www.relaxuj.cz
>
>

Rozmarýn

Rozmarýn
, , článek
Symbol lásky, kadidlo i prostředek proti zlým duchům, tím vším se může pyšnit právě rozmarýn.
K oblíbeným
reklama

Charakteristika


Rozmarýn lékařský, latinským názvem Rosmarinus officinalis, je rostlinka pocházející ze Středomoří, kde se dodnes volně vyskytuje v přírodě. Jedná se o vytrvalý keř, který dorůstá do výšky až jednoho metru. Poznáme ho podle tmavě zelených lístků, které jsou na rubu bělavé, kvítky jsou modré až nafialovělé.


Pěstování


Rozmarýnu svědčí teplá, slunečná místa, u nás se ale potýkáme s rizikem, že přes zimu vymrzne. Pokud se přeci jen rozhodneme pro jeho pěstování, ideálně tak učiníme, pokud využijeme řízkování. Odřezané výhonky se zakoření v kvalitní půdě či vlhkém písku. Pokud vám tento způsob nevyhovuje, můžete se pokusit i o vypěstování ze semínek, ale to už je spíše pro zkušenější zahrádkáře.Další možností je pěstovat rozmarýn v květináči, čímž alespoň trochu můžeme omezit jeho náchylnost. Lístky se suší při teplotě do třiceti stupňů Celsia ve větraném prostoru. Lístky poté skladujeme v dobře uzavřených nádobkách.


Účinky


Rostlinka obsahuje silici, třísloviny, hořčiny, antioxidanty i glykosidy. Povzbuzuje vylučování trávicích šťáv i žluči, takže povzbuzuje chuť k jídlu i trávení. Dále omezuje růst bakterií, ale působí i močopudně. Posiluje taktéž činnost jater. Rozmarýn se nedoporučuje těhotným ženám a upozorňuje se na jeho přílišné používání kvůli opojným účinkům. Stačí tedy jedna lžička pro 4 osoby.


Využití


V léčitelství se rozmarýn používá při nechutenství, poruchách trávení nebo střevních kolikách. Rozmarýn je ale především vyhledávanou rostlinkou pro zajímavou vůni i chuť lístků. Je oblíben v mexické, anglické, ale i francouzské či balkánské kuchyni. Při přípravě pokrmů jej můžeme použít celý nebo mletý. Hlavně do polévek, k zelenině, do salátu. Hodí se k rybám, ale i do omáček a karbanátků.Dejte si pouze pozor na dávkování, pokud ho použijete příliš mnoho, může dojít ke zhořknutí pokrmu. Vyhněte se i kombinaci rozmarýnu s bobkovým listem.
Nejnovější články
Infrasauna v bytě: relax, který si můžete dovolit Infrasauna v bytě: relax, který si můžete dovolit
Po celodenní aktivitě si zasloužíte chvíle odpočinku. Skvělým způsobem, jak relaxovat, je saunování. Pozitivní účinky termoterapie jsou totiž všeobecně známy. A takovou relaxaci si můžete dovolit díky infrasauně i v pohodlí svého domova.
Včera, inzerce, PR článek
Milujete potápění? Polsko otevře nejhlubší bazén na světě Milujete potápění? Polsko otevře nejhlubší bazén na světě
Chcete se potápět, ale exotické destinace jsou pro vás příliš daleko? Pak pro vás mohou mít v Polsku řešení. Otevřou zde totiž nejhlubší bazén na světě. Jmenuje se Deep Spot a nabídne rekordní hloubku až 45 metrů.
18.3.2019, článek, Milan Šurkala
Měsíc na Bali: Vánoce v Padangbai Měsíc na Bali: Vánoce v Padangbai
Po necelých pěti dnech jsme opustili Canggu, kde se nám zkrátka nelíbilo, a přesunuli jsme se na jihovýchod ostrova do přístavu Padangbai. Ten je vyhlášený především krásnými potápěčskými lokalitami.
11.3.2019, článek, Jana Bártová
Být při práci kreativní? Údajně byste neměli poslouchat hudbu Být při práci kreativní? Údajně byste neměli poslouchat hudbu
Pokud při práci rádi posloucháte hudbu a jde o práci kreativní, možná byste měli zvážit, zda při ní poslouchat hudbu nebo nikoli. Vědci z několika univerzit totiž nově tvrdí, že poslouchání hudby negativně ovlivňuje verbální kreativní výkony.
5.3.2019, článek, Milan Šurkala
Vědci potvrdili svalovou paměť. "Use it or lose it" neplatí Vědci potvrdili svalovou paměť. "Use it or lose it" neplatí
Posilujete a bojíte se toho, že když na chvíli přestanete, veškerá snaha přijde vniveč? Vědci tvrdí, že známé pořekadlo "use it or lose it" zas tak úplně neplatí a opětovné posilování bude jednodušší, než by se mohlo zdát.
27.2.2019, článek, Milan Šurkala