Články  |  Doporučení  |  Diskuze
Cestování  |  Pohyb a zdraví
Psychologie
Relax a odpočinek
Saunování  |  Lázně
Styl a vzhled
Gurmán  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně  |  TV Freak

Solná jeskyně – relaxace s nádechem moře

14.4.2007, Zuzana Chromá, článek
Hledáte nový způsob, jak odpočinout vašemu tělu i duši, vypnout všechny starosti a vnímat jen příjemné prostředí? Představujeme vám převratnou metodu relaxace a podpory zdraví, která přináší pozitivní účinky moře přímo k vám.

Celoroční relaxace „u moře“


Lékaři doporučují procházky u moře především lidem s problémy dolních a horních cest dýchacích, kde ráno nebo po vlnobití je ovzduší ionizované a nabité prvky jódu. Za mořským klimatem už nemusíme cestovat daleko do jiných zemí. Tuto možnost už máme i v naší republice v solné jeskyni.

Solně-jodová jeskyně vám toto mikroklima nabízí po celý rok. Při teplotě kolem dvaceti stupňů Celsia se toto ovzduší obohacuje o minerály, které se nacházejí v mořské soli. V ovzduší jeskyně vládne výjimečné mikroklima s jedinečnou bakteriologickou čistotou. Díky tomu jsou návštěvy solných jeskyní vysoce účinné. Jedna procedura v jeskyni ze soli z Mrtvého moře se podle pozorování vyrovná třem dnům pobytu u moře. Již po několika procedurách během jednoho týdne můžete pocítit výrazné změny na vašem organismu.

Solné jeskyně jsou jednou z originálních metod ve využití léčivé síly soli z Mrtvého moře s výrazně preventivními, léčebnými, regeneračními a relaxačními účinky.


Jak to všechno začalo?


Když se řekne slovo sůl, vybaví se nejedné kuchařce a strávníkovi klasická sůl na vaření. Byla by ovšem velká chyba, kdybychom se omezili pouze na toto využití. Důležitou předností soli jsou léčivé účinky v ní obsažených minerálů.



Léčení nemocí v mikroklimatu soli je praktikované již po mnoho let. Blahodárné účinky soli z Mrtvého moře využívala i egyptská královna Kleopatra. Již na přelomu devatenáctého a dvacátého století si v Polsku všimli, že dělníci, kteří se podílejí na těžbě soli, trpí minimálními potížemi spojenými s dýchacími cestami. Díky tomuto zjištění začalo mnoho lékařů doporučovat opakovaný pobyt v přírodních solných jeskyních. V současné době jsou hojně rozšířeny právě v Polsku a na Slovensku. Později se umělé solné jeskyně začaly objevovat v České republice, Německu, Rakousku a Itálii.


V čem je ukryto kouzlo solných jeskyní?


Stěny i podlaha solných jeskyní jsou vybudovány ze solných bloků, které jsou zhotoveny výhradně ze soli z Mrtvého moře. Vzduch proudí přes solné stěny a do ovzduší se uvolňují mikročástečky soli. Tyto částice obsahují minerály a stopové prvky, které jsou nezbytné pro správnou činnost lidského organismu. Je to především hořčík, vápník, draslík, sodík, brom, jód, selen a další prvky. Všechny tyto složky jsou nevyhnutelné pro správnou činnost organismu.

Při relaxaci dochází ke vdechování mikroelementů, které působí blahodárně na dýchací cesty, usnadňují odkašlávání a současně se vstřebávají do krevního oběhu. Během procedury se také pozitivně ovlivňuje kůže, na níž se usazuje mikrofilm soli. Nesmíme zapomínat ani na příznivý vliv záporné ionizace na lidský organismus.


Léčba světlem


V solné jeskyni se také využívá světelná terapie, která má taktéž velmi pozitivní vliv na celkovou kondici. bývají používány teplé barevné odstíny (žlutý, oranžový a červený), které mají povzbudit a naplnit novou energií. Na druhé straně studené barvy (fialová, světle modrá, indigo) uklidňují smysly a zlepšují náladu.




Účinek minerálů na náš organismus


  • Hořčík - působí proti stresu, zpomaluje proces stárnutí a regeneruje organismus. Chrání též proti infarktu. Je antialergický a snižuje přecitlivělost kůže.
  • Sodík - napomáhá při látkové výměně, například reguluje příjem cukru a aminokyselin.
  • Vápník - posiluje imunitu a aktivuje enzymy. Zevně uklidňuje pleť a podporuje hojení ran.
  • Draslík - zabraňuje vysušování pokožky, podporuje její prokrvení a umožňuje z ní vylučovat toxické látky.
  • Bróm - má dezinfekční účinky, pomáhá při prevenci kožních nemocí, například lupénky.
  • Jód - napomáhá správné funkci štítné žlázy.
  • Zinek - působí proti akné a má příznivé účinky na sliznice.
  • Síra - podporuje nezbytnou pevnost kůže, nehtů a vlasů.


Proč právě sůl z Mrtvého moře?


Mrtvé moře je nejslanější místo na zemi. Nachází se na hranici mezi Izraelem a Jordánskem.
Je dlouhé sedmdesát pět kilometrů a široké přes třináct kilometrů. Mrtvé moře vyniká svou slaností - obsah rozpuštěných solí je zde plných třicet tři procent.

Obsah a složení minerálů v soli z Mrtvého moře je zcela odlišné od jiných solí (mořských a kuchyňských), kde převažuje chlorid sodný. Složení soli z Mrtvého moře je charakteristické vysokým obsahem některých minerálů, především solí hořčíku a draslíku.

Voda Mrtvého moře obsahuje 21 druhů minerálů, 12 z těchto minerálů nenajdete v žádném jiném moři nebo oceánu. Koncentrace soli v Mrtvém moři se pohybuje kolem 30 %. Pro srovnání – obsah solí ve světových mořích a oceánech se pohybuje v průměru kolem tří a půl procenta.


Blahodárné působení solné jeskyně


  • Horní a dolní cesty dýchací – astma bronchiale, onemocnění plic, záněty dutin, chronické bronchitidy, respirační alergie u dětí i dospělých
  • Dermatologické potíže – kožní alergie, lupénka, dermatitidy u dospělých i dětí (mikrofilm soli usazený na kůži zvyšuje její prokrvení a hydrataci, čímž se obnovuje její přirozená pružnost a obranyschopnost)
  • Srdečně-cévní onemocnění - hypertenze, ischemická choroba srdeční včetně stavu po infarktu myokardu, periferní oběhové poruchy a poruchy krevního oběhu
  • Sníženou funkci štítné žlázy
  • Zažívací problémy – vředová choroba žaludku a duodena, Crohnova choroba
  • Poruchy imunity u dětí i dospělých
  • Neurózy, stres, stavy únavy, deprese


Relaxace vhodná téměř pro všechny


Pobyt v jeskyni je vhodný pro všechny věkové skupiny klientů, včetně dětí a těhotných žen. Terapie v solné jeskyni není však určena pouze osobám se zdravotními problémy. Je doporučována i sportovcům jako doplněk regeneračního cyklu. Solná jeskyně je místem klidu a relaxace. Pomocí ní jsme schopni si udržet vysoký stupeň fyzické i psychické kondice.



Je však nutné v některých ojedinělých případech konzultovat návštěvu solné jeskyně s lékařem. Jedná se zejména o onemocnění, jako je hyperfunkce štítné žlázy, nádorová onemocnění, klaustrofobie, akutní zánětlivé stavy a tuberkulóza.


Jak probíhá relaxace v Solné jeskyni?


Terapie vypadá tak, že necelou hodinku poležíte na pohodlných lehátkách za doprovodu příjemné hudby a barevného osvětlení. Všechny tyto aspekty napomáhají celkovému uvolnění a relaxaci. Zlepšení vašeho zdravotního stavu můžete pozorovat již po několika návštěvách. Jednu hodinu pobytu v solné jeskyni s obsahem soli z Mrtvého moře můžeme srovnat se třídenním pobytem u moře.


Co si do jeskyně obléci?


Doporučujeme spíše oblečení s delším rukávem. V Solné jeskyni se teplota pohybuje okolo dvaceti stupňů Celsia. Pokud by Vám byla zima, u každého lehátka jsou k dispozici deky na přikrytí.


Jak často solnou jeskyni navštěvovat?


V případě zdravotních problémů doporučujeme absolvovat deset až patnáct návštěv. Ideální je rozložení těchto návštěv do dvou tří týdnů. Nejdůležitější je první týden – takzvaný startovací, kdy by klient měl absolvovat čtyři návštěvy, druhý a třetí týden doporučujeme dvě až tři návštěvy.


Lék na tělo i na duši


Solná jeskyně je účinná při onemocnění dýchacích cest, astmatu, zánětu krku a nosohltanu, chronické rýmě, chřipce, angíně a onemocněních trávicího traktu. V solné jeskyni, vybudované výhradně ze soli z Mrtvého moře, byli zaznamenány vynikající výsledky při léčbě výskytu kožních onemocněních - alergie, psoriaza, atopický ekzém a jiné.


Kde jsou u nás solné jeskyně


Praha, Brno, Kladno, Plzeň, Opava, Ostrava, Hradec Králové, Most, Zlín

Zdroj: solné jeskyně

Titulní foto: solnajeskyne