reklama
Články
Doporučení  |  Diskuze
Cestování
Gurmán
Lázně
Pohyb a zdraví
Psychologie
Relax a odpočinek
Saunování
Styl a vzhled
Ostatní
O nás
Napište nám
Relaxuj na Facebooku
Relaxuj na Twitteru

Škaredá středa - dnes se nemračte:-)!

, , článek
V tento den podle Bible Jidáš zradil Krista. Proto se jí říká škaredá. Zajímají vás další tradice pojící se k tomuto dni?

Velikonoční tradice


Setkáme se i s pojmenováním "sazometná středa", a to podle vymetání komínů, které se na tento den doporučuje.

Pokud patříte mezi pověrčivé jedince vězte, že není dobré se tento den mračit, protože pak hrozí, že se budete škaredit i po všechny středy v roce!


Co se tento den vařilo?


Na Škaredou středu se vařilo i škaredé (leč chutné) jídlo. Tradičním jídlem byly placky všeho druhu, které se při pečení naschvál trochu potrhaly, aby na talíři působily jaksepatří nevzhledně. A tak vznikly trhance. Tento den je tedy ideální pro přípravu palačinek, placek nebo bramboráků - i když se nepovedou, lehce uděláte z nouze ctnost:-).

Po Škaredé středě následuje Slavnost tří velikonočních dnů utrpení, smrti a zmrtvýchvstání Krista

Velikonoční triduum či „třídenní“ je v křesťanském liturgickém roce souhrn tří dní předcházejích Neděli Zmrtvýchvstání a připomínáme si v něm poslední dny života Ježíše Krista na Zemi.

Svátek Velikonoc je tedy tvořen Zeleným čtvrtkem, Velkým pátkem, Bílou sobotou, Velikonoční nocí , Nedělí zmrtvýchvstáníVelikonočním pondělím. Blíže si o těchto dnech, jejich smyslu a tradicích povíme v sérii následujících článků Velikonočního speciálu.
reklama