www.relaxuj.cz
>

Sport dnes: Dokaž, že to dokážeš!

Sport dnes: Dokaž, že to dokážeš!
, , článek
Motivem fyzických výkonů je čím dál častěji snaha člověka posunout hranici vlastních možností. Typickým příkladem těchto podnětů je triatlon nebo vytrvalostní běhy v extrémních podmínkách. Cílem těchto sportů již není zúčastnit se ani zvítězit, ale „dokázat to“.
K oblíbeným
reklama
Sport patří dodnes k nejčastějšímu způsobu trávení volného času u člověka. V posledních letech prochází dynamickou proměnou význam sportu, který se začíná vzdalovat tradičnímu pojetí. Motivem fyzických výkonů je čím dál častěji snaha člověka něco si dokázat nebo posunout hranici vlastních možností. Typickým příkladem těchto podnětů je triatlon nebo vytrvalostní běhy v extrémních podmínkách. Cílem těchto sportů již není zúčastnit se ani zvítězit, ale „dokázat to“.
Vybíral se vítěz, čas se neměřil


Významné společenské postavení si získal sport v antickém Řecku. Jeho smysl tehdy spočíval v prezentaci krásy lidského těla. Tehdejší tzv. „kult těla“ se projevoval i v kultuře a umění. Dalším smyslem sportu byl výběr vítězů, jimž se posléze dostávalo vrcholného společenského postavení a cti. Nejvýznamnější sportovní akci představovala olympiáda, jejíž věhlas byl znovu oživen poměrně nedávno. Pozoruhodné je, že například v běžeckých disciplínách antických olympijských her bylo sledováno pouze konečné pořadí závodníků. Výsledný čas se neměřil.


Nejde o pořadí, ale o překonání osobního cíle


Právě z této skutečnosti vyplývá zásadní rozdíl mezi tradičním a moderním významem sportu. Cílem dnešních sportovců je častěji dosažení uspokojivého osobního pocitu z překonání určité mety. Tělesně zdatní jedinci se pokoušejí o překonání výkonů, které jsou obecně chápány jako pro běžného člověka nedosažitelné.


Krev, pot a slzy


Značnou popularitu si nadále zachovávají kolektivní sporty – fotbal, lední hokej, basketbal nebo volejbal. Vzestup zaznamenávají sporty, které jsou vhodné k navázání pracovních či obchodních kontaktů – tenis, squash nebo golf. Vyjmenované disciplíny lze vykonávat i ryze za účelem oddechu, neboť jsou relativně nenáročné. Cílevědomí jedinci proto vyhledávají uplatnění ve sportech, které neslibují nic jiného než pověstné „krev, pot a slzy“. Skvělou příležitostí k překonání hranice lidských možností jsou vytrvalostní běhy v extrémních podmínkách.

Pro běžecké akce na extrémně dlouhých tratích se nejčastěji užívá označení ultramaraton. V tuzemském prostředí mají oblibu například vytrvalostní běhy bez zastávky v průběhu 48 hodin. Trať tedy není určena délkou, ale časovým intervalem. Dějištěm závodu bývají obvykle stadióny nebo zastřešené haly.
Běh peklem


Mnohem dobrodružnější jsou zahraniční běžecké podniky. Asi nejnáročnějším závodem na světě je ultramaraton v americkém Badwateru, v prostředí jednoho z nejsušších a nejteplejších míst planety. Závodníci běží nonstop 217 kilometrů v podmínkách, kdy teplota převyšuje padesát celsiových stupňů. V rekordním čase se ultramaraton podařilo dokončit za jeden celý den a půl hodiny. V červenci se poběží již devětadvacátý ročník závodu.


Navzdory dešti a moskytům


Ultramaraton se pravidelně koná i v podmínkách brazilské džungle. Účastníci tzv. Jungle Marathonu na dvousetkilometrové trati se neobejdou bez ochranné sítě proti moskytům a bez pláštěnky. V evropských podmínkách patří k nejslavnějším ultramaratonům Sparthatlon. Řecký závod o délce 246 kilometrů startuje v Athénách a cílovou páskou probíhají závodníci ve Spartě.

Překonání ryze běžeckých tratí mnohdy cílevědomým sportovcům nepostačuje. Proto se orientují na disciplíny s univerzálním záběrem, tedy na vícebojařská odvětví, kterým se budeme věnovat v příštím článku.
reklama
Nejnovější články
Vztahová koučka: jaké je seznamování v době koronaviru? Vztahová koučka: jaké je seznamování v době koronaviru?
Podle psychologů může být samota nebezpečná, ale to nám asi dochází všem. Člověk je vztahová bytost. Pandemie může naše vztahy ale paradoxně dokonce posílit a pomoci nám najít životního partnera.
13.4.2021, článek, Pavlína Uhrinová6 komentářů
Všeho s mírou: fitness trackery mohou negativně ovlivnit psychiku Všeho s mírou: fitness trackery mohou negativně ovlivnit psychiku
I mnoho dobrého škodí. To je všeobecně dobře známá věc a znovu ji potvrdila i studie od Digital Health Generation. Ta zjistila, že zejména mladiství jsou náchylní na obsedantní chování v důsledku používání fitness trackerů.
29.9.2020, článek, Milan Šurkala3 komentáře
Aerobním cvičením proti Alzheimerovi, potvrzují vědci Aerobním cvičením proti Alzheimerovi, potvrzují vědci
S vyšším věkem přichází i různé neduhy a člověk by se měl snažit proti nim bojovat. Jedním z problémů je zhoršující se výkon paměti a v horším případě i Alzheimerova nemoc. Dá se proti ní ale bojovat aerobním cvičením.
8.6.2020, článek, Milan Šurkala
Západní Austrálie: hraniční kontrola a první kilometry na opačné straně Západní Austrálie: hraniční kontrola a první kilometry na opačné straně
Po přesednutí v Dubaji konečně míříme na australský kontinent. Abychom to neměli tak jednoduché, čeká nás hraniční kontrola. Na zádrhely v ní se podíváme v dnešním díle, kdy si povíme i o prvních australských kilometrech na silnici.
1.6.2020, článek, Milan Šurkala
Západní Austrálie: s leteckou zastávkou v Dubaji Západní Austrálie: s leteckou zastávkou v Dubaji
Vydali jsme se na další velkou cestu, se kterou se s vámi podělíme a přidáváme ji jako tip i pro vaši dovolenou. Tentokrát to bude opomíjený západ Austrálie. Cesta tam je ale dlouhá, a tak si uděláme několikahodinovou leteckou přestávku v Dubaji.
7.8.2019, článek, Milan Šurkala