www.relaxuj.cz
>
>

Stévie sladká (cukrová tráva)

Stévie sladká (cukrová tráva)
, , článek
Už jste o ní slyšeli? Stévie sladká je zázračnou bylinkou jihoamerických indiánů. Její listy jsou stokrát sladší než cukr, a přitom neobsahují téměř žádné kalorie.
K oblíbeným

Charakteristika


Sladké i léčivé vlastnosti stévie objevili jako první jihoameričtí domorodci, kteří rostlinu využívali ke slazení maté i léčení cukrovky. Na stévii (Stevia rebaudiana), které se někdy přezdívá sladká tráva či medové lístky, nejčastěji narazíte v obchodech se zdravou výživou, kde se prodává již zpracovaná jako sladidlo pro diabetiky. Stevia je subtropický keř, který v přírodě dorůstá výšky 50 až 100 cm. Rostlina má tmavě zelené kopinaté lístky a kvete bílými květy.

Sladká stévie

Zdroj obrázku: Wikimedia Commons, autor: Sten Porse


Pěstování


Vzrostlé rostliny koupíte ve větších zahradnictvích, nebo si je můžete vypěstovat ze semínek, jejich klíčivost je však poměrně malá. Stévii na léto umístěte ideálně venku na zahradě či na balkóně, kde bude mít dostatek nepřímých slunečních paprsků. Čím více bude mít rostlina tepla a světla, tím více budou její lístky sladší a obsahovat více účinné látky steviósy. Nejlépe ji namnožíte vegetativně, řízkováním stonků nebo kořenů.


Použití


Ze stévie se zpracovávají lístky, které můžete užívat jak čerstvé, tak i sušené. Pro oslazení čaje i jídla vám zpravidla postačí pár rozdrcených čerstvých lístků. Stévii můžete využít také při přípravě citronády nebo domácích limonád. Rozdrcené lístky můžete použít při pečení domácích moučníků, přípravě zmrzliny nebo koktejlů.


Účinky


Využití stévie je mnohostranné. Často se používá pro přípravu ústních vod nebo žvýkaček, protože působí jako prevence paradentózy a zápachu z úst. Rozdrcené lístky stévie lze použít jako uklidňující prostředek při bodnutí hmyzem nebo pro léčbu akné. Bylinka zahání touhu po sladkém, čímž podporuje hubnutí a působí proti únavě.
Nejnovější články
Vztahová koučka: jaké je seznamování v době koronaviru? Vztahová koučka: jaké je seznamování v době koronaviru?
Podle psychologů může být samota nebezpečná, ale to nám asi dochází všem. Člověk je vztahová bytost. Pandemie může naše vztahy ale paradoxně dokonce posílit a pomoci nám najít životního partnera.
13.4.2021, článek, Pavlína Uhrinová6 komentářů
Všeho s mírou: fitness trackery mohou negativně ovlivnit psychiku Všeho s mírou: fitness trackery mohou negativně ovlivnit psychiku
I mnoho dobrého škodí. To je všeobecně dobře známá věc a znovu ji potvrdila i studie od Digital Health Generation. Ta zjistila, že zejména mladiství jsou náchylní na obsedantní chování v důsledku používání fitness trackerů.
29.9.2020, článek, Milan Šurkala3 komentáře
Aerobním cvičením proti Alzheimerovi, potvrzují vědci Aerobním cvičením proti Alzheimerovi, potvrzují vědci
S vyšším věkem přichází i různé neduhy a člověk by se měl snažit proti nim bojovat. Jedním z problémů je zhoršující se výkon paměti a v horším případě i Alzheimerova nemoc. Dá se proti ní ale bojovat aerobním cvičením.
8.6.2020, článek, Milan Šurkala
Západní Austrálie: hraniční kontrola a první kilometry na opačné straně Západní Austrálie: hraniční kontrola a první kilometry na opačné straně
Po přesednutí v Dubaji konečně míříme na australský kontinent. Abychom to neměli tak jednoduché, čeká nás hraniční kontrola. Na zádrhely v ní se podíváme v dnešním díle, kdy si povíme i o prvních australských kilometrech na silnici.
1.6.2020, článek, Milan Šurkala
Západní Austrálie: s leteckou zastávkou v Dubaji Západní Austrálie: s leteckou zastávkou v Dubaji
Vydali jsme se na další velkou cestu, se kterou se s vámi podělíme a přidáváme ji jako tip i pro vaši dovolenou. Tentokrát to bude opomíjený západ Austrálie. Cesta tam je ale dlouhá, a tak si uděláme několikahodinovou leteckou přestávku v Dubaji.
7.8.2019, článek, Milan Šurkala
Unlock! Zahrajte si karetní únikovku i doma na stole Unlock! Zahrajte si karetní únikovku i doma na stole
Máte rádi únikovky a všechny ve vašem okolí jste už rozlouskli? Pak pro vás Space Cowboys mají únikovky v podobě deskové karetní hry Unlock! Dnešní recenze se podívá na to, zda se i na běžném stole dají hrát hry tohoto typu.
27.6.2019, recenze, Milan Šurkala1 komentář