Články  |  Doporučení  |  Diskuze
Cestování  |  Pohyb a zdraví
Psychologie
Relax a odpočinek
Saunování  |  Lázně
Styl a vzhled
Gurmán  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně  |  TV Freak

Sportem ku zdraví

25.6.2007, Šárka Libenská, článek
Nové městské zástavby podporují lenivý způsob života. Na nákup autem, do zaměstnání autem, místo schodiště radši výtah. Výčitky svědomí z přílišné pasivity se staly úrodnou půdou pro módní vlny sportu. V popředí zájmu mladých lidí již není uklidňující jóga ani rozdováděný aerobik. Vyzkoušejte sportovní novinky - tenis na pláži nebo bungee runing.

Zdravá síla jízdy


VitaPowerRace je novinkou v českých fitcentrech. Dalo by se říct, že navazuje a je přímým nástupcem dnes masově rozšířeného spinningu. Kondiční fenomén spočívá v jízdě na stacionárním kole se setrvačníkem (tzv. spinner) v rytmu hudby pod vedením instruktora. Cíle by se daly definovat dva, v první řadě je to zlepšení kondice a svalových předpokladů, druhořadá je redukce hmotnosti (nebo formování postavy). Pro profesionální sportovce je pak výbornou součástí tréninkové zátěže, při které se dá stimulovat vytrvalost, rychlost nebo výbušnost a našli by jsme ho ve všech tréninkových plánech.

A právě tady je zásadní rozdíl mezi spinningem a VitaPoverRace, kde je primárním cílem redukce tuku v těle a posílení břišních a hýžďových svalů, ne však enormní růst svalové hmoty, která je jedním z produktů spinningu. Má stanovené cviky a není postavený na zátěži, ale na jejich přesném provedení. Cvičení bylo vystavěno na spinningových nedokonalostech v roce 1999, je však koordinačně náročnější, takže pro začátečníky ne až tak snadný. Zatím u nás není mnoho míst, kde se dá VitaPowerRace provozovat. Tuto možnost mají v Brně, Jihlavě a Hradci Králové. Pokud se ale dočká stejně vřelého přijetí jako jeho předchůdce, počet míst se bude šířit závratnou rychlostí.


Tenis na pláži


Pro ty, koho nebaví sportovat za „zavřenými dveřmi“ může být zpestřením jeden z nejnovějších sportů, pro slunné měsíce jako stvořený, plážový tenis. Nepředstavujte si však levné plastové rakety a barevný míček z molitanu. Zahrnuje prvky nejen klasického tenisu, ale i beach volejbalu, a přesto je snadný a vhodný pro všechny věkové kategorie, sportovce i nesportovce.

Z plážového volejbalu přejal týmové pojetí (na každé straně bojují dva hráči) a rozměry hřiště. Z bílého sportu pak pravidla a „nářadí“ – speciální rakety. Průběh hry už se podobá nám známému tenisu s výjimkou odrazu míčku od písku. Body tedy získává ten, kdo udrží míček ve hře, aniž by spadl na zem nebo se dostal do zámezí. Za Velkou louží jsou opět dál a v této disciplíně jsou oficiálně pořádány od roku 2005 soutěže a turnaje. Hráčskou základnu si získal i v jižních zemích, mnoho příznivců má ve Španělsku či Itálii.


Kiteboarding


Relativně nový sport kombinující vodní radovánky a adrenalin, to je kiteboardnig. Potřebujete jen malé prkno podobné snowboardovému a tažného draka, takzvaný „kite“, kterého kontrolujete pomocí řídítek. Na hladině pak dosahujete závratné rychlosti, při které není problém odpoutat se od vody a proletět se několik metrů vzduchem. Ti zkušenější pak provádí triky a létají i patnáct metrů daleko. Kurzy pro kiteboarding jsou jednodenní i vícedenní a hlavně ideální pro ty, jež by si chtěli vyzkoušet něco netradičního a atraktivního s příchutí adrenalinu.


Bungee running


Že znáte jenom bungee jumping? Ten má ale s bungee runningem společné jen lano. Nejedná se ani o skok do neznáma s rozběhem. Tato netradiční aktivita spočívá v běhu s připevněným gumovým lanem na zádech, většinou v paralelních dráhách a cílem je dostat se co nejdále od startu. Sportovní výkon bývá umocněný principem soutěže, kdy se vícečlenné týmy snaží zapíchnout kolíky co nejdále nebo se co nejdříve dostat k předem učené metě. A věřte, že napnout lano k danému cíli je nejen náročné, ale s povzbuzujícím týmem v zádech i zábavné.


Vyskočte si!


Nazujte si sedmimílové boty a skákejte a běhejte a přeskakujte… Na první pohled se jich možná zaleknete, obavy ovšem nejsou na místě. Při prvních krůčcích je možná lepší nechat se jistit, během pár okamžiků si ale pohyb osvojíte natolik, že pomocná ruka už nebude potřebná.


Foto: bungee.cz

Dnes se vyrábí především v Koreji, avšak patent drží až od roku 2004 jistý Američan. I princip fungování je v podstatě prostý – speciální plochá pružina reagující na deformaci, hmotnost člověka a tlak je pak přenesený do odrazu, a tak se můžete dostat až do výšky dvou metrů. „Odpružené chůdy“ mají obdobné vázání jako snowboard a připevňujete si je na obuv. Největší nadšenci začali s powerskipem trénovat akrobatické kousky jako salta či nejrůznější přeskoky. Nikdo nečeká, že se právě jim vyrovnáte, takže teď už jen rovnováhu a odvahu a můžete směle do toho, kolečkové brusle jsou minulostí!

Módní sporty však mohou organismu mnohdy spíš uškodit, než být prospěšnými. Hlavním faktorem je přeceňování sil, protože současný životní styl není příliš aktivní, dominuje pohodlnost a jednorázová pohybová zátěž je tak zvládána ztěžka. Třeba módní squash je jeden z nejnáročnějších sportů, zapojuje celý hybný systém a důsledkem toho pak bývají nejrůznější drobná, ale i vážnější zranění. Nutnost rozehřátí, rozhýbání a závěrečného protažení je notoricky známá, i když často opomíjená. Přesto stále platí, že jakýkoliv pohyb je lepší, než žádný!