www.relaxuj.cz
>

RSI syndrom - práce na PC ohrožuje zápěstí

RSI syndrom - práce na PC ohrožuje zápěstí
, , článek
RSI, Repetition Strain Injury (poškození opakovanými drobnými pohyby) je nový a čím dále více diskutovaný problém, popisovaný při dlouhodobé práci u počítače. Při velmi často se opakujících drobných pohybech totiž dochází k nefyziologickému zatížení stále stejných svalových skupin a šlach, které vede k sílící až značné trvalé bolesti.
Kapitoly článku:
  1. RSI syndrom - práce na PC ohrožuje zápěstí
  2. Ergonomie pracoviště
  3. Jak se bránit RSI
reklama
Při práci s klávesnicí nebo s myší k tomu nejčastěji dochází na šlachách zápěstí a rukou, trpí ale také lokty a ramena. Klinicky se tyto obtíže projevují jako čtyři základní problémy:


1. Tendosynovitida z přetížení


Jedná se o zánět obalu namáhané šlachy. Projevuje se bolestí, která se stává až chronickou a je nezřídka důvodem k vystavení pracovní neschopnosti.


2. Tendinitida


Znamená zánět šlachy, která je zpočátku pouze bolestivá (spontánně i na pohmat), časem však nemoc pokračuje a může vést ke vzniku strukturálních změn ve šlaše (zbytnění, zhrubění až utvoření bulek), které mohou výrazně omezovat až znemožňovat pohyb postižené šlachosvalové jednotky (jednoho či více prstů, rukou nebo paží).


3. Tenisový loket


Jedná se o zánět výčnělku na hlavici loketního kloubu (dolní části pažní kosti) a k němu přiléhajících šlach. Tento syndrom původně dostal své pojmenování právě pro častý výskyt u tenistů, jejichž paže a loket jsou silně při hře namáhány. Postupně se ale ukázalo, že více než tenisty samotné postihuje široké plénum sportu se vůbec neoddávajících jedinců, kteří trpí podobným problémem – přetížením svalů a šlach jednostrannou zátěží (zubaři, písařky...). Při zanedbání a neléčení choroba pokračuje, bolest lokte a okolních struktur se stává chronickou a zbytnění a strukturální změny šlach mohou vést i k výraznému omezení hybnosti předloktí.


Foto: Daniel Sroga


4. Syndrom karpálního tunelu


Trvalé napětí v ohnutých zápěstích (například při příliš nízko nebo příliš vysoko umístěné klávesnici) způsobuje zánět šlachových obalů i šlach procházejících zápěstím. Zbytnělé a zhrubělé šlachy pak utlačují nejdůležitější nerv zásobující ruku – nervus medianus. Výsledkem je mrtvění a brnění dlaně a celé ruky, prstů, později až necitlivost prstů i ruky, která výrazně snižuje kvalitu života i pracovní výkonnost.


Všechny uvedené potíže se mohou navzájem kombinovat a vytvářet tak pestrou škálu různých příznaků. Navíc důsledkem dlouhodobých potíží šlach a svalů může dojít i k neúměrnému stresu kloubů a dráždění různých nervů, což může mít překvapivě za následek i bolest v úplně jiné části těla než namáhané. Neposledním důsledkem všech zmíněných potíží je chronický stres, který dlouhodobá – byť i mírná – bolest způsobuje. Organismus dříve či později začne produkovat ve svém nervově-imunitním a hormonálním systému různé chemické látky, které jej mohou začít ještě více poškozovat a vést ke vzniku dalších potíží, a to jak tělesných, tak i psychických (nespavost, deprese, roztržitost, únava atd.). Vidíme tedy, že RSI není žádná zanedbatelná maličkost, ale může nás pěkně potrápit. Je tudíž velmi užitečné na možnosti vzniku takovýchto potíží myslet a zavčas jim předcházet.

Kromě šlach mohou dlouhodobou prací s počítačem trpět i další orgány
Především je to štítná žláza, která reaguje na zvýšené množství uvolněných pozitivních iontů v blízkosti počítače. Může dojít k poruchám její funkce, které vedou ke většímu zadržování tekutin v těle a tím i k větší tendenci ke zbytnění namáhaných šlach. Štítné žláze rovněž nesvědčí stres a zvýšené pracovní tempo, takže období při „dohánění“ termínů v práci u PC je pro ni zvláště kritické.

Co tedy dělat proti RSI a dalším možným zdravotním následkům práce s PC ? Dozvíte se v další části článku.
Nejnovější články
Tipy na deskové hry pro dlouhé zimní večery Tipy na deskové hry pro dlouhé zimní večery
Máte hravou náturu a nechcete hrát s přáteli jen žolíka a Člověče, nezlob se? V tom případě pro vás máme pár tipů na několik deskových a karetních her, které jsou zábavné a většinou i velmi jednoduché na pochopení.
25.12.2018, článek, Milan Šurkala
Cestování po Šanghaji: Longhua Temple, svatba i parky Cestování po Šanghaji: Longhua Temple, svatba i parky
Česko-čínská svatba, která byla primárním cílem našeho putování, se blížila. Sobotní ráno jsme tak využili k návštěvě Longhua Temple a zahrad okolo, nedělní odpoledne pak k návštěvě místních parků. A ke hledání kešek, samozřejmě.
23.11.2018, článek, Milan Šurkala
Cestování po Šanghaji: People's Square, český pivovar Cestování po Šanghaji: People's Square, český pivovar
Další den nás zavedl do People's Square a prohlídli jsme si i obrovské muzeum v Šanghaji. Poté, co jsme byli zklamání jedním z chrámů, chtěli jsme si spravit chuť "českým" pivem v české restauraci. No, nespravili.
15.5.2018, článek, Milan Šurkala
Cestování po Šanghaji: Bund a Shanghai Tower Cestování po Šanghaji: Bund a Shanghai Tower
Šanghaj je město mrakodrapů, které nejlépe uvidíte z Bundu, protějšího pobřeží. Panorama má rozhodně něco do sebe a nenechejte si ujít ani Shanghai Tower. Kde jinde můžete vidět mrakodrapům na střechu a projet se nejrychlejším výtahem na světě?
9.1.2018, článek, Milan Šurkala
Cestování po Šanghaji: čínská víza a trampoty první noci Cestování po Šanghaji: čínská víza a trampoty první noci
Další cesta nás zavede do Číny. Konkrétně navštívíme nejlidnatější město tohoto státu, Šanghaj. A proč zrovna Šanghaj? Věřte nebo ne, kamarád se zde ženil. Svatba v Číně, to si člověk nemůže nechat ujít.
10.7.2017, článek, Milan Šurkala2 komentáře