www.relaxuj.cz
>

Relax v západních Čechách

Relax v západních Čechách
, , článek
V kouzelném prostředí, na rozhraní Ústeckého a Karlovarského kraje, tam, kde se píšou dějiny českého porcelánu, v údolí řeky Ohře, nad kterou se tyčí zalesněné vrcholky Krušných a Doupovksých hor, místní občan - „jakýsi“ Josef Ficherb jednoho dne léta páně 1883 vykopal studnu a zjistil, že voda v ní má kyselou chuť. Důležitý okamžik v následující budoucnosti, která z průmyslového města učinila i město lázeňské a vytvořila Evženiny lázně v Klášterci nad Ohří.
K oblíbeným

Voda, která se pila na Sahaře


Tento pramen pak v roce 1889 koupil ústecký továrník Franz Fieber, který zde vybudoval stáčírnu kyselky. Pramen pak pojmenoval po své manželce a nad ním nechal postavit altán. Mezi lidmi se rychle rozšířil jako kyselka Evženka. Pan Fieber kolem pramenu vybudoval park. V roce 1897 byla při hloubení jiné studny na území místních ostrostřelců objeven další pramen, jež pojmenovali Městský.

Jelikož se Fiebrův podnik dostal do konkurzu, Josef Weber si pronajal v roce 1902 celou stáčírnu pramene Evženie a vodu vyvážel i do zahraničí jako Kláštereckou kyselku. Za rok se naplnilo a prodalo na jeden a půl miliónu lahví. V roce 1929 získalo majetek město, které se stalo jediným vlastníkem, úspěšného podniku, které nadál pronajímalo. Lázně zde vznikly až v roce 1930, jako klimatické a hojně využívané. Z procedur se zde používaly hlavně vodoléčebné metody, pití a inhalace zdejší léčivé vody. Obchod s minerálkou nadále vzkvétal, v průběhu druhé světové války se dokonce dodávala Romelově armádě do Afriky. Éra po druhé světové válce však lázním v Klášterci nad Ohří málem zasadila smrtelný úder. V padesátých létech lázně chátraly, Městský pramen byl dokonce zasypán, naštěstí v roce 1964 byl obnoven pramen Evženie a následně v devadesátých letech byl objeven další pramen - Klášterský, což bylo dobrým předpokladem k vytvoření lázní. Následná rekonstrukce lázeňských budov na sebe nedala skutečně dlouho čekat. Dnes opětně náleží mezi perly lázeňství.


Český Bad Nauenahr vyléčí nejen váš žaludek


Léčivá moc zdejší vody byla potvrzena 9.4.1898 chemickými rozbory. Kyselka náleží ke slabě mineralizované studené vodě, hydrogenuhličitano – sodného typu, s vysokým obsahem fluoridů a kyseliny metakřemičité. Svým složením se podobá známým pramenům v lázních Bad Nauenahru v Německu. Je velice sycená, díky čemuž má velice svěží chuť. Je vhodná k dlouhodobému užívání jako stolní voda. Minerálka neutralizuje kyselinu solnou v žaludku a stimuluje žaludeční sekreci, dále pak spolu s oxidem uhličitým urychluje žaludeční a střevní peristaltiku, čímž má pozitivní účinek na tenké střevo, vředové onemocnění žaludku a duodena, léčí funkční poruchy žlučníku a žlučových cest, dále pak střevní choroby a působí podpůrně při léčbě cukrovky a dny. Působí diureticky, zvyšuje PH a vylučování urátů.


Na jak dlouho se do lázní vypravit?


Pobyty jsou zde doporučovány obvykle na jednadvacet až osmadvacet dnů. Přičemž kromě trávících potíží a cukrovky se zde léčí i pohybový aparát (revmatoidní a degenerativní kloubní onemocnění), stavy po operacích pohybového ústrojí, únavový syndrom, poruchy funkce krevního oběhu, poruchy funkce ledvin a močových cest a poruchy metabolismu tuků.

Terapie se zde zakládá na léčbě vodou, ať už v pitné kúře, vodoléčbě či inhalacích. Kromě tohoto základu zde používají i plynové injekce, suché zábaly, ultrazvuk, elekroléčbu, magnetoterapii, anticelulitický komplex, parní saunu, whirpool, infrasaunu, lymfodrenáž, reflexní masáž, cvičení, hydromasáž, celkovou či částečnou masáž, zábal z mořských řas, nordic walking, uhličitou koupel, rašelinové zábaly, oxygenoterapii, cvičení v bazénu a další moderní léčebné metody.

Druhy pobytů jsou odvozeny od celkové specializace lázní: redukční, relaxační, regenerační, revitalizační, rekondiční a rehabilitační (Tisíc a jedna noc, Fitness víkend, Vitalita víkend, Evženský relax, anti – stress, Regenerace Thalasso).


Relaxace znamená toulání se přírodou...


Součástí léčby je relaxace, vypadnutí ze stereotypu a podněty z vnějšího prostředí, okolí lázní má, mnoho velice zajímavých podnětů, které k regeneraci těla i duše může nabídnout. Okolí má hustou síť turistických stezek a cyklotras. Za toulkami po historii nemusíte chodit daleko, Klášterec je nádherné historické město, se zachovalým městským jádrem a zámkem z 16. století, kde je krásná expozice Pohádková země od Vítězslavy Klimtové.

Vzhledem k tomu, že je Klášterec druhé nejstarší město, kde u nás byla založená porcelánka, je jasné, že zde najdeme i krásné muzeum porcelánu. Má dokonce dva okruhy a je umístěné taktéž na zámku. Vše doplňuje krásný zámecký park založený hrabětem Oswaldem. Město během léta pořádá různé hudební večery a festivaly. K dispozici je i Klášterecký aquapark s největším beach volejbalovým areálem v České republice .

Lázně jsou umístěné v krásné krajině s hlubokou historií je víc než jisté, že nebudete vědět, kam se na průzkum vydat dřív. Co třeba na Pernštejn anebo na Egerberk? Máte raději vodu? K dispozici je tu několik vodních děl, například Kadaňský stupeň, koupaliště Pernštejn, vodní nádrž Přísečnice, přírodní koupaliště v Hradci u Kadaně, vodní nádrž Nechranice (naleznete ji mezi Chomutovem a Žatcem), velice oblíbeným rekreačním areálem je Kamencové jezero, ležící na kraji Chomutova obklopené spoustou zeleně a nakonec koupaliště Prunéřov, které zbudovali v šedesátých létech pod hradem Hasištejn. Což je samo o sobě vybídkou ke krásnému výletu. Cestu krásným Prunéřovským údolím podél Prunéřovského potoka na hrad Hasištejn s následným osvěžením v Prunéřovské nádrži.

Zajímavých míst je tu vskutku nespočet, nyní už jen heslovitě do vzdálenosti dvacet kilometrů od lázní:
  • historické památky: Kadaňský hrad, hrad Hasištejn. Hrad Šumburk,Františkánský klášter v Kadani, Hradiště u Černovic
  • přírodní zajímavosti: Bezručovo údolí (jedno z nejkrásnějších krušnohorských údolí), Novodomské rašeliniště (leží nad Chomutovem a má rozlohu 377 ha), Sfingy v Měděnci (jsou vzácné skalní útvary), Úhošť (přírodní rezervace se Stolovou horou na kraji Doupovksých hor)
  • jiné zajímavosti: Rozhledna Svatý vrch u Kadaně, Muzeum Letecké bitvy, Muzeum hornictví Měděnec, štola Panny Marie Pomocné ležící na vrchu Měděnci (byla v provozu již v patnáctém století), ZOO v Chomutově

Titulní foto: dreamstime.com
Nejnovější články
Vztahová koučka: jaké je seznamování v době koronaviru? Vztahová koučka: jaké je seznamování v době koronaviru?
Podle psychologů může být samota nebezpečná, ale to nám asi dochází všem. Člověk je vztahová bytost. Pandemie může naše vztahy ale paradoxně dokonce posílit a pomoci nám najít životního partnera.
13.4.2021, článek, Pavlína Uhrinová6 komentářů
Všeho s mírou: fitness trackery mohou negativně ovlivnit psychiku Všeho s mírou: fitness trackery mohou negativně ovlivnit psychiku
I mnoho dobrého škodí. To je všeobecně dobře známá věc a znovu ji potvrdila i studie od Digital Health Generation. Ta zjistila, že zejména mladiství jsou náchylní na obsedantní chování v důsledku používání fitness trackerů.
29.9.2020, článek, Milan Šurkala3 komentáře
Aerobním cvičením proti Alzheimerovi, potvrzují vědci Aerobním cvičením proti Alzheimerovi, potvrzují vědci
S vyšším věkem přichází i různé neduhy a člověk by se měl snažit proti nim bojovat. Jedním z problémů je zhoršující se výkon paměti a v horším případě i Alzheimerova nemoc. Dá se proti ní ale bojovat aerobním cvičením.
8.6.2020, článek, Milan Šurkala
Západní Austrálie: hraniční kontrola a první kilometry na opačné straně Západní Austrálie: hraniční kontrola a první kilometry na opačné straně
Po přesednutí v Dubaji konečně míříme na australský kontinent. Abychom to neměli tak jednoduché, čeká nás hraniční kontrola. Na zádrhely v ní se podíváme v dnešním díle, kdy si povíme i o prvních australských kilometrech na silnici.
1.6.2020, článek, Milan Šurkala
Západní Austrálie: s leteckou zastávkou v Dubaji Západní Austrálie: s leteckou zastávkou v Dubaji
Vydali jsme se na další velkou cestu, se kterou se s vámi podělíme a přidáváme ji jako tip i pro vaši dovolenou. Tentokrát to bude opomíjený západ Austrálie. Cesta tam je ale dlouhá, a tak si uděláme několikahodinovou leteckou přestávku v Dubaji.
7.8.2019, článek, Milan Šurkala
Unlock! Zahrajte si karetní únikovku i doma na stole Unlock! Zahrajte si karetní únikovku i doma na stole
Máte rádi únikovky a všechny ve vašem okolí jste už rozlouskli? Pak pro vás Space Cowboys mají únikovky v podobě deskové karetní hry Unlock! Dnešní recenze se podívá na to, zda se i na běžném stole dají hrát hry tohoto typu.
27.6.2019, recenze, Milan Šurkala1 komentář