www.relaxuj.cz
>

Saunařský bonton

Saunařský bonton
, , článek
I návštěva sauny má svá pravidla, které každý správný saunař dodržuje. Co se nosí v sauně a do sauny, jak dlouho setrvat v patřičném patře prohřívárny a jak dlouho ve vodní lázni se dočtete v následujících řádcích.
K oblíbeným
reklama
Chystáte-li se navštívit saunu, rozhodně byste si neměli zapomenout přezůvky (žabky či jinou koupací obuv), čisté ručníky, hygienické potřeby a župan. Existují samozřejmě sauny, kde vám ručník či případně prostěradlo, do něhož se smíte zavinout, rádi zapůjčí, na potřeby pro osobní hygienu byste však měli myslet v každém případě. Oblečení včetně spodního prádla a různých šperků a ozdob si odložíte v šatně, abyste mohli vstoupit do čistého prostředí sauny.

Než se ocitnete v samotné prohřívárně, využijte sprchy a důkladně si omyjte mýdlem či sprchovým gelem celé tělo. Zapomenout byste neměli ani na lehké spláchnutí vlasů šamponem. Poslední sprcha, kterou si dopřejete, bude teplá. Poté se důkladně vydrhněte ručníkem, poněvadž do sauny vstupujete důkladně osušení.Je před námi další krok – vstup do samotné prohřívány. První pobyt v ní bývá nejdelší. „Nejnižší“ teplota je samozřejmě na nejnižší příčce, čím výše ke stropu, tím více se blíží optimálním 100 stupňům Celsia. Ve výši jednoho metru bývá teplota 75 stupňů Celsia. Začínat s prohříváním se doporučuje na spodní příčce. Na vámi zvolenou dřevěnou pryčnu si položíte ručník a pohodlně se usadíte nebo si podle libosti i lehnete. Při pocení je vhodné masírovat si jemně rukama povrch těla. V prohřívárně zůstáváte, pokud vnímáte pocit tepla jako příjemný. Asi po osmi minutách máte tak akorát dost, takže prohřívánu opustíte, abyste se do ní pak dostatečně ochlazení mohli opět vrátit.


Nechoď do studené vody, když jsi uhřátý


Po odchodu z prohřívárny následuje vlažná sprcha, abyste ze sebe smyli pot i nečistoty uvolněné z kůže. Předtím si ještě můžete dopřát masírování kartáčem. Pokud nejdete do studeného bazénu, vystřídejte teplý proud vody studenou sprchou. V opačném případě vás čeká chladná lázeň. Do bazénu vstupujte vždy pomalu. Ponořte do vody celé tělo i hlavu a udělejte v bazénu několik temp. Pokud se „pouze“ chladíte na vzduchu, rovněž není na škodu pár cviků. Nikdy nezapomeňte na koupací obuv, aby vám neprochladla chodidla. Když se začne dostavovat pocit chladu již znatelně, jste na nejlepší cestě celý proces zopakovat. Opět vás totiž čeká prohřívána.

Než vstoupíte do sauny, znova se důkladně osušte. Při druhém pobytu v prohřívárně zvolte o stupínek vyšší příčku. Vyšším teplotám však vystavujte raději nohy než hlavu. Nejvyšší pozice, kde vás obklopí teplo nad 90 stupňů Celsia, se - pokud nepatříte ke zkušeným saunařům - příliš nedoporučuje. Doba prohřívání bude o něco kratší než v prvním případě, opět ji zbytečně neprodlužujte.


Horko-zima, horko-zima...


Celý rituál se dále opakuje – opět následuje sprcha a bazén nebo pobyt na čerstvém zimním vzduchu. Proces nahřívání a ochlazování se obvykle opakuje třikrát, otrlejší a letití praktici se zvládnou během hodiny otočit i vícekrát. Po celé kúře opět následuje sprcha, nejlépe vlažnou vodou, spojená i s ošetřením vlasů šamponem.


Po sauně je třeba odpočívat!


Následuje druhá fáze, která tvoří nezanedbatelnou část saunování – relaxace. Po lázni si potřebuje tělo odpočinout a dostat se do klidu. K relaxaci slouží odpočívárna s lehátky či polohovacími křesílky, kde byste měli spočinout zabaleni do županu přibližně další hodinu. Tělo si zaslouží doplnit vypocené tekutiny, nejlépe prostřednictvím minerálek či přírodních šťáv, k chuti přijde i něco na zub, vhodné jsou mléčné výrobky a netučná jídla.

Než se obléknete a rozhodnete k odchodu, měli byste si odmaštěnou a nečistot zbavenou pokožku ošetřit tělovým mlékem či olejem. Vhodná je drobná aktivita, jako např. cesta domů pěšky, ale velké plány na další vyžití byste měli odložit na jindy. Tělo si přece jen potřebuje odpočinout a nabrat si na následující den. Proto si po sauně dopřejte klidný a nerušený spánek.

Foto: Rudolf Kotulán
Nejnovější články
Západní Austrálie: s leteckou zastávkou v Dubaji Západní Austrálie: s leteckou zastávkou v Dubaji
Vydali jsme se na další velkou cestu, se kterou se s vámi podělíme a přidáváme ji jako tip i pro vaši dovolenou. Tentokrát to bude opomíjený západ Austrálie. Cesta tam je ale dlouhá, a tak si uděláme několikahodinovou leteckou přestávku v Dubaji.
7.8.2019, článek, Milan Šurkala
Unlock! Zahrajte si karetní únikovku i doma na stole Unlock! Zahrajte si karetní únikovku i doma na stole
Máte rádi únikovky a všechny ve vašem okolí jste už rozlouskli? Pak pro vás Space Cowboys mají únikovky v podobě deskové karetní hry Unlock! Dnešní recenze se podívá na to, zda se i na běžném stole dají hrát hry tohoto typu.
27.6.2019, recenze, Milan Šurkala1 komentář
Vztahová koučka: Koňský koule si platíš sama! Vztahová koučka: Koňský koule si platíš sama!
Voňavý parfém – 1200 Kč, řasenka vytvářející neodolatelné řasy – 250 Kč, neslíbatelná rtěnka – 190 Kč, halenka vybraná s maximální péčí 600 Kč, jízdenka na mhd 32 Kč. Zkušenosti z nepovedeného rande? - K nezaplacení. Na všechno ostatní je tady MasterCard.
23.5.2019, článek, Pavlína Uhrinová
Cestování po Šanghaji: Yu Garden, Jing'an a maglev Cestování po Šanghaji: Yu Garden, Jing'an a maglev
Je tu poslední den v Šanghaji. V ten jsme navštívili starobylou Yuyuan Garden s velkým tržištěm, Jing'an Temple a znovu jsme se byli posilnit českým jídlem. A co by to byla za návštěva Šanghaje, kdybychom na letiště nejeli maglevem? 430 km/h! 
15.5.2019, článek, Milan Šurkala
10 důvodů, proč si pořídit nafukovací vířivku 10 důvodů, proč si pořídit nafukovací vířivku
Milujete relaxaci v prohřáté vodní lázni mezi bublinkami? Líbila by se vám možnost užívat si tuto slast pravidelně v pohodlí domova? Nafukovací vířivka je pro vás to pravé. Tady je 10 důvodů proč.
10.5.2019, inzerce, PR článek