Články  |  Doporučení  |  Diskuze
Cestování  |  Pohyb a zdraví
Psychologie
Relax a odpočinek
Saunování  |  Lázně
Styl a vzhled
Gurmán  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně  |  TV Freak

Spinning – zhubnout intenzivní cyklojízdou

11.7.2006, Eliška Tlustá, článek
Máte rádi cyklistiku a nemáte čas jezdit celý den na kole? Spinning je dokonalý spalovač tuků a posilovač svalů - sice se nehnete z místa, ale hodinu budete špalat do pedálů s intenzitou, jakou při běžné cyklistice jen tak nevyvinete.

Co je spinning?


Spinning (cycling) patří mezi nejmodernější druhy skupinového cvičení. Probíhá na stacionárních kolech (tedy k zemi připevněných), které se podobají klasickým rotopedům, jen mají těžší konstrukci. Spinning kombinuje sílu těla i mysli. Pod vedením lektora zažíváte jízdu po rovince, do menšího či většího kopce, po němž následuje opět rovinka a pak zase pořádný kopec. Tak nějak může vypadat trasa, kterou lektor vytvoří při využití základních stylů jízdy.


Styly jízdy


  • Rovina (v sedle)
  • Running (běh)
  • Jízda do kopce (v sedle)
  • Jízda do kopce (ve stoje)
  • Jumping (skoky)
  • Sprint


Cvičení vám zlepší náladu i kondičku


Za použití vizualizace a při využití výše uvedených stylů, které modulují skutečnou jízdu venku, můžete zapomenout na každodenní starosti. Pročistíte svou mysl a výborně se odreagujete.Už mi nevadí dobíhání tramvaje, ani chůze do schodů,“ říká Hanka Burianová, která pravidelně cvičí spinning. Je to totiž tréninkový program, který má vliv na rozvoj vaší tělesné kondice, jako každá aerobní aktivita. Spinning také tolik nezatěžuje kloubní systém či páteř.


Lekce spinningu?


Standardní lekce trvá necelou hodinu. Hodina začíná krátkým rozehřátím, následuje samotná jízda a na závěr se věnujete protažení. Lekce probíhá pod vedením lektora a při poslechu hudby, která vytváří atmosféru a slouží jako povzbuzení k dalšímu výkonu.


Potrapte své tělo, vyplatí se to


Představte si to, při jedné lekci spálíte 400 až 600 Kcal, což je šestnáctkrát víc než při klasickém aerobiku. Pozor, spinning je pořádná jízda! „Po něm se cítím, že jsem dala svému tělu co proto, což se mi například po aerobiku nikdy nepodařilo. A jelikož je cycling ukončen i protažením, není nic, co bych na těchto hodinách postrádala,“ dodává Hanka. Spinning patří totiž mezi nejúčinnější kardiovaskulární cvičení a je vysoce motivující.


Pro koho je spinning vhodný?


Výhodou je, že si můžete korigovat zátěž. Nastavíte si ji individuálně dle vašich potřeb nebo měřiče tepové frekvence. Proto je spinning nezávislý na úrovni kondice či věkové kategorie. Lidem staršího věku může na tomto programu vyhovovat stabilita indoor cycling kola. Spinningu se lze věnovat rekreačně, ale slouží také jako trénink pro sportovce. Optimální je cvičit dvakrát či třikrát týdně.


Jak vlastně vše vzniklo


Spinning vychází z cyklistiky, je to vlastně cyklistika v uzavřeném prostoru (indoor cycling), odtud druhý, často používaný název cycling. Název vznikl dle stacionárního kola spinner, které v osmdesátých letech dvacátého století sestavil Johnatan Goldberg. V rámci přípravy na nejtěžší cyklistický závod na světě „Race Across America“ sestavil tento dálkový cyklista stacionární kolo, na němž trénoval ve své garáži. V roce 1989 vytvořil tréninkový program, který nese název spinning.


A jaká je motivace?


Nemusíte se zatěžovat složitými krokovými sestavami, protože spinning je nenáročný na koordinaci pohybů. Při cvičení získáte pevný zadeček a štíhlé nohy, také posílíte zádové svalstvo, svaly ramen a paží. A pro urychlení hubnoucího účinku můžete zkombinovat spinning s posilovnou.

Foto: Dreamstime.com