www.relaxuj.cz
>

Sauna vám zaručí pevné zdraví po celý rok

Sauna vám zaručí pevné zdraví po celý rok
, , článek
Zdraví i tělu zimní saunování prospívá. Teplotní náraz, při němž střídáte přechod z horka do zimy, totiž zbavuje organismus nečistot a zároveň zvýší vaši obranyschopnost proti chřipce a nachlazení.
K oblíbeným

Proč navštěvovat saunu?


„Principem saunování je umělá horečka. Při saunovacím cyklu se teplota těla zvýší o půl stupně, což u člověka nastartuje imunitní systém. Tělo si vybuduje protilátky a stane se odolnější proti vnějším vlivům,“ říká provozovatel sauny, Petr Helán.

Celý saunovací cyklus trvá hodinu, kdy střídáte přechody z tepla do zimy. Optimální teplota v prohřívárně je 75 stupňů Celsia ve výši jednoho metru. Na čím vyšší příčce sedíte, tím se vystavujete vyššímu teplu, které dosahuje až 100 stupňů Celsia. Když je tělo dostatečně prohřáté, přemístíte se ven. Můžete si dopřát lázeň v chladné vodě, a když to podmínky umožňují, také ve sněhu, stačí ovšem odolávat chladnému počasí na vzduchu, kde můžete udělat i několik cviků. Existují rovněž sauny, z nichž se nechodí na čerstvý vzduch, ale mají bazének s chladnou vodou v interiéru. V případě, že volíte chladnou lázeň, doporučuje se namočit si vlasy.Při přechodu do zimy se dostaví pocit příjemného mrazení, tělo jako by popichovalo tisíc jehel, asi minutu zažíváte nádherný pocit horka, rozlévajícího se po těle. Když už ale opět více vnímáte chlad, vrátíte se zpět do prohřívárny. Cyklus se má během hodiny opakovat třikrát až čtyřikrát, zkušení „saunaři“ zvládnou i víc. První pobyt v prohřívárně trvá cca 8 minut, později se interval zkracuje. Ideální pro období saunování je říjen až duben, existují ovšem i sauny s celoročním provozem.

„Vždycky tvrdím, že sauna je o pocitech,“ míní Helán. „Dokud je vám v sauně fajn, můžete si tělo dostatečně prohřát, jak vám to začne být nepříjemné, zchladíte se na vzduchu. A když se dostaví pocit chladu, opět se vrátíte do tepla,“ radí Helán. Po lázni v sauně byste neměli pominout ani odpočinek v relaxační místnosti. Můžete si udělat pohodu v křesle nebo na lehátku, dostat tělo do klidu a aspoň hodinku relaxovat.


Co s sebou do sauny?


Do sauny byste si vždycky měli vzít s sebou koupací obuv, toaletní potřeby, abyste do lázně vstupovali umytí a čistí, a dva ručníky. Na jeden si v prohřívárně sednete, druhý potřebujete na osušení po sprše a případně na zabalení. Také byste neměli zapomenout na župan, v němž můžete příjemně strávit čas relaxace.


Jak je to s tekutinami a stravováním?


Určitě neprohloupíte, když před saunováním budete pít zelené nebo bylinné čaje. Dostatek tekutin pak v teple lépe pomůže vyloučit z těla všechny škodliviny. Pití se doporučuje, ovšem nikoli v nadměrném množství, protože o to více se poté budete potit. Chyba prý není jedno pivo, ale jinak alkohol vhodný rozhodně není. Do sauny byste také neměli vstupovat lační, ovšem ani přejedení. Nejlepší je dát si něco lehkého, abyste příliš nevysílili a nezatížili organismus.

Po lázni v relaxační místnosti či odpočívárně doplníte tekutiny. Opět se doporučují čaje nebo minerální vody. Určitě vám přijde k chuti i něco dobrého na zub. „Mám zkušenosti, že po sauně bývají chutě na něco kyselého – na rybičky nebo na utopence. Chutě takřka těhotenské,“ dodává s úsměvem Helán.

Foto: Rudolf Kotulán
Nejnovější články
Vztahová koučka: jaké je seznamování v době koronaviru? Vztahová koučka: jaké je seznamování v době koronaviru?
Podle psychologů může být samota nebezpečná, ale to nám asi dochází všem. Člověk je vztahová bytost. Pandemie může naše vztahy ale paradoxně dokonce posílit a pomoci nám najít životního partnera.
13.4.2021, článek, Pavlína Uhrinová6 komentářů
Všeho s mírou: fitness trackery mohou negativně ovlivnit psychiku Všeho s mírou: fitness trackery mohou negativně ovlivnit psychiku
I mnoho dobrého škodí. To je všeobecně dobře známá věc a znovu ji potvrdila i studie od Digital Health Generation. Ta zjistila, že zejména mladiství jsou náchylní na obsedantní chování v důsledku používání fitness trackerů.
29.9.2020, článek, Milan Šurkala3 komentáře
Aerobním cvičením proti Alzheimerovi, potvrzují vědci Aerobním cvičením proti Alzheimerovi, potvrzují vědci
S vyšším věkem přichází i různé neduhy a člověk by se měl snažit proti nim bojovat. Jedním z problémů je zhoršující se výkon paměti a v horším případě i Alzheimerova nemoc. Dá se proti ní ale bojovat aerobním cvičením.
8.6.2020, článek, Milan Šurkala
Západní Austrálie: hraniční kontrola a první kilometry na opačné straně Západní Austrálie: hraniční kontrola a první kilometry na opačné straně
Po přesednutí v Dubaji konečně míříme na australský kontinent. Abychom to neměli tak jednoduché, čeká nás hraniční kontrola. Na zádrhely v ní se podíváme v dnešním díle, kdy si povíme i o prvních australských kilometrech na silnici.
1.6.2020, článek, Milan Šurkala
Západní Austrálie: s leteckou zastávkou v Dubaji Západní Austrálie: s leteckou zastávkou v Dubaji
Vydali jsme se na další velkou cestu, se kterou se s vámi podělíme a přidáváme ji jako tip i pro vaši dovolenou. Tentokrát to bude opomíjený západ Austrálie. Cesta tam je ale dlouhá, a tak si uděláme několikahodinovou leteckou přestávku v Dubaji.
7.8.2019, článek, Milan Šurkala
Unlock! Zahrajte si karetní únikovku i doma na stole Unlock! Zahrajte si karetní únikovku i doma na stole
Máte rádi únikovky a všechny ve vašem okolí jste už rozlouskli? Pak pro vás Space Cowboys mají únikovky v podobě deskové karetní hry Unlock! Dnešní recenze se podívá na to, zda se i na běžném stole dají hrát hry tohoto typu.
27.6.2019, recenze, Milan Šurkala1 komentář