Články  |  Doporučení  |  Diskuze
Cestování  |  Pohyb a zdraví
Psychologie
Relax a odpočinek
Saunování  |  Lázně
Styl a vzhled
Gurmán  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně  |  TV Freak

Strážnice – tip na výlet nejen za folklorem

24.7.2006, Simona Polcarová, článek
Strážnice od nepaměti voní dobrým vínem a folklorem. Staré zůstává a nové se rodí. A proto není divu, že k folkloru přibyl folk a postupně také rock. Své místo totiž našel v nádherném prostředí zámeckého parku multižánrový Starobrno Festival Slunce. Ovšem Strážnice vábí a láká zdaleka nejen kvůli muzice.
Zatímco Mezinárodnímu folklornímu festivalu patří konec června, Festival Slunce se už sedmý rok odehrává přibližně o čtrnáct dní později v jednom z prvních prázdninových víkendů. Letos připadl na 14. a 15. července a vedle písničkářů zvučných jmen - Janouška, Lenka či Redla, přivítal i hvězdy českého rockového nebe.


Michal Prokop nehraje poprvé a naposledy


Program Písně legend tentokrát naladil Strážnici na pořádně říznou rockovou notu,v níž exceloval zejména Progres s Romanem Dragounem, Blue Effect či na hudební scénu se vracející někdejší politik Michal Prokop. Ač známému muzikantovi a moderátorovi televizního pořadu Krásný ztráty brzy přibude na krku šestý křížek, hraje jako o život. Ve Strážnici připomněl nejen své staré hity z osmdesátých let, jako Kolej Yesterday, ale dal k dobrému i novinky z alba Poprvé naposled, které vydal po dlouhé sedmnáctileté odmlce. Tím ovšem zároveň naznačil, že naposledy jsme ho rozhodně ještě neslyšeli. :o)


Foto: Petra Strejčková


Zábava s moderátory


Strážnice má dvě velké devizy – perfektní moderátory a skvělé publikum. Je pravda, že duo Radek Havel a Luboš Xaver Veselý ho také umí skvěle naladit. Tentokrát vybízeli obecenstvo, aby si prostřednictvím mobilu psalo o písničky na přání, a jednotlivé sms s humorem komentovali. Největší úspěch měla sms, v níž některá z divaček hledala „osudového muže“ minulé noci. Sms zněla asi takto: „Hledám muže, který se jmenuje Vašek nebo Petr, má modré nebo zelené tričko, třicet nebo čtyřicet let a včera mi řekl, že mě miluje.“ Radek Havel dovedl textovky pořádně okořenit a zejména si dobíral Xavera kvůli jeho hubnoucí kůře (údajně už objemný moderátor shodil 22 kilo, ale na první pohled to nepoznáte :o)) a originálním plavkám XXL z Francie, které si měl Xaver pořídit za třináct tisíc korun!


Publikum tleskalo Žbirkovi i hip-hopu


Pokud hovoříme o skvělém publiku, nutno říci, že jeho největší ctností je tolerance a skutečnost, že ho tvoří všechny věkové kategorie od capartů přes zlatou mládež a maminy až po v tváři větrem ošlehané kmety. A nejdůležitější je, že dovede zatleskat každému, kdo umí. Na festivalu vstřícně přivítalo nejen rockery a folkaře, ale také „popíkového“ Mira Žbirku, s nímž si od srdce zazpívalo Hej, Jude od Beatles, a v přídavku si vyžádalo Atlantidu. Hrozen fanynek sklidil rovněž „superstarový“ Petr Bende a jako rodící se hvězda se v přestávce mezi kapelami představil šestnáctiletý Jirka z Hodonína, jemuž šel výborně „od pusy“ hip-hop a rap. Diváci ho bez skrupulí ocenili nejen skandováním a potleskem, ale v anketě soutěžících ze svých řad ho označili za jasného vítěze.


Na zámek a do skanzenu


Strážnici ale rozhodně můžete navštívit, i když se v ní zrovna žádný festival nekoná. Už samotný zámecký park, který na počátku 19. století nechal vybudovat František Antonín Magnis, stojí za vidění. Podobný areál s řadou amfiteátrů a nádherně zelenými plochami, lákajícími k odpočinku pod košatými stromy, byste jinde těžko pohledali. Na zámku, zachovaném v novorenesanční podobě s prvky doznívajícího klasicismu, platí za klenot cenná historická knihovna s třinácti tisíci svazky. Na folklorní tradice pak upomíná expozice Nástroje lidové hudby v České republice, nemající ve střední Evropě obdoby.


Foto: archiv NÚLK

Jestliže se vydáte do Muzea vesnice Jihovýchodní Moravy, čeká na vás skanzen s ukázkami lidového stavitelství. Poznáte, jak se bydlelo a žilo v horských oblastech Slovácka i v Pomoraví, podíváte na vodní stavby i do tajů lučního hospodářství. Vedle areálu Moravských Kopanic a Luhačovického Zálesí rovněž zavítáte do vinohradu a seznámíte se s pěstěním vína od nestarších dob až po dnešek.


Kolem Baťova kanálu na kole i pěšky


Další atraktivní lokalitou Strážnice je Baťův kanál s novým jezem u křížení s řekou Veličkou. Probádat ho můžete na motorových lodích, ale nikdo vám nebude bránit, pokud se sami rozhodnete chopit pádla. Nabízí se i řada vycházek podél vody na kole či pěšky.

Jednou z kratších variant je pochůzka právě ke křížení s Veličkou, delší trasa vás zavede ke střelnici nebo, vydáte-li se po levém břehu, až do Petrova a dál do Valše u Sudoměřic. Na kole se jeví jako ideální cesta k vnorovskému jezu a zpět kolem Moravy na Přívoz. Od vnorovského jezu lze také pokračovat polní cestou na Radošov a vyšlápnete si až k větrolamům. Dál se naskýtá příležitost podniknout výlet ještě do Blatnice pod Svatým Antonínkem, kde vás naláká k návštěvě malebný kostelík na kopci nebo známá památková zóna zlatnické búdy. Cestou zpět přes Kněždub stojí za zastávku tamější hřbitov se slováckým Slavínem. Dobrou volbou se jeví i trasa na Petrov a dál přes les Rosocháč do Radějova a Lučiny. Odtud vede cesta do Tvarožné Lhoty, v níž byste si neměli nechat ujít pohled na krásy kraje z nové rozhledny. Zpět do Strážnice se dostanete po polní cestě kolem strážnické cihelny.


Kam za koupáním


Přímo ve Strážnici se lze v horkých dnech svlažit na koupališti u autokempu. Má dva bazény – malý a velký, milovníky vodních radovánek jistě potěší tobogán, sportuchtivé hřiště minigolfu. Další možností je vodní nádrž Mlýnky asi šest kilometrů od Strážnice ve směru na Radějov. Poněvadž středem přehrady prochází hranice se Slovenskem, budete potřebovat osobní doklady (postačí občanský průkaz). Když se vydáte směrem na Tvarožnou Lhotu, po asi osmi kilometrech dorazíte k vodní nádrži Lučina. Jestli zvolíte variantu „kolmo“, počítejte s náročnějším stoupáním.

Foto: archiv NÚLK