Články  |  Doporučení  |  Diskuze
Cestování  |  Pohyb a zdraví
Psychologie
Relax a odpočinek
Saunování  |  Lázně
Styl a vzhled
Gurmán  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně  |  TV Freak

Sudoku - Češi jsou v něm mistry!

17.7.2006, Marek Numerato, článek
Sudoku slaví v létě první rok od svého „příchodu“ do Čech. Tak jako na celém světě, i v naší společnosti číselný rébus potrápil miliardy mozkových buněk a pomohl zvýšit zisky knižním nakladatelům či výrobcům počítačových her.

Jsme hlavičky pomazané


Cestu k luštitelům dost možná hře sudoku vyšlapaly tradiční křížovky. O Česku se říká, že jeho výjimečnost spočívá v chutném pivu, výborných hokejistech a krásných ženách. Nemělo by se ovšem zapomínat na hádankářské schopnosti obyvatel země v srdci Evropy. V hádankách se Čechům daří, ať už v jejich tvorbě nebo v luštění.

Podle některých badatelů je takzvaná klasická křížovka (s tajenkou, vodorovnými legendami označenými písmenky a svislými označenými číslicemi) českým vynálezem jisté Milady Antošové. Významnou roli osmisměrek, výplněk, klasických a švédských křížovek v českém prostředí dokládá i existence Svazu českých hádankářů a křížovkářů, vydávajícího veškeré normy pro autory.


Nevyřešitelný rébus – daňové přiznání


Češi dokáží vyzrát na každý rébus. O jediném, který jim tak jako všem obyvatelům zeměkoule působí značné potíže, pojednávají Murphyho zákony. Penelovo prohlášení praví: „Ty křížovky jsou trapně jednoduché! Podejte mi nějaké daňové přiznání!“


Křížovkářská tradice v Čechách


Luštění křížovek a různých hádanek představovalo zejména v minulém režimu pro Čechy velmi oblíbenou volnočasovou činnost, podobně jako proslulé chalupaření. Křížovky byly jakýmsi únikem od reality šedých dnů.


Foto: Jan Stadelmyer

Záliba ve slovních hříčkách na novinovém papíře lidem v Česku vydržela i po listopadovém převratu. Po křížovkách si u nás popularitu získala například hra scrabble, ve které si vydobyl věhlas i známý písničkář Jaromír Nohavica.


Najde sudoku své příznivce?


Loňský nástup sudoku byl proto sledován s velkým napětím. Mnozí si kladli otázku, zda u milovníků slovních křížovek číselný rébus obstojí. Sudoku si nakonec našlo ve středu Evropy své příznivce, a ne vždy tomu bylo na úkor křížovek.

Mnozí hádankáři se věnují současně slovním i číselným úlohám. „Občas luštím i novinové křížovky, spíš takové ty těžší, které jsou součástí korespondenční soutěže," uvedla Jana Tylová, první vítězka světového šampionátu v sudoku.


Úspěch sudoku předčil očekávání


Mánii sudoku odstartovaly v Česku Lidové noviny, které svým čtenářům nabízejí denně jednu hádanku již od 20. června 2005. V současné době rébus otiskuje řada časopisů a deníků. Sudoku si českou společnost podmanilo natolik, že hádankářskému trendu podlehl i samotný prezident. „Luštím a myslím, že mi to docela jde. Sudoku považuji za mimořádně oživující novinku,“ přiznal Václav Klaus.


A kdo na tom nejvíce vydělá?


Na knižním trhu jsou k dostání desítky titulů s hádankami sudoku. Pro nakladatele rébusové publikace představují významný zdroj příjmů. Zvláště v období letních dovolených půjdou knihy se sudoku na odbyt. Spotřebitele ve chvíli cestovní horečky oslovují tituly s příznačným názvem „Sudoku na deku“ nebo „100+1 sudoku na léto“.


Sudoku, kam se podíváš


Možností hrát sudoku máme dnes nespočet. Kromě stránek novin, knih a internetu se sudoku dostalo i do mobilních telefonů, palmtopů nebo do malých elektronických her. Firma Bonaparte přišla nyní na trh dokonce s deskovou stolní hrou sudoku. Nespočetné množství variant sudoku a pestrá nabídka produktů, u kterých se s touto hrou můžeme setkat, jsou zapříčiněny neexistencí výhradního copyrightu na předlohu rébusu.


Foto: Jackie Egginton

Populární je například internetová Sudoku liga. Zde mají přihlášení uživatelé za úkol každý den vyluštit jeden pro všechny stejný hlavolam. Rozhodujícím kritériem úspěšnosti je časový interval, během kterého sudoku vyřeší. Poté soutěžící získávají do tabulky určitý počet bodů.


Mistrovství světa v Sudoku


Vlna sudoku rozpoutala turnajové šílenství. Po celé republice lidé soupeří o to, kdo je v řešení číselného hlavolamu nejlepší. Na oficiálním republikovém mistrovství konaném v Brně zvítězila Jana Tylová z Mostu. Krátce na to potvrdila svůj um ziskem titulu světového šampióna.


Praha bude „hlavním městem“ sudoku


Sen o pořadatelství letních olympijských her nebo fotbalového mistrovství Evropy se Čechům dosud nesplnil. Nyní se však dočkáme hostitelství mistrovství světa v sudoku. Česká republika bude teprve druhou zemí poctěnou pořadatelstvím této akce, a proto půjde o velmi prestižní záležitost.

Sudoku elita z celé planety se v našem hlavním městě sejde v dubnu. Novinkou, o které se uvažuje, je zařazení soutěže družstev jednotlivých zemí. Pořadatelem je Světová hádankářská federace (World Puzzle Federation).

Titulní foto: António Nunes