www.relaxuj.cz
>
>

Stévie sladká (cukrová tráva)

Stévie sladká (cukrová tráva)
, , článek
Už jste o ní slyšeli? Stévie sladká je zázračnou bylinkou jihoamerických indiánů. Její listy jsou stokrát sladší než cukr, a přitom neobsahují téměř žádné kalorie.
reklama

Charakteristika


Sladké i léčivé vlastnosti stévie objevili jako první jihoameričtí domorodci, kteří rostlinu využívali ke slazení maté i léčení cukrovky. Na stévii (Stevia rebaudiana), které se někdy přezdívá sladká tráva či medové lístky, nejčastěji narazíte v obchodech se zdravou výživou, kde se prodává již zpracovaná jako sladidlo pro diabetiky. Stevia je subtropický keř, který v přírodě dorůstá výšky 50 až 100 cm. Rostlina má tmavě zelené kopinaté lístky a kvete bílými květy.

Sladká stévie

Zdroj obrázku: Wikimedia Commons, autor: Sten Porse


Pěstování


Vzrostlé rostliny koupíte ve větších zahradnictvích, nebo si je můžete vypěstovat ze semínek, jejich klíčivost je však poměrně malá. Stévii na léto umístěte ideálně venku na zahradě či na balkóně, kde bude mít dostatek nepřímých slunečních paprsků. Čím více bude mít rostlina tepla a světla, tím více budou její lístky sladší a obsahovat více účinné látky steviósy. Nejlépe ji namnožíte vegetativně, řízkováním stonků nebo kořenů.


Použití


Ze stévie se zpracovávají lístky, které můžete užívat jak čerstvé, tak i sušené. Pro oslazení čaje i jídla vám zpravidla postačí pár rozdrcených čerstvých lístků. Stévii můžete využít také při přípravě citronády nebo domácích limonád. Rozdrcené lístky můžete použít při pečení domácích moučníků, přípravě zmrzliny nebo koktejlů.


Účinky


Využití stévie je mnohostranné. Často se používá pro přípravu ústních vod nebo žvýkaček, protože působí jako prevence paradentózy a zápachu z úst. Rozdrcené lístky stévie lze použít jako uklidňující prostředek při bodnutí hmyzem nebo pro léčbu akné. Bylinka zahání touhu po sladkém, čímž podporuje hubnutí a působí proti únavě.
Nejnovější články
Tipy na deskové hry pro dlouhé zimní večery Tipy na deskové hry pro dlouhé zimní večery
Máte hravou náturu a nechcete hrát s přáteli jen žolíka a Člověče, nezlob se? V tom případě pro vás máme pár tipů na několik deskových a karetních her, které jsou zábavné a většinou i velmi jednoduché na pochopení.
25.12.2018, článek, Milan Šurkala
Cestování po Šanghaji: Longhua Temple, svatba i parky Cestování po Šanghaji: Longhua Temple, svatba i parky
Česko-čínská svatba, která byla primárním cílem našeho putování, se blížila. Sobotní ráno jsme tak využili k návštěvě Longhua Temple a zahrad okolo, nedělní odpoledne pak k návštěvě místních parků. A ke hledání kešek, samozřejmě.
23.11.2018, článek, Milan Šurkala
Cestování po Šanghaji: People's Square, český pivovar Cestování po Šanghaji: People's Square, český pivovar
Další den nás zavedl do People's Square a prohlídli jsme si i obrovské muzeum v Šanghaji. Poté, co jsme byli zklamání jedním z chrámů, chtěli jsme si spravit chuť "českým" pivem v české restauraci. No, nespravili.
15.5.2018, článek, Milan Šurkala
Cestování po Šanghaji: Bund a Shanghai Tower Cestování po Šanghaji: Bund a Shanghai Tower
Šanghaj je město mrakodrapů, které nejlépe uvidíte z Bundu, protějšího pobřeží. Panorama má rozhodně něco do sebe a nenechejte si ujít ani Shanghai Tower. Kde jinde můžete vidět mrakodrapům na střechu a projet se nejrychlejším výtahem na světě?
9.1.2018, článek, Milan Šurkala
Cestování po Šanghaji: čínská víza a trampoty první noci Cestování po Šanghaji: čínská víza a trampoty první noci
Další cesta nás zavede do Číny. Konkrétně navštívíme nejlidnatější město tohoto státu, Šanghaj. A proč zrovna Šanghaj? Věřte nebo ne, kamarád se zde ženil. Svatba v Číně, to si člověk nemůže nechat ujít.
10.7.2017, článek, Milan Šurkala2 komentáře