www.relaxuj.cz
>

RSI syndrom - práce na PC ohrožuje zápěstí

RSI syndrom - práce na PC ohrožuje zápěstí
, , článek
RSI, Repetition Strain Injury (poškození opakovanými drobnými pohyby) je nový a čím dále více diskutovaný problém, popisovaný při dlouhodobé práci u počítače. Při velmi často se opakujících drobných pohybech totiž dochází k nefyziologickému zatížení stále stejných svalových skupin a šlach, které vede k sílící až značné trvalé bolesti.
K oblíbeným
Kapitoly článku:
  1. RSI syndrom - práce na PC ohrožuje zápěstí
  2. Ergonomie pracoviště
  3. Jak se bránit RSI
reklama
Při práci s klávesnicí nebo s myší k tomu nejčastěji dochází na šlachách zápěstí a rukou, trpí ale také lokty a ramena. Klinicky se tyto obtíže projevují jako čtyři základní problémy:


1. Tendosynovitida z přetížení


Jedná se o zánět obalu namáhané šlachy. Projevuje se bolestí, která se stává až chronickou a je nezřídka důvodem k vystavení pracovní neschopnosti.


2. Tendinitida


Znamená zánět šlachy, která je zpočátku pouze bolestivá (spontánně i na pohmat), časem však nemoc pokračuje a může vést ke vzniku strukturálních změn ve šlaše (zbytnění, zhrubění až utvoření bulek), které mohou výrazně omezovat až znemožňovat pohyb postižené šlachosvalové jednotky (jednoho či více prstů, rukou nebo paží).


3. Tenisový loket


Jedná se o zánět výčnělku na hlavici loketního kloubu (dolní části pažní kosti) a k němu přiléhajících šlach. Tento syndrom původně dostal své pojmenování právě pro častý výskyt u tenistů, jejichž paže a loket jsou silně při hře namáhány. Postupně se ale ukázalo, že více než tenisty samotné postihuje široké plénum sportu se vůbec neoddávajících jedinců, kteří trpí podobným problémem – přetížením svalů a šlach jednostrannou zátěží (zubaři, písařky...). Při zanedbání a neléčení choroba pokračuje, bolest lokte a okolních struktur se stává chronickou a zbytnění a strukturální změny šlach mohou vést i k výraznému omezení hybnosti předloktí.


Foto: Daniel Sroga


4. Syndrom karpálního tunelu


Trvalé napětí v ohnutých zápěstích (například při příliš nízko nebo příliš vysoko umístěné klávesnici) způsobuje zánět šlachových obalů i šlach procházejících zápěstím. Zbytnělé a zhrubělé šlachy pak utlačují nejdůležitější nerv zásobující ruku – nervus medianus. Výsledkem je mrtvění a brnění dlaně a celé ruky, prstů, později až necitlivost prstů i ruky, která výrazně snižuje kvalitu života i pracovní výkonnost.


Všechny uvedené potíže se mohou navzájem kombinovat a vytvářet tak pestrou škálu různých příznaků. Navíc důsledkem dlouhodobých potíží šlach a svalů může dojít i k neúměrnému stresu kloubů a dráždění různých nervů, což může mít překvapivě za následek i bolest v úplně jiné části těla než namáhané. Neposledním důsledkem všech zmíněných potíží je chronický stres, který dlouhodobá – byť i mírná – bolest způsobuje. Organismus dříve či později začne produkovat ve svém nervově-imunitním a hormonálním systému různé chemické látky, které jej mohou začít ještě více poškozovat a vést ke vzniku dalších potíží, a to jak tělesných, tak i psychických (nespavost, deprese, roztržitost, únava atd.). Vidíme tedy, že RSI není žádná zanedbatelná maličkost, ale může nás pěkně potrápit. Je tudíž velmi užitečné na možnosti vzniku takovýchto potíží myslet a zavčas jim předcházet.

Kromě šlach mohou dlouhodobou prací s počítačem trpět i další orgány
Především je to štítná žláza, která reaguje na zvýšené množství uvolněných pozitivních iontů v blízkosti počítače. Může dojít k poruchám její funkce, které vedou ke většímu zadržování tekutin v těle a tím i k větší tendenci ke zbytnění namáhaných šlach. Štítné žláze rovněž nesvědčí stres a zvýšené pracovní tempo, takže období při „dohánění“ termínů v práci u PC je pro ni zvláště kritické.

Co tedy dělat proti RSI a dalším možným zdravotním následkům práce s PC ? Dozvíte se v další části článku.
Nejnovější články
Finsko nabízí cestu ke štěstí: soutěž o 3denní dovolenou Finsko nabízí cestu ke štěstí: soutěž o 3denní dovolenou
Finsko bylo opět vyhlášeno nejšťastnějším národem na světě i díky své nádherné přírodě. Země se chce o svou cestu ke štěstí podělit, a tak spustila soutěž o 8 třídenních dovolených s finskými průvodci.
1.4.2019, článek, Milan Šurkala
Vztahová koučka: úchylný fotograf se nekonal Vztahová koučka: úchylný fotograf se nekonal
Pamatujete si na server libimseti? To byl hit! Bodování kluků, vzkazy, první lásky. To napětí a vzrušení, když mi ve schránce blikla zpráva. Že by to byl jeden z těch sympaťáků, kterého jsem anonymně obodovala nejnižší možnou známkou? Nebyl…
26.3.2019, článek, Pavlína Uhrinová
Infrasauna v bytě: relax, který si můžete dovolit Infrasauna v bytě: relax, který si můžete dovolit
Po celodenní aktivitě si zasloužíte chvíle odpočinku. Skvělým způsobem, jak relaxovat, je saunování. Pozitivní účinky termoterapie jsou totiž všeobecně známy. A takovou relaxaci si můžete dovolit díky infrasauně i v pohodlí svého domova.
21.3.2019, inzerce, PR článek
Milujete potápění? Polsko otevře nejhlubší bazén na světě Milujete potápění? Polsko otevře nejhlubší bazén na světě
Chcete se potápět, ale exotické destinace jsou pro vás příliš daleko? Pak pro vás mohou mít v Polsku řešení. Otevřou zde totiž nejhlubší bazén na světě. Jmenuje se Deep Spot a nabídne rekordní hloubku až 45 metrů.
18.3.2019, článek, Milan Šurkala
Měsíc na Bali: Vánoce v Padangbai Měsíc na Bali: Vánoce v Padangbai
Po necelých pěti dnech jsme opustili Canggu, kde se nám zkrátka nelíbilo, a přesunuli jsme se na jihovýchod ostrova do přístavu Padangbai. Ten je vyhlášený především krásnými potápěčskými lokalitami.
11.3.2019, článek, Jana Bártová