www.relaxuj.cz
>

Sauna: zdravý způsob života

Sauna: zdravý způsob života
, , článek
Léto vzalo nohy na ramena, za okny se k nám vlezle připlížila za nehty deroucí zima. Podzim si však své vladaření nenechá jen tak uzmout, a tak dny jsou nakonec přeci jen nádherné, voňavé, prosluněné plné barev, bohaté na dary země, kterých bychom si měli užívat, protože zima je dlouhá a my nejsme žádní medvědi brtníci, kteří to koncem října zabalí a probudí se až s prvními kytičkami.
K oblíbeným

Nechte se zlákat do sauny


My zde musíme bojovat s mrazy a různými neduhy, ale také se nesmíme zapomenout radovat z jedné z nejkrásnějších částí roku, která se nezadržitelně blíží. V této pro imunitní organizmus náročné době proto musíme pro své tělo podniknout mnohem víc, než rychlý doping chemickými „celtlemi“ z lékáren.

Podzimní čas je ideálním k saunování, protože díky absolvování takzvané suché koupele se člověk cítí nejenže osvěžen, ale tímto procesem taktéž podpoří celé své tělo při aklimatizaci na příchozí zimu, přičemž si navíc zvýší i svou odolnost vůči nachlazení.


Co je sauna?


Sauna je zdravý životní styl, o němž věděli už v době kamenné a budete se divit, ale znali jej i v Asii či Americe. Saunou označujeme vesměs druh koupele, která patří k národnímu koloritu Finska, kde všude na březích nespočetných jezer, řek i na kraji zálivu Baltského moře stojí malé roubené domečky (takzvané potírny), námi známé jako sauny.

Technicky vzato jde vlastně o dřevěnou kabinu, v níž při typicky vysokých teplotách (šedesáti až sto stupňů Celsia), při dostatečně suchém vzduchu, aby se mohl na těle bohatě vytvářet pot, dochází k dobrému a rychlému odpařování. Odpařování potu chladí, a zabraňuje tím přehřátí, zvlášť pokud vše podpoříte politím horkých kamenů vodou, a vytvoříte tak parní ráz.


Na ohřátí navazuje řízené ochlazování


Plíce nejlépe zchladí čerstvý vzduch, zatímco pro pokožku je nejlepší studená voda či sníh. K dosáhnutí ideálního efektu se tato střídavá koupel doporučuje opakovat dvakrát až třikrát, vždy po patnácti minutách zahřívání. Střídat vícekrát procesy zahřívání a chlazení se nedoporučuje vzhledem k následnému kontraproduktivnímu účinku (čtyřikrát – utlumuje, pětkrát unavuje a od šesti nahoru zavání zdravotními riziky).


Vyčistí i ochrání, celé tělo zocelí


Krom svěžesti, otužování a zlepšení termoregulačních mechanismů má sauna i další blahodárné účinky: zlepšuje prokrvení tkání, zklidňuje činnost srdce, má očišťující účinek, prohlubuje a uvolňuje dýchání, zároveň pomáhá ničit choroboplodné bakterie a viry, ruší nespavost, zklidňuje rozrušení, snižuje tísnivé pocity a nervozitu. Je výborná i při boji s celulitidou.

Celkově zlepšuje kvalitu pleti (vyčistí ji a podpoří tvorbu nových buněk). Saunování posiluje srdce a upravuje krevní tlak. Krom toho dochází taktéž k podpoření hypofýzního a ledvinového systému. Sauna je ideálním relaxačním prostředkem k načerpání dostatku sil do běžného hektického dne.


I sauna má své pro a proti


  • Saunování byste se měli vyhnout po vysoké fyzické nebo duševní námaze.
  • Do sauny není vhodné jít ani hladový, ani čerstvě najezený.
  • Vzhledem k vysoké spotřebě tekutin díky velkému teplu nesmíte zapomínat na jejich dostatečný přísun.
  • Léčení horečky patří do postele a ne do sauny, ta vám s ní nepomůže.
  • Kontraindikována jsou i některá onemocnění jako vysoký tlak a některé onemocnění srdce či plic.
  • Jinak je však sauna vhodná pro všechny, dokonce i pro malé děti.


Pár zajímavostí


  • Věděli jste, že ve Finsku připadá na pět miliónů obyvatel milión šest set tisíc saun?
  • Víte, že Finové své protivníky berou záměrně do sauny, aby si pročistili hlavu a všechny nepřátelské myšlenky rozpustili v páře?
  • Saunování je součástí finské pohostinnosti.
  • Nepočítejte, že díky sauně zhubnete. Ztráta váhy má pouze krátkodobý efekt, tedy do té doby, než vypocené tekutiny doplníte. Váhový úbytek totiž dělají právě vypocené tekutiny. Nicméně, pravidelné saunování má blahodárný účinek na celkovou funkci organismu, tedy vyrovnává i jeho spalování tuků, čímž může napomáhat k možnému snadnějšímu hubnutí.


Důležité zásady


Pokud se bojíte nahoty či sexuálního obtěžování, je to zcela zbytečné, většina saun bývá totiž rozdělena na pánské a dámské. Navíc o sexu v sauně nemůže být ani řeč, nejen proto, že sauna je považována dle finské mentality za posvátné místo, kde je podobné chování považováno za zavrženíhodné, ale je i fyziologicky nemožné, vzhledem k vysoké teplotě je jakákoliv podobná aktivita marná (tělo má spoustu práce s pumpováním krve do srdce, než do jisté oblasti mužského těla).

Většinou ostýchavé ženy volí chození do sauny v plavkách, jenomže poté řeší problémy s defekty pokožky. Není se čemu divit, do saun se vskutku chodí bez oděvu pouze s osuškou, protože jak jsem se již výše zmínila, dochází k masivnímu vyplavování toxinů z těla, a ty pod nepropustnými plavkami umí nadělat pěknou paseku.

Tak se nestyďte a pěkně si to užijte, výsledek vskutku stojí zato.

Titulní foto: Krzysztof Kubicki
Nejnovější články
Vztahová koučka: jaké je seznamování v době koronaviru? Vztahová koučka: jaké je seznamování v době koronaviru?
Podle psychologů může být samota nebezpečná, ale to nám asi dochází všem. Člověk je vztahová bytost. Pandemie může naše vztahy ale paradoxně dokonce posílit a pomoci nám najít životního partnera.
13.4.2021, článek, Pavlína Uhrinová6 komentářů
Všeho s mírou: fitness trackery mohou negativně ovlivnit psychiku Všeho s mírou: fitness trackery mohou negativně ovlivnit psychiku
I mnoho dobrého škodí. To je všeobecně dobře známá věc a znovu ji potvrdila i studie od Digital Health Generation. Ta zjistila, že zejména mladiství jsou náchylní na obsedantní chování v důsledku používání fitness trackerů.
29.9.2020, článek, Milan Šurkala3 komentáře
Aerobním cvičením proti Alzheimerovi, potvrzují vědci Aerobním cvičením proti Alzheimerovi, potvrzují vědci
S vyšším věkem přichází i různé neduhy a člověk by se měl snažit proti nim bojovat. Jedním z problémů je zhoršující se výkon paměti a v horším případě i Alzheimerova nemoc. Dá se proti ní ale bojovat aerobním cvičením.
8.6.2020, článek, Milan Šurkala
Západní Austrálie: hraniční kontrola a první kilometry na opačné straně Západní Austrálie: hraniční kontrola a první kilometry na opačné straně
Po přesednutí v Dubaji konečně míříme na australský kontinent. Abychom to neměli tak jednoduché, čeká nás hraniční kontrola. Na zádrhely v ní se podíváme v dnešním díle, kdy si povíme i o prvních australských kilometrech na silnici.
1.6.2020, článek, Milan Šurkala
Západní Austrálie: s leteckou zastávkou v Dubaji Západní Austrálie: s leteckou zastávkou v Dubaji
Vydali jsme se na další velkou cestu, se kterou se s vámi podělíme a přidáváme ji jako tip i pro vaši dovolenou. Tentokrát to bude opomíjený západ Austrálie. Cesta tam je ale dlouhá, a tak si uděláme několikahodinovou leteckou přestávku v Dubaji.
7.8.2019, článek, Milan Šurkala
Unlock! Zahrajte si karetní únikovku i doma na stole Unlock! Zahrajte si karetní únikovku i doma na stole
Máte rádi únikovky a všechny ve vašem okolí jste už rozlouskli? Pak pro vás Space Cowboys mají únikovky v podobě deskové karetní hry Unlock! Dnešní recenze se podívá na to, zda se i na běžném stole dají hrát hry tohoto typu.
27.6.2019, recenze, Milan Šurkala1 komentář