Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně  |  TV Freak

Rosický hvězdou, Koller smolařem

13.6.2006, Marek Numerato, článek
Vítězství nad Spojenými státy bylo pro české reprezentanty považováno za nutnost. Že vyhrají svěřenci Karla Brücknera o tři góly čekali jen největší optimisté.
Ani vysoký náskok nad soupeřem nepřivodil českým fanouškům úplnou radost. Pocit štěstí potlačilo svalové zranění Jana Kollera. Zatím není jasné, jestli se obří kanonýr na hřišti ještě objeví.

Socceroos si nechali to nejlepší na konec

Ještě než Češi v Gelsenkirchenu za zvuků národních hymen nastoupili společně se soupeřem z USA na hřiště, sledovali diváci na turnaji zatím asi nejnapínavější duel. Japonci drželi nad Austrálii jednogólový náskok až do 84. minuty. Tým z jižní polokoule, kterému se přezdívá Socceroos (ve volném překladu fotbaloví klokani), však dvěma trefami Tima Cahilla skóre otočil. Aloisi pak v 92. minutě vstřelil první gól na turnaji v nastaveném čase a pečetil australskou výhru 3:1.

Mozartova symfonie - dva góly, jedno břevno

České vítězství se urodilo již 5. minutě, když Koller zakončil Grygerův centr. Pak už na hřišti úřadoval fotbalový Mozart neboli Tomáš Rosický. Šestadvacetiletý záložník nejprve v 36. minutě prostřelil dělovkou z pozice před hranicí velkého vápna vše, co mu stálo v cestě. Ve druhé půli nejprve orazítkoval břevno Kellerovy branky. Po Nedvědově výzvě již nezaváhal a pověstnou „šajtlí“ dodal výsledku konečnou podobu 3:0.

Koller se zranil, naděje žije

Vadou na kráse bylo pro Čechy již zmiňované Kollerovo zranění. Střelec úvodního gólu si před přestávkou poranil stehenní sval. Zranění Jana Kollera mrzí o to více, že útočník těsně před mistrovstvím úspěšně ukončil rekonvalescenci po přetržení křížových vazů. Fotka Kollera v bolestech a na nosítkách obletěla svět. Naděje na další střelecké kousky čerstvé posily Monaca na německém mistrovství je však stále živá. "Existuje šance, že bych si mohl ještě zahrát," uvedl Jan Koller bezprostředně po důkladném lékařském vyšetření.

Český tým si získal respekt

"Jsem velmi nespokojený s naším startem, soupeř využil všech chyb, kterých jsme se dopustili," hodnotil úvodní počin Spojených států na šampionátu kouč Bruce Arena. Vysokou výhrou si český tým získal ve světě nebývalý respekt. Italský sportovní server La Gazzetta dello Sport napsal doslova "Z České republiky jde strach". Podle polského deníku Rzeczpospolita naše reprezentace výhrou nad USA potvrdila, že patří k favoritům turnaje.

"Spiknutí" proti gólmanovi Ghany

Po České republice se ve skupině E nenechala zahanbit ani Itálie. Squadra azzurra se ujala před poločasem vedení zásluhou Pirla. Agilní Ghana se pokoušela o vyrovnání. V klíčovém momentu však fotbalisté v bílých dresech urobili několik chyb v řadě a soupeři tak umožnili pojištění tříbodového zisku. Když Iaquinta zvyšoval na 2:0 vypadalo to, jako by hrálo jedenadvacet mužů proti ghanskému gólmanovi.