S kulatým nesmyslem kamarádí i holky
1.3.2006, Marek Numerato, článek
Část žen neskrývá svoji nenávist k nejpopulárnějšímu sportu. Právě s fotbalem totiž mnohdy bojují o místo v srdcích mužů. Ale výjimkou nejsou ani zástupkyně něžného pohlaví, které se fotbalu aktivně věnují.
Stejná pravidla, více gólů
Ženský fotbal se od mužského samo sebou značně liší. Fyzické proporce mění podobu hry, která se řídí podle stejných pravidel. Taktika ustupuje spontánnosti a divák si přijde na více branek než v případě mužských protějšků. Ženský fotbal si získává stále větší popularitu. Návštěvnost mezinárodních reprezentačních turnajů se pohybuje v řádech deseti tisíců diváků na utkání.
V USA holkám fandí
Například finále loňského evropského šampionátu přilákalo do hlediště 21 tisíc zájemců. Absolutní rekord drží závěrečné utkání Mistrovství světa v roce 1999, kdy na stadión v Los Angeles zavítalo devadesát tisíc diváků. V USA se ženský fotbal těší asi největší popularitě na světě. Největší roli zde hraje úspěšnost žen na mezinárodní scéně, kterou jim místní muži mohou jen závidět. Spojené státy založily v roce 2001 profesionální ligu, která však bohužel nedávno zkrachovala. Američanka Mia Hamm je zřejmě již nedosažitelnou legendou ženského fotbalu.
Za penězi jedině do ciziny
V České republice dominují domácí lize celky Sparty a Slavie. Protože soutěž není profesionální, hráčky trenují po pracovní době nebo při studiu. Zajímavé je, že na trávníku se mnohdy potkávají šestnáctileté fotbalistky s o generaci staršími kolegyněmi. Nejlepší hráčky dostaly příležitost výdělku v zahraničních profesionálních soutěžích, nejčastěji v Německu. Na velmi kvalitní úrovni se ženský fotbal nachází taktéž v severských zemích, v Itálii, Francii a Anglii. Nejvyšší metu na klubové úrovni představuje UEFA Women´s Cup, obdoba mužské Ligy mistrů. V zahraničí se z českých hráček prosadila například Pavlína Ščasná, Gabriela Urbancová a krátce i Gabriela Chlumecká.
Do mužského fotbalu vstup zakázán
V poslední době se stále více spekuluje o otázce, zda mohou ženy v některých případech hrát v mužských soutěžích. Američanka Kristine Lilly si tuto roli již vyzkoušela, ale jen v sálové kopané. Před dvěma lety chtěl ženy do svého klubu nalákat kontroverzní prezident Perugie, Luciano Gaucci. Nabídku tehdejšího účastníka italské Serie A odmítla Švédka Hanna Ljungberg i Němka Birgit Prinz. Obě patří ke světové špičce. Mexičanka Maribel Dominguez sama toužila po poměření svých sil s muži. Mezinárodní organizace FIFA však jejímu přání zahrát si za druholigový klub Atletico Calaya nevyhověl.
Hrát nemohou, pískat ano
Mezi muže tak ve fotbale pronikly ženy zatím pouze v roli rozhodčích. Postupně se propracovaly do profesionálních ligových soutěží i evropských pohárů. V České republice se prosadila například Dagmar Damková, která si získala pověst nesmlouvavé sudí.
Jak nalákat sponzory?
Fotbalistky stále hledají cestu, jak rozšířit zájem veřejnosti a sponzorů o svůj sport. Předseda FIFA Joseph Blatter doporučil fotbalistkám, aby nosily jiné dresy a trenky než jejich mužští protějšci. Pokud by se hráčky oblékaly více sexy, zvýšil by se podle něj divácký zájem. Názor funkcionáře vzbudil okamžitou vlnu kritiky a byl zamítnut. V Brazílii se pokusila ženská reprezentace přilákat sponzory tím, že do své nominace zařadila Milene Domingues. Fotbalistka byla v té době manželkou Ronalda, jednoho z nejlepších fotbalistů světa. Domingues tak díky marketingovému tahu zabrala v reprezentaci místo výkonnostně lepším kolegyním. Popularitu ženského fotbalu šíří i slavná panenka Barbie, která v jednom ze svých mnoha provedení oblékla i fotbalový dres.
Věčné téma ofsajdu
Muži si tradičně dobírají ženy proto, že fotbalu nerozumí a neznají jeho pravidla. Sportovní novináři si při rozhovorech s přítelkyněmi a manželkami fotbalistů oblíbili otázku ohledně znalostí pravidla ofsajdu. Po návštěvě ženského fotbalového utkání by možná řada mužů názor změnila a někteří by i ztratili své sebevědomí. Německým ženám, které zatím do tajů kopané nepronikly, se nyní nabízí skvělá šance. V souvislosti s chystaným světovým šampionátem nyní v Norimberku probíhají kurzy poučující ženy o fotbalových pravidlech.
Ve spolupráci s www.scudetto.cz
Ilustrační foto: Rudolf Kotulán