www.relaxuj.cz
>
>

Stévie sladká (cukrová tráva)

Stévie sladká (cukrová tráva)
, , článek
Už jste o ní slyšeli? Stévie sladká je zázračnou bylinkou jihoamerických indiánů. Její listy jsou stokrát sladší než cukr, a přitom neobsahují téměř žádné kalorie.
K oblíbeným
reklama

Charakteristika


Sladké i léčivé vlastnosti stévie objevili jako první jihoameričtí domorodci, kteří rostlinu využívali ke slazení maté i léčení cukrovky. Na stévii (Stevia rebaudiana), které se někdy přezdívá sladká tráva či medové lístky, nejčastěji narazíte v obchodech se zdravou výživou, kde se prodává již zpracovaná jako sladidlo pro diabetiky. Stevia je subtropický keř, který v přírodě dorůstá výšky 50 až 100 cm. Rostlina má tmavě zelené kopinaté lístky a kvete bílými květy.

Sladká stévie

Zdroj obrázku: Wikimedia Commons, autor: Sten Porse


Pěstování


Vzrostlé rostliny koupíte ve větších zahradnictvích, nebo si je můžete vypěstovat ze semínek, jejich klíčivost je však poměrně malá. Stévii na léto umístěte ideálně venku na zahradě či na balkóně, kde bude mít dostatek nepřímých slunečních paprsků. Čím více bude mít rostlina tepla a světla, tím více budou její lístky sladší a obsahovat více účinné látky steviósy. Nejlépe ji namnožíte vegetativně, řízkováním stonků nebo kořenů.


Použití


Ze stévie se zpracovávají lístky, které můžete užívat jak čerstvé, tak i sušené. Pro oslazení čaje i jídla vám zpravidla postačí pár rozdrcených čerstvých lístků. Stévii můžete využít také při přípravě citronády nebo domácích limonád. Rozdrcené lístky můžete použít při pečení domácích moučníků, přípravě zmrzliny nebo koktejlů.


Účinky


Využití stévie je mnohostranné. Často se používá pro přípravu ústních vod nebo žvýkaček, protože působí jako prevence paradentózy a zápachu z úst. Rozdrcené lístky stévie lze použít jako uklidňující prostředek při bodnutí hmyzem nebo pro léčbu akné. Bylinka zahání touhu po sladkém, čímž podporuje hubnutí a působí proti únavě.
Nejnovější články
Infrasauna v bytě: relax, který si můžete dovolit Infrasauna v bytě: relax, který si můžete dovolit
Po celodenní aktivitě si zasloužíte chvíle odpočinku. Skvělým způsobem, jak relaxovat, je saunování. Pozitivní účinky termoterapie jsou totiž všeobecně známy. A takovou relaxaci si můžete dovolit díky infrasauně i v pohodlí svého domova.
21.3.2019, inzerce, PR článek
Milujete potápění? Polsko otevře nejhlubší bazén na světě Milujete potápění? Polsko otevře nejhlubší bazén na světě
Chcete se potápět, ale exotické destinace jsou pro vás příliš daleko? Pak pro vás mohou mít v Polsku řešení. Otevřou zde totiž nejhlubší bazén na světě. Jmenuje se Deep Spot a nabídne rekordní hloubku až 45 metrů.
18.3.2019, článek, Milan Šurkala
Měsíc na Bali: Vánoce v Padangbai Měsíc na Bali: Vánoce v Padangbai
Po necelých pěti dnech jsme opustili Canggu, kde se nám zkrátka nelíbilo, a přesunuli jsme se na jihovýchod ostrova do přístavu Padangbai. Ten je vyhlášený především krásnými potápěčskými lokalitami.
11.3.2019, článek, Jana Bártová
Být při práci kreativní? Údajně byste neměli poslouchat hudbu Být při práci kreativní? Údajně byste neměli poslouchat hudbu
Pokud při práci rádi posloucháte hudbu a jde o práci kreativní, možná byste měli zvážit, zda při ní poslouchat hudbu nebo nikoli. Vědci z několika univerzit totiž nově tvrdí, že poslouchání hudby negativně ovlivňuje verbální kreativní výkony.
5.3.2019, článek, Milan Šurkala
Vědci potvrdili svalovou paměť. "Use it or lose it" neplatí Vědci potvrdili svalovou paměť. "Use it or lose it" neplatí
Posilujete a bojíte se toho, že když na chvíli přestanete, veškerá snaha přijde vniveč? Vědci tvrdí, že známé pořekadlo "use it or lose it" zas tak úplně neplatí a opětovné posilování bude jednodušší, než by se mohlo zdát.
27.2.2019, článek, Milan Šurkala