www.relaxuj.cz
>

Sauna vám zaručí pevné zdraví po celý rok

Sauna vám zaručí pevné zdraví po celý rok
, , článek
Zdraví i tělu zimní saunování prospívá. Teplotní náraz, při němž střídáte přechod z horka do zimy, totiž zbavuje organismus nečistot a zároveň zvýší vaši obranyschopnost proti chřipce a nachlazení.
K oblíbeným
reklama

Proč navštěvovat saunu?


„Principem saunování je umělá horečka. Při saunovacím cyklu se teplota těla zvýší o půl stupně, což u člověka nastartuje imunitní systém. Tělo si vybuduje protilátky a stane se odolnější proti vnějším vlivům,“ říká provozovatel sauny, Petr Helán.

Celý saunovací cyklus trvá hodinu, kdy střídáte přechody z tepla do zimy. Optimální teplota v prohřívárně je 75 stupňů Celsia ve výši jednoho metru. Na čím vyšší příčce sedíte, tím se vystavujete vyššímu teplu, které dosahuje až 100 stupňů Celsia. Když je tělo dostatečně prohřáté, přemístíte se ven. Můžete si dopřát lázeň v chladné vodě, a když to podmínky umožňují, také ve sněhu, stačí ovšem odolávat chladnému počasí na vzduchu, kde můžete udělat i několik cviků. Existují rovněž sauny, z nichž se nechodí na čerstvý vzduch, ale mají bazének s chladnou vodou v interiéru. V případě, že volíte chladnou lázeň, doporučuje se namočit si vlasy.Při přechodu do zimy se dostaví pocit příjemného mrazení, tělo jako by popichovalo tisíc jehel, asi minutu zažíváte nádherný pocit horka, rozlévajícího se po těle. Když už ale opět více vnímáte chlad, vrátíte se zpět do prohřívárny. Cyklus se má během hodiny opakovat třikrát až čtyřikrát, zkušení „saunaři“ zvládnou i víc. První pobyt v prohřívárně trvá cca 8 minut, později se interval zkracuje. Ideální pro období saunování je říjen až duben, existují ovšem i sauny s celoročním provozem.

„Vždycky tvrdím, že sauna je o pocitech,“ míní Helán. „Dokud je vám v sauně fajn, můžete si tělo dostatečně prohřát, jak vám to začne být nepříjemné, zchladíte se na vzduchu. A když se dostaví pocit chladu, opět se vrátíte do tepla,“ radí Helán. Po lázni v sauně byste neměli pominout ani odpočinek v relaxační místnosti. Můžete si udělat pohodu v křesle nebo na lehátku, dostat tělo do klidu a aspoň hodinku relaxovat.


Co s sebou do sauny?


Do sauny byste si vždycky měli vzít s sebou koupací obuv, toaletní potřeby, abyste do lázně vstupovali umytí a čistí, a dva ručníky. Na jeden si v prohřívárně sednete, druhý potřebujete na osušení po sprše a případně na zabalení. Také byste neměli zapomenout na župan, v němž můžete příjemně strávit čas relaxace.


Jak je to s tekutinami a stravováním?


Určitě neprohloupíte, když před saunováním budete pít zelené nebo bylinné čaje. Dostatek tekutin pak v teple lépe pomůže vyloučit z těla všechny škodliviny. Pití se doporučuje, ovšem nikoli v nadměrném množství, protože o to více se poté budete potit. Chyba prý není jedno pivo, ale jinak alkohol vhodný rozhodně není. Do sauny byste také neměli vstupovat lační, ovšem ani přejedení. Nejlepší je dát si něco lehkého, abyste příliš nevysílili a nezatížili organismus.

Po lázni v relaxační místnosti či odpočívárně doplníte tekutiny. Opět se doporučují čaje nebo minerální vody. Určitě vám přijde k chuti i něco dobrého na zub. „Mám zkušenosti, že po sauně bývají chutě na něco kyselého – na rybičky nebo na utopence. Chutě takřka těhotenské,“ dodává s úsměvem Helán.

Foto: Rudolf Kotulán
Nejnovější články
Západní Austrálie: s leteckou zastávkou v Dubaji Západní Austrálie: s leteckou zastávkou v Dubaji
Vydali jsme se na další velkou cestu, se kterou se s vámi podělíme a přidáváme ji jako tip i pro vaši dovolenou. Tentokrát to bude opomíjený západ Austrálie. Cesta tam je ale dlouhá, a tak si uděláme několikahodinovou leteckou přestávku v Dubaji.
7.8.2019, článek, Milan Šurkala
Unlock! Zahrajte si karetní únikovku i doma na stole Unlock! Zahrajte si karetní únikovku i doma na stole
Máte rádi únikovky a všechny ve vašem okolí jste už rozlouskli? Pak pro vás Space Cowboys mají únikovky v podobě deskové karetní hry Unlock! Dnešní recenze se podívá na to, zda se i na běžném stole dají hrát hry tohoto typu.
27.6.2019, recenze, Milan Šurkala1 komentář
Vztahová koučka: Koňský koule si platíš sama! Vztahová koučka: Koňský koule si platíš sama!
Voňavý parfém – 1200 Kč, řasenka vytvářející neodolatelné řasy – 250 Kč, neslíbatelná rtěnka – 190 Kč, halenka vybraná s maximální péčí 600 Kč, jízdenka na mhd 32 Kč. Zkušenosti z nepovedeného rande? - K nezaplacení. Na všechno ostatní je tady MasterCard.
23.5.2019, článek, Pavlína Uhrinová
Cestování po Šanghaji: Yu Garden, Jing'an a maglev Cestování po Šanghaji: Yu Garden, Jing'an a maglev
Je tu poslední den v Šanghaji. V ten jsme navštívili starobylou Yuyuan Garden s velkým tržištěm, Jing'an Temple a znovu jsme se byli posilnit českým jídlem. A co by to byla za návštěva Šanghaje, kdybychom na letiště nejeli maglevem? 430 km/h! 
15.5.2019, článek, Milan Šurkala
10 důvodů, proč si pořídit nafukovací vířivku 10 důvodů, proč si pořídit nafukovací vířivku
Milujete relaxaci v prohřáté vodní lázni mezi bublinkami? Líbila by se vám možnost užívat si tuto slast pravidelně v pohodlí domova? Nafukovací vířivka je pro vás to pravé. Tady je 10 důvodů proč.
10.5.2019, inzerce, PR článek