Články  |  Doporučení  |  Diskuze
Cestování  |  Pohyb a zdraví
Psychologie
Relax a odpočinek
Saunování  |  Lázně
Styl a vzhled
Gurmán  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně  |  TV Freak

S jarem rozkvétá také Febiofest

27.3.2006, Simona Polcarová, článek
Jásavě žlutá pampeliška zdobí letošní ročník mezinárodní přehlídky filmu, televize a videa Febiofest. V Praze rozkvetla už ve čtvrtek 23. března, nicméně na filmové lahůdky bude do kin lákat také v Brně, Olomouci, Liberci, Jihlavě a Pardubicích až do 17.dubna.
„Chceme divákům zpříjemnit jaro dobrými filmy,“ říká o festivalu ředitel programu Přemysl Martinek. Nabídka je letos opravdu pestrá. Celkem kolekce obsahuje na 284 celovečerních, krátkých, dokumentárních, experimentálních i animovaných snímků ve více než desítce sekcí. K nejvyhledávanějším patří již tradičně Novinky světové tvorby, v nichž se letos v premiéře vedle distribučních titulů, přicházejících do českých kin,objevují i nízkorozpočtové projekty, a Panorama evropského filmu, tentokrát s řadou pozoruhodných režijních debutů.



Různá teritoria kinematografie přibližují bloky Britsko-americké kino, Africké a jižní kino, Východní kino či Latinskoamerické kino, v retrospektivě se objevuje dílo Michelangela Antonioniho a ve velmi speciální sérii Andy Warhol uvádí se poprvé v České republice promítají některé z méně proslulých filmů známého extravagantního umělce. Tematicky se Febiofest dotkne také židovské otázky, nových směrů v kinematografii, způsobu vyprávění příběhů či gay a lesbických námětů.


S Kinem osobností přicházejí hvězdy


Tvář Febiofestu v Praze vyšperkuje řada zvučných jmen. Projekce svých filmů se zúčastní osobně polský režisér Julius Machulski (King-size, Déja vu), francouzská legenda Claude Lelouche (Muž a žena) či japonský kontroverzní tvůrce Rijúči Hiroki (Sezona necudnosti, Vibrátor). Herec Christopher Mitchum uvede filmy svého slavného otce Roberta Noc lovceTajný obřad. Tituly Měděná věž, Námestie sv. Alžbety či Horem pádem budou setkáním s herečkou Emíliou Vášáryovou, představí se rovněž jedna z nejúspěšnějších německých hereček dneška Corrine Harfouch. Největší hvězdou festivalu se v pátek 31. března stane italská diva Claudia Cardinalová, z jejíž pestré filmové tvorby se vedle legendárního westernu Tenkrát na Západě bude hrát také Statek s J. P. Belmondem či Fitzcarraldo režiséra Wernera Herzoga.


Ať žijí muzikály


Z filmových novinek patří k největším lákadlům muzikály Bohémové a Producenti. Bohémové nabízejí novodobou podobu Pucciniho opery, která na jevišti ožila v rockovém hávu pod názvem Rent. Příběh zavede diváky do newyorské East Village na konci 80. let, kde se svým životem hýří partička umělců, lačnících po nezávislosti i po úspěchu – filmař Mark, jeho „bývalka“ Maureen, lesbička Joanne, muzikant Roger, jeho dívka Mimi a počítačový génius Tom. Nespoutané lásky i (ne)lásky hrdinů přitom ovlivňuje všudypřítomná řeč peněz a hrozba AIDS.

Z broadwayských prken se přestěhovali na stříbrné plátno i podnikaví Producenti, kteří se rozhodli vydělat na největším propadáku všech dob. Proto si také jako námět svého muzikálu zvolili žertovnou polohu Adolfa Hitlera. Jenže věci mnohdy nejsou, jak se zdají… Film režisérky Susan Stroman vedle neobvyklé tematiky a humoru láká i hereckým obsazením, jemuž vévodí Nathan Lane, Matthew Broderick a zdobí ho árijsky plavovlasá Uma Thurman.




V lesku Zlatých glóbů


Nálepku kvality znamená u některých titulů z britsko-americké sekce nominace na Zlatý glóbus. Sem se řadí např. Matador režiséra Richarda Sheparda v hlavní roli s nedávným představitelem Jamese Bonda Piercem Brosnanem. Britský elegán, nominovaný díky Matadorovi na Zlatý glóbus za nejlepší mužský herecký výkon, se tentokrát zhostil role profesionálního odstřelovače a nájemného vraha, co hodlá pověsit staré řemeslo na hřebík. Do cesty se mu ovšem připlete naivní Američan (Greg Kinnear) s přáním naplnit svůj velký sen, čímž Brosnanovi notně zkomplikuje život.

O legraci údajně ve filmu nouze nebude. Do stejné kategorie spadají také Výšky Chrise Terria, v nichž se protínají osudy milionů obyvatel New Yorku. Tato skutečnost zasáhne také do života divadelní hvězdy (Glen Close), když se seznámí s atraktivním mladíkem, o němž záhy zjistí, že jde o přítele její dcery. Pohled na titěrnou snahu udělat kariéru v Hollywoodu s nadsázkou přináší příběh jedné z nadějných adeptek herectví Ellie Parkerová.


Česká republika německýma očima a české herečky v zahraničních filmech


Pozoruhodný pohled na Českou republiku se divákům naskytne ve filmech současných německých režisérů. Náš vstup do Evropské unie podrobil drobnohledu ve svém celovečerním snímku Brzy ztichneme mladý režisér Roland Lang, vstup do Evropy se díky návštěvě obchodního domu IKEA promítá rovněž do německého snímku Cyrila Tuschiho Jemné změny v teplotách a mysli. V britském titulu Gypo, natočeném podle pravidel dánských filmařů Dogma, si zahraje romskou uprchlici z Čech herečka českého původu Rula Lenska.

Z českých novinek se lze těšit na nenápadný celovečerní hraný debut režiséra Dana Wlodarczyka Indián a sestřička. Snímek nejenže líčí silný milostný příběh smíšeného páru z malého města. Tolik nejde ani o to, že dívka je Romka, jako o skutečnost, že její přístup k životu je mnohem uvědomělejší než u jejího partnera.


Hudba a umění ve filmu


V neposlední řadě Febiofest servíruje i hudební projekty na plátně. Titul Einstünde Neubauten: Pozemek nabízí záznam z unikátního berlínského experimentu skupiny Einstünde Neubauten. Špičku hudební a multimediální newyorské scény a jejích dvanáct filmových a hudebních snů přibližuje snímek Laurie Anderson: Ukryti v horách. Z nové sekce Umění a krajina pochází celovečerní dokument Řeky a zátoky.


Milostné rošády a kinematografie ze severu


Mezi filmy z tradičně stále úspěšnějších severských zemích se nachází i evropský hit loňského roku, norská komedie Příšerný čtvrtek. Dva kamarádi, Even a Tord, mají společnou lásku nejen k surfování. Když Tord krátce po svatbě s Karen odjede na služební cestu a požádá přítele, aby se mu o manželku postaral, zjevně tak úplně neví, co činí. Na milostný trojúhelník je zkrátka už zaděláno.

Propletenec cituplných osudů nabízí s nadsázkou i nízkorozpočtový americký film Já, ty a všichni ostatní. Taxikářka Christin v něm miluje Richarda, ten má problémy s rozvodem a dvěma dospívajícími syny, muzejní kurátorka Karen se chová povýšeně, ale ve skutečnosti je spíš osamělá a její biologické hodiny zběsile tikají, všichni si střeží svá tajemství a skrytá přání. Z jiného soudku pochází švédské Aphelium, v joyceovském rytmu přinášející den stockholmského taxikáře z různých úhlů pohledů.


Kam na Febiofest


V Praze se Febiofest koná v multiplexu Village Cinemas a potrvá do 31. března. Poté se přestěhuje do Brna, kde od 3. do 7. dubna nabídne 35 filmů v kinech Scala a Art. V Olomouci přivítá Febiofest kino Metropol od 4. do 7. dubna, v Ostravě patří kinu Art, a to od 5. do 7. dubna. Od 10. dubna pokračuje Febiofest na své pouti v Čechách. V Liberci se usadí v kině Varšava, experimentálním studiu a v synagoze až do 14. dubna, v Jihlavě se zdrží od 11. do 14. dubna v kině Dukla. Tečku udělá festival v Pardubicích od 12. do 16. dubna v kině Jas, kuriozitkou je finální promítání Spalovače mrtvol v pondělí 17. dubna v pardubickém krematoriu.

Foto: Febiofest