www.relaxuj.cz
>
>

Škaredá středa - dnes se nemračte:-)!

, , článek
V tento den podle Bible Jidáš zradil Krista. Proto se jí říká škaredá. Zajímají vás další tradice pojící se k tomuto dni?
K oblíbeným

Velikonoční tradice


Setkáme se i s pojmenováním "sazometná středa", a to podle vymetání komínů, které se na tento den doporučuje.

Pokud patříte mezi pověrčivé jedince vězte, že není dobré se tento den mračit, protože pak hrozí, že se budete škaredit i po všechny středy v roce!


Co se tento den vařilo?


Na Škaredou středu se vařilo i škaredé (leč chutné) jídlo. Tradičním jídlem byly placky všeho druhu, které se při pečení naschvál trochu potrhaly, aby na talíři působily jaksepatří nevzhledně. A tak vznikly trhance. Tento den je tedy ideální pro přípravu palačinek, placek nebo bramboráků - i když se nepovedou, lehce uděláte z nouze ctnost:-).

Po Škaredé středě následuje Slavnost tří velikonočních dnů utrpení, smrti a zmrtvýchvstání Krista

Velikonoční triduum či „třídenní“ je v křesťanském liturgickém roce souhrn tří dní předcházejích Neděli Zmrtvýchvstání a připomínáme si v něm poslední dny života Ježíše Krista na Zemi.

Svátek Velikonoc je tedy tvořen Zeleným čtvrtkem, Velkým pátkem, Bílou sobotou, Velikonoční nocí , Nedělí zmrtvýchvstáníVelikonočním pondělím. Blíže si o těchto dnech, jejich smyslu a tradicích povíme v sérii následujících článků Velikonočního speciálu.
Nejnovější články
Vztahová koučka: jaké je seznamování v době koronaviru? Vztahová koučka: jaké je seznamování v době koronaviru?
Podle psychologů může být samota nebezpečná, ale to nám asi dochází všem. Člověk je vztahová bytost. Pandemie může naše vztahy ale paradoxně dokonce posílit a pomoci nám najít životního partnera.
13.4.2021, článek, Pavlína Uhrinová6 komentářů
Všeho s mírou: fitness trackery mohou negativně ovlivnit psychiku Všeho s mírou: fitness trackery mohou negativně ovlivnit psychiku
I mnoho dobrého škodí. To je všeobecně dobře známá věc a znovu ji potvrdila i studie od Digital Health Generation. Ta zjistila, že zejména mladiství jsou náchylní na obsedantní chování v důsledku používání fitness trackerů.
29.9.2020, článek, Milan Šurkala3 komentáře
Aerobním cvičením proti Alzheimerovi, potvrzují vědci Aerobním cvičením proti Alzheimerovi, potvrzují vědci
S vyšším věkem přichází i různé neduhy a člověk by se měl snažit proti nim bojovat. Jedním z problémů je zhoršující se výkon paměti a v horším případě i Alzheimerova nemoc. Dá se proti ní ale bojovat aerobním cvičením.
8.6.2020, článek, Milan Šurkala
Západní Austrálie: hraniční kontrola a první kilometry na opačné straně Západní Austrálie: hraniční kontrola a první kilometry na opačné straně
Po přesednutí v Dubaji konečně míříme na australský kontinent. Abychom to neměli tak jednoduché, čeká nás hraniční kontrola. Na zádrhely v ní se podíváme v dnešním díle, kdy si povíme i o prvních australských kilometrech na silnici.
1.6.2020, článek, Milan Šurkala
Západní Austrálie: s leteckou zastávkou v Dubaji Západní Austrálie: s leteckou zastávkou v Dubaji
Vydali jsme se na další velkou cestu, se kterou se s vámi podělíme a přidáváme ji jako tip i pro vaši dovolenou. Tentokrát to bude opomíjený západ Austrálie. Cesta tam je ale dlouhá, a tak si uděláme několikahodinovou leteckou přestávku v Dubaji.
7.8.2019, článek, Milan Šurkala
Unlock! Zahrajte si karetní únikovku i doma na stole Unlock! Zahrajte si karetní únikovku i doma na stole
Máte rádi únikovky a všechny ve vašem okolí jste už rozlouskli? Pak pro vás Space Cowboys mají únikovky v podobě deskové karetní hry Unlock! Dnešní recenze se podívá na to, zda se i na běžném stole dají hrát hry tohoto typu.
27.6.2019, recenze, Milan Šurkala1 komentář