Články  |  Doporučení  |  Diskuze
Cestování  |  Pohyb a zdraví
Psychologie
Relax a odpočinek
Saunování  |  Lázně
Styl a vzhled
Gurmán  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně  |  TV Freak

Relaxujte pod praporem zaměstnaneckých výhod

23.2.2006, FIA , článek
Pro hledače nových pracovních příležitostí i pro ty, kteří již roky zůstávají na stejném místě, je tu reportáž o výhodách, které nabízí svým zaměstnancům firmy v oblasti IT i dalších zajímavých oborech.

Jak si odpočinout za cizí peníze


Dlouhotrvající zima uspává naše tělo i mysl a obojí pracuje jen z posledních zbytků sil. Myslím si, že je tedy na čase trochu si odpočinout. A protože ne každý má po Vánocích dostatek finančních prostředků v peněžence, rozhodla jsme se pro vás zjistit, jak ušetřit a přitom si maximálně zarelaxovat, a to všechno na účet zaměstnavatele.

Věřím, že výhod, které vám nyní představím, se můžete dočkat i u svého současného chlebodárce. Ale pokud ne, a třeba si právě hledáte práci, nebo přemýšlíte o změně místa, zajímejte se také o to, jaké bonusy a benefity nabízí potenciální nová organizace pro vaši tělesnou a duševní schránku.


Kde jsem pro vás sbírala informace?


Nejvíce informací jsem nashromáždila průzkumem mezi zaměstnanci dynamických IT firem. Nebudu zastírat, že se jedná o velmi citlivé informace, a tak se nehodlám soustředit na odhalování jmen nadnárodních korporací, holdingů ani mamutích organizací.

Zkrátka a dobře mne pouze zajímalo, jaké výhody a mimomzdové bonusy jsou ochotny poskytnout organizace, které od svých pracovníků požadují maximální výkon, invenci a flexibilitu. Nyní se tedy nechte pozvat na virtuální relaxaci a procházku zaměstnaneckými výhodami.


Na co máte právo?


Na počátku si zopakujeme fakta, o nichž se dočtete běžně v Zákoníku práce. Zaměstnavatel má v podstatě jedinou povinnost, a tou je poskytnutí dovolené. Její délka je víceméně stanovena na dvacet dnů ročně. Vše ostatní závisí na dobré vůli organizace. Přesto, nebo možná právě proto, stále přibývá firem, které se snaží o své pracovníky pečovat formou zvýšeného počtu dnů dovolené. Patří váš zaměstnavatel mezi ně? Tak to gratuluji!


Výhoda první – delší dovolená


Je to bonus. A ve výsledku nejsou náklady na takto udělenou dovolenou pro firmu nijak vysoké. Logicky vzato, jestliže zaměstnanci pracují na určitém úkolu, vždy jej musí dokončit a dovolenou si tedy vybírají později. Odvedou práci ve stejném rozsahu, jako kdyby měli jen základní délku dovolené.

Ale ten pocit…. Představte si, že můžete lenošit celý měsíc doma, u moře nebo na horách a ještě vám zbude týden na Vánoční svátky! A nejen to. Je to prostě nesporná výhoda, která na straně zaměstnance znamená velmi mnoho, kdežto na straně zaměstnavatele nezanechá příliš výrazné stopy ve firemních nákladech.


Výhoda druhá – příspěvky na sport, kulturu a odpočinek


Jste-li milovníky sportu nebo fanoušky povalování na mořské pláži a relaxace pod kokosovou palmou, začněte myslet strategicky! Pokud máte jednu kapsu prázdnou a druhou vysypanou, zkuste se obrátit na zaměstnavatele. Už dnes působí v naší republice firmy, které měsíčně přispívají svým zaměstnancům na sport, darují lístky do divadla a na výstavy; nebo pro každého pracovníka vytváří fond, z něhož si může na podobné aktivity čerpat prostředky do výše několika tisíc korun ročně.

Například pracovníci jedné z největších bank v ČR takto ročně získají finanční prostředky na dovolenou, aniž by museli doplácet jakoukoli částku (… a pak světe div se výši bankovních poplatků...).Zaměstnavatelé v oblasti IT zase často podporují sportovní a vzdělávací aktivity svých pracovníků. Běžné jsou měsíční příspěvky v řádu tisíců korun. Přední společnosti v republice pořádají pro členy svých týmů sportovní víkendy, pronajímají sportoviště nebo zásobují lidi vitamíny. Většina firemních manažerů si totiž již dávno uvědomila, že jedině odpočatý a zdravý pracovník je schopen podávat špičkové výkony.


Výhoda třetí – vaše vzdělání je investice do budoucnosti


Firemní vzdělávání by samo o sobě vydalo na jednu obří reportáž. Placené jazykové kurzy jsou už dnes stálicí na nebi firemního vzdělávání. Novinkově k nim v poslední době přibývají velmi drahé kurzy pro programátory, které pořádají největší světoví hráči na trhu IT.

Cena podobných vzdělávacích aktivit mnohdy překračuje roční rozpočet průměrné české rodiny a na oplátku se lidé od computerů mateřským firmám upisují na několik let, aby se společnosti vrátily vynaložené náklady. Posledním hitem na trhu bonusů a benefitů jsou školení v mateřských organizacích přímo v místě sídla společnosti. Někteří programátoři se tak mohou podívat do USA či evropských centrál svých společností.


Výhoda čtvrtá – opulentní hostina za firemní peníze


Připouštím, že nadpis je poněkud honosný vzhledem k tomu, že na přetřes přicházejí staré dobré stravenky. Ale přemýšlejte se mnou. Co je stravenka a jaký má význam?

Pro mne je stravenka papírek podobající se penězům. Má přesně danou nominální hodnotu a vymezené hranice použití. V dnešní době už nemá tolik možností uplatnění jako dříve (každý den narážím na nápisy: „Stravenky nepřijímáme“, „Na stravenky nevracíme“ apod.). Přesto ale, když nemáte v peněžence ani vindru, víte, že neumřete hlady, protože váš štědrý zaměstnavatel pamatuje na základní živočišné potřeby a přispěl vám na stravování těmito roztomilými papírky. Pro něj to byl náklad, který si odepíše z daní, a přitom z něj neodvání sociální ani zdravotní pojištění, no a pro vás je to možnost, jak si jednou za čas vyrazit třeba na něco dobrého k večeři.

Na závěr tohoto tématu si ovšem nemohu odpustit vzpomínku na historku z jedné restaurace, kde se konala svatební hostina. Když přišlo na placení, zvedl se ženich s nevěstou a celou částku, v hodnotě několika desítek tisíc korun, vysázeli na dřevo pěkně ve stravenkách.


Nejsou jen samé výhody


Práce pro bohaté firmy není jen jedna velká výhoda. Velké společnosti jsou si moc dobře vědomy, že své pracovníky platí přiměřeně, poskytují jim jakési nadstandardní bonusy i benefity a zato očekávají patřičné výkony.

Pokud tedy nejste příznivcem práce ve obřím kolektivu, v kancelářích pro dvacet a více osob, kde si stejně nezapamatujete jméno kolegy sedícího před vámi, tak nezoufejte a vyčkejte, až i čeští zaměstnavatelé pochopí, jak moc je důležité vážit si svých zaměstnanců.