Články  |  Doporučení  |  Diskuze
Cestování  |  Pohyb a zdraví
Psychologie
Relax a odpočinek
Saunování  |  Lázně
Styl a vzhled
Gurmán  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně  |  TV Freak

Rady největším smolařům aneb z losera celebritou

4.3.2006, Jan Krejza, článek
Máte pocit, že na co sáhnete, to zkazíte? Častují vás kolegové posměšnými přezdívkami? Smějí se vám děti na ulici? Mluvíte z cesty? Nezoufejte! Možná patříte mezi losery a my vám poradíme, jak proměnit věčné prohry ve vítězství!

Kde se vzalo slovo „loser“


Loser, nebo taky „lúzr“ je anglické slovo, které u nás poměrně rychle zdomácnělo. Příčiny takové pohotové domestikace bývají dvě: slovo se musí často používat a v domácím jazyce neexistuje lepší výraz se stejným významem. Není tedy divu, že slovo loser tak hladce proniklo do češtiny. Loserem totiž člověk může od své podstaty být, může se jím také snadno stát, jakmile jím však jednou je, zpravidla jím už zůstává. Z toho logicky plyne, že počet loserů v populaci roste. A nejinak je tomu i u nás.


Macešská čeština


Zvyšuje-li se jejich počet, je dosti zvláštní, že čeština na losery nemyslela dříve. A skutečně – naše mateřština dosud byla k loserům poněkud macešská. To je však pro ně ta nejmenší křivda, která už k jejich povaze prostě patří, a nemyslím, že by je zrovna tohle nějak zvlášť trápilo.


Kdo je loser


Jak anglický název napovídá, loser je člověk, který prohrává. Ne jednou či dvakrát; stále. Existuje mnoho lidí, kteří se pokládají za losery, ve skutečnosti jsou pouhými smolaři (pro ty čeština výraz má). Smůla se může člověku lepit na paty, loser je však loserem celý, až po uši, často i výše. Pro losera jsou Murphyho zákony návodem na spokojený život. Pravý loser, když se přihlásí do soutěže o největšího losera, skončí druhý.
Loseři pozor! Dobré rady opravdu potřebujete


Tento článek je tu pro tebe, drahý čtenáři, který již loserem jsi, anebo pro tvého kamaráda, který se loserem teprve stane, abyste zvážili své šance do budoucna. Chováte-li v sobě ještě kapku naděje, že se z toho vyhrabete, nechte ji ukápnout. Mám pro vás něco lepšího - a hlavně - reálnějšího: proměňte prohry ve vítězství!


Z losera celebritou


Mnozí lidé si myslí, že být loserem je životní katastrofa. Ve skutečnosti má však každý loser téměř otevřenou bránu k úspěchu, jen vstoupit. Úspěšní lidé jsou totiž většinou ti, kteří v něčem vynikají. I loseři jsou v něčem nejlepší – v tom, že jsou ve všem nejhorší. Historie je plná velkých loserů: stačí vzpomenout třeba na hrbáče, co zvonil u Matky Boží. Nebo Forrest Gump či Zdeněk Troška. A snad nejzářnější příklad úspěšného losera: nedávno zesnulý Čínský chocholatý pes Sam. Držitel titulu Nejošklivější zvíře světa se stal hvězdou japonské televize, vystupoval v talk show Donalda Trumpa a na cestách přespával v luxusních hotelech.
Jak poznám, že jsem loser?


Tato otázka je celkem zbytečná a dá se na ni lapidárně odpovědět: „Až budeš, tak to poznáš.“ Nicméně, když člověk pojme podezření, měl by postupovat systematicky. Dobrým krokem je sepsat si takový komplexní seznam svých komplexů. Vystoupá-li jejich počet nad deset, máme v ruce celkem přesvědčivý indikátor „loserovství“. Buďte však poctiví a počítejte jen ty vážné. Nějaká ta zubní rovnátka vám nikdo nezbaští.


Klíčem k úspěchu jsou televizní šou


Ověřili jsme si, že patříme mezi losery. Co s tím? Základní chybou, která se stále opakuje je, že se postižený snaží se svým údělem skrývat. Chceme-li něco ze svého neštěstí vytěžit, musíme s tím na světlo! Nejrychlejším, zato však mezi elitou loserů nejopovrhovanějším způsobem je stát se hvězdou televizní šou. Reality show a pěvecké soutěže jsou, jak se potvrdilo, pro tento účel ideální.


Film je Mekkou loserů


Nemáte-li na takovýto „rychlokvašný“ úspěch žaludek, dobře si promyslete, ve které oblasti svých komplexů vynikáte. Pokud máte to štěstí, že nikdy nedokážete převyprávět osvědčený vtip tak, aby se tomu lidi smáli, natočte film. Andy Warhol se proslavil snímky jako Spánek, který je sice nejnudnějším filmem historie, získal však undergroundového Oscara.


Krása není vše aneb Co je uvnitř, to se počítá


Loserům se často stává, že zrovna nepatří mezi nejkrásnější lidi planety. Pokud i vy patříte mezi ošklivá káčátka, patřičně toho využijte! Slintáte například? Požádejte o grant a pokračujte v Pavlovových výzkumech. Páchne vám z úst? Staňte se tváří reklamy na ústní vodu. Švidráte? Přilepte si na nos pinkpongový míček a předstírejte, že s ním stále žonglujete.
Loser s osobitým stylem je loser s nadhledem


Pokud váš vzhled vzbuzuje všeobecný rozruch a máte k tomu filipa, můžete se pokusit změnit běh historie. Nelíbí se vám vaše postava? Staňte se módním návrhářem(kou) a diktujte nové trendy. Prosaďte přitom oblečení, které lichotí vaší postavě. Máte-li rozlehlejší zadní partie, navrhujte mrkváče, nosíte-li hrb, oprašte batoh s jedním kšírem. Připadá vám vaše poprsí příliš bujné? Neutrácejte za plastiku a vydělávejte jako Halina: vystavte své ženské vnady a rozdávejte dobré rady :-)


Využijte lidské slabosti a zaútočte na city


Kromě těchto případů, kdy je jasné, na jakou oblast se má loser zaměřit a vyniknout v ní, existuje řada loserů, kteří ničím zvlášť neoslňují. Takové případy nesmíme považovat za ztracené a naopak bychom si jich měli vážit, protože tito lidé ztělesňují pravou povahu loserovství. V zásadě se totiž slova „loser“ a „vyniknout“ vylučují. Patříte-li mezi tyto ceněné exempláře loserů z podstaty, založte nadaci na svou podporu, pojmenujte ji třeba Konto Beznaděje a udělejte velkou reklamu. Uvidíte, že vám spousty lítostivců budou peníze doslova cpát.


Politika je skanzenem loserů


Dalším tipem pro vás, všestranné losery, je politika. Tuto specifickou oblast jsme si nechali až na konec, protože, jak všichni vidí, politika je doslova skanzenem loserů. Pokud někdo do politiky vstoupil nejsa loserem, nevyhnutelně se jím záhy stal. Oproti těmto zoufalcům, kteří tak musejí začínat doslova od píky, máte vy, pravý loser, obrovský náskok: nemáte co ztratit. Naopak! Chce to jen mít dar totální absence jakéhokoliv talentu a ostré lokty. Při vaší cestě politikou mějte stále na paměti, že VY VÍTE, a může vás jenom hřát myšlenka, jak jste všechny převezli. Šťastnou cestu!