www.relaxuj.cz
>

Sauna vám zaručí pevné zdraví po celý rok

Sauna vám zaručí pevné zdraví po celý rok
, , článek
Zdraví i tělu zimní saunování prospívá. Teplotní náraz, při němž střídáte přechod z horka do zimy, totiž zbavuje organismus nečistot a zároveň zvýší vaši obranyschopnost proti chřipce a nachlazení.
K oblíbeným
reklama

Proč navštěvovat saunu?


„Principem saunování je umělá horečka. Při saunovacím cyklu se teplota těla zvýší o půl stupně, což u člověka nastartuje imunitní systém. Tělo si vybuduje protilátky a stane se odolnější proti vnějším vlivům,“ říká provozovatel sauny, Petr Helán.

Celý saunovací cyklus trvá hodinu, kdy střídáte přechody z tepla do zimy. Optimální teplota v prohřívárně je 75 stupňů Celsia ve výši jednoho metru. Na čím vyšší příčce sedíte, tím se vystavujete vyššímu teplu, které dosahuje až 100 stupňů Celsia. Když je tělo dostatečně prohřáté, přemístíte se ven. Můžete si dopřát lázeň v chladné vodě, a když to podmínky umožňují, také ve sněhu, stačí ovšem odolávat chladnému počasí na vzduchu, kde můžete udělat i několik cviků. Existují rovněž sauny, z nichž se nechodí na čerstvý vzduch, ale mají bazének s chladnou vodou v interiéru. V případě, že volíte chladnou lázeň, doporučuje se namočit si vlasy.Při přechodu do zimy se dostaví pocit příjemného mrazení, tělo jako by popichovalo tisíc jehel, asi minutu zažíváte nádherný pocit horka, rozlévajícího se po těle. Když už ale opět více vnímáte chlad, vrátíte se zpět do prohřívárny. Cyklus se má během hodiny opakovat třikrát až čtyřikrát, zkušení „saunaři“ zvládnou i víc. První pobyt v prohřívárně trvá cca 8 minut, později se interval zkracuje. Ideální pro období saunování je říjen až duben, existují ovšem i sauny s celoročním provozem.

„Vždycky tvrdím, že sauna je o pocitech,“ míní Helán. „Dokud je vám v sauně fajn, můžete si tělo dostatečně prohřát, jak vám to začne být nepříjemné, zchladíte se na vzduchu. A když se dostaví pocit chladu, opět se vrátíte do tepla,“ radí Helán. Po lázni v sauně byste neměli pominout ani odpočinek v relaxační místnosti. Můžete si udělat pohodu v křesle nebo na lehátku, dostat tělo do klidu a aspoň hodinku relaxovat.


Co s sebou do sauny?


Do sauny byste si vždycky měli vzít s sebou koupací obuv, toaletní potřeby, abyste do lázně vstupovali umytí a čistí, a dva ručníky. Na jeden si v prohřívárně sednete, druhý potřebujete na osušení po sprše a případně na zabalení. Také byste neměli zapomenout na župan, v němž můžete příjemně strávit čas relaxace.


Jak je to s tekutinami a stravováním?


Určitě neprohloupíte, když před saunováním budete pít zelené nebo bylinné čaje. Dostatek tekutin pak v teple lépe pomůže vyloučit z těla všechny škodliviny. Pití se doporučuje, ovšem nikoli v nadměrném množství, protože o to více se poté budete potit. Chyba prý není jedno pivo, ale jinak alkohol vhodný rozhodně není. Do sauny byste také neměli vstupovat lační, ovšem ani přejedení. Nejlepší je dát si něco lehkého, abyste příliš nevysílili a nezatížili organismus.

Po lázni v relaxační místnosti či odpočívárně doplníte tekutiny. Opět se doporučují čaje nebo minerální vody. Určitě vám přijde k chuti i něco dobrého na zub. „Mám zkušenosti, že po sauně bývají chutě na něco kyselého – na rybičky nebo na utopence. Chutě takřka těhotenské,“ dodává s úsměvem Helán.

Foto: Rudolf Kotulán
Nejnovější články
Infrasauna v bytě: relax, který si můžete dovolit Infrasauna v bytě: relax, který si můžete dovolit
Po celodenní aktivitě si zasloužíte chvíle odpočinku. Skvělým způsobem, jak relaxovat, je saunování. Pozitivní účinky termoterapie jsou totiž všeobecně známy. A takovou relaxaci si můžete dovolit díky infrasauně i v pohodlí svého domova.
21.3.2019, inzerce, PR článek
Milujete potápění? Polsko otevře nejhlubší bazén na světě Milujete potápění? Polsko otevře nejhlubší bazén na světě
Chcete se potápět, ale exotické destinace jsou pro vás příliš daleko? Pak pro vás mohou mít v Polsku řešení. Otevřou zde totiž nejhlubší bazén na světě. Jmenuje se Deep Spot a nabídne rekordní hloubku až 45 metrů.
18.3.2019, článek, Milan Šurkala
Měsíc na Bali: Vánoce v Padangbai Měsíc na Bali: Vánoce v Padangbai
Po necelých pěti dnech jsme opustili Canggu, kde se nám zkrátka nelíbilo, a přesunuli jsme se na jihovýchod ostrova do přístavu Padangbai. Ten je vyhlášený především krásnými potápěčskými lokalitami.
11.3.2019, článek, Jana Bártová
Být při práci kreativní? Údajně byste neměli poslouchat hudbu Být při práci kreativní? Údajně byste neměli poslouchat hudbu
Pokud při práci rádi posloucháte hudbu a jde o práci kreativní, možná byste měli zvážit, zda při ní poslouchat hudbu nebo nikoli. Vědci z několika univerzit totiž nově tvrdí, že poslouchání hudby negativně ovlivňuje verbální kreativní výkony.
5.3.2019, článek, Milan Šurkala
Vědci potvrdili svalovou paměť. "Use it or lose it" neplatí Vědci potvrdili svalovou paměť. "Use it or lose it" neplatí
Posilujete a bojíte se toho, že když na chvíli přestanete, veškerá snaha přijde vniveč? Vědci tvrdí, že známé pořekadlo "use it or lose it" zas tak úplně neplatí a opětovné posilování bude jednodušší, než by se mohlo zdát.
27.2.2019, článek, Milan Šurkala