www.relaxuj.cz
>

S kulatým nesmyslem kamarádí i holky

S kulatým nesmyslem kamarádí i holky
, , článek
Část žen neskrývá svoji nenávist k nejpopulárnějšímu sportu. Právě s fotbalem totiž mnohdy bojují o místo v srdcích mužů. Ale výjimkou nejsou ani zástupkyně něžného pohlaví, které se fotbalu aktivně věnují.
K oblíbeným
reklama

Stejná pravidla, více gólů


Ženský fotbal se od mužského samo sebou značně liší. Fyzické proporce mění podobu hry, která se řídí podle stejných pravidel. Taktika ustupuje spontánnosti a divák si přijde na více branek než v případě mužských protějšků. Ženský fotbal si získává stále větší popularitu. Návštěvnost mezinárodních reprezentačních turnajů se pohybuje v řádech deseti tisíců diváků na utkání.


V USA holkám fandí


Například finále loňského evropského šampionátu přilákalo do hlediště 21 tisíc zájemců. Absolutní rekord drží závěrečné utkání Mistrovství světa v roce 1999, kdy na stadión v Los Angeles zavítalo devadesát tisíc diváků. V USA se ženský fotbal těší asi největší popularitě na světě. Největší roli zde hraje úspěšnost žen na mezinárodní scéně, kterou jim místní muži mohou jen závidět. Spojené státy založily v roce 2001 profesionální ligu, která však bohužel nedávno zkrachovala. Američanka Mia Hamm je zřejmě již nedosažitelnou legendou ženského fotbalu.


Za penězi jedině do ciziny


V České republice dominují domácí lize celky Sparty a Slavie. Protože soutěž není profesionální, hráčky trenují po pracovní době nebo při studiu. Zajímavé je, že na trávníku se mnohdy potkávají šestnáctileté fotbalistky s o generaci staršími kolegyněmi. Nejlepší hráčky dostaly příležitost výdělku v zahraničních profesionálních soutěžích, nejčastěji v Německu. Na velmi kvalitní úrovni se ženský fotbal nachází taktéž v severských zemích, v Itálii, Francii a Anglii. Nejvyšší metu na klubové úrovni představuje UEFA Women´s Cup, obdoba mužské Ligy mistrů. V zahraničí se z českých hráček prosadila například Pavlína Ščasná, Gabriela Urbancová a krátce i Gabriela Chlumecká.
Do mužského fotbalu vstup zakázán


V poslední době se stále více spekuluje o otázce, zda mohou ženy v některých případech hrát v mužských soutěžích. Američanka Kristine Lilly si tuto roli již vyzkoušela, ale jen v sálové kopané. Před dvěma lety chtěl ženy do svého klubu nalákat kontroverzní prezident Perugie, Luciano Gaucci. Nabídku tehdejšího účastníka italské Serie A odmítla Švédka Hanna Ljungberg i Němka Birgit Prinz. Obě patří ke světové špičce. Mexičanka Maribel Dominguez sama toužila po poměření svých sil s muži. Mezinárodní organizace FIFA však jejímu přání zahrát si za druholigový klub Atletico Calaya nevyhověl.


Hrát nemohou, pískat ano


Mezi muže tak ve fotbale pronikly ženy zatím pouze v roli rozhodčích. Postupně se propracovaly do profesionálních ligových soutěží i evropských pohárů. V České republice se prosadila například Dagmar Damková, která si získala pověst nesmlouvavé sudí.


Jak nalákat sponzory?


Fotbalistky stále hledají cestu, jak rozšířit zájem veřejnosti a sponzorů o svůj sport. Předseda FIFA Joseph Blatter doporučil fotbalistkám, aby nosily jiné dresy a trenky než jejich mužští protějšci. Pokud by se hráčky oblékaly více sexy, zvýšil by se podle něj divácký zájem. Názor funkcionáře vzbudil okamžitou vlnu kritiky a byl zamítnut. V Brazílii se pokusila ženská reprezentace přilákat sponzory tím, že do své nominace zařadila Milene Domingues. Fotbalistka byla v té době manželkou Ronalda, jednoho z nejlepších fotbalistů světa. Domingues tak díky marketingovému tahu zabrala v reprezentaci místo výkonnostně lepším kolegyním. Popularitu ženského fotbalu šíří i slavná panenka Barbie, která v jednom ze svých mnoha provedení oblékla i fotbalový dres.


Věčné téma ofsajdu


Muži si tradičně dobírají ženy proto, že fotbalu nerozumí a neznají jeho pravidla. Sportovní novináři si při rozhovorech s přítelkyněmi a manželkami fotbalistů oblíbili otázku ohledně znalostí pravidla ofsajdu. Po návštěvě ženského fotbalového utkání by možná řada mužů názor změnila a někteří by i ztratili své sebevědomí. Německým ženám, které zatím do tajů kopané nepronikly, se nyní nabízí skvělá šance. V souvislosti s chystaným světovým šampionátem nyní v Norimberku probíhají kurzy poučující ženy o fotbalových pravidlech.

Ve spolupráci s www.scudetto.cz
Ilustrační foto: Rudolf Kotulán
reklama
Nejnovější články
Vztahová koučka: jaké je seznamování v době koronaviru? Vztahová koučka: jaké je seznamování v době koronaviru?
Podle psychologů může být samota nebezpečná, ale to nám asi dochází všem. Člověk je vztahová bytost. Pandemie může naše vztahy ale paradoxně dokonce posílit a pomoci nám najít životního partnera.
13.4.2021, článek, Pavlína Uhrinová6 komentářů
Všeho s mírou: fitness trackery mohou negativně ovlivnit psychiku Všeho s mírou: fitness trackery mohou negativně ovlivnit psychiku
I mnoho dobrého škodí. To je všeobecně dobře známá věc a znovu ji potvrdila i studie od Digital Health Generation. Ta zjistila, že zejména mladiství jsou náchylní na obsedantní chování v důsledku používání fitness trackerů.
29.9.2020, článek, Milan Šurkala3 komentáře
Aerobním cvičením proti Alzheimerovi, potvrzují vědci Aerobním cvičením proti Alzheimerovi, potvrzují vědci
S vyšším věkem přichází i různé neduhy a člověk by se měl snažit proti nim bojovat. Jedním z problémů je zhoršující se výkon paměti a v horším případě i Alzheimerova nemoc. Dá se proti ní ale bojovat aerobním cvičením.
8.6.2020, článek, Milan Šurkala
Západní Austrálie: hraniční kontrola a první kilometry na opačné straně Západní Austrálie: hraniční kontrola a první kilometry na opačné straně
Po přesednutí v Dubaji konečně míříme na australský kontinent. Abychom to neměli tak jednoduché, čeká nás hraniční kontrola. Na zádrhely v ní se podíváme v dnešním díle, kdy si povíme i o prvních australských kilometrech na silnici.
1.6.2020, článek, Milan Šurkala
Západní Austrálie: s leteckou zastávkou v Dubaji Západní Austrálie: s leteckou zastávkou v Dubaji
Vydali jsme se na další velkou cestu, se kterou se s vámi podělíme a přidáváme ji jako tip i pro vaši dovolenou. Tentokrát to bude opomíjený západ Austrálie. Cesta tam je ale dlouhá, a tak si uděláme několikahodinovou leteckou přestávku v Dubaji.
7.8.2019, článek, Milan Šurkala