www.relaxuj.cz
>

Saunařský bonton

Saunařský bonton
, , článek
I návštěva sauny má svá pravidla, které každý správný saunař dodržuje. Co se nosí v sauně a do sauny, jak dlouho setrvat v patřičném patře prohřívárny a jak dlouho ve vodní lázni se dočtete v následujících řádcích.
K oblíbeným
Chystáte-li se navštívit saunu, rozhodně byste si neměli zapomenout přezůvky (žabky či jinou koupací obuv), čisté ručníky, hygienické potřeby a župan. Existují samozřejmě sauny, kde vám ručník či případně prostěradlo, do něhož se smíte zavinout, rádi zapůjčí, na potřeby pro osobní hygienu byste však měli myslet v každém případě. Oblečení včetně spodního prádla a různých šperků a ozdob si odložíte v šatně, abyste mohli vstoupit do čistého prostředí sauny.

Než se ocitnete v samotné prohřívárně, využijte sprchy a důkladně si omyjte mýdlem či sprchovým gelem celé tělo. Zapomenout byste neměli ani na lehké spláchnutí vlasů šamponem. Poslední sprcha, kterou si dopřejete, bude teplá. Poté se důkladně vydrhněte ručníkem, poněvadž do sauny vstupujete důkladně osušení.Je před námi další krok – vstup do samotné prohřívány. První pobyt v ní bývá nejdelší. „Nejnižší“ teplota je samozřejmě na nejnižší příčce, čím výše ke stropu, tím více se blíží optimálním 100 stupňům Celsia. Ve výši jednoho metru bývá teplota 75 stupňů Celsia. Začínat s prohříváním se doporučuje na spodní příčce. Na vámi zvolenou dřevěnou pryčnu si položíte ručník a pohodlně se usadíte nebo si podle libosti i lehnete. Při pocení je vhodné masírovat si jemně rukama povrch těla. V prohřívárně zůstáváte, pokud vnímáte pocit tepla jako příjemný. Asi po osmi minutách máte tak akorát dost, takže prohřívánu opustíte, abyste se do ní pak dostatečně ochlazení mohli opět vrátit.


Nechoď do studené vody, když jsi uhřátý


Po odchodu z prohřívárny následuje vlažná sprcha, abyste ze sebe smyli pot i nečistoty uvolněné z kůže. Předtím si ještě můžete dopřát masírování kartáčem. Pokud nejdete do studeného bazénu, vystřídejte teplý proud vody studenou sprchou. V opačném případě vás čeká chladná lázeň. Do bazénu vstupujte vždy pomalu. Ponořte do vody celé tělo i hlavu a udělejte v bazénu několik temp. Pokud se „pouze“ chladíte na vzduchu, rovněž není na škodu pár cviků. Nikdy nezapomeňte na koupací obuv, aby vám neprochladla chodidla. Když se začne dostavovat pocit chladu již znatelně, jste na nejlepší cestě celý proces zopakovat. Opět vás totiž čeká prohřívána.

Než vstoupíte do sauny, znova se důkladně osušte. Při druhém pobytu v prohřívárně zvolte o stupínek vyšší příčku. Vyšším teplotám však vystavujte raději nohy než hlavu. Nejvyšší pozice, kde vás obklopí teplo nad 90 stupňů Celsia, se - pokud nepatříte ke zkušeným saunařům - příliš nedoporučuje. Doba prohřívání bude o něco kratší než v prvním případě, opět ji zbytečně neprodlužujte.


Horko-zima, horko-zima...


Celý rituál se dále opakuje – opět následuje sprcha a bazén nebo pobyt na čerstvém zimním vzduchu. Proces nahřívání a ochlazování se obvykle opakuje třikrát, otrlejší a letití praktici se zvládnou během hodiny otočit i vícekrát. Po celé kúře opět následuje sprcha, nejlépe vlažnou vodou, spojená i s ošetřením vlasů šamponem.


Po sauně je třeba odpočívat!


Následuje druhá fáze, která tvoří nezanedbatelnou část saunování – relaxace. Po lázni si potřebuje tělo odpočinout a dostat se do klidu. K relaxaci slouží odpočívárna s lehátky či polohovacími křesílky, kde byste měli spočinout zabaleni do županu přibližně další hodinu. Tělo si zaslouží doplnit vypocené tekutiny, nejlépe prostřednictvím minerálek či přírodních šťáv, k chuti přijde i něco na zub, vhodné jsou mléčné výrobky a netučná jídla.

Než se obléknete a rozhodnete k odchodu, měli byste si odmaštěnou a nečistot zbavenou pokožku ošetřit tělovým mlékem či olejem. Vhodná je drobná aktivita, jako např. cesta domů pěšky, ale velké plány na další vyžití byste měli odložit na jindy. Tělo si přece jen potřebuje odpočinout a nabrat si na následující den. Proto si po sauně dopřejte klidný a nerušený spánek.

Foto: Rudolf Kotulán
Nejnovější články
Vztahová koučka: jaké je seznamování v době koronaviru? Vztahová koučka: jaké je seznamování v době koronaviru?
Podle psychologů může být samota nebezpečná, ale to nám asi dochází všem. Člověk je vztahová bytost. Pandemie může naše vztahy ale paradoxně dokonce posílit a pomoci nám najít životního partnera.
13.4.2021, článek, Pavlína Uhrinová6 komentářů
Všeho s mírou: fitness trackery mohou negativně ovlivnit psychiku Všeho s mírou: fitness trackery mohou negativně ovlivnit psychiku
I mnoho dobrého škodí. To je všeobecně dobře známá věc a znovu ji potvrdila i studie od Digital Health Generation. Ta zjistila, že zejména mladiství jsou náchylní na obsedantní chování v důsledku používání fitness trackerů.
29.9.2020, článek, Milan Šurkala3 komentáře
Aerobním cvičením proti Alzheimerovi, potvrzují vědci Aerobním cvičením proti Alzheimerovi, potvrzují vědci
S vyšším věkem přichází i různé neduhy a člověk by se měl snažit proti nim bojovat. Jedním z problémů je zhoršující se výkon paměti a v horším případě i Alzheimerova nemoc. Dá se proti ní ale bojovat aerobním cvičením.
8.6.2020, článek, Milan Šurkala
Západní Austrálie: hraniční kontrola a první kilometry na opačné straně Západní Austrálie: hraniční kontrola a první kilometry na opačné straně
Po přesednutí v Dubaji konečně míříme na australský kontinent. Abychom to neměli tak jednoduché, čeká nás hraniční kontrola. Na zádrhely v ní se podíváme v dnešním díle, kdy si povíme i o prvních australských kilometrech na silnici.
1.6.2020, článek, Milan Šurkala
Západní Austrálie: s leteckou zastávkou v Dubaji Západní Austrálie: s leteckou zastávkou v Dubaji
Vydali jsme se na další velkou cestu, se kterou se s vámi podělíme a přidáváme ji jako tip i pro vaši dovolenou. Tentokrát to bude opomíjený západ Austrálie. Cesta tam je ale dlouhá, a tak si uděláme několikahodinovou leteckou přestávku v Dubaji.
7.8.2019, článek, Milan Šurkala
Unlock! Zahrajte si karetní únikovku i doma na stole Unlock! Zahrajte si karetní únikovku i doma na stole
Máte rádi únikovky a všechny ve vašem okolí jste už rozlouskli? Pak pro vás Space Cowboys mají únikovky v podobě deskové karetní hry Unlock! Dnešní recenze se podívá na to, zda se i na běžném stole dají hrát hry tohoto typu.
27.6.2019, recenze, Milan Šurkala1 komentář