www.relaxuj.cz
>

Sauna vám zaručí pevné zdraví po celý rok

Sauna vám zaručí pevné zdraví po celý rok
, , článek
Zdraví i tělu zimní saunování prospívá. Teplotní náraz, při němž střídáte přechod z horka do zimy, totiž zbavuje organismus nečistot a zároveň zvýší vaši obranyschopnost proti chřipce a nachlazení.
reklama

Proč navštěvovat saunu?


„Principem saunování je umělá horečka. Při saunovacím cyklu se teplota těla zvýší o půl stupně, což u člověka nastartuje imunitní systém. Tělo si vybuduje protilátky a stane se odolnější proti vnějším vlivům,“ říká provozovatel sauny, Petr Helán.

Celý saunovací cyklus trvá hodinu, kdy střídáte přechody z tepla do zimy. Optimální teplota v prohřívárně je 75 stupňů Celsia ve výši jednoho metru. Na čím vyšší příčce sedíte, tím se vystavujete vyššímu teplu, které dosahuje až 100 stupňů Celsia. Když je tělo dostatečně prohřáté, přemístíte se ven. Můžete si dopřát lázeň v chladné vodě, a když to podmínky umožňují, také ve sněhu, stačí ovšem odolávat chladnému počasí na vzduchu, kde můžete udělat i několik cviků. Existují rovněž sauny, z nichž se nechodí na čerstvý vzduch, ale mají bazének s chladnou vodou v interiéru. V případě, že volíte chladnou lázeň, doporučuje se namočit si vlasy.Při přechodu do zimy se dostaví pocit příjemného mrazení, tělo jako by popichovalo tisíc jehel, asi minutu zažíváte nádherný pocit horka, rozlévajícího se po těle. Když už ale opět více vnímáte chlad, vrátíte se zpět do prohřívárny. Cyklus se má během hodiny opakovat třikrát až čtyřikrát, zkušení „saunaři“ zvládnou i víc. První pobyt v prohřívárně trvá cca 8 minut, později se interval zkracuje. Ideální pro období saunování je říjen až duben, existují ovšem i sauny s celoročním provozem.

„Vždycky tvrdím, že sauna je o pocitech,“ míní Helán. „Dokud je vám v sauně fajn, můžete si tělo dostatečně prohřát, jak vám to začne být nepříjemné, zchladíte se na vzduchu. A když se dostaví pocit chladu, opět se vrátíte do tepla,“ radí Helán. Po lázni v sauně byste neměli pominout ani odpočinek v relaxační místnosti. Můžete si udělat pohodu v křesle nebo na lehátku, dostat tělo do klidu a aspoň hodinku relaxovat.


Co s sebou do sauny?


Do sauny byste si vždycky měli vzít s sebou koupací obuv, toaletní potřeby, abyste do lázně vstupovali umytí a čistí, a dva ručníky. Na jeden si v prohřívárně sednete, druhý potřebujete na osušení po sprše a případně na zabalení. Také byste neměli zapomenout na župan, v němž můžete příjemně strávit čas relaxace.


Jak je to s tekutinami a stravováním?


Určitě neprohloupíte, když před saunováním budete pít zelené nebo bylinné čaje. Dostatek tekutin pak v teple lépe pomůže vyloučit z těla všechny škodliviny. Pití se doporučuje, ovšem nikoli v nadměrném množství, protože o to více se poté budete potit. Chyba prý není jedno pivo, ale jinak alkohol vhodný rozhodně není. Do sauny byste také neměli vstupovat lační, ovšem ani přejedení. Nejlepší je dát si něco lehkého, abyste příliš nevysílili a nezatížili organismus.

Po lázni v relaxační místnosti či odpočívárně doplníte tekutiny. Opět se doporučují čaje nebo minerální vody. Určitě vám přijde k chuti i něco dobrého na zub. „Mám zkušenosti, že po sauně bývají chutě na něco kyselého – na rybičky nebo na utopence. Chutě takřka těhotenské,“ dodává s úsměvem Helán.

Foto: Rudolf Kotulán
Nejnovější články
Tipy na deskové hry pro dlouhé zimní večery Tipy na deskové hry pro dlouhé zimní večery
Máte hravou náturu a nechcete hrát s přáteli jen žolíka a Člověče, nezlob se? V tom případě pro vás máme pár tipů na několik deskových a karetních her, které jsou zábavné a většinou i velmi jednoduché na pochopení.
25.12.2018, článek, Milan Šurkala
Cestování po Šanghaji: Longhua Temple, svatba i parky Cestování po Šanghaji: Longhua Temple, svatba i parky
Česko-čínská svatba, která byla primárním cílem našeho putování, se blížila. Sobotní ráno jsme tak využili k návštěvě Longhua Temple a zahrad okolo, nedělní odpoledne pak k návštěvě místních parků. A ke hledání kešek, samozřejmě.
23.11.2018, článek, Milan Šurkala
Cestování po Šanghaji: People's Square, český pivovar Cestování po Šanghaji: People's Square, český pivovar
Další den nás zavedl do People's Square a prohlídli jsme si i obrovské muzeum v Šanghaji. Poté, co jsme byli zklamání jedním z chrámů, chtěli jsme si spravit chuť "českým" pivem v české restauraci. No, nespravili.
15.5.2018, článek, Milan Šurkala
Cestování po Šanghaji: Bund a Shanghai Tower Cestování po Šanghaji: Bund a Shanghai Tower
Šanghaj je město mrakodrapů, které nejlépe uvidíte z Bundu, protějšího pobřeží. Panorama má rozhodně něco do sebe a nenechejte si ujít ani Shanghai Tower. Kde jinde můžete vidět mrakodrapům na střechu a projet se nejrychlejším výtahem na světě?
9.1.2018, článek, Milan Šurkala
Cestování po Šanghaji: čínská víza a trampoty první noci Cestování po Šanghaji: čínská víza a trampoty první noci
Další cesta nás zavede do Číny. Konkrétně navštívíme nejlidnatější město tohoto státu, Šanghaj. A proč zrovna Šanghaj? Věřte nebo ne, kamarád se zde ženil. Svatba v Číně, to si člověk nemůže nechat ujít.
10.7.2017, článek, Milan Šurkala2 komentáře