www.relaxuj.cz
>

Romantická Šumava - Kašperské hory

Romantická Šumava - Kašperské hory
, , článek
Šumava je pro svoji polohu uprostřed hustě osídlené střední Evropy, s vysokou zachovalostí přírody a vodních zdrojů často nazývána „Zelené plíce Evropy“. Poznejte i vy její bohaté přírodní bohatství, které oprávněně láká k turistickým, wellness a relaxačním pobytům.
K oblíbeným

Město ceněné zlatem


Kašperské Hory jsou malebným městem s bohatou historií. Toto horské středisko je centrem celoroční turistiky. Rozkládá se v blízkosti horního toku řeky Otavy, která přímo vybízí k romantickým procházkám. Nad městem se tyčí známá dominanta – hrad Kašperk vystavěný z rozkazu Karla IV. k ostraze zemské hranice, ochraně obchodní stezky a zlatorudných dolů.


Neodolatelné romantické pobyty pro dva


Šumava a romantika jdou ruku v ruce. Není proto divu, že je oblíbenou destinací mnoha zamilovaných párů ze všech koutů republiky. Abyste si užili romantiku, nemusíte si brát ani dovolenou – stačí si jen vybrat některý z víkendových romantických pobytů, jako je například tento: „Máte pocit, že potřebujete alespoň na chvíli uniknout před stresem a problémy Vašich pracovních dnů? Připravte Vaší partnerce nebo partnerovi překvapení a pozvěte je na krátký relaxační pobyt "Romantický víkend" pro dva na Šumavu. Odpočívat budete v komfortním prostředí a my Vám pomůžeme zařídit, abyste na společně prožitý romantický víkend dlouho nezapomněli.“

Jen si to představte - aromatická koupel ve vířivce, svíčky, sklenka šampaňského, snídaně do postele, video na pokoji po celou dobu pobytu a další příjemnosti… To vše za speciální cenu. Zní to zajímavě, viďte?


Relaxační pobyty lákají nejen manažery


I méně romanticky zaměřené typy si na Šumavě přijdou na své. Je zde totiž k dispozici celá řada relaxačních pobytů, kde zapomenete na veškeré starosti a stresy všedních dnů a svěříte se do rukou „specialistů na pohodu a relaxaci“. V tomto duchu doporučuji pobyt Šumava - Relaxační víkendový pobyt – však posuďte sami: „Potřebujete na chvíli vypnout a nabrat trochu energie? Nebo jen tak vyrazit do přírody ve dvou? Dopřejte si příjemnou relaxaci na Šumavě v komfortním prostředí s příjemnou atmosférou. Připravili jsme pro Vás wellness relaxační pobyt, na kterém Vás budeme jen rozmazlovat... a navíc za zvýhodněné ceny.“


Nezapomenutelný pobyt pro celou rodinu


V nabídce dovolené se samozřejmě nezapomíná ani na ty, kteří si svou dovolenou nedokáží představit bez svých milovaných capartů. Vyzkoušejte například pobyt nazvaný Šumava - Skvělý rodinný týden, kde v ceně kromě ubytování a snídaní máte i neomezený vstup do fitness a venkovního vyhřívaného bazénu a samozřejmě i pobyty v relaxačním centru. Pro menší děti je zde zařízený dětský koutek a pokud jste sportovněji zaměřená rodina, vhod přijdou i horská kola a velké množství značených cyklotras.


Sportovní pobyty jako aktivní relaxace


Máte-li rádi sport, nenechte si ujít pobyt zvaný Šumava - Golfový balíček. Jak název napovídá, tento pobyt je přednostně určen pro milovníky zelených strání, tichého prostředí a míst, kde se můžete soustředit jen na sebe a svou hru. Pokud se již dostatečně golfově vyžijete, máte k dispozici neomezený přístup na fitness, do vyhřívaného bazénu a když vás budou po dlouhé hře bolet záda, nabízí se příjemný výlet v koňském sedle a třicetiminutová masáž.


Zlaté Kašperské hory


Kašperské Hory jsou horským městem, které se rozkládá na jižním svahu nad Opoleneckým a Zlatým potokem, v blízkosti horního toku řeky Otavy. Počátky Kašperských Hor jsou spojeny s hlubinným dolováním zlata ve 13. století. Ve 14. století zde stávala rozsáhlá hornická osada při významném zlatonosném revíru. V 15. století bylo v provozu téměř čtyřicet větších zlatodolů a řada štol.

Město se právem pyšní svou bohatou architekturou. Pravděpodobně nejvýstavnější stavbou je veliká renesanční radnice přímo na náměstí. Stavba sice pochází ze 16. století, ale v průčelí se pyšní trojicí mohutných barokních štítů. V přízemí a prvním patře jsou k vidění i některé původní gotické klenby, nebo dokonce cely bývalého vězení.

Druhou dominantou náměstí je víc než šest set let starý arciděkanský kostel sv. Markéty, jehož interiér má barokní tvář, vzácné jsou především varhany a bohatě zdobený oltář. Město s šestnácti stovkami obyvatel nabízí hned několik kostelů. Západně od města lze najít hornický kostel sv. Mikuláše z poloviny 13. Století, kde velmi cenný je portál v průčelí a gotické nástěnné malby pocházející z období vzniku. U cesty k Rejštejnu stojí novorománský kostel Panny Marie Sněžné, který od roku 1867 sloužil mnoha poutníkům, kteří přicházeli na tradiční pouť. Nedaleko kostela najdeme také kapli Panny Marie Klatovské. Dále lze ve městě najít kapli zasvěcenou sv. Anně. Na procházce můžeme vidět ještě kapličku svatého Michala z roku 1800 nebo gotická boží muka v zahradě jednoho z domů. Bohaté město mělo i pranýř. Ten původně stával na náměstí, ale dnes jej můžete najít na Šibeničním vrchu, který se tyčí jižně nad městem.


Zajímavosti ke shlédnutí


Muzeum Šumavy nabízí stálé expozice, jež jsou věnovány přírodě a historii Šumavy. Vedle velké sbírky přírodnin jsou zde prezentovány unikátní doklady k dějinám zlatorudného hornictví, dřevařství, sklářství a zemědělství, památky lidové kultury a umění, středověké plastiky, vycpaná zvířata, betlémy, obrazy a grafika se šumavskými motivy.


Foto: kasperk.cz

Tři muzea v jednom - na náměstí v Kašperských Horách naleznete dům, ve kterém se pod jednou střechou nacházejí hned tři muzea - Muzeum historických motocyklů, Expozici hraček a nově otevřené Pivovarnické muzeum, které vystavuje více než šest set exponátů.


Kam na výlet – na hrad Kašperk


Ať už s dětmi, či bez nich, při návštěvě Kašperských hor si rozhodně vyhraďte jeden den na prohlídku hradu Kašperk, určitě nebudete litovat. Kašperk je jednou z přirozených dominant podhůří Šumavy a Kašperské pahorkatiny. Nechal ho postavit v roce 1356 císař Karel IV. a měl sloužit jako zázemí pro ochranu hranic a kraje, který Čechy štědře zásoboval zlatem. Právě kvůli svému zakladateli se hrad původně jmenoval Karlsberg. Už za císařova života i později hrad několikrát změnil majitele. Do roku 1617, kdy jej dosti zchátralý koupili kašperskohorští měšťané, patřil Švamberkům nebo rodu Vchyňských.

Kašperk, s pověstí velmi strašidelného hradu, prošel rozsáhlou rekonstrukcí a nyní je v něm i muzeum přibližující hradní historii i „zlatá období“. Z hradu, kam se lze dostat z Kašperských Hor pěšky nebo na běžkách, je vynikající vyhlídka na Šumavu.

Kašperk je jedním z mála hradů, který má otevřeno i o zimních svátcích. Vždy s doprovodným programem - například „Jak se naši předci ve středověku bránili chladu, co jedli...“, vystupují zde různí kejklíři nebo kůň proskakující ohnivou obručí. Velmi oblíbený je velikonoční program - Kašperk se strašidly, který láká k návštěvě nejen malé děti.


Pozvánka na závěr


Jak je vidět, město Kašperské hory skýtá potěchu pro tělo i pro duši. V článku se však veškeré jeho krásy popsat nedají. Udělejte si volný víkend, odhoďte každodenní šeď a přijeďte se přesvědčit na vlastní oči.

Titulní foto: Monika Wisniewska

Zdroje: kasperske-hory.ceskehory.cz, in-inter-internet.cz/kasperskehory/index_kh.htm
Nejnovější články
Vztahová koučka: jaké je seznamování v době koronaviru? Vztahová koučka: jaké je seznamování v době koronaviru?
Podle psychologů může být samota nebezpečná, ale to nám asi dochází všem. Člověk je vztahová bytost. Pandemie může naše vztahy ale paradoxně dokonce posílit a pomoci nám najít životního partnera.
13.4.2021, článek, Pavlína Uhrinová6 komentářů
Všeho s mírou: fitness trackery mohou negativně ovlivnit psychiku Všeho s mírou: fitness trackery mohou negativně ovlivnit psychiku
I mnoho dobrého škodí. To je všeobecně dobře známá věc a znovu ji potvrdila i studie od Digital Health Generation. Ta zjistila, že zejména mladiství jsou náchylní na obsedantní chování v důsledku používání fitness trackerů.
29.9.2020, článek, Milan Šurkala3 komentáře
Aerobním cvičením proti Alzheimerovi, potvrzují vědci Aerobním cvičením proti Alzheimerovi, potvrzují vědci
S vyšším věkem přichází i různé neduhy a člověk by se měl snažit proti nim bojovat. Jedním z problémů je zhoršující se výkon paměti a v horším případě i Alzheimerova nemoc. Dá se proti ní ale bojovat aerobním cvičením.
8.6.2020, článek, Milan Šurkala
Západní Austrálie: hraniční kontrola a první kilometry na opačné straně Západní Austrálie: hraniční kontrola a první kilometry na opačné straně
Po přesednutí v Dubaji konečně míříme na australský kontinent. Abychom to neměli tak jednoduché, čeká nás hraniční kontrola. Na zádrhely v ní se podíváme v dnešním díle, kdy si povíme i o prvních australských kilometrech na silnici.
1.6.2020, článek, Milan Šurkala
Západní Austrálie: s leteckou zastávkou v Dubaji Západní Austrálie: s leteckou zastávkou v Dubaji
Vydali jsme se na další velkou cestu, se kterou se s vámi podělíme a přidáváme ji jako tip i pro vaši dovolenou. Tentokrát to bude opomíjený západ Austrálie. Cesta tam je ale dlouhá, a tak si uděláme několikahodinovou leteckou přestávku v Dubaji.
7.8.2019, článek, Milan Šurkala
Unlock! Zahrajte si karetní únikovku i doma na stole Unlock! Zahrajte si karetní únikovku i doma na stole
Máte rádi únikovky a všechny ve vašem okolí jste už rozlouskli? Pak pro vás Space Cowboys mají únikovky v podobě deskové karetní hry Unlock! Dnešní recenze se podívá na to, zda se i na běžném stole dají hrát hry tohoto typu.
27.6.2019, recenze, Milan Šurkala1 komentář