www.relaxuj.cz
>
>

Rozmarýn

Rozmarýn
, , článek
Symbol lásky, kadidlo i prostředek proti zlým duchům, tím vším se může pyšnit právě rozmarýn.
K oblíbeným

Charakteristika


Rozmarýn lékařský, latinským názvem Rosmarinus officinalis, je rostlinka pocházející ze Středomoří, kde se dodnes volně vyskytuje v přírodě. Jedná se o vytrvalý keř, který dorůstá do výšky až jednoho metru. Poznáme ho podle tmavě zelených lístků, které jsou na rubu bělavé, kvítky jsou modré až nafialovělé.


Pěstování


Rozmarýnu svědčí teplá, slunečná místa, u nás se ale potýkáme s rizikem, že přes zimu vymrzne. Pokud se přeci jen rozhodneme pro jeho pěstování, ideálně tak učiníme, pokud využijeme řízkování. Odřezané výhonky se zakoření v kvalitní půdě či vlhkém písku. Pokud vám tento způsob nevyhovuje, můžete se pokusit i o vypěstování ze semínek, ale to už je spíše pro zkušenější zahrádkáře.Další možností je pěstovat rozmarýn v květináči, čímž alespoň trochu můžeme omezit jeho náchylnost. Lístky se suší při teplotě do třiceti stupňů Celsia ve větraném prostoru. Lístky poté skladujeme v dobře uzavřených nádobkách.


Účinky


Rostlinka obsahuje silici, třísloviny, hořčiny, antioxidanty i glykosidy. Povzbuzuje vylučování trávicích šťáv i žluči, takže povzbuzuje chuť k jídlu i trávení. Dále omezuje růst bakterií, ale působí i močopudně. Posiluje taktéž činnost jater. Rozmarýn se nedoporučuje těhotným ženám a upozorňuje se na jeho přílišné používání kvůli opojným účinkům. Stačí tedy jedna lžička pro 4 osoby.


Využití


V léčitelství se rozmarýn používá při nechutenství, poruchách trávení nebo střevních kolikách. Rozmarýn je ale především vyhledávanou rostlinkou pro zajímavou vůni i chuť lístků. Je oblíben v mexické, anglické, ale i francouzské či balkánské kuchyni. Při přípravě pokrmů jej můžeme použít celý nebo mletý. Hlavně do polévek, k zelenině, do salátu. Hodí se k rybám, ale i do omáček a karbanátků.Dejte si pouze pozor na dávkování, pokud ho použijete příliš mnoho, může dojít ke zhořknutí pokrmu. Vyhněte se i kombinaci rozmarýnu s bobkovým listem.
Nejnovější články
Vztahová koučka: jaké je seznamování v době koronaviru? Vztahová koučka: jaké je seznamování v době koronaviru?
Podle psychologů může být samota nebezpečná, ale to nám asi dochází všem. Člověk je vztahová bytost. Pandemie může naše vztahy ale paradoxně dokonce posílit a pomoci nám najít životního partnera.
13.4.2021, článek, Pavlína Uhrinová6 komentářů
Všeho s mírou: fitness trackery mohou negativně ovlivnit psychiku Všeho s mírou: fitness trackery mohou negativně ovlivnit psychiku
I mnoho dobrého škodí. To je všeobecně dobře známá věc a znovu ji potvrdila i studie od Digital Health Generation. Ta zjistila, že zejména mladiství jsou náchylní na obsedantní chování v důsledku používání fitness trackerů.
29.9.2020, článek, Milan Šurkala3 komentáře
Aerobním cvičením proti Alzheimerovi, potvrzují vědci Aerobním cvičením proti Alzheimerovi, potvrzují vědci
S vyšším věkem přichází i různé neduhy a člověk by se měl snažit proti nim bojovat. Jedním z problémů je zhoršující se výkon paměti a v horším případě i Alzheimerova nemoc. Dá se proti ní ale bojovat aerobním cvičením.
8.6.2020, článek, Milan Šurkala
Západní Austrálie: hraniční kontrola a první kilometry na opačné straně Západní Austrálie: hraniční kontrola a první kilometry na opačné straně
Po přesednutí v Dubaji konečně míříme na australský kontinent. Abychom to neměli tak jednoduché, čeká nás hraniční kontrola. Na zádrhely v ní se podíváme v dnešním díle, kdy si povíme i o prvních australských kilometrech na silnici.
1.6.2020, článek, Milan Šurkala
Západní Austrálie: s leteckou zastávkou v Dubaji Západní Austrálie: s leteckou zastávkou v Dubaji
Vydali jsme se na další velkou cestu, se kterou se s vámi podělíme a přidáváme ji jako tip i pro vaši dovolenou. Tentokrát to bude opomíjený západ Austrálie. Cesta tam je ale dlouhá, a tak si uděláme několikahodinovou leteckou přestávku v Dubaji.
7.8.2019, článek, Milan Šurkala
Unlock! Zahrajte si karetní únikovku i doma na stole Unlock! Zahrajte si karetní únikovku i doma na stole
Máte rádi únikovky a všechny ve vašem okolí jste už rozlouskli? Pak pro vás Space Cowboys mají únikovky v podobě deskové karetní hry Unlock! Dnešní recenze se podívá na to, zda se i na běžném stole dají hrát hry tohoto typu.
27.6.2019, recenze, Milan Šurkala1 komentář