Články  |  Doporučení  |  Diskuze
Cestování  |  Pohyb a zdraví
Psychologie
Relax a odpočinek
Saunování  |  Lázně
Styl a vzhled
Gurmán  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně  |  TV Freak

Romantika speciálně pro dva

24.1.2008, Adriana Dosedělová, článek
Pokud toužíte po skutečné romantice, nechte se odnést 50 kilometrů od Prahy. Ano, do Křivoklátska, kraje protkaného historií, s unikátní přírodou a úchvatnými památkami. Při svých toulkách neopomeňte Rakovník, kde můžete narazit na kousek ráje na zemi. Je poblíž centra a druhé takové jen stěží naleznete. Proč? Protože tyto lázně jsou totiž pouze pro dva.

Historie města ve zkratce


Historie Rakovníka sahá do dávné historie, až někdy do dvanáctého století. Město se během staletí rychle rozvíjelo. Ve středověku se stalo významným chmelařským střediskem. K největšímu rozmachu však došlo v devatenáctém století, kdy se těžilo uhlí a počalo se i s dobýváním keramických jílů, díky nímž se zde rychle rozvinula keramická výroba.

Od připojení na Buštěhradskou dráhu z Prahy již dále nic nebránilo k jeho trvalému rozvoji (výroba kachlí, mýdla, zpracování tuků, chmelařství a pivovarnictví). Přesto se jej podařilo uchránit od největšího ruchu. Rakovník je rodištěm mnoha slavných osobností, jakými například byli Zikmund Winter, houslista Jiří Herold.


Lázně pro dva je netradičně pojatý hotel


Zde vám jeho majitelé doslova nabízí svá těla k roztrhání, anebo svou nevšímavost a pouze ubytování (ale to by byla přeci škoda), vše podle klientova přání. Kromě skvělé péče a snídaně vám nabídnou i širokou paletu velice zajímavých blahodárných procedur, po nichž se budete cítit jako znovuzrození.


Procedury od mistra lazebníka


Masáže - klasická, reflexní lymfatická, medová nebo čokoládová, shiatsu (uvolňuje napětí vnitřních orgánů, šíje, zvyšuje pohyblivost kloubů)

Koupele s přísadami
  • se solí z mrtvého moře (povzbuzuje krevní oběh spolu s lymfatickým systémem a nervovou soustavou, posiluje imunitu, zmírňuje kožní projevy různých dermatologických nemocí, napomáhá i zmírnit chronické bolesti kloubů a svalů a při ženských potížích)
  • z droždí, mléka a medu (tu mohu vřele doporučit - koupel čistí a zvláčňuje pleť, působí i myorelaxačně)
  • mléko, oves, růžové lístky a výtažky z ovoce (jedná se o jeden z nejstarších receptů v lázeňství - čistí a hojí pleť, posiluje organismus, vrací energii po prožitých stresech a vyčerpáních, zlepšuje náladu)
  • pomerančové listí, eukalypt a sušený zázvor (tato relaxační bomba vás kromě zklidnění a pročištění hlavy zbaví artritických bolestí, pročistí vaše přiškrcené plíce a vydezinfikuje vaši pokožku)
  • levandule, meduňka, mléko, med a citron bojují s migrénou, ale i s jinými bolestmi v různých částech našeho těla, uvolňuje vnitřní bloky, zábrany a úzkostné stavy, zahřívá a povzbuzuje nejen tělo, ale i duši
  • koupel z mořských řas je odvodňovací lázní, která se nejčastěji využívána při hubnutí a k odstraňování celulitidy. Řasa se účinně boří tukové buňky a aktivizuje enzymy, snižuje krevní tlak a napomáhá ke snižování obsahu cholesterolu v krvi.
  • čokoládová koupel, balzám na pocuchané nervy a stárnoucí pokožku, uklidňuje a navozuje pocit štěstí

Zábaly - čokoládový – ideální na podzimní a zimní měsíce. Blahodárný na regeneraci pleti, celkové zklidnění organismu, navození pocitu štěstí. Na pokožce zanechává ochranný film.

Suchá uhličitá koupel patří k jedněm z nejoblíbenějších a nejpoužívanějších procedur. Má velký efekt v rámci posílení organismu a samohojivých schopností s blahodárným účinkem na celý organismus.

Kyslíková terapie a audiovizuální stimulace mozku.

Pokud by jste měli zájem, můžete se blíže seznámit i s hlubinnou abreaktivní psychologií, numerologií či feng-šui a až budete mít dost ráchání či voňavého rozmazlování, můžete vyrazit do okolí.


Toulky Rakovnickem


Význačnou dominantou města je Vysoká brána (čtyřicet šest metrů) z počátku šestnáctého století, která je vynikajícím vyhlídkovým místem (otevřená v červenci a srpnu).

Ve městě se dochovaly zbytky původního opevnění s pozdně gotickou Pražskou bránou z počátku 16. století.

Dominantu Husova náměstí tvoří pozdně gotický kostel svatého Bartoloměje, vedle něhož stojí dřevěná zvonice se dvěmi zvony (Žebrák z roku 1492 o průměru metr a půl patří k největším v Čechách), která patřila k původní součásti opevnění kostela.

Cisterciácký dům je dnes sídlem okresního muzea, otevřeného po celý rok.


Foto: rakovnicky.denik.cz

Severně od náměstí se dochovala část židovského ghetta, hlavně tedy Samsonův dům zdobený sgrafity a barokní synagoga, v níž je dnes Rabasova galerie, otevřená taktéž celoročně.

Hřbitovní kostel Nejsvatější trojice z druhé půle 16. století, byl později rozšířen o pozoruhodnou památku nemající ani v Evropě obdoby, nejcennější českou dřevěnou zvonici.


Hradů a zámků je zde požehnaně


Když už jste v Rakovníku, neměli byste zapomenout Křivoklát – městečko, letovisko a státní hrad v jednom. Stojí poblíž Rakovnického rybníka již od dvanáctého století, kdy bylo přemyslovským hradištěm, později přestavěný v gotický hrad. Křivoklát býval v 16. století vězením a posléze ztratil svůj velký význam. Zachránili jej až koncem devatenáctého století J.Mocker a K. Gilbert.

Dnes nabízí dvě prohlídkové trasy. Dominantou hradu je dvanáct metrů vysoká válcová věž a hranolová Prochoditá věž mezi nimiž stojí trojkřídlý hradní palác s kaplí. Královský sál je po tom Vladislavském největším gotickým sálem v českých zemích. Hrad zůstává otevřený od března do prosince nebo po dohodě.

Zřícenina Týřov, ční nad řekou Berounkou a poskytuje nádherný výhled do okolí.

Strážní hrad Džbán je opředen mýty a pověstmi o ukrytých pokladech.

Zámeček Lány prožil zajímavé čtyři století plného vývoje, kdy se z loveckého letohrádku proměnil v reprezentativní barokní rezidenci o šedesáti místnostech. V roce 1921 se oficiálně stal sídlem českých prezidentů.

Krušovice - zámek založený v první polovině osmnáctého století Janem Josefem Valdštejnem, který po jeho sňatku přešel do vlastnictví rodu Fürstenberků. Ti jej upravili na patrový, o sedmnácti místnostech, v půdorysu písmene el. Od roku 1945 se proměnil v pivovar.

Krakovec - útočiště Jana Husa i duchů z filmu „Ať žijí duchové!“. Pěkná zřícenina s dobovou hospodou. Veřejnosti přístupný od března do října, dále po předešlé domluvě.

V Lužné u Rakovníka naleznete největší sbírku kolejových vozidel v České republice.


Bez pohybu by to nebyl relax


Je to až neuvěřitelné, ale Křivoklátsko křižuje na 800 kilometrů značených pěších a cyklistických cest. Splavná Berounka nabízí vše pro kanoistiku. Úchvatná příroda, přímo vyzývá k projížďce na koni či k romantické vyjížďce bryčkou. Díky Aeroklubu Rakovník můžete poznat Křivoklátsko z ptačí perspektivy. Četné možnosti koupání, jak na krytých bazénech, koupalištích, rybnících či přírodních koupalištích na březích řeky Berounky. Na své si přijdou i milovníci myslivosti. Berounka není pouze řeka splavná či rekreační oblast, je taky plná ryb a rybolov je další turistickou atrakcí tohoto kraje. Barrandov nenabízí pouze krásu přírodní či prehistorickou, ale i poněkud dobrodružnou – horolezeckou. V Rakovníce naleznete i minigolfové hřiště.

Ani zimního období se nemusíte obávat. Nudit se zde rozhodně nebudete. Na řadu přijde tenis, jóga, fittness, spinning, indoorcycling, squash, plavání v krytém bazénu, ping pong, kulečník, badminton, bowling, aqua aerobic nebo volejbal.


Rakovník nabízí bohatý kulturní program


Nechte se zlákat na nějakou akci z rozsáhlého programu Kulturního centra, Loutkové scény, Tylova divadla, Muzea Tomáše Garyka Masaryka, Rabasovy galerie či ve Füroldovi síně.


Třešinky na dortu


Jeden kilometr severně od Rakovníka stojí na náhorní plošině čtrnáct megalitických kamenných řad. Dodnes tajemné, obestřené spoustou dohadů o tom, kdo je tu a z jakých důvodů postavil. Pravděpodobně sloužily k astrologickým účelům.

Povodím Berounky vede jediná vodácká naučná stezka svého druhu v Česku. Začíná na Zvíkově a končí v Zadní Třebáni.

V Roztokách funguje umělá 250 metrů dlouhá slalomová dráha.

Barrandov, skalní masivy, rozsáhlé lesy s krásnou přírodou, naleziště trilobitů, jelikož se zde v prehistorii rozkládalo moře.


Závěrem


Křivoklátsko je inspirativním místem. Mnoho spisovatelů zde vytvořila svá nejlepší díla vycházející právě z tohoto kraje (Ota Pavel, Jaroslav Vrchlický, Karel Hynek Mácha).

Inspirují se zde i filmaři, kteří zde točí krásné filmy, jako například Tristan a Isolda. Romantické lázničky zaměřené na regeneraci, rozmazlování a relaxaci jsou ideální zastávkou při toulkách krajem či uvolňující tečkou náročných služebních cest. Ještě lépe se však hodí pro zamilované páry a novomanželské radovánky.

Zdroj: http://www.mesto-rakovnik.cz

Titulní foto: www.mestokladno.cz