www.relaxuj.cz
>

Pryč s únavou

Pryč s únavou
, , článek
Většina z nás se v letních měsících cítí úplně vyčerpaná. V tomto článku vám chci poradit pár tipů, jak se pořádně nastartovat do tohoto krásného období.
K oblíbeným

Dostatečný pitný režim


Pitný režim je základním problémem většiny populace. Příčinou únavy a následně bolestí hlavy bývá často dehydratace. Člověk nesmí čekat, až bude mít žízeň, protože naše instinkty v tomto směru nefungují zcela přesně. Denní dávka tekutin by měla obsahovat nejméně osm sklenic čisté neperlivé vody. Na minimum bychom měli omezit přeslazené a kofeinové nápoje. Alkohol rovněž není vůbec vhodný, způsobuje utlumení centrální nervové soustavy a snižuje hladinu cukru v krvi. Kvalitní pitný režim by měl zahrnovat hlavně čistou neperlivou vodu, kvalitní ovocné a zeleninové šťávy, rostlinná mléka (rýžové, sójové, ovesné) a bylinkové čaje.


Kvalitní strava je základ


Konzumace kvalitních potravin patří mezi nejdůležitější kritéria zdravého životního stylu. Každý den bychom měli zahájit vydatnou snídaní. Během dne je vhodnější sníst více menších a  lehčích jídel než dvě či tři velké porce najednou. Jedno jídlo by nemělo přesáhnout tři sta kilokalorií. Díky tomu si udržíme stálou hladinu cukru v krvi a předejdeme velkým energetickým výkyvům. Dále bychom se měli vyhýbat potravinám s vysokým obsahem bílého rafinovaného cukru, bílé mouky, kravskému mléku, tučným masům a uzeninám. Co bychom měli konzumovat ve větší míře? Určitě zeleninu, ovoce, celozrnné pečivo, luštěniny, mořské řasy, orientální houby. Bílý cukr nahradit medem, agávem nebo javorovým sirupem či ječným sladem. Kravské mléko zase mléky rostlinnými, jako například rýžovým, sójovým či ovesným.


Potravinové doplňky


Po dlouhé zimě jsou naše organismy totálně vyčerpané a potřebují přísun nových vitaminů a minerálních látek. Únavu může účinně odstranit přísun vitaminu C, A, E, železa, hořčíku a vápníku. Tyto vitaminy a další stopové prvky obsahuje například rakytník řešetlákový, který je běžně k dostání ve formě čaje, šťávy či sirupu. Železo obsahuje například kopřiva, melasa a dýňový olej. Vápník s hořčíkem zase melasa, mandlový a sezamový olej.


Přírodní životabudiče


Příroda nám nabízí celou plejádu bylinek, které pomáhají odstranit vyčerpání a doplnit nový příliv energie. Jako například eleuterokok. Nejjednodušší užívání této rostliny je ve formě tinktury. Přípravky z eleuterokoku stimulují nervový systém a pomáhají bojovat proti stresu. Dalším životabudičem je jinan dvoulaločný (známý též jako ginkgo biloba). Tento strom podporuje proudění krve do mozku, a tak přispívá k lepší pozornosti a snižuje únavu. Užíváme ho nejlépe ve formě lihového výtažku.


Únavu odstraňuje i cvičení


Cvičení je úžasným způsobem dynamické relaxace, která sice rozproudí krev v těle, ale zároveň zklidní mysl. Alespoň dvakrát týdně bychom se měli věnovat nějaké pohybové aktivitě. Doporučuji například jógu, power jógu, pillates, kalanetiku, tai-či, jízku na kole, plavání či turistiku.


Spánek je velmi důležitý


Kvalitní spánek je základ všeho. Pokud se cítíme unavení, měli bychom alespoň po nějakou dobu si chodit lehnout o něco dříve. Jsme-li přes den vyčerpaní, můžeme na chvilku zdřímnout, ale je-li denní spánek delší než půl hodiny, organismus si ho žádá víc a výsledkem je ještě větší vyčerpání. Máme-li problémy s usínáním, můžeme si pomoci tímto bylinkovým čajem. Potřebujeme 1 díl květu levandule, 1 díl květu hlohu, 1 díl meduňky, 1 díl kořene kozlíku a 1 díl chmelu. Všechny tyto bylinky smícháme dohromady. Čaj si připravíme tak, že 2 čajové lžičky směsi zalijeme třemi dcl vroucí vody a necháme patnáct minut louhovat. Po uplynutí této doby dobře přecedíme a můžeme podávat. Čaj je vhodné pít asi hodinu před plánovaným ulehnutím. Tuto směs můžeme popíjet i při nervozitě, stresu, úzkostech a depresi.


Rychlá vzpruha


Jako velmi rychlý prostředek při úplném útlumu můžeme použít stoprocentně přírodní éterický olej z rozmarýnu. Potřeme si jím oba spánky a kořen nosu. Rozmarýn silně prokrvuje celý organismus, takže se po pár minutách zkoncentrujeme. Dalším osvědčeným receptem je pobyt u otevřeného okna, příliv čerstvého vzduchu nás taky pořádně „nakopne“.

Titulní foto: Zakharova Ievgeniya
Nejnovější články
Vztahová koučka: jaké je seznamování v době koronaviru? Vztahová koučka: jaké je seznamování v době koronaviru?
Podle psychologů může být samota nebezpečná, ale to nám asi dochází všem. Člověk je vztahová bytost. Pandemie může naše vztahy ale paradoxně dokonce posílit a pomoci nám najít životního partnera.
13.4.2021, článek, Pavlína Uhrinová6 komentářů
Všeho s mírou: fitness trackery mohou negativně ovlivnit psychiku Všeho s mírou: fitness trackery mohou negativně ovlivnit psychiku
I mnoho dobrého škodí. To je všeobecně dobře známá věc a znovu ji potvrdila i studie od Digital Health Generation. Ta zjistila, že zejména mladiství jsou náchylní na obsedantní chování v důsledku používání fitness trackerů.
29.9.2020, článek, Milan Šurkala3 komentáře
Aerobním cvičením proti Alzheimerovi, potvrzují vědci Aerobním cvičením proti Alzheimerovi, potvrzují vědci
S vyšším věkem přichází i různé neduhy a člověk by se měl snažit proti nim bojovat. Jedním z problémů je zhoršující se výkon paměti a v horším případě i Alzheimerova nemoc. Dá se proti ní ale bojovat aerobním cvičením.
8.6.2020, článek, Milan Šurkala
Západní Austrálie: hraniční kontrola a první kilometry na opačné straně Západní Austrálie: hraniční kontrola a první kilometry na opačné straně
Po přesednutí v Dubaji konečně míříme na australský kontinent. Abychom to neměli tak jednoduché, čeká nás hraniční kontrola. Na zádrhely v ní se podíváme v dnešním díle, kdy si povíme i o prvních australských kilometrech na silnici.
1.6.2020, článek, Milan Šurkala
Západní Austrálie: s leteckou zastávkou v Dubaji Západní Austrálie: s leteckou zastávkou v Dubaji
Vydali jsme se na další velkou cestu, se kterou se s vámi podělíme a přidáváme ji jako tip i pro vaši dovolenou. Tentokrát to bude opomíjený západ Austrálie. Cesta tam je ale dlouhá, a tak si uděláme několikahodinovou leteckou přestávku v Dubaji.
7.8.2019, článek, Milan Šurkala
Unlock! Zahrajte si karetní únikovku i doma na stole Unlock! Zahrajte si karetní únikovku i doma na stole
Máte rádi únikovky a všechny ve vašem okolí jste už rozlouskli? Pak pro vás Space Cowboys mají únikovky v podobě deskové karetní hry Unlock! Dnešní recenze se podívá na to, zda se i na běžném stole dají hrát hry tohoto typu.
27.6.2019, recenze, Milan Šurkala1 komentář