Články  |  Doporučení  |  Diskuze
Cestování  |  Pohyb a zdraví
Psychologie
Relax a odpočinek
Saunování  |  Lázně
Styl a vzhled
Gurmán  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně  |  TV Freak

Rafting: dobrodružství s nádechem adrenalinu

22.2.2007, Zuzana Chromá, článek
Atraktivní relaxace v podobě opravdového adrenalinového sportu. Poznejte krásy divoké vody a zažijete dobrodružství, na která budete dlouho a rádi vzpomínat. Nemusíte být vodácky zkušení, stačí pouze umět plavat, a to ostatní vás naučí zkušení instruktoři.

Rafting očima zkušených vodáků


Při raftingu sjíždíme peřejnaté úseky řek na nafukovacích člunech. Překonáváme hučící vodní válce, výskáme při průjezdu zpěněnými úseky, prostor kolem nás je prostoupen vodní tříští. Je to paráda. Vše je ve vašich rukou. Prožíváme chvíle napětí a určitě se dostaví i opojný pocit divoké radosti z nespoutaného živlu.

A pak je tu cíl plavby. Řeka se zklidní a vy se rozhlédnete kolem sebe. Tráva je pořád zelená, nebe pořád modré, a přesto je všechno úplně jiné a krásnější. I členové posádky jsou vám nějak bližší. Prožili jste společně něco napínavého a krásného.


Historie raftingu


Když byl v polovině 19. století v USA patentován první nafukovací člun, vznikl rafting, dnes populární zábava široké veřejnosti a také adrenalinový sport. Raft v překladu z angličtiny znamená prám nebo vor. Do dějin ježdění na divoké vodě v nafukovacím člunu, který se od devadesátých let těší velkému rozmachu, zasáhli i Čechoslováci svými velkými, špatně řiditelnými kolosy zvanými Matylda.


Expediční rafting


K poznávání pramenů veletoků se dnes vrací takzvaný expediční rafting. Mezi nejžádanější exotické destinace patří jižní a střední Amerika, Asie a africké veletoky. Cílem expedic je poznávání dosud neprobádaných toků.


Závodní rafting


I když Česká republika nemá jedinou celoročně sjízdnou řeku vhodnou pro rafting, mohou se naši závodníci pochlubit několika tituly mistrů světa i Evropy. Závodní rafting patří mezi mladé sporty a u nás bohužel stojí trošku na okraji zájmu. Ve světě byste ale těžko hledali úspěšnější závodníky, než jsou čeští raftaři.

Dnes se pořádají Mistrovství Evropy, mezinárodní závody i Evropská raftová liga. První raftové závody u nás se uskutečnily v dubnu 1991 na řece Kamenici za účasti desíti posádek. Od roku 1992 se pořádají závody Českého poháru v raftingu. Závodí se ve slalomu a ve sjezdu. Pro slalom je rozměr bran upraven. Sjezd má několik podob - Head to Head (paralelní závod dvou člunů), Tripple Header (sjezd tří člunů vedle sebe), klasický sjezd jednotlivých posádek na vymezeném úseku řeky.


Vodní turistika – netradiční zážitek pro každého


Vodní turistika láká především svým vodním prostředím, které z ní vytváří jednu z nejatraktivnějších pohybově rekreačních aktivit, dobře dostupnou pro většinu celé populace. Díky intenzivnímu působení přírodního prostředí (voda, sluneční záření, klimatické změny) dochází k výraznému rekreačnímu efektu.

Vodní turistika je tvořena třemi základními složkami - specifickou pohybovou činností, kulturně poznávací činností a odborně technickými dovednostmi a znalostmi.


Pohyb – cesta za dobrodružstvím


Uplatňujeme zde dovednosti naučené při vodáckém výcviku. Pohybová činnost může mít různou intenzitu závisející především na obtížnosti zdolávání konkrétního terénu.


Kultura všude kolem nás


Při zdolávání řeky získáváme přehled o sjížděné oblasti jak zeměpisný, přírodovědný a kulturní, tak i hospodářský. Kulturně poznávací činnost je specifickou složkou, která vodní turistiku odděluje od všech ostatních aktivit spojených s vodním prostředím.


Odborné technické dovednosti a znalosti


Tyto dovednosti dovolují vodnímu turistovi řešit problémy s materiálem, opravovat loď, stavět stan, vařit v přírodě apod.


Zvolte si svou formu vodní turistiky


Vodní turistika je tradičně rozdělována na formy krátkodobé a dlouhodobé. Krátkodobé vodácké akce nepřesahují rámec dvou dnů (víkendu). Obsahem bývá sjíždění vodních toků s optimálním vodním stavem a svou technickou náročností jsou přiměřené pro účastníky akce. Na území ČR jsou pro tyto účely především využívána období jarního tání sněhu.

U dlouhodobé vodní turistiky se využívá především období prázdnin a dovolených. Organizace dlouhodobých akcí je však složitější. Je zde kladen důraz především na výběr řeky, program akce, stravování, táboření a režim plavby.


Jaké rafty se používají?


Pulsar je osmimístný oválný nafukovací člun se samovylévacím dnem. Posádka sedí na bočních válcích, její stabilitu zvyšují úchyty na nohy. Na těchto plavidlech se sjíždějí úseky s obtížností do stupně obtížnosti vody WW 5 – mimořádně obtížná voda s extrémními peřejemi.

Posádku raftu tvoří zpravidla čtyři až osm účastníků, kteří pádlují dle pokynů zkušeného vůdce člunu - river-quida, který řídí člun. Nemusíte mít žádné zkušenosti se sjížděním řek a ovládáním člunu. Stačí, když jste fit, máte touhu po dobrodružství a umíte plavat.


Foto: Ron Hilton

Orinoko je dvoumístný nafukovací člun se zvednutou špičkou a zádí a samovylévacím dnem. Stabilita posádky je zajištěna větší šířkou člunu a upínacími popruhy. Tato plavidla se používají na řekách s obtížností do WW 3 – středně obtížná voda s nepravidelnými vlnami a četnými víry.

Pálava je dvoumístný nafukovací člun s bezodtokovým dnem. Bez nebezpečí zalití se toto plavidlo používá do obtížnosti WW 2 – mírně obtížná voda se středními peřejemi a slabými víry.

Oproti plavbě na vícemístných raftech je plavba na těchto člunech určena pouze účastníkům s dobrou fyzickou kondicí, kteří jsou dobrými plavci a kteří již mají znalosti s ovládáním lodi.

Titulní foto: Elena Pokrovskaya
Zdroj: sport-s.cz, kanoe.cz, poznani.cz