www.relaxuj.cz
>

RSI syndrom - práce na PC ohrožuje zápěstí

RSI syndrom - práce na PC ohrožuje zápěstí
, , článek
RSI, Repetition Strain Injury (poškození opakovanými drobnými pohyby) je nový a čím dále více diskutovaný problém, popisovaný při dlouhodobé práci u počítače. Při velmi často se opakujících drobných pohybech totiž dochází k nefyziologickému zatížení stále stejných svalových skupin a šlach, které vede k sílící až značné trvalé bolesti.
K oblíbeným
Kapitoly článku:
  1. RSI syndrom - práce na PC ohrožuje zápěstí
  2. Ergonomie pracoviště
  3. Jak se bránit RSI
reklama
Při práci s klávesnicí nebo s myší k tomu nejčastěji dochází na šlachách zápěstí a rukou, trpí ale také lokty a ramena. Klinicky se tyto obtíže projevují jako čtyři základní problémy:


1. Tendosynovitida z přetížení


Jedná se o zánět obalu namáhané šlachy. Projevuje se bolestí, která se stává až chronickou a je nezřídka důvodem k vystavení pracovní neschopnosti.


2. Tendinitida


Znamená zánět šlachy, která je zpočátku pouze bolestivá (spontánně i na pohmat), časem však nemoc pokračuje a může vést ke vzniku strukturálních změn ve šlaše (zbytnění, zhrubění až utvoření bulek), které mohou výrazně omezovat až znemožňovat pohyb postižené šlachosvalové jednotky (jednoho či více prstů, rukou nebo paží).


3. Tenisový loket


Jedná se o zánět výčnělku na hlavici loketního kloubu (dolní části pažní kosti) a k němu přiléhajících šlach. Tento syndrom původně dostal své pojmenování právě pro častý výskyt u tenistů, jejichž paže a loket jsou silně při hře namáhány. Postupně se ale ukázalo, že více než tenisty samotné postihuje široké plénum sportu se vůbec neoddávajících jedinců, kteří trpí podobným problémem – přetížením svalů a šlach jednostrannou zátěží (zubaři, písařky...). Při zanedbání a neléčení choroba pokračuje, bolest lokte a okolních struktur se stává chronickou a zbytnění a strukturální změny šlach mohou vést i k výraznému omezení hybnosti předloktí.


Foto: Daniel Sroga


4. Syndrom karpálního tunelu


Trvalé napětí v ohnutých zápěstích (například při příliš nízko nebo příliš vysoko umístěné klávesnici) způsobuje zánět šlachových obalů i šlach procházejících zápěstím. Zbytnělé a zhrubělé šlachy pak utlačují nejdůležitější nerv zásobující ruku – nervus medianus. Výsledkem je mrtvění a brnění dlaně a celé ruky, prstů, později až necitlivost prstů i ruky, která výrazně snižuje kvalitu života i pracovní výkonnost.


Všechny uvedené potíže se mohou navzájem kombinovat a vytvářet tak pestrou škálu různých příznaků. Navíc důsledkem dlouhodobých potíží šlach a svalů může dojít i k neúměrnému stresu kloubů a dráždění různých nervů, což může mít překvapivě za následek i bolest v úplně jiné části těla než namáhané. Neposledním důsledkem všech zmíněných potíží je chronický stres, který dlouhodobá – byť i mírná – bolest způsobuje. Organismus dříve či později začne produkovat ve svém nervově-imunitním a hormonálním systému různé chemické látky, které jej mohou začít ještě více poškozovat a vést ke vzniku dalších potíží, a to jak tělesných, tak i psychických (nespavost, deprese, roztržitost, únava atd.). Vidíme tedy, že RSI není žádná zanedbatelná maličkost, ale může nás pěkně potrápit. Je tudíž velmi užitečné na možnosti vzniku takovýchto potíží myslet a zavčas jim předcházet.

Kromě šlach mohou dlouhodobou prací s počítačem trpět i další orgány
Především je to štítná žláza, která reaguje na zvýšené množství uvolněných pozitivních iontů v blízkosti počítače. Může dojít k poruchám její funkce, které vedou ke většímu zadržování tekutin v těle a tím i k větší tendenci ke zbytnění namáhaných šlach. Štítné žláze rovněž nesvědčí stres a zvýšené pracovní tempo, takže období při „dohánění“ termínů v práci u PC je pro ni zvláště kritické.

Co tedy dělat proti RSI a dalším možným zdravotním následkům práce s PC ? Dozvíte se v další části článku.
reklama
Nejnovější články
Západní Austrálie: s leteckou zastávkou v Dubaji Západní Austrálie: s leteckou zastávkou v Dubaji
Vydali jsme se na další velkou cestu, se kterou se s vámi podělíme a přidáváme ji jako tip i pro vaši dovolenou. Tentokrát to bude opomíjený západ Austrálie. Cesta tam je ale dlouhá, a tak si uděláme několikahodinovou leteckou přestávku v Dubaji.
7.8.2019, článek, Milan Šurkala
Unlock! Zahrajte si karetní únikovku i doma na stole Unlock! Zahrajte si karetní únikovku i doma na stole
Máte rádi únikovky a všechny ve vašem okolí jste už rozlouskli? Pak pro vás Space Cowboys mají únikovky v podobě deskové karetní hry Unlock! Dnešní recenze se podívá na to, zda se i na běžném stole dají hrát hry tohoto typu.
27.6.2019, recenze, Milan Šurkala1 komentář
Vztahová koučka: Koňský koule si platíš sama! Vztahová koučka: Koňský koule si platíš sama!
Voňavý parfém – 1200 Kč, řasenka vytvářející neodolatelné řasy – 250 Kč, neslíbatelná rtěnka – 190 Kč, halenka vybraná s maximální péčí 600 Kč, jízdenka na mhd 32 Kč. Zkušenosti z nepovedeného rande? - K nezaplacení. Na všechno ostatní je tady MasterCard.
23.5.2019, článek, Pavlína Uhrinová
Cestování po Šanghaji: Yu Garden, Jing'an a maglev Cestování po Šanghaji: Yu Garden, Jing'an a maglev
Je tu poslední den v Šanghaji. V ten jsme navštívili starobylou Yuyuan Garden s velkým tržištěm, Jing'an Temple a znovu jsme se byli posilnit českým jídlem. A co by to byla za návštěva Šanghaje, kdybychom na letiště nejeli maglevem? 430 km/h! 
15.5.2019, článek, Milan Šurkala
10 důvodů, proč si pořídit nafukovací vířivku 10 důvodů, proč si pořídit nafukovací vířivku
Milujete relaxaci v prohřáté vodní lázni mezi bublinkami? Líbila by se vám možnost užívat si tuto slast pravidelně v pohodlí domova? Nafukovací vířivka je pro vás to pravé. Tady je 10 důvodů proč.
10.5.2019, inzerce, PR článek