Články  |  Doporučení  |  Diskuze
Cestování  |  Pohyb a zdraví
Psychologie
Relax a odpočinek
Saunování  |  Lázně
Styl a vzhled
Gurmán  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně  |  TV Freak

První týden v červnu: přívětivý televizní program

5.6.2006, Jan Motal, článek
Že na obrazovce není nic, na co by se dalo dívat? Program na tento týden dokazuje, že i v období mimo svátky jde najít rozmanité a kvalitní kousky: od Spielbergových Čelistí přes Felliniho Město žen až po dokumentární snímek Břetislava Rychlíka Kamenolom boží. Stačí si jen umět vybrat!

Čelisti: „Pojďte do vody!“


Steven Spielberg je bezesporu mistr hollywoodského filmu, specialista na poměrně jednoduché zápletky, na jejichž základě dokáže vystavět efektní a působivé filmové vyprávění. V polovině sedmdesátých let uchvátil tehdy ještě ne příliš známého šestadvacetiletého režiséra žraločí román Petera Benchleyho natolik, že se okamžitě rozhodl podle něj natočit film. I přes značné nepřízně při realizaci tak vznikly Čelisti, které mladého Spielberga nejen proslavily, ale přinesly i značný finanční úspěch. Hollywood má ve zvyku z úspěšných titulů vydolovat co se dá, a tak se thriller dočkal dalších pokračování, kterých se ale Spielberg odmítl účastnit a jejichž kvalita je bezesporu nesrovnatelně nižší.

O tom, že úspěšný snímek nestárne, se lze přesvědčit velmi jednoduše - hned první den nového týdne, v pondělí 5.6., můžou od 20.55 na Nově nejen fanoušci tohoto dnes již kultovního díla americké kinematografie sledovat zápas Roye Scheidra se smrtícím tvorem; příběh, u kterého budete sotva schopni uvěřit, že monstra, s nimiž se hrdinové měří, jsou pouze filmové makety. V dalších rolích se blýskli např. Robert Shaw, Richard Dreyfuss či Lorraine Gary, za připomenutí jistě stojí i silná hudba Johna Williamse, která jako by se vyloupla ze starých hitchcockovských thrillerů.


Město žen: Tlachání stříknutého muže


Ve stejný den, v pondělí, nabízí ČT na svém druhém programu ve 21.35 divákům snímek z docela jiného soudku: Město žen Federica Felliniho je po Sladkém životě8 ½ dalším režisérovým filmem, ve kterém se objevuje nejen jeho oblíbené téma, tedy ženy, ale samozřejmě i Marcello Mastroianni, kterému role ve Felliniho filmech padnou vždy jako ulité.



Sám režisér Město žen označuje za „tlachání stříknutého muže po večeři“: hlavní hrdina Snaporaz prožívá bizarní horečnatý sen, když se při pronásledování jedné ze svých krásných obětí octne nejprve na kongrese feministek, aby pak při svém útěku před žádostivými emancipovanými ženami vpadnul přímo do vily doktora Katzoneho, který právě oslavuje svou desetitisící milenku; ani zde však nenajde klid a odpočinek. Na první pohled poněkud odlehčenější tematika záletníků a sukničkářů je však vyprávěna skrze proud pitoreskních asociací a obrazů, svéráznou felliniovskou metodou. Ta asi nejvíce zazářila ve snímku 8 ½, jehož děj se v podstatě rozpadá na jakousi zdánlivě velmi těžko pochopitelnou mozaiku snových obrazů. Město žen je však umírněnější variací na Felliniho oblíbená témata ze začátku osmdesátých let a je stravitelné nejen pro skalní fanoušky a návštěvníky artových kin.


Dvojnásobná dávka fantazie


Programová nabídka týdne přinese i dvě české parafráze slavných literárních předloh. V úterý 6.6. ve velmi nepříznivém dopoledním čase – v 9.25 hodin – uvede Nova příběh o „podivuhodných dobrodružstvích nepříliš pravodmluvného šlechtice“, snímek Karla Zemana Baron Prášil s Milošem Kopeckým, Janou Brejchovou, Karlem Högerem či Janem Werichem. Zeman zde svým neopakovatelným stylem, inspirovaným fantaskními němými filmy G. Meliése, adaptuje oblíbenou látku 18. století a podle knihy R. E. Rapseho volně vytváří vlastní svět na pomezí reality a fantazie, vždy ovšem prošpikovaný ostrými kousky ironie a přesahy do skutečnosti života každého z nás. Zemanovy filmy jsou i ve světové kinematografii výjimečné nejen svojí výtvarnou hodnotou, ale i svérázným způsobem vzájemného propojování pohádkových příběhů se zkušeností reality.



Druhou parafrází pak je v sobotu 10.6. v 1.10 hodin v noci na ČT2 Krysař, ojedinělý filmový experiment F. A. Brabce, který vznikl během čtyřiadvaceti hodin v silvestrovské Praze a dostal se tak do Guinnessovy knihy rekordů jako „nejrychleji natočený film na světě“. Brabec si pro hlavní roli vybral známého kaskadéra a herce Petra Jákla a od desáté hodiny dopolední posledního dne roku 2002 do desáté hodiny prvního dne roku nového bez chvíle odpočinku nonstop natočil vlastní variaci na příběh o osamělém krysaři, který putuje po staletí od města k městu s magickou píšťalou a vládne podivuhodnou schopností přinášet lidem očistu.




Pavouk číhá na mouchu


Na příští týden si pro nás Česká televize připravila i dvě drobné lahůdky, které potěší především ty vybíravější diváky: dokument Břetislava Rychlíka Kamenolom boží a debut Josefa Farese, Honem! Honem! Oba filmy jsou odlišného původu i žánru, ale přesto jsou si blízké základním kamenem svých příběhů, kontrastem různých životních přístupů a principů, které však nakonec odhalují, kolik toho mají společného.



První ze snímků, Kamenolom boží, je sondou Břetislava Rychlíka do života lidí ve znetvořeném Krušnohoří. Autor se snaží přiblížit životnímu pocitu místních obyvatel – důlního inženýra, sedláka, vinaře, básníka, stavebního technika, kuchaře i metalisty a dalších. Film byl natočený jako zrcadlo Rychlíkova staršího dokumentu o moravském Horňácku - Jeden rok - a spolu s ním vytváří jedinečnou báseň o lidském životě, nahlíženém v na první pohled kontrastech tradičních hodnot horalů s beznadějností života v měsíční krajině severních Čech. Kamenolom boží uvede ve středu 7. června ČT2 ve 21.30 v rámci svého dokumentárního klubu.

Honem!Honem!, hraný debut švédského režiséra libanonského původu, Josefa Farese, je především snímkem kontrastů, ale i krutého životního cynismu. Mladá komedie ukazuje Švédsko v netradičním hávu, optikou značného nadhledu a sžírající sebeironie. Ústřední dvojice Švéda Manse a Libanonce Rora se ocitá v nezkrotném víru erotických problémů, mezilidských vztahů a rodinných konfliktů, které režisér podává neotřelým a svěžím způsobem, inspirovaným díly bratří Coenových nebo Quentina Tarantina. Snímek, který si vysloužil několikerá ocenění i přízeň diváků především mladší věkové kategorie, zařadila Česká televize do svého Nočního filmového klubu na ČT2, v neděli 11.6. ve 23:00.


Hudební zákusek


Na popůlnoční nedělní hodinu si Česká televize schovala ještě jednu lahůdku, tentokrát hudební a více než ostrou: koncert americké hardcorové kapely Slipknot z francouzského Belfortu, startuje 11.6. v 0.30 na ČT2. Pro ty, kteří ještě nehodlají v tuto pozdní hodinu jít spát, je připravena smršť tvrdého mixu neometalu, death metalu a hip-hopu ve velmi temném balení v podání devíti nezkrotitelných chlapců ze státu Iowa. Poslední minuty víkendového vysílání tak udělají za celým televizním týdnem více než výraznou tečku.

Zdroj fotografií: Česká televize