www.relaxuj.cz
>

Půst – účinná očista organismu

Půst – účinná očista organismu
, , článek
Žádný lék nemá tak velkou schopnost očistit organismus a ochránit ho před toxemií jako půst. Hladovění je nejradikálnější a nejrychlejší způsob, jak detoxikovat celý organismus i překonat nejrůznější onemocnění. Držet krátkodobý půst je mnohem efektivnější, než dlouhodobě nejíst.
K oblíbeným
reklama
Spousta lidí si pod pojmem půst představuje vynechání „pár obědů“, ale o tom to vůbec není. Smyslem půstu je dokonale poznat své tělo i duši. Je to vědomá pauza s cílem nahlédnutí do svého nitra. Mnoho lidí si po tomto zážitku úplně změní uspořádání svého života. Při hladovění se totiž nepročišťuje pouze organismus, ale také mysl se zbavuje přebytečné zátěže. Kdo se postí, úplně se zpomalí a najednou vidí svůj život, jenž se kolem něho předtím řítil obrovskou rychlostí.


Historie hladovění


Půst jako lék předepisovali již před tisíciletími v Egyptě, Římě, Řecku, Indii a Číně. Již Hippokrates doporučoval půst pro udržení pevného zdraví. Léčil s ním i akutní případy. Plutarchos například tvrdil: „Místo léku hladověj den či dva“. Průkopníkem této oblasti byl Dr. Edvar Rocker, který z hladovění vytvořil novou vědeckou disciplinu. Dr. Heindrich Tanker dvakrát hladověl čtyřicet dní, aby všem dokázal, že člověk může lehce vydržet dlouho bez jídla, aniž by došlo k poškození organismu. Dr. Hellmut Lutzner o něm zase mluví jako o operaci bez skalpelu. Přispělo k tomu i pozorování zvířat, které jsou řízené pouze instinktem a hladu využívají jako léčebného prostředku. Když onemocní, automaticky přestávají na nějakou dobu žrát.


Jak působí hlad na organismus?


Podle zákonů přírody se tělo zbavuje nejdříve nepotřebných částic. Při půstu probíhají procesy očisty mnohem rychleji a životní síla, kterou obyčejně věnujeme na strávení potravy, pomáhá vylučovat z těla nežádoucí tkáně a toxiny. Při hladovění denně spálíme v průměru asi půl kilogramu tkání, tuků, hlenů, slizu i nádorů. A ušetříme zhruba třicet procent energie. Ta se potom může projevit až euforickými pocity štěstí a totálně jasnou myslí. Spánek po dobu půstu nebývá hluboký, ale tělo si při něm mnohem více odpočine.


Já a půst


Spoustu let se zabývám alternativní medicínou, ke které půsty neodmyslitelně patří. Bylo tedy i pro mě velmi důležité zažít si hladovění na vlastní kůži. Začínala jsem pozvolna. Prvně jsem si zkusila vydržet celý den pouze o zeleninových šťávách, jakmile jsem to zvládla, prodloužila jsem si tento interval až na tři dny. A potom přišel den P, kdy jsem pouze pila destilovanou vodu. Ze začátku jsem měla obrovskou chuť na sladké, později alespoň na kousek chleba, nicméně zvládla jsem to. V dnešní době již vydržím úplně bez problému hladovět pět dní. Sestavila jsem si svůj vlastní půstový kalendář. Ve kterém mám každý měsíc vyznačený úplněk, kdy držím celodenní půst. Na jaře a na podzim si provádím důkladnou očistu organismu, tedy pětidenní hladovku. Musím říci, že se po tomto procesu vždy cítím úplně skvěle.


Zásady půstu


  • dva dny před zahájením úplného půstu konzumujeme pouze syrovou zeleninu či ovoce
  • vždy začínejte pouze s jednodenním půstem, jakmile jej překonáte, přidejte si den navíc
  • v průběhu půstu bychom měli denně vypít tři litry destilované vody z lékárny
  • při hladovění se snažíme nevykonávat fyzicky náročnou práci
  • překonat počáteční obtíže nám pomohou krátké procházky do přírody, relaxace, četba či poslouchání příjemné hudby
  • jestliže držíte hladovku zároveň s někým blízkým, je to obrovská pomoc – neuvěřitelně to sbližuje
  • po skončení půstu je nutné pomalu přecházet na normální stravu. Velmi vhodná jsou lehká zeleninová jídla, pokrmy z rýže, ovesných vloček, jáhel či pohanky.

Člověk, který se rozhodne například kvůli své nemoci hladovět déle než sedm dní, by měl být vždy pod dohledem lékaře.

V životě se za vše musí zaplatit, nikdy nedostaneme nic zadarmo, což je jeden ze zákonů přírody. Bez rozhodnutí a silné vůle nemůžeme čekat žádné výsledky. Abychom dosáhli všeho, co si vytýčíme, musíme nasadit obrovskou vůli. Z vlastní zkušenosti můžu říci, že jakmile člověk překoná sám sebe, cítí se úžasně.

Titulní foto: Martinmark
Nejnovější články
Infrasauna v bytě: relax, který si můžete dovolit Infrasauna v bytě: relax, který si můžete dovolit
Po celodenní aktivitě si zasloužíte chvíle odpočinku. Skvělým způsobem, jak relaxovat, je saunování. Pozitivní účinky termoterapie jsou totiž všeobecně známy. A takovou relaxaci si můžete dovolit díky infrasauně i v pohodlí svého domova.
Včera, inzerce, PR článek
Milujete potápění? Polsko otevře nejhlubší bazén na světě Milujete potápění? Polsko otevře nejhlubší bazén na světě
Chcete se potápět, ale exotické destinace jsou pro vás příliš daleko? Pak pro vás mohou mít v Polsku řešení. Otevřou zde totiž nejhlubší bazén na světě. Jmenuje se Deep Spot a nabídne rekordní hloubku až 45 metrů.
18.3.2019, článek, Milan Šurkala
Měsíc na Bali: Vánoce v Padangbai Měsíc na Bali: Vánoce v Padangbai
Po necelých pěti dnech jsme opustili Canggu, kde se nám zkrátka nelíbilo, a přesunuli jsme se na jihovýchod ostrova do přístavu Padangbai. Ten je vyhlášený především krásnými potápěčskými lokalitami.
11.3.2019, článek, Jana Bártová
Být při práci kreativní? Údajně byste neměli poslouchat hudbu Být při práci kreativní? Údajně byste neměli poslouchat hudbu
Pokud při práci rádi posloucháte hudbu a jde o práci kreativní, možná byste měli zvážit, zda při ní poslouchat hudbu nebo nikoli. Vědci z několika univerzit totiž nově tvrdí, že poslouchání hudby negativně ovlivňuje verbální kreativní výkony.
5.3.2019, článek, Milan Šurkala
Vědci potvrdili svalovou paměť. "Use it or lose it" neplatí Vědci potvrdili svalovou paměť. "Use it or lose it" neplatí
Posilujete a bojíte se toho, že když na chvíli přestanete, veškerá snaha přijde vniveč? Vědci tvrdí, že známé pořekadlo "use it or lose it" zas tak úplně neplatí a opětovné posilování bude jednodušší, než by se mohlo zdát.
27.2.2019, článek, Milan Šurkala