Články  |  Doporučení  |  Diskuze
Cestování  |  Pohyb a zdraví
Psychologie
Relax a odpočinek
Saunování  |  Lázně
Styl a vzhled
Gurmán  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně  |  TV Freak

Santorini – romantika pro dva

27.8.2007, M Chylková, článek
Santorini, patřící do jižních ostrůvků Kykladů, je ostrůvkem vulkanického původu, omývaný Egejským mořem. Krása, čistota, historie a jedinečnost ostrůvku, který svým jménem oslavuje svatou Irenu, je lákadlem pro turisty z celého světa. Možná také proto je oblíbeným místem pro svatební obřad.

Co byste měli vědět o Santorini


Název Santorini pochází z italštiny, na mapě jej nalezneme také pod názvem Thira (Théra), stejně je pojmenováno i hlavní město ostrova. Plocha ostrůvku zaujímá jen něco málo přes osmdesát kilometrů čtverečných, ale míst k návštěvě je na ostrově dostatek, obavu z nedostatku zábavy můžete klidně hodit za hlavu.

Santorini je ostrovem vulkanické povahy, jeho tvar se na základě častých erupcí vytvářel dlouhá léta a několikrát byl z větší části zničen. V současné době má Théra tvar podkovy. Pozůstatkem sopečné činnosti jsou černé, červeno-černé písečné pláže a útesy zasahující do moře – pokryté lávou. Dnes je ostrov obydlen asi osmitisíci obyvateli, kterým dělají společnost turisté hledající buďto poznání tajemných míst, nebo toužící po romantice.


Ani letos není pozdě vyrazit za poznáním Théry


Pokud vás Santorini láká, zjistěte si před cestou vše potřebné, naplánujte si výlety. Ostrov je pro dobrodružné povahy, láká po neřízených výletech skrz celým ostrovem. Přímo na Santorini létá několikrát týdně linka z Prahy, možná je přeprava i z ostatních řeckých ostrovů nebo řecké pevniny lodní dopravou. O to je cesta dobrodružnější a příjezd za vulkanickou nádherou získá na dramatičnosti, jediným přístavem ostrova je Athinios. Počasí na ostrově přeje pobytu od jara až do podzimu, kdy jsou na Santorini příjemné teploty. Pojedete-li mimo turistickou sezónu, bude se vám mnohem lépe „dýchat“, vyhnete se davu turistů. Samozřejmě měsíce jako červen, červenec a srpen jsou tropické, teplota přesahuje třicítku a srážky jsou v tomto ročním období minimální.


Santorini plné barev – výzva ke svatbě


Svatba u moře, s místními lidi a ve většině případů pouze se svědky, často i náhodnými. Je to Váš sen? Kromě dražších pobytů třeba na ostrově Mauritius nebo na Seychelách, se můžete s cestovní agenturou vydat na Santorini. Větrné mlýny, různobarevný písek, romantické západy slunce. Svatba v jiném státě již není ničím výjimečným. Existuje několik svatebních agentur, které vám poskytnou informace o nutných dokladech k vyřízení před cestou tak, aby samotný pobyt, obřad a oslava byla už jen bezstarostným zážitkem.

Samozřejmostí je i pořízení svatebních fotografií, videa, zajištění veškeré dekorace, hostiny a ubytování. Svatební večer a noc by měla být extra zážitkem, proto vám agentura zajistí některé z apartmá s přímo svatebním zdobením – okvětní lístky rozseté po pokoji, svatební lóže, snídaně do postele. Vše, jak si přejete, jde přece o Váš den a splněný sen. Můžete vyjet jen jako pár, obřadu se ale mohou zúčastnit i vybraní svědci, rodina a známí.
Vzhledem k řecké nátuře si svatební oslavu opravdu užijete. Pro Santorini je typický zvuk houslí, během oslavy můžete být součástí pravého řeckého folklóru. Třeba si zatančíte řecké lidové tance, které se tančí do kruhu, nebo zažijete romantický večer při skleničce s partnerem a živou hudbou. Určitě uslyšíte i zvuk tradičního řeckého strunného nástroje - buzuki.


Okouzlující výlety po okolí


I když je Théra opravdu malým ostrůvkem jen se sedmdesáti kilometrovým pobřežím, míst k poznání je víc než dost. Zde je pár tipů pro inspiraci, kam se podívat, na co se zaměřit, vyberte si, co vás zajímá. Spousta míst je opředená dávnými tajemstvími. Je docela možné, že Santorini není jen jedním z mnoha roztroušených řeckých ostrovů a je opravdu ztracenou bájnou Atlantidou, jak je některými archeology nazýván – mýtickým ostrovem, o kterém se ve svých spisech zmiňoval samotný Platón.

Zkuste ostrov procestovat, popovídat si s místními obyvateli a odhalit pár mýtů i pravd.


Zajímavá místa na Santorini


Fira (Thira)
Takzvané „bílé město“ – překrásné hlavní město Santorini, které musíte vidět! Z přístavu se můžete vydat buďto po vlastních nohou, svézt se na oslíkovi nebo využít lanovku. Je to město přímo vybízející k romantickým procházkám, návštěvám řeckých tržišť a pozorování skvělých architektonických staveb. Domy jsou zapuštěny do skály, jejich část bývá ukrytá v zemi, proto se říká, že domy na Santorini „mají svou hloubku“.

Nikdy nezapomenete na pohled z teras – přes bílé střechy domů a kupole kapliček uvidíte modrou lagunu a skály zasahující do moře. Navštívit můžete i archeologické muzeum s množstvím vykopávek.

Oia
Necelých deset kilometrů od Firy se nachází Oia. Harmonická vesnice s tím nejkrásnějším pohledem na západ slunce, které můžete pozorovat nejen z pláže, ale i z uliček. Malé domky jsou vytesány přímo do vulkanických hor, téměř vše v bílé architektuře a jemným zdobením. Vidět můžete i zbytky hradu Argyri. Pokud usednete do některé z místních taveren, dočkáte se dobrého vína, ovšem počítejte s tím, že Oia je nejdražším místem celého ostrova.

Akrotiri
Tajemnou historií opředené mínojské město. Nachází se v jižní oblasti Santorini a zachovalost staveb i po dávném sopečném výbuchu svědčí o pozoruhodné vyspělosti tehdejších řeckých obyvatel Théry. Zachovali se pozoruhodné nástěnné malby. Akrotiri je jednou z největších atrakcí ostrova.

Ostrov je plný kostelíčků, muzeí, starověkých hradů, najdete zde i klášter, můžete zdejší okolí během desetidenního pobytu dokonale poznat.

Ostrov Santorini sice rozlohou nemůže konkurovat ostatním známějším řeckým ostrovům. Avšak hledáte-li poznávání na vlastní pěst, nevadí vám pěší túry a dáváte přednost přírodě před zábavou v nočních podnicích, Santorini splní Vaše očekávání. A třeba se zde při příští návštěvě budete chtít stát „ženou“ a „mužem“. Možná vás právě Santorini „chytne za srdce“.

Titulní foto: www.dreamstime.com