www.relaxuj.cz
>
>

ProtestFest 2oo6 - Štatl – město uprostřed vesmíru

, , článek
V Brně probíhá ve dnech 22.-27.5. ProtestFest 2oo6. Festival představuje propojení aktivit alternativní kultury a protestního hnutí.
K oblíbeným
reklama
(Tisková zpráva) V týdnu festivalu mohou návštěvníci shlédnout zajímavé filmy s lidskoprávní, sociální nebo ekologickou tématikou, zúčastnit se hudebních vystoupení či přednášek. Součástí programu je i den věnovaný bezdomovcům. Akce bude zakončena v sobotu velkou slavností v centru města spojenou s karnevalovým pochodem za doprovodu soundsystémů a následným koncertem.Již potřetí proběhne v ulicích města Brna festival alternativní kultury a aktivismu ProtestFest, letos s podtitulem Alternativní festival aneb Štatl – město uprostřed vesmíru. ProtestFest 2oo6 představuje přemostění mezi aktivitami alternativní kultury a tzv. protestního hnutí. Cílem ProtestFestu je vytvořit prostor pro otevřenou diskusi, sociální kritiku a hledání alternativ pro vytváření lepšího životního světa. Snaží se vrátit život na veřejná prostranství ve městě. První rok festivalu byl zaměřen na problematiku veřejných prostranství, druhý se soustředil na téma války a militarismu.


Cíl: upozornit na rozdíly mezi sliby a činy veřejných činitelů


V tomto roce se festival aktuálně zabývá upozorňováním na rozdíly mezi sliby a činy politiků a veřejných činitelů, upozorňuje na jejich přehmaty, skandály a kauzy. Festival se přitom striktně vymezuje jako akce stojící mimo politické strany, zájmy a ambice. Nepodporuje žádnou politickou stranu a není ani žádnou politickou stranou podporován. K letošnímu tématu ProtestFestu podotýká jeho tiskový mluvčí Jiří Malenovský: „Festival upozorňuje na to, že za fasádou běloskvoucích úsměvů našich politiků se často skrývá korupce, tunelování, zneužívání pravomocí, xenofobní zákony či legalizace policejní brutality. Chceme též podotknout, že neustálá propagace naší evropské identity paradoxně ignoruje dlouhodobě neřešené sociální problémy, zneužívání životního prostředí, porušování lidských práv a uzavírání hranic před uprchlíky.“


Jídlo místo zbraní - pozornost věnovaná bezdomovcům


ProtestFest 2oo6 proběhne jako týden různorodých aktivit: od projekcí a besed přes koncerty až po velkou sobotní slavnost (27.5.) v centru Brna spojenou s karnevalovým pochodem za doprovodu soundsystémů a velkým večerním koncertem v Pisárkách. Zvláštní pozornost věnují organizátoři ProtestFestu bezdomovcům, pro které ve spolupráci se skupinkou Jídlo místo zbraní připravili speciální program. (bližší podrobnosti k programu viz příloha)


Radnice konání ProtestFestu nepřeje


I když v minulých letech účastníci ProtestFestu nezpůsobili městu žádné problémy (nedopouštěli se vandalismu, nikoho nenapadali ani neničili ničí majetek), rozhodli se zřejmě zástupci městské části Brno-střed konání festivalu zamezit. Starostka této městské části si na celé tři měsíce zabrala téměř všechna veřejná prostranství ve městě.Veškeré snahy organizátorů domluvit se na místě konání festivalu končily neúspěchem. Tato situace byla vyřešena až na základě rozhodnutí soudu a ProtestFest 2oo6 se tak bude moci v plánovaném termínu v centru Brna na Jezuitské ulici uskutečnit. Jeden z organizátorů akce, Dušan Rosenbaum, k tomu dodává: „Tento postup považujeme ze strany města za nepatřičný. Bohužel i přesto, že jsme soud vyhráli, výrazně nám to zkomplikovalo propagaci celé akce. Nemůžete lidi zvát na festival, o kterém nevíte, jestli a kde se bude konat.“ Jiří Malenovský dále dodává: „Město je samo proti sobě, jelikož naší prioritou je vytvářet a vzdělávat funkční a otevřenou občanskou společnost. Nesdílet tento zájem by bylo přinejmenším alarmující.“


PROGRAM


Pondělí 22. 5. 2006
 • 18:30 : FilmFest - The Yes Men[Skleněná louka] - vstup zdarma ... více
 • 20:30 : FilmFest - Mc Libel[Skleněná louka] - vstup zdarma ... více

Úterý 23. 5. 2006
 • 20:00 : MusicFest - ENDSTAND (FIN), SUPERAPES (SK), ANYWAY[Faval] - vstupné : 120 Kč ... více

Středa 24. 5. 2006
 • 18:30 : FilmFest - 4. světová válka[Skleněná louka] - vstup zdarma ... více
 • 20:00 : !!! POZOR - SONIC BOOM SIX (GB) - ZRUŠENO !!! Free reggae party s Jahly sound, Wodnya (Kalinga Kru), MC Salix...[Faval] - vstup: ZDARMA ... více

Čtvrtek 25. 5. 2006
 • 17:00 : Párty Food Not Bombs[Bratislavská 31] - ZDARMA ... více

Pátek 26. 5. 2006
 • 17:00 : Multimediální prezentace o (anti)G8[FSS MUNI] - ZDARMA ... více
 • 21:00 : PROTEST CIRCUS
  (drum'n'bass + reggae&dancehall stage)
  [Faval] - vstupné : 50 Kč ... více

Sobota 27. 5. 2006
 • 12:30 : streetFest[Jezuitská] - ZDARMA - streetFest, průvod, afterparty - žívá hudba, soundsystemy, infostánky, graffity, juggling, atd... ... více
Nejnovější články
Unlock! Zahrajte si karetní únikovku i doma na stole Unlock! Zahrajte si karetní únikovku i doma na stole
Máte rádi únikovky a všechny ve vašem okolí jste už rozlouskli? Pak pro vás Space Cowboys mají únikovky v podobě deskové karetní hry Unlock! Dnešní recenze se podívá na to, zda se i na běžném stole dají hrát hry tohoto typu.
27.6.2019, recenze, Milan Šurkala
Vztahová koučka: Koňský koule si platíš sama! Vztahová koučka: Koňský koule si platíš sama!
Voňavý parfém – 1200 Kč, řasenka vytvářející neodolatelné řasy – 250 Kč, neslíbatelná rtěnka – 190 Kč, halenka vybraná s maximální péčí 600 Kč, jízdenka na mhd 32 Kč. Zkušenosti z nepovedeného rande? - K nezaplacení. Na všechno ostatní je tady MasterCard.
23.5.2019, článek, Pavlína Uhrinová
Cestování po Šanghaji: Yu Garden, Jing'an a maglev Cestování po Šanghaji: Yu Garden, Jing'an a maglev
Je tu poslední den v Šanghaji. V ten jsme navštívili starobylou Yuyuan Garden s velkým tržištěm, Jing'an Temple a znovu jsme se byli posilnit českým jídlem. A co by to byla za návštěva Šanghaje, kdybychom na letiště nejeli maglevem? 430 km/h! 
15.5.2019, článek, Milan Šurkala
10 důvodů, proč si pořídit nafukovací vířivku 10 důvodů, proč si pořídit nafukovací vířivku
Milujete relaxaci v prohřáté vodní lázni mezi bublinkami? Líbila by se vám možnost užívat si tuto slast pravidelně v pohodlí domova? Nafukovací vířivka je pro vás to pravé. Tady je 10 důvodů proč.
10.5.2019, inzerce, PR článek
Finsko nabízí cestu ke štěstí: soutěž o 3denní dovolenou Finsko nabízí cestu ke štěstí: soutěž o 3denní dovolenou
Finsko bylo opět vyhlášeno nejšťastnějším národem na světě i díky své nádherné přírodě. Země se chce o svou cestu ke štěstí podělit, a tak spustila soutěž o 8 třídenních dovolených s finskými průvodci.
1.4.2019, článek, Milan Šurkala