www.relaxuj.cz
>

S větrem o závod aneb windsurfing v Čechách

S větrem o závod aneb windsurfing v Čechách
, , článek
Šplouchání vody, sport, příroda. To vše patří k létu. Láká vás vyzkoušet něco nového, co zahrnuje všechny tři zmíněné věci? Je tu windsurfing, a ač se to tak nemusí jevit, v našich končinách je velmi oblíbený!
K oblíbeným
reklama
Atraktivním sportovním odvětvím, které se těší mimořádné popularitě zejména ve Spojených státech je ono známé surfování. Přidejte však k surfu plachtu a máte sport, který si můžete užívat na jakékoliv vodní ploše a přitom nemusíte čekat na velké vlny. Windsurfing se i v České republice těší velké oblibě, takže pro jeho provozování nemusíte cestovat výhradně k moři, protože i v našich končinách naleznete mnoho lokalit, kde máte možnost si windsurfing vyzkoušet a naučit se ho.


Z historie


Základem je wind a surf. Tedy z angličtiny přeloženo, vítr a příboj. Surfování na prknech provozovali havajští domorodci od nepaměti, ale vznik samotného windsurfingu se datuje až v letech sedmdesátých minulého století. To dva vynalézaví chlapíci z Kalifornie hledali způsob, jak si užívat surfování i když zrovna nejsou ty správné vlny. Jeden z nich, Jim Drake, tak připevnil ke klasickému prknu trojúhelníkovou plachtu s ráhnem pro držení připevněnou k desce kloubem, aby se mohla pohybovat ve všech směrech a tak jej umožnila ovládat. Druhý z dvojice pak uplatnil svého obchodního ducha, rozšířil onen vynález mezi veřejnost a nová zábava zvaná windsurfing byla na světě.

První pokusy v tehdejším Československu jsou datovány rokem 1972, kdy probíhaly pokusy nadšenců o sestrojení prken, které byly ale vesměs nepoužitelné. To se ale změnilo o dva roky později, kdy se začalo konstruovat dle modelu dovezeného z Nizozemí. Nová kratochvíle si získala popularitu velmi rychle, protože zanedlouho byly pořádány první oficiální závody v Československu.

Nejdříve se windsurfing objevoval v rámci jacht klubů, stejně tak se i probojoval na Olympijské hry, kde byl zařazen jako jachetní disciplína. Spojitost mezi windsurfingem a jachtingem jistě existuje, dalo by se říci, že prvně jmenované je jakýmsi spojovacím článkem surfování a jacht. Ačkoliv jeho historie není nikterak dlouhá, stihnul se vyvinout do rozličných podob – ať už je to pokojné klouzání po hladině, rychlostní závody, freestylové triky nebo několikametrové skoky se salty.


Plováky


Správný výběr plováku záleží na tom, jak dobře odhadneme své schopnosti. Musíme vzít v potaz zejména tyto faktory: váhu, talent, dosažitelné lokality a frekvenci užívání. Mohlo by se zdát, že nejdůležitějším kritériem pro výběr plováku je délka, avšak není tomu tak. Směrodatnou hodnotou je jeho výtlak, tedy to, jestli nás unese a jak bude stabilní. Až poté je to délka a šířka, která ovlivňuje rozložení výtlaku.

Kvalitu a cenu ovlivňuje tvar, technologie výroby a hmotnost. Nejdůležitější vlastností je nízká hmotnost a zároveň pevnost – od toho se samozřejmě také odvíjí cena. Jako u všech sportů, tak i u windsurfingu se vybavení stále mění a zdokonaluje, proto tvar plováku nevychází jen z použití, ale bude též odpovídat roku jeho výroby. Pro začátečníky jsou nejvhodnější moderní široké plováky o velkém výtlaku (kolem 200 l). Vhodná je také střední ploutvička, která napomáhá při slabém větru (a je vhodná také pro dětské plováky).


Plachty


Nejvhodnější bezkembrová plachta, s rozměrem 6m2, pro dámy pak 5m2. Nikde není napsáno, že kembrové plachty jsou pro začátečníky nepřípustné, ale přece jenom nejsou zrovna nejvhodnější – rekreant nedokáže využít jejich předností jako stoupání, rychlost nebo stabilitu, navíc jsou příliš těžké a manipulace s nimi je náročná. Zvednou plachtu z vody a připravit na jízdu je tak opravdu těžkým oříškem, proto se používají hlavně při závodech, například ve slalomu.

Čím zkušenější jezdec, tím se volí větší plachta; směrodatná pak začíná být i hmotnost a to, čemu se bude věnovat nejvíce (triky, plný skluz a podobně). Zatímco plovák vyhoví o použitý, plachta by měla být nová. Materiál, z něhož je vyrobena, má jen omezenou životnost a vlivem UV záření se stává křehkou a práská. Je složena z několika oken, zpravidla 3-4, a výměna jednoho z nich přijde cca na tisícovku. Pozornost by měla být věnována i stěžni, protože bez něj nebude správně fungovat ani sebelepší plachta.


Stěžeň a ráhno


Pokud jste se rozhodli zakoupit toto příslušenství v bazaru, dávejte si pozor na to, jak je staré (nebylo by kompatibilní s moderními plováky), těžké a velké v průměru. Navíc delším používáním může dojít k mírné deformaci a stěžeň je prohnutý. Moderní stěžně jsou v podstatě opakem výše zmíněného – vyrábí se z karbonu, je na něm vyznačené procento uhlíku, má menší průměr a lehké. Tvrdost pořizujeme v souladu s plachtou (bývá na ní vyznačena). V případě, že jej budeme používat pro více plachet, jeho délku je možno upravovat nástavcem. Co se týče ráhna, to volíme tak, abychom pokryli šířku dvou plachet.


A co ještě?


Dalšího příslušenství existuje celá řada, mezi to první, co každého napadne, patří neopren. Ten musí být přesně na tělo a do našich podmínek nejlépe s dlouhými nohavicemi i rukávy. Dále například poslouží napínací kladka nebo napínák do ruky pro snazší napnutí plachty, trapéz pro lepší kontrolu, nástavec stěžně a tak dále. Ve specializovaných obchodech jistě rádi poradí, co je zrovna pro vás nejvhodnější a co užijete.


Revíry v České republice


Snad všude, kde břehy pevniny omývají mořské vlny, se provozuje windsurfing. Kam ale vyrazit na vodu ve vnitrozemí? Mezi ty nejvyhledávanější lokality patří Lipno. Jeho rozloha a povětrnostní podmínky dávají vzniknout ideálním podmínkám. Stejně jako Nové Mlýny, kde kaskáda tří vodních ploch každoročně přivítá stovky nadšenců a také se zde koná mistrovství republiky nejen v jachtingu, ale právě i ve windsurfingu.

Každá větší plocha vybízí k tomuto sportu – stačí jen příznivý vítr! Proto si klouzání po vodě užijete i v dalších vyhledávaných střediscích, jako jsou kupříkladu Slapy, Hracholusky, Velké Dářko, Žermanice, Vranov, Nechranice a spousta dalších.

Někde jsou k dispozici i půjčovny vybavení, takže můžete vyzkoušet, zda je právě windsurfing to pravé pro vás. V mnoha lokalitách je také možnost přihlásit se do kurzu, kde získáte správné návyky. A postupem času si pak už užívat jízdu ve skluzu, kterou nejeden windsurfista označuje za „drogu“. Ovšem nikterak škodlivou.

Zdroje: www.jibe.cz, www.carv.cz

Titulní foto: dreamstime.com
Nejnovější články
Infrasauna v bytě: relax, který si můžete dovolit Infrasauna v bytě: relax, který si můžete dovolit
Po celodenní aktivitě si zasloužíte chvíle odpočinku. Skvělým způsobem, jak relaxovat, je saunování. Pozitivní účinky termoterapie jsou totiž všeobecně známy. A takovou relaxaci si můžete dovolit díky infrasauně i v pohodlí svého domova.
Včera, inzerce, PR článek
Milujete potápění? Polsko otevře nejhlubší bazén na světě Milujete potápění? Polsko otevře nejhlubší bazén na světě
Chcete se potápět, ale exotické destinace jsou pro vás příliš daleko? Pak pro vás mohou mít v Polsku řešení. Otevřou zde totiž nejhlubší bazén na světě. Jmenuje se Deep Spot a nabídne rekordní hloubku až 45 metrů.
18.3.2019, článek, Milan Šurkala
Měsíc na Bali: Vánoce v Padangbai Měsíc na Bali: Vánoce v Padangbai
Po necelých pěti dnech jsme opustili Canggu, kde se nám zkrátka nelíbilo, a přesunuli jsme se na jihovýchod ostrova do přístavu Padangbai. Ten je vyhlášený především krásnými potápěčskými lokalitami.
11.3.2019, článek, Jana Bártová
Být při práci kreativní? Údajně byste neměli poslouchat hudbu Být při práci kreativní? Údajně byste neměli poslouchat hudbu
Pokud při práci rádi posloucháte hudbu a jde o práci kreativní, možná byste měli zvážit, zda při ní poslouchat hudbu nebo nikoli. Vědci z několika univerzit totiž nově tvrdí, že poslouchání hudby negativně ovlivňuje verbální kreativní výkony.
5.3.2019, článek, Milan Šurkala
Vědci potvrdili svalovou paměť. "Use it or lose it" neplatí Vědci potvrdili svalovou paměť. "Use it or lose it" neplatí
Posilujete a bojíte se toho, že když na chvíli přestanete, veškerá snaha přijde vniveč? Vědci tvrdí, že známé pořekadlo "use it or lose it" zas tak úplně neplatí a opětovné posilování bude jednodušší, než by se mohlo zdát.
27.2.2019, článek, Milan Šurkala