www.relaxuj.cz
>

Slunce není nepřítel

Slunce není nepřítel
, , článek
I když se mezi prosluněnými dny objeví nějaký ten déšť, je jasné, že léto je tu v plné parádě. S ním je neodmyslitelně spjato slunění, ať už v přímořských letoviscích, nebo na březích českých rybníků, přehrad či na koupalištích. Sluneční paprsky nabíjí každého z nás velkou dávkou energie, jak ji ale přijímat co nejlépe a nespálit se?
K oblíbeným
reklama

Opálený trend dnešní doby


Jak známo, móda se vrací ve vlnách. A snědá pokožka je také bezesporu záležitostí, která se řídí trendy. Mnohé z dam, slečen a paní tak rády přes zimu využívají služeb solárních studií, aby si alespoň kousek léta přiblížily. Po celý rok se tak mohou chlubit snědou pokožkou, která mnohdy nebezpečně kontrastuje s neopálenými kolegyněmi. Už v antickém Římě věděli o prospěšnosti slunečních paprsků, které dodávají pocit svěžesti a celkového optimismu, mimo to pozitivně působí i na látkovou výměnu a tvorbu vitamínu D. A tak už v této době stavěli speciální terasy, na kterých plnými doušky užívali slunečního záření. Naši předkové se však jistě ještě nezabývali myšlenkami na negativní dopady své oblíbené činnosti.


Jak vzniká opálení?


Pro to, abychom se dostali k jádru věci, je nutné znát některá fakta. Nejdříve tedy to, co je sluneční záření, která jeho část škodí a která je pro opálení „ta žádaná“. Sluneční světlo se skládá z krátkovlnných až dlouhovlnných paprsků, přičemž člověk vnímá jen ty středněvlnné ve formě světla. Infračervené a ultrafialové záření je lidskému oku za běžných podmínek neviditelné. UV záření můžeme rozdělit na tři skupiny: UV-A, UV-B a UV-C. UV-C záření škodí lidskému tělu, naštěstí však na zemský povrch nedopadá, protože je zadržováno ozónovou vrstvou (proto ta panika ohledně mizející ozónové vrstvy). Reakce pokožky na tyto paprsky je různá. UV-B záření je minimálně tisíckrát účinnější než UV-A. Pro opalování to znamená, že se kůže při ozáření UV-B paprsky asi tisíckrát rychleji opaluje, než při záření UV-A.

Dále je důležité vědět, co se děje při opalování s naší kůží. Ta se skládá ze tří vrstev – pokožky, škáry a spodní tukové vrstvy. Pro opalování je nejdůležitější první zmíněná vrstva, jež obsahuje, kromě jiného, i pigment. Pigmenty se pod vlivem UV-A záření přebarvují a z narůžovělé barvy dosahují našich vytoužených odstínů. Opálení je tedy reakcí na UV-A záření; díky UV-B záření se pak opálení prohlubuje (má vliv na dělení pigmentových buněk, a tak podporuje jeho vznik).

Nikdo by však neměl podceňovat citlivost kůže, která je u každého jedince jiná, proto někdo vydrží na sluníčku hodiny a jiný po půlhodině rudne. I když mnozí žádají všechno hned, u slunění bychom měli zachovat rozum, a to hned z několika důvodů.


Připravte svou pokožku na opalování


V první řadě si pokožka přes zimu odvykla na sluneční záření a v létě je jí nabídnut jen velmi krátký čas k vytvoření obrany. Proto je nezbytné „pomáhat“ jí opalovacími krémy nebo oleji. Často se také diskutuje o takzvaném „předopálení“, k němuž dopomáhá solárium.


Solárium ano či ne?


O kladech a záporech tohoto způsobu získávání snědé pokožky se diskutuje už dlouho. Přes všechnu kritiku nelze upřít soláriím fakt, že mají i lékařské využití. Ač vývoj farmakologie zatlačil využití UV paprsků do pozadí, své místo měly stále - v dřívější době v podobě horského slunce, dnes jako solárka. A kdy je lékaři mohou využít? Kupříkladu při léčbě alergií, slabé imunity, jako prevenci proti chřipce, dále i na ortopediích nebo traumatologiích či při nemoci z nedostatku slunce a zimní depresi.

Aby opalování v soláriu nenadělalo více škody než užitku, měly bychom mít na paměti několik důležitých a méně známých bodů:
  • několik hodin před opalováním nepoužívejte make-up ani parfém
  • kosmetika pro opalování na slunci a v soláriu se liší, proto používejte vždy speciální přípravky
  • nehybně ležet neznamená být správně a celistvě opálená, neprokrvená místa totiž absorbují méně záření
  • po „solárkování“ se několik hodin nemyjte, ani se nevystavujte v ten samý den přímému slunci


Všeho s mírou


Nic by se však nemělo přehánět, a to platí i tady. Díky opalování v soláriích je pokožka více namáhaná, zvyšuje se její poškození a v důsledku toho předčasně stárne a tvoří se nežádoucí pigmentové skvrny.

Pro zdravé opalování je zásadní správně určit fototyp pleti. Ty mají označení I. – IV. Lidé s nižším fototypem by se měli začít slunit pozvolněji. A samozřejmě by neměli zapomínat na adekvátní ochranu pokožky, což se týká všech typů. Vědecké studie zjistily, že riziko rakoviny se zvyšuje v závislosti na četnosti spálení pokožky v dětství, proto věnuje pozornost i opalovacím krémům pro vaše ratolesti.

Nejvyšší ochranný faktor je 50 a rozhodně to neznamená, že se neopálíte! Vaše pokožka bude bronzová sice za delší dobu, o to déle ale opálení vydrží.

Zdroj: modelaznehtupraha.cz

Titulní foto: Yuri Arcurs
reklama
Nejnovější články
Západní Austrálie: hraniční kontrola a první kilometry na opačné straně Západní Austrálie: hraniční kontrola a první kilometry na opačné straně
Po přesednutí v Dubaji konečně míříme na australský kontinent. Abychom to neměli tak jednoduché, čeká nás hraniční kontrola. Na zádrhely v ní se podíváme v dnešním díle, kdy si povíme i o prvních australských kilometrech na silnici.
1.6.2020, článek, Milan Šurkala
Západní Austrálie: s leteckou zastávkou v Dubaji Západní Austrálie: s leteckou zastávkou v Dubaji
Vydali jsme se na další velkou cestu, se kterou se s vámi podělíme a přidáváme ji jako tip i pro vaši dovolenou. Tentokrát to bude opomíjený západ Austrálie. Cesta tam je ale dlouhá, a tak si uděláme několikahodinovou leteckou přestávku v Dubaji.
7.8.2019, článek, Milan Šurkala
Unlock! Zahrajte si karetní únikovku i doma na stole Unlock! Zahrajte si karetní únikovku i doma na stole
Máte rádi únikovky a všechny ve vašem okolí jste už rozlouskli? Pak pro vás Space Cowboys mají únikovky v podobě deskové karetní hry Unlock! Dnešní recenze se podívá na to, zda se i na běžném stole dají hrát hry tohoto typu.
27.6.2019, recenze, Milan Šurkala1 komentář
Vztahová koučka: Koňský koule si platíš sama! Vztahová koučka: Koňský koule si platíš sama!
Voňavý parfém – 1200 Kč, řasenka vytvářející neodolatelné řasy – 250 Kč, neslíbatelná rtěnka – 190 Kč, halenka vybraná s maximální péčí 600 Kč, jízdenka na mhd 32 Kč. Zkušenosti z nepovedeného rande? - K nezaplacení. Na všechno ostatní je tady MasterCard.
23.5.2019, článek, Pavlína Uhrinová
Cestování po Šanghaji: Yu Garden, Jing'an a maglev Cestování po Šanghaji: Yu Garden, Jing'an a maglev
Je tu poslední den v Šanghaji. V ten jsme navštívili starobylou Yuyuan Garden s velkým tržištěm, Jing'an Temple a znovu jsme se byli posilnit českým jídlem. A co by to byla za návštěva Šanghaje, kdybychom na letiště nejeli maglevem? 430 km/h! 
15.5.2019, článek, Milan Šurkala