www.relaxuj.cz
>

Sauna: zdravý způsob života

Sauna: zdravý způsob života
, , článek
Léto vzalo nohy na ramena, za okny se k nám vlezle připlížila za nehty deroucí zima. Podzim si však své vladaření nenechá jen tak uzmout, a tak dny jsou nakonec přeci jen nádherné, voňavé, prosluněné plné barev, bohaté na dary země, kterých bychom si měli užívat, protože zima je dlouhá a my nejsme žádní medvědi brtníci, kteří to koncem října zabalí a probudí se až s prvními kytičkami.
reklama

Nechte se zlákat do sauny


My zde musíme bojovat s mrazy a různými neduhy, ale také se nesmíme zapomenout radovat z jedné z nejkrásnějších částí roku, která se nezadržitelně blíží. V této pro imunitní organizmus náročné době proto musíme pro své tělo podniknout mnohem víc, než rychlý doping chemickými „celtlemi“ z lékáren.

Podzimní čas je ideálním k saunování, protože díky absolvování takzvané suché koupele se člověk cítí nejenže osvěžen, ale tímto procesem taktéž podpoří celé své tělo při aklimatizaci na příchozí zimu, přičemž si navíc zvýší i svou odolnost vůči nachlazení.


Co je sauna?


Sauna je zdravý životní styl, o němž věděli už v době kamenné a budete se divit, ale znali jej i v Asii či Americe. Saunou označujeme vesměs druh koupele, která patří k národnímu koloritu Finska, kde všude na březích nespočetných jezer, řek i na kraji zálivu Baltského moře stojí malé roubené domečky (takzvané potírny), námi známé jako sauny.

Technicky vzato jde vlastně o dřevěnou kabinu, v níž při typicky vysokých teplotách (šedesáti až sto stupňů Celsia), při dostatečně suchém vzduchu, aby se mohl na těle bohatě vytvářet pot, dochází k dobrému a rychlému odpařování. Odpařování potu chladí, a zabraňuje tím přehřátí, zvlášť pokud vše podpoříte politím horkých kamenů vodou, a vytvoříte tak parní ráz.


Na ohřátí navazuje řízené ochlazování


Plíce nejlépe zchladí čerstvý vzduch, zatímco pro pokožku je nejlepší studená voda či sníh. K dosáhnutí ideálního efektu se tato střídavá koupel doporučuje opakovat dvakrát až třikrát, vždy po patnácti minutách zahřívání. Střídat vícekrát procesy zahřívání a chlazení se nedoporučuje vzhledem k následnému kontraproduktivnímu účinku (čtyřikrát – utlumuje, pětkrát unavuje a od šesti nahoru zavání zdravotními riziky).


Vyčistí i ochrání, celé tělo zocelí


Krom svěžesti, otužování a zlepšení termoregulačních mechanismů má sauna i další blahodárné účinky: zlepšuje prokrvení tkání, zklidňuje činnost srdce, má očišťující účinek, prohlubuje a uvolňuje dýchání, zároveň pomáhá ničit choroboplodné bakterie a viry, ruší nespavost, zklidňuje rozrušení, snižuje tísnivé pocity a nervozitu. Je výborná i při boji s celulitidou.

Celkově zlepšuje kvalitu pleti (vyčistí ji a podpoří tvorbu nových buněk). Saunování posiluje srdce a upravuje krevní tlak. Krom toho dochází taktéž k podpoření hypofýzního a ledvinového systému. Sauna je ideálním relaxačním prostředkem k načerpání dostatku sil do běžného hektického dne.


I sauna má své pro a proti


  • Saunování byste se měli vyhnout po vysoké fyzické nebo duševní námaze.
  • Do sauny není vhodné jít ani hladový, ani čerstvě najezený.
  • Vzhledem k vysoké spotřebě tekutin díky velkému teplu nesmíte zapomínat na jejich dostatečný přísun.
  • Léčení horečky patří do postele a ne do sauny, ta vám s ní nepomůže.
  • Kontraindikována jsou i některá onemocnění jako vysoký tlak a některé onemocnění srdce či plic.
  • Jinak je však sauna vhodná pro všechny, dokonce i pro malé děti.


Pár zajímavostí


  • Věděli jste, že ve Finsku připadá na pět miliónů obyvatel milión šest set tisíc saun?
  • Víte, že Finové své protivníky berou záměrně do sauny, aby si pročistili hlavu a všechny nepřátelské myšlenky rozpustili v páře?
  • Saunování je součástí finské pohostinnosti.
  • Nepočítejte, že díky sauně zhubnete. Ztráta váhy má pouze krátkodobý efekt, tedy do té doby, než vypocené tekutiny doplníte. Váhový úbytek totiž dělají právě vypocené tekutiny. Nicméně, pravidelné saunování má blahodárný účinek na celkovou funkci organismu, tedy vyrovnává i jeho spalování tuků, čímž může napomáhat k možnému snadnějšímu hubnutí.


Důležité zásady


Pokud se bojíte nahoty či sexuálního obtěžování, je to zcela zbytečné, většina saun bývá totiž rozdělena na pánské a dámské. Navíc o sexu v sauně nemůže být ani řeč, nejen proto, že sauna je považována dle finské mentality za posvátné místo, kde je podobné chování považováno za zavrženíhodné, ale je i fyziologicky nemožné, vzhledem k vysoké teplotě je jakákoliv podobná aktivita marná (tělo má spoustu práce s pumpováním krve do srdce, než do jisté oblasti mužského těla).

Většinou ostýchavé ženy volí chození do sauny v plavkách, jenomže poté řeší problémy s defekty pokožky. Není se čemu divit, do saun se vskutku chodí bez oděvu pouze s osuškou, protože jak jsem se již výše zmínila, dochází k masivnímu vyplavování toxinů z těla, a ty pod nepropustnými plavkami umí nadělat pěknou paseku.

Tak se nestyďte a pěkně si to užijte, výsledek vskutku stojí zato.

Titulní foto: Krzysztof Kubicki
Nejnovější články
Tipy na deskové hry pro dlouhé zimní večery Tipy na deskové hry pro dlouhé zimní večery
Máte hravou náturu a nechcete hrát s přáteli jen žolíka a Člověče, nezlob se? V tom případě pro vás máme pár tipů na několik deskových a karetních her, které jsou zábavné a většinou i velmi jednoduché na pochopení.
25.12.2018, článek, Milan Šurkala
Cestování po Šanghaji: Longhua Temple, svatba i parky Cestování po Šanghaji: Longhua Temple, svatba i parky
Česko-čínská svatba, která byla primárním cílem našeho putování, se blížila. Sobotní ráno jsme tak využili k návštěvě Longhua Temple a zahrad okolo, nedělní odpoledne pak k návštěvě místních parků. A ke hledání kešek, samozřejmě.
23.11.2018, článek, Milan Šurkala
Cestování po Šanghaji: People's Square, český pivovar Cestování po Šanghaji: People's Square, český pivovar
Další den nás zavedl do People's Square a prohlídli jsme si i obrovské muzeum v Šanghaji. Poté, co jsme byli zklamání jedním z chrámů, chtěli jsme si spravit chuť "českým" pivem v české restauraci. No, nespravili.
15.5.2018, článek, Milan Šurkala
Cestování po Šanghaji: Bund a Shanghai Tower Cestování po Šanghaji: Bund a Shanghai Tower
Šanghaj je město mrakodrapů, které nejlépe uvidíte z Bundu, protějšího pobřeží. Panorama má rozhodně něco do sebe a nenechejte si ujít ani Shanghai Tower. Kde jinde můžete vidět mrakodrapům na střechu a projet se nejrychlejším výtahem na světě?
9.1.2018, článek, Milan Šurkala
Cestování po Šanghaji: čínská víza a trampoty první noci Cestování po Šanghaji: čínská víza a trampoty první noci
Další cesta nás zavede do Číny. Konkrétně navštívíme nejlidnatější město tohoto státu, Šanghaj. A proč zrovna Šanghaj? Věřte nebo ne, kamarád se zde ženil. Svatba v Číně, to si člověk nemůže nechat ujít.
10.7.2017, článek, Milan Šurkala2 komentáře