www.relaxuj.cz
>

Sudoku a jeho cesta k popularitě

Sudoku a jeho cesta k popularitě
, , článek
Sudoku je hrou, kterou si oblíbili luštitelé logických hlavolamů i křížovek. Dnes, kdy internetové vyhledávače registrují k tomuto výrazu téměř devadesát miliónů odkazů, najdeme při vyslovení jména logické hry odezvu ve všech koutech planety.
K oblíbeným
reklama

Pravidla sudoku


Jméno sudoku je odvozeno z japonského příkazu či doporučení postupu při hře „Suuji wa dokushin ni kagiru“. Do češtiny se tato věta překládá jako „vlož každé jedno číslo do vymezeného prostoru“. Hracím polem sudoku je čtvercová tabulka obsahující 9x9 polí. Cílem hlavolamu je doplnit čísla tak, aby každý z devíti menších čtverců a vodorovné i svislé osy obsahovaly všechna čísla z řady jedna až devět. Jediným nesprávným doplněním čísla do prázdného okénka ztrácí hráč naději na úspěšné dokončení výkonu.


Základním předpokladem je logika


Předpokladem pro úspěch v sudoku je logické uvažování. To se zároveň s hraním hry dále rozvíjí. Letos pořádala organizace World Puzzle Federation, pod jejímž dohledem se konalo již čtrnáct mistrovství světa v logických hlavolamech, první světový šampionát v sudoku. V italské Lucce se premiérovou vítězkou stala Češka Jana Tylová. Mezi účastníky byl dále například Wei-Hwa Huang, člen softwarového expertního týmu společnosti Google. V první desítce nejlepších se objevil ještě další Čech a jeden Slovák.


Kosmopolitní hlavolam


Princip hry vymyslel Howard Garnes, který ji v New Yorku zařadil do časopisu s logickými hlavolamy pod názvem „Number Place“. Někteří připisují kořeny hry dokonce švýcarskému matematikovi Eulerovi a jeho výzkumu takzvaných magických a latinských čtverců.V osmdesátých letech se Garnesův hlavolam stal populárním v Japonsku, kde získal nový název „sudoku“. V roce 1997 si hru při návštěvě Tokia oblíbil Novozélanďan Wayne Gould. Díky tomuto muži se rozšířila popularita sudoku po celém světě. Své příznivce si našlo především prostřednictvím novinových deníků.


Ideální společník při jízdě tramvají


Dnes sudoku údajně pomáhá některým tištěným médiím kompenzovat ztrátu zisku způsobenou úbytkem čtenářů upřednostňujících internetové zpravodajské servery. Ze světových deníků, které svým čtenářům nabízejí uvnitř listu sudoku, můžeme vyjmenovat německý Die Zeit, italský Corriere della Sera, britský The Guardian, francouzské Le Figaro nebo americký The Washington Post. Protože nejjednodušší varianty sudoku lze vyřešit do deseti minut, je hra ideálním zkrácením volné chvíle při jízdě hromadnou dopravou - stačí mít po ruce tužku a noviny.


Rubikova kostka dnešní epochy


Paul La Monica, novinář americké CNN, označil sudoku za fenomén současné pop kultury. „Rapidní nárůst popularity této hry připomíná fenomén Rubikovy kostky z osmdesátých let,“ píše La Monica. Se sudoku se kromě novinových plátků můžeme setkat i v knižní podobě, kde jsou jednotlivé tabulky seřazeny podle obtížnosti.

Hlavolam s japonským názvem již využily i televizní stanice. Ve svém programu nabídla divákům soutěž sudoku jako první britská Sky One. Televizní hra má podobný cíl jako například soutěže typu Riskuj! nebo Chcete být milionářem?. Divák může sledovat výkon účastníka v televizním studiu a současně má možnost zapojit se do hry na dálku u obrazovky.


Sudoku pro muzikanty, kakuro pro náruživé počtáře


Luštitelům, kterým hra sudoku již zevšedněla, lze doporučit například příbuzné hlavolamy sidoku nebo kakuro. V sidoku užívá hráč místo čísel hudební noty či solmizační slabiky. Kakuro je založené na principu vkládání čísel do políček tak, aby bylo dosaženo požadovaného součtu čísel. Nejmenším možným součtem je 1+2, největším pak 45 (součet všech čísel od jedničky po devítku). Mřížka hry se podobá klasickým křížovkám mnohem více než v případě sudoku.


Sudoku i na stránkách Relaxuj


Ti, kteří na sudoku nezanevřeli nebo se s ním dokonce ještě nesetkali, mají možnost zahrát si hlavolam zde. V příštím článku o sudoku se čtenáři dozví, jak se obliba hlavolamu rozšířila v České republice.

Foto: Dreamstime.com
reklama
Nejnovější články
Vztahová koučka: jaké je seznamování v době koronaviru? Vztahová koučka: jaké je seznamování v době koronaviru?
Podle psychologů může být samota nebezpečná, ale to nám asi dochází všem. Člověk je vztahová bytost. Pandemie může naše vztahy ale paradoxně dokonce posílit a pomoci nám najít životního partnera.
13.4.2021, článek, Pavlína Uhrinová6 komentářů
Všeho s mírou: fitness trackery mohou negativně ovlivnit psychiku Všeho s mírou: fitness trackery mohou negativně ovlivnit psychiku
I mnoho dobrého škodí. To je všeobecně dobře známá věc a znovu ji potvrdila i studie od Digital Health Generation. Ta zjistila, že zejména mladiství jsou náchylní na obsedantní chování v důsledku používání fitness trackerů.
29.9.2020, článek, Milan Šurkala3 komentáře
Aerobním cvičením proti Alzheimerovi, potvrzují vědci Aerobním cvičením proti Alzheimerovi, potvrzují vědci
S vyšším věkem přichází i různé neduhy a člověk by se měl snažit proti nim bojovat. Jedním z problémů je zhoršující se výkon paměti a v horším případě i Alzheimerova nemoc. Dá se proti ní ale bojovat aerobním cvičením.
8.6.2020, článek, Milan Šurkala
Západní Austrálie: hraniční kontrola a první kilometry na opačné straně Západní Austrálie: hraniční kontrola a první kilometry na opačné straně
Po přesednutí v Dubaji konečně míříme na australský kontinent. Abychom to neměli tak jednoduché, čeká nás hraniční kontrola. Na zádrhely v ní se podíváme v dnešním díle, kdy si povíme i o prvních australských kilometrech na silnici.
1.6.2020, článek, Milan Šurkala
Západní Austrálie: s leteckou zastávkou v Dubaji Západní Austrálie: s leteckou zastávkou v Dubaji
Vydali jsme se na další velkou cestu, se kterou se s vámi podělíme a přidáváme ji jako tip i pro vaši dovolenou. Tentokrát to bude opomíjený západ Austrálie. Cesta tam je ale dlouhá, a tak si uděláme několikahodinovou leteckou přestávku v Dubaji.
7.8.2019, článek, Milan Šurkala