Články  |  Doporučení  |  Diskuze
Cestování  |  Pohyb a zdraví
Psychologie
Relax a odpočinek
Saunování  |  Lázně
Styl a vzhled
Gurmán  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně  |  TV Freak

Sauna: zásady správného saunování

21.9.2009, Antonín Mikolášek, článek
Před obléknutím po saunování můžeme uvažovat, jestli můžeme ještě něčím pokračovat, záleží totiž jen na nás, zda si příjemný výsledek celého průběhu saunování udržíme či vylepšíme, případně zhoršíme. Co tedy můžeme? Ledaco, ale vždy podle chuti a hlavně typu saunování.

Odpočinek


Přijde vhod spíše po saunování relaxačního, inhibičního, a zejména exhaustivního typu, to jest s trojí a vícenásobnou výměnou horka a chladu. Stačí chvilkové poležení či posezení v odpočívárně, spánek je však lépe ponechat až do domácího prostředí. Odpočinek lze doplnit vhodným nápojem.


Insolace UV-paprsky


V dobře vybavených saunách má být k dispozici solární lavice, ve velkých veřejných případně celé studio pro hromadné ozáření saunujících. Ozáření ultrafialovými paprsky vskutku patří do závěru saunování a bývá hojně používáno, protože význam ozáření UV - paprsky na závěr saunovacího běhu nespočívá jen v zisku estetického vzhledu kůže, ale především v tvorbě důležitého "slunečního hormonu" - vitamínu D, který usnadňuje ukládání vápníku do kostí. Jednorázové ozáření UV-paprsky po ukončení pravidelného saunování nahrazuje v zimním období nedostatek slunečního svitu. Musíme dát pozor na několik okolností.
  • Je potřeba znát parametry výkonu přístroje a zejména kvalitu jeho filtrů. používá odfiltrovaného záření.
  • Po saunování je citlivost kůže zvýšena, protože je zbavena "ochranné" vrstvy z odumřelých šupin pokožky, nečistoty, mazu, soli. Proto je nutné dodržovat časové limity saunování i podle jednotlivých typů zbarvení kůže. Radil bych zkrácení doporučené expozice zejména u osob s citlivou kůží a u dětí. U dětí do deseti let je totiž kůže už sama o sobě nejméně dvojnásobně citlivá na UV záření.
  • Expozice UV-paprskům po saunování má být jedině nárazová, maximálně jen několika minutová, což znamená, že se liší od běžného ozařování s postupným přidáváním minut.


Inhalace


V běžné životní praxi je známa inhalace například roztokem z heřmánku či jiných bylin v páře z horké vody v nádobě. Při saunování dochází k inhalaci esencí při nárazu parou, löyly. V běžných regeneračních saunách nepatří k vybavení inhalatorium nebo solitérní inhalační přístroje. To je většinou záležitost léčebné péče v ústavech, které jsou vybaveny jak saunou, tak inhalatoriem. K ucelení poznatků o způsobech ukončení všech běhů vlastního saunování a po oblečení a případném odpočinku dodávám, že lze v závěru každého saunování využít nastalého uvolnění a prokrvení dýchacích cest k aplikaci léčebných aerosolů, například u astmatiků.


Nurmium


Spojit pozitivní faktory saunování a tělesné aktivity, a zlepšit si tím přísun životodárného kyslíku důležitým tělesným orgánům, v prvé řadě srdci, je podnětná myšlenka nabídnout saunujícím v českých saunách osobní prospěch zdravotnímu stavu.

Přiměřeně se pohybovat během saunování mimo prohřívárnu není pro zdravého člověka nijak zatěžující. Finové často popisují svůj způsob saunování a tělesné aktivity. Po prvním prohřátí vybíhají v lehkém oblečení ze sauny do přírody, střídavě běhají, skáčou a zavěšují se pažemi na větve stromů. Po nějaké chvíli se vracejí do tepla sauny a pokračují v saunovní. Říkají tomu finská stezka zdatnosti a je pro ně oblíbeným doplňkem saunování.

Pro střední i vyšší věk, především u osob ohrožených riziky neprokrvování orgánů, vidím jako významné kombinovat saunování s přiměřeným aktivním pohybem, například chůzí, volným během, rekreační hrou. Tato pohybová aktivita je sice další, avšak mírné zatížení, časově oddělené od horkých podnětů saunové lázně. Při ní nemá jít o dosahování kritických hodnot tepů, které jedině mají tréninkový charakter. Účelné a rozumné je absolvovat posaunovu pohybovou aktivitou v přiměřené míře, tj. dosáhnout doporučeného tepového rytmu 130 p/min, který je nejlépe vhodný pro regeneraci.

Proč právě "nurmium"? Slavný Fin Nurmi žije v našich představách jako skromný člověk s neobyčejnou vůlí po vítězstvích, kterých dosahoval vytrvalostí v pohybu, životosprávou a jak sám říkal i saunováním. Smysl "nurmia" není v napodobování tréninku slavného běžce, ale konkrétním osobním symbolem vůle zlepšit nejen zdravotní kondici, ale i prognózu dalšího života. Je důležité si uvědomit, že zejména cílevědomé spojení tělesného pohybu, správné výživy a saunování může přinést vítaný efekt. Nejde o slávu, ale o rozhodnutí přinutit se k pohybu, a tak aspoň na chvíli přemoci starobylý lidský "zvyk" být líný a mlsný a zvítězit tak nad ním! Je proto chybné domnívat se, že po saunování se člověk má nanejvýš zabalit do přikrývek a už jen odpočívat a hodovat a prohlašovat to za „wellnes“.

Titulní foto: Monika Wisniewska