sebevědomí a sebehodnocení, rozhodování, asociace, intuitivní myšlení. Tím podporují samostatné rozhodování uvolňováním psychického napětí a svalové tenze.


Načerpejte energii


Aromaterapeutická masáž je velmi jemná, dochází při ní k hluboké relaxaci a k odpočinku. Kvalitní masáž kromě toho zvyšuje naši životní energii. Fyzické uvolnění působí i na uvolnění mysli a dochází k rozproudění blokované energie v těle.


Zbavte se stresu


Jsme –li ve stresu nebo jsme-li nemocní a necítíme-li se dobře, tím více potřebujeme laskavý dotek a relaxaci, což nám taková masáž velmi dobře přinese. „Aromamasáž je totiž dotykovou terapií“, říká masérkaAlena Salačová a dodává k aromaterapeutické masáži, že „pomáhá především odstraňovat psychické bloky , zlepšuje fyzickou kondici, regeneruje celé tělo i mysl, posiluje imunitní systém, stimuluje krevní oběh, zlepšuje spánek a uvolňuje svalové napětí! Je vhodná pro všechny osoby bez rozdílu věku, ať už miminka či starší osoby. Na věku nezáleží.

Aromaterapeutická masáž je způsob, jak si prevencí udržet své tělo v dobré fyzické kondici, jak posílit svůj imunitní systém, svaly a úpony zregenerovat po námaze, celkově zrelaxovat, a celkově tak čelit civilizačním nemocem. Psychické vypětí, stres, únava, vyčerpanost, bolesti, to vše se dá za pomoci aromaterapeutické masáže ovlivnit.


Aromaterapie byla známá již ve starověkém Egyptě


Aromaterapie má dlouhou historii. Lidé používají aromatické rostliny od úsvitu historie, první zmínky o aromaterapii jsou staré více než čtyři tisíce let. Ze starověkého Egypta se rozšířilo umění aromaterapie do Řecka a odtud do římské říše. Základy dnešní aromaterapie jsou spjaty se jménem francouzského chemika Rene-Maurice Gattefosse. Od něj pochází název aromaterapie. Byl přesvědčen o silných antiseptických a hojivých účincích esenciálních olejů.


Svět doteků


Dotek jako takový je prvním komunikačním smyslem, který nás provází od narození. „Dotek nás doprovází již od vývoje v těle matky, a také po porodu je nejdůležitějším pojítkem s okolním světem. V raném dětství je dokonce životně důležitý. Pouto, které se mezi rodičem a dítětem vytváří z velké části správným tělesným kontaktem, je důležité pro zdravý vývoj každého dítěte.“ říká ve své knize „Praktická aromaterapie“, B.Nováková a Z.Šedivý. A tak i v dospělosti zůstává tělesný kontakt významný pro zdraví a pohodu jedince.

Dotek stimuluje nervový systém, dotek je nejstarší metodou uzdravování. Nejrozšířenějším terapeutickým dotekem je pak masáž. „Během masáže dochází ke stimulaci krevního oběhu a zmírnění svalového napětí. To je často spojeno s napětím psychickým, a tak zmírnění svalového napětí přímo ovlivňuje míru napětí psychického,“ uvádí v knize „Praktická aromaterapie“, B.Nováková a Z.Šedivý.

Aromaterapeutická masáž je možností, jak (nejen na podzim) příjemně relaxovat. Pro klienta je velmi příjemná, protože dotek kombinovaný s uklidňující vůní působí kladně na mysl a vyvolává pocit bezpečí a klidu.

Zdroje: Praktická aromaterapie, B.Nováková a Z.Šedivý, aromacentrum.cz, zrozeni.cz/zaklady.php#historie

Titulní foto: www.dreamstime.com