Články  |  Doporučení  |  Diskuze
Cestování  |  Pohyb a zdraví
Psychologie
Relax a odpočinek
Saunování  |  Lázně
Styl a vzhled
Gurmán  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně  |  TV Freak

Protistresová hračička - inteligentní plastelína

22.6.2006, Luděk Hruš, článek
Inteligentní plastelína je zábavná hmota, kterou je radost žmoulat v ruce, měnit její tvar, natahovat ji, roztahovat do placky, koulet, válet, ale také třeba trhat. Věřte, že funguje i jako dokonalý zabiják nervového vypětí.
Já osobně příliš nevěřím na antistresové čaje, povzbuzující energetické nápoje nebo na uklidňující žvýkání. Nedávno, když jsem se připravoval na důležitou zkoušku, mi kamarád půjčil "inteligentní plastelínu"...


Nový rozměr plastelíny


Do zkouškovým stresem roztřesených rukou beru modrou osmdesáti gramovou hrudku, jež se jeví jako slizká hmota konzistencí připomínající modelínu ze školky. Prvotní obava z potřísnění rukou a oděvu mastným slizem se nepotvrdila, je to jako s plazy – klamavý zrak nám říká, že to jsou slizouni, ale hmat nás přesvědčuje o opaku. A navíc – v případě plastelíny - na rukou neulpívá mastný pocit. Plastelína neustále svádí k mačkání, modelování, válení, natahování a podněcuje kreativitu jedince. Takové vlastnosti má každá podobná hmota, avšak inteligentní plastelínu vyrobenou na silikonovém základě odlišuje několik překvapujících fyzikálních vlastností, které bych bez přečtení instrukcí sám neobjevil.


Cokoliv chcete


Plastelína je díky svojí konzistenci velmi podmanivá - nedovoluje člověku nechat ji v klidu. Když ji zrovna nemačkám v ruce, tak válím menší kuličky, které fungují jako známé „hopíky“ a perfektně skáčou. Další zajímavá vlastnost této bezvadné hmoty je možnost roztrhnout ji na několik částí. Ale pozor, trh je třeba udělat velmi rychle, takže ať někomu nevyrazíte zuby. Jakmile přiložíte kousky plastelíny k sobě, opět se dokonale scelí. Na druhou stranu, kdo by čekal, že s inteligentní plastelínou bude moci modelovat chobotnice z druhého patra, bude zklamán, protože v pokojové teplotě nemá plastelína ideální tvarovou paměť, tudíž se vlivem gravitační síly rozpustí do původního „patvaru“. Pokud se plastelína ušpiní nebo na ní ulpí mechanické nečistoty, je prý nejjednodušší ji zmrazit, pak nastrouhat a nečistoty vybrat.
Fantazii se meze nekladou


Mimo jiné se dá plastelína rozbít například kladivem na malé kousky nebo trhat jako papír. Empirickou zkušenost však nemám, tak odkazuji na web s podrobnějšími informacemi, kde naleznete i cenové parametry tohoto ubíječe nudy a stresu.
Stress killer


Základní provedení plastelíny, kterým jsem se uklidňoval před zkouškou, bohatě kompenzuje různé podpůrné prostředky jako je káva, cigarety nebo žvýkačky. Pokud vám však nestačí pouhá silikonová hmota a máte rádi efekty, existují různé barevné příměsi, které lze dokonce objednat dle vašeho přání. Nejvíce mě asi zaujal teplocitlivý model, který mění barvu podle teploty přiloženého předmětu a magnetická plastelína, jež je přitahována magnetem a tak otvírá prostor dalším kreativním hrátkám.Hrátkami s inteligentní plastelínou si procvičíte svaly od předloktí až po konečky prstů, což jistě ocení zejména ztuhlé ruce vykonávající stále tytéž pohyby po klávesnici.


Pouze pro (ne)dospělé


Co by vás mohlo zajímat, je absolutní zdravotní nezávadnost výrobku posvěcená Evropskou unií. Přesto je třeba dávat pozor na malé děti aby Inteligentní plastelínu nepolykaly, hrozí nebezpečí zadušení. Ale ruku na srdce, až si plastelínu vyzkoušíte, dětem ji stejně nepůjčíte a stane se hitem ve vašem zaměstnání a mezi přáteli.


O Inteligentní plastelínu můžete soutěžit zde.


Foto: http://www.plastelina.cz/
Titulní foto: Piotr Przeszlo