www.relaxuj.cz
>

Sauna: příjemná relaxace duše i těla

Sauna: příjemná relaxace duše i těla
, , článek
Jak se uvelebíš, tak se zahřeješ! V dnešním článku se dozvíme, zda je lepší v sauně sedět nebo ležet.
K oblíbeným

Kterou etáž si vybrat?


V některých návodech k saunování ve veřejných saunách se můžeme dočíst, že se má zpočátku prohřívání usednout na dolní pryčny a po několika minutách si sednout na vyšší stupeň. Naproti tomu v jednom anglickém časopise uveřejnili tento návod: Začněte na nejvyšší lavici a sestupujte stupeň po stupni dolů. Na podlaze budete za osm minut. - Tak kam si máme vlastně sednout či lehnout?

Pro každého saunujícího se člověka je důležité, aby do saunové prohřívárny vstupoval s vědomím, že teplota vzduchu, který jej horce objal, je v duchu fyzikálních zákonů rozložena do tak zvaných izotermických pásem a že v uzavřeném prostoru je tento fenomén zvláště výrazný.


Jak je v sauně horko?


Teplota těchto pásem se zvyšuje od podlahy: 45 °C, čili pod stropem je nejvyšší: 100°C .Na druhém stupni pryčny se teplota pohybuje kolem 60 až 70 °C. Ve srovnání s teplotou letního dne je tato hodnota jistě neobvyklá. Snažíme se tedy zabránit tomu, že se nás stane horko nepříjemné a prudce se nám zvýšila vnitřní teplota. První krok k tomu je vybrat si teplotní pásmo, v němž se chceme prohřívat a polohu, v níž nám bude příjemné relaxovat.

Je pochopitelné, že v pásmu o vyšší teplotě dochází k prohřátí rychleji. V nižším pásmu je teplota naopak nižší, takže k dosažení potřebného efektu prohřívání se musíme horku vystavit déle. Přeskakování ze stupně na stupeň není tedy nutné, ani účelné. Avšak vyhledat vyšší teplotní pásmo se doporučuje až po příchodu z ochlazovny.


Sedět či nesedět?


Každý saunující se má výhodu nejen svobodného výběru pásma, ale také tělesné polohy, kterou chce při prohřívání zaujmout. Zpočátku prohřívání je lepší si lehnout v tom teplotním pásmu, které si saunující sám vybral. V této poloze je tělo vystaveno stejnoměrné teplotě zóny, v níž leží.

Uvolňující poloha vleže je velmi důležitá. Existují různé polohy: naznak, podložení si bederní části páteře stočeným froté ručníkem, na břiše nebo na boku, podložení hlavy či zvednutí paží a nastavení dlaní do zóny o vyšší teplotě.

Poloha vleže však vyžaduje hodně prostoru, proto je vhodná v rodinných saunách, ve veřejných se obvykle sedí. Prohřívání vsedě je ovšem nerovnoměrné, termoregulační děje se však i s touto situací vypořádají, ale prohřívání trvá někomu déle než vleže. Také při sezení lze relaxovat. Saunující se zapře rukama o stehna a tím uvolní napětí hrudníku a dech je volnější.

Obě polohy těla při prohřívání jsou vyhovující, nicméně poloha vleže o něco lepší.


Kdy je správný čas na změnu polohy


Jakmile se ke konci prohřívání objeví pocit značného horka (pálení kůže je ovšem již známkou přehnaně dlouhého pobytu v horku, případně nesprávných hodnot saunové lázně!), přichází čas si sednout. Změna z polohy vleže do sedu a pak do stoje musí být pozvolná, a proto je nutné nejprve si sednout.

Sedneme si na "vajíčko" - a to tak, že přitáhneme pokrčené dolní končetiny k hrudníku, obejmeme se pažemi a hlavu skloníme ke kolenům. Vytvoří se tím jakási "pružina" cévního systému, která zajišťuje, že nedojde k prudkému poklesu krevního tlaku při náhlém a rychlém postavení se.

Mnozí lidé již zažili pěkné zamotání hlavy při rychlé změně polohy. Někdy může dojít až k mdlobě, vedoucí k pádu na zem. Tento kolaps je vcelku neškodný, protože odkrvení mozku se po pádu na zem rychle obnoví. Nicméně, je lepší tomu zamezit.

Je doporučována automasáž, zejména na dolních končetinách, která také zamezí kolapsu. Není ovšem vhodné masírovat se příliš úsilovně. Znamená to zvýšení zátěže organismu v horku a snad i obtěžování ostatních.
Nejnovější články
Vztahová koučka: jaké je seznamování v době koronaviru? Vztahová koučka: jaké je seznamování v době koronaviru?
Podle psychologů může být samota nebezpečná, ale to nám asi dochází všem. Člověk je vztahová bytost. Pandemie může naše vztahy ale paradoxně dokonce posílit a pomoci nám najít životního partnera.
13.4.2021, článek, Pavlína Uhrinová6 komentářů
Všeho s mírou: fitness trackery mohou negativně ovlivnit psychiku Všeho s mírou: fitness trackery mohou negativně ovlivnit psychiku
I mnoho dobrého škodí. To je všeobecně dobře známá věc a znovu ji potvrdila i studie od Digital Health Generation. Ta zjistila, že zejména mladiství jsou náchylní na obsedantní chování v důsledku používání fitness trackerů.
29.9.2020, článek, Milan Šurkala3 komentáře
Aerobním cvičením proti Alzheimerovi, potvrzují vědci Aerobním cvičením proti Alzheimerovi, potvrzují vědci
S vyšším věkem přichází i různé neduhy a člověk by se měl snažit proti nim bojovat. Jedním z problémů je zhoršující se výkon paměti a v horším případě i Alzheimerova nemoc. Dá se proti ní ale bojovat aerobním cvičením.
8.6.2020, článek, Milan Šurkala
Západní Austrálie: hraniční kontrola a první kilometry na opačné straně Západní Austrálie: hraniční kontrola a první kilometry na opačné straně
Po přesednutí v Dubaji konečně míříme na australský kontinent. Abychom to neměli tak jednoduché, čeká nás hraniční kontrola. Na zádrhely v ní se podíváme v dnešním díle, kdy si povíme i o prvních australských kilometrech na silnici.
1.6.2020, článek, Milan Šurkala
Západní Austrálie: s leteckou zastávkou v Dubaji Západní Austrálie: s leteckou zastávkou v Dubaji
Vydali jsme se na další velkou cestu, se kterou se s vámi podělíme a přidáváme ji jako tip i pro vaši dovolenou. Tentokrát to bude opomíjený západ Austrálie. Cesta tam je ale dlouhá, a tak si uděláme několikahodinovou leteckou přestávku v Dubaji.
7.8.2019, článek, Milan Šurkala
Unlock! Zahrajte si karetní únikovku i doma na stole Unlock! Zahrajte si karetní únikovku i doma na stole
Máte rádi únikovky a všechny ve vašem okolí jste už rozlouskli? Pak pro vás Space Cowboys mají únikovky v podobě deskové karetní hry Unlock! Dnešní recenze se podívá na to, zda se i na běžném stole dají hrát hry tohoto typu.
27.6.2019, recenze, Milan Šurkala1 komentář