www.relaxuj.cz
>
>

Řeřicha vám dodá vitamíny!

, , článek
Po zimě, kdy má tělo nedostatek vitamínů a látek z opravdu čerstvé zeleniny (nemyslíme rajčata trhaná za syrova a zrající pod fólií), je konzumace řeřichy ideálním způsobem, jak si zlepšit imunitní systém a dodat tělu, co přes zimu postrádalo. Řeřicha může sloužit i jako hezká jarní dekorace!
K oblíbeným
Velikonoce se blíží a důležitou součástí svátečního stolu je miska s osením zdobená vajíčky, zajíčky či kuřátky. Můžete si zasadit pár zrníček obilí, anebo zkusit řeřichu, která je pro tento účel jako stvořená. Nejenže rychle roste a je nenáročná - k růstu nepotřebuje zeminu - za pouhé čtyři dny vyroste do výše asi 3 cm a můžete ji pak využít i v kuchyni jako chutný zdroj vitamínů a minerálů.


Charakteristika


Řeřicha zahradní, latinským jménem Leppidium sativum, je jednoletá brukvovitá rostlina. Je známá už od dob antiky, byla dovezena ze západní Asie a severní Afriky. V přírodě dorůstá až 30 cm, její květenství je bílé s případným nádechem růžové. Semena jsou drobná, hnědá, zpravidla vyklíčí již po několika dnech od zasetí.


Kde řeřichu koupit?


Řeřichu seženete při troše dobré vůle na stojanech se semínky - ať už v obchodních domech, hobbymarketech nebo prodejně s osivy. Doporučit můžeme také prodejny ze zdravou výživou, kde mají za příznivou cenu větší balení řeřichy, dokonce z ekologického zemědělství Sonnentor. Z osobních zkušeností mohu potvrdit, že tato řeřicha roste nejlépe a má pronikavější chuť.


Pěstování


Řeřicha se pěstuje často v plastových miskách, v zemině nebo na kousku vaty. Nejjednodušší je vzít hluboký talíř či keramickou misku anebo z proutí pletený květináč (pokud máte dekorativní záměry, působí estetičtěji).

Na dno naskládáte cca 4 papírové ubrousky a ty zalijete vodou. Hustě posypete řeřichovými semínky, která jsou nenáročná, takže je stačí jen denně zalévat tak, aby měla nad sebou cca milimetr až dva vody, ovšem pozor na přemokření.

Za týden rostlinka povyroste až o 6 centimetrů, je-li udržována v pokojové teplotě a na světlém místě. Záleží na vás, kdy jí odstřihnete, ale ideálních je asi tak 3-10 cm. Stříháme těsně nad semínky, praktické je nať nastříhat nebo natrhat na menší kousky.


Účinky a použití


Řeřicha samotná má lehce štiplavou chuť připomínající ředkvičku. Obsahuje asi 30 mg vitaminu C ve 100g, potom i karoten, chlorofyl, glykosid hořčičné silice, železo a vitamíny B a K. Má příznivý vliv na tvorbu krve, látkovou výměnu i žlučník.

Čerstvá nať se dá využít pro tvorbu salátů a pomazánek, můžeme ji také jíst jen tak na máslem namazaném chlebě. Lze jí využít i jako ozdobu všelijakých pokrmů. Lze ji i sušit, ale vzhledem k jejímu nenáročnému pěstování je možné mít doma čerstvou řeřichu po celý rok.

V příštím článku se můžete těšit na dva řeřichové recepty:-).
Nejnovější články
Vztahová koučka: jaké je seznamování v době koronaviru? Vztahová koučka: jaké je seznamování v době koronaviru?
Podle psychologů může být samota nebezpečná, ale to nám asi dochází všem. Člověk je vztahová bytost. Pandemie může naše vztahy ale paradoxně dokonce posílit a pomoci nám najít životního partnera.
13.4.2021, článek, Pavlína Uhrinová6 komentářů
Všeho s mírou: fitness trackery mohou negativně ovlivnit psychiku Všeho s mírou: fitness trackery mohou negativně ovlivnit psychiku
I mnoho dobrého škodí. To je všeobecně dobře známá věc a znovu ji potvrdila i studie od Digital Health Generation. Ta zjistila, že zejména mladiství jsou náchylní na obsedantní chování v důsledku používání fitness trackerů.
29.9.2020, článek, Milan Šurkala3 komentáře
Aerobním cvičením proti Alzheimerovi, potvrzují vědci Aerobním cvičením proti Alzheimerovi, potvrzují vědci
S vyšším věkem přichází i různé neduhy a člověk by se měl snažit proti nim bojovat. Jedním z problémů je zhoršující se výkon paměti a v horším případě i Alzheimerova nemoc. Dá se proti ní ale bojovat aerobním cvičením.
8.6.2020, článek, Milan Šurkala
Západní Austrálie: hraniční kontrola a první kilometry na opačné straně Západní Austrálie: hraniční kontrola a první kilometry na opačné straně
Po přesednutí v Dubaji konečně míříme na australský kontinent. Abychom to neměli tak jednoduché, čeká nás hraniční kontrola. Na zádrhely v ní se podíváme v dnešním díle, kdy si povíme i o prvních australských kilometrech na silnici.
1.6.2020, článek, Milan Šurkala
Západní Austrálie: s leteckou zastávkou v Dubaji Západní Austrálie: s leteckou zastávkou v Dubaji
Vydali jsme se na další velkou cestu, se kterou se s vámi podělíme a přidáváme ji jako tip i pro vaši dovolenou. Tentokrát to bude opomíjený západ Austrálie. Cesta tam je ale dlouhá, a tak si uděláme několikahodinovou leteckou přestávku v Dubaji.
7.8.2019, článek, Milan Šurkala
Unlock! Zahrajte si karetní únikovku i doma na stole Unlock! Zahrajte si karetní únikovku i doma na stole
Máte rádi únikovky a všechny ve vašem okolí jste už rozlouskli? Pak pro vás Space Cowboys mají únikovky v podobě deskové karetní hry Unlock! Dnešní recenze se podívá na to, zda se i na běžném stole dají hrát hry tohoto typu.
27.6.2019, recenze, Milan Šurkala1 komentář