www.relaxuj.cz
>
>

Rozmarýn

Rozmarýn
, , článek
Symbol lásky, kadidlo i prostředek proti zlým duchům, tím vším se může pyšnit právě rozmarýn.
reklama

Charakteristika


Rozmarýn lékařský, latinským názvem Rosmarinus officinalis, je rostlinka pocházející ze Středomoří, kde se dodnes volně vyskytuje v přírodě. Jedná se o vytrvalý keř, který dorůstá do výšky až jednoho metru. Poznáme ho podle tmavě zelených lístků, které jsou na rubu bělavé, kvítky jsou modré až nafialovělé.


Pěstování


Rozmarýnu svědčí teplá, slunečná místa, u nás se ale potýkáme s rizikem, že přes zimu vymrzne. Pokud se přeci jen rozhodneme pro jeho pěstování, ideálně tak učiníme, pokud využijeme řízkování. Odřezané výhonky se zakoření v kvalitní půdě či vlhkém písku. Pokud vám tento způsob nevyhovuje, můžete se pokusit i o vypěstování ze semínek, ale to už je spíše pro zkušenější zahrádkáře.Další možností je pěstovat rozmarýn v květináči, čímž alespoň trochu můžeme omezit jeho náchylnost. Lístky se suší při teplotě do třiceti stupňů Celsia ve větraném prostoru. Lístky poté skladujeme v dobře uzavřených nádobkách.


Účinky


Rostlinka obsahuje silici, třísloviny, hořčiny, antioxidanty i glykosidy. Povzbuzuje vylučování trávicích šťáv i žluči, takže povzbuzuje chuť k jídlu i trávení. Dále omezuje růst bakterií, ale působí i močopudně. Posiluje taktéž činnost jater. Rozmarýn se nedoporučuje těhotným ženám a upozorňuje se na jeho přílišné používání kvůli opojným účinkům. Stačí tedy jedna lžička pro 4 osoby.


Využití


V léčitelství se rozmarýn používá při nechutenství, poruchách trávení nebo střevních kolikách. Rozmarýn je ale především vyhledávanou rostlinkou pro zajímavou vůni i chuť lístků. Je oblíben v mexické, anglické, ale i francouzské či balkánské kuchyni. Při přípravě pokrmů jej můžeme použít celý nebo mletý. Hlavně do polévek, k zelenině, do salátu. Hodí se k rybám, ale i do omáček a karbanátků.Dejte si pouze pozor na dávkování, pokud ho použijete příliš mnoho, může dojít ke zhořknutí pokrmu. Vyhněte se i kombinaci rozmarýnu s bobkovým listem.
Nejnovější články
Tipy na deskové hry pro dlouhé zimní večery Tipy na deskové hry pro dlouhé zimní večery
Máte hravou náturu a nechcete hrát s přáteli jen žolíka a Člověče, nezlob se? V tom případě pro vás máme pár tipů na několik deskových a karetních her, které jsou zábavné a většinou i velmi jednoduché na pochopení.
25.12.2018, článek, Milan Šurkala
Cestování po Šanghaji: Longhua Temple, svatba i parky Cestování po Šanghaji: Longhua Temple, svatba i parky
Česko-čínská svatba, která byla primárním cílem našeho putování, se blížila. Sobotní ráno jsme tak využili k návštěvě Longhua Temple a zahrad okolo, nedělní odpoledne pak k návštěvě místních parků. A ke hledání kešek, samozřejmě.
23.11.2018, článek, Milan Šurkala
Cestování po Šanghaji: People's Square, český pivovar Cestování po Šanghaji: People's Square, český pivovar
Další den nás zavedl do People's Square a prohlídli jsme si i obrovské muzeum v Šanghaji. Poté, co jsme byli zklamání jedním z chrámů, chtěli jsme si spravit chuť "českým" pivem v české restauraci. No, nespravili.
15.5.2018, článek, Milan Šurkala
Cestování po Šanghaji: Bund a Shanghai Tower Cestování po Šanghaji: Bund a Shanghai Tower
Šanghaj je město mrakodrapů, které nejlépe uvidíte z Bundu, protějšího pobřeží. Panorama má rozhodně něco do sebe a nenechejte si ujít ani Shanghai Tower. Kde jinde můžete vidět mrakodrapům na střechu a projet se nejrychlejším výtahem na světě?
9.1.2018, článek, Milan Šurkala
Cestování po Šanghaji: čínská víza a trampoty první noci Cestování po Šanghaji: čínská víza a trampoty první noci
Další cesta nás zavede do Číny. Konkrétně navštívíme nejlidnatější město tohoto státu, Šanghaj. A proč zrovna Šanghaj? Věřte nebo ne, kamarád se zde ženil. Svatba v Číně, to si člověk nemůže nechat ujít.
10.7.2017, článek, Milan Šurkala2 komentáře