Články  |  Doporučení  |  Diskuze
Cestování  |  Pohyb a zdraví
Psychologie
Relax a odpočinek
Saunování  |  Lázně
Styl a vzhled
Gurmán  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně  |  TV Freak

Proč je zadek sexy?

1.4.2014, Jana Běhalová, článek
Pěkně tvarované ženské hýždě přitahují oči mužů jako magnet. Proč je zadek odnepaměti symbolem krásy a atraktivity? A jaké pozadí se mužům opravdu líbí? Prozkoumejte jednu z nejtajemnějších částí lidského těla. Možná zjistíte, co o své zadnici ještě nevíte.

Zadek je nejmladší část lidského těla


Věděli jste, že z evolučního hlediska má člověk ze všech savců nejvyvinutější hýžďové svaly? Může za to vzpřímený postoj a chůze po dvou, která tak formovala lidskou zadnici. Hýždě proto nejsou jen estetickým objektem, ale mají důležitou funkci pro náš pohyb a statiku. Pomáhají udržet správné těžiště našeho těla a navíc nám umožňují sedět, aniž bychom se přitom museli opírat, což lidem ponechává volné ruce pro další činnosti.


Znázornění velkého hýžďového svalu, zdroj obrázku: Wikimedia Commons

Hýžďové svaly jsou také největší skupinou svalů v lidském těle. Celkem jsou tři: velký, střední a pod nimi uložený malý hýžďový sval. Z hlediska objemu je velký hýžďový sval vůbec největší z více než 600 lidských svalů.


Za všechno může estrogen


Proč mají ženy obecně kulatější a smyslnější zadek než muži? Může za to příroda a hormon estrogen, který způsobuje, že se ženám ukládá více tuku v oblasti hýždí, boků a stehen. Tato genetická dispozice souvisí s mateřskou rolí. Plné hýždě signalizují, že je žena mladá a plodná. Velké hýždě navíc značí, že má žena dostatek tukových zásob pro dobu těhotenství a kojení. Také tvar dědíme po předcích, je dán rozložením tukových buněk i strukturou svalových vláken. Takže platí, že co žena, to originální zadek.


Zadek jako symbol plodnosti


Jako symbol krásy a plodnosti obdivovali ženské hýždě už pravěcí muži. K nejznámějším vyobrazením pravěkého ideálu ženské krásy patří soška Věstonické venuše z mladší doby kamenné, která měla nejen mohutné poprsí, ale překypovala také bujnými tvary v oblasti boků a stehen. Erotická krása ženských hýždí byla důležitá i pro starověké Řeky. Ženy s dokonale tvarovanou zadnicí byly považovány za posly bohů a bohyně krásy a lásky Afrodita byla dokonce označována jako „bohyně s překrásnými hýžděmi“.Věstonická venuše, zdroj obrázku: Wikimedia Commons, autor: Petr Novák, Wikipedia


Džínová revoluce


Ještě v devatenáctém století nosily evropské ženy pod sukní kovové výstuže, aby tak zvýraznily mohutnost svého pozadí. Tento módní trend se ale výrazně proměnil ve druhé polovině dvacátého století s nástupem kultu štíhlých modelek twiggy, kdy se množství tuku stalo nežádoucí. Revoluci ve vnímání ženské zadnice přinesli také výrobci džín, kteří zvýraznili štíhlý ženský pas. S masovým nástupem džín tak svět zaplavily reklamy, v nichž hlavní roli hrály kalhoty obepínající modelky s útlými boky a hýžděmi.


Na velikosti záleží


Ideál ženského pozadí se přitom proměňoval nejen v čase, ale odvíjí se také od odlišných kulturních zvyklostí. Zatímco v asijských zemích je znakem krásy malá a pěkně tvarovaná zadnice, v afrických zemích je to bujné a vystupující pozadí. Velké pozadí je čím dál tím populárnější také mezi americkými ženami, které pro zpevnění a zvětšení svých půlek neváhají podstoupit ani náročné plastické operace a zavádět si silikonové implantáty.


Nej zadky světa


Světový rekord ve velikost hýždí patří třiatřicetileté Američance Sarah Massey, jejíž zadek měří úctyhodných 2,13 metrů. Nejdražší zadek na světě má údajně zpěvačka a herečka Jennifer Lopez, která si své půlky nechala pojistit na půl miliardy korun.

V současnosti nejslavnější zadek má ale Američanka Jen Selter, která svým pozadím dobyla svět sociálních sítí. Když v roce 2012 začala na svůj účet na Instagramu nahrávat fotografie svého pozadí v upnutých legínách, a dokumentovat tak své pokroky při cvičení, netušila, jaký způsobí rozruch. Během necelého roku si fotky její zadnice získaly téměř tři milióny příznivců a její profil na Facebooku má dnes skoro 700 tisíc fanoušků.

 
 

Bez cvičení to nejde


Převládající sedavý způsob života způsobuje, že mají naše hýžďové svaly tendenci rychle ochabovat. Dobrá zpráva ale je, že na rozdíl od břišních svalů, jejichž posilování nás stojí hodně dřiny a úsilí, můžeme hýždě díky jejich velikosti posilovat a tvarovat snáze a rychleji. Navíc se výsledky posilování dostavují u žen dříve než u mužů, protože se ženské hýždě při pohybu více prokrvují. Pravidelným protahováním a posilováním hýždí pomůžete i svému pohybovému aparátu. Zlepšíte si celkové držení těla, posílíte pánevní dno a vyvarujete se bolestem bederní páteře.

 

Chůze na všechny způsoby


Nejjednodušším způsobem jak posilovat hýžďové svaly je chůze. Velký hýžďový sval zapojíte nejlépe při rychlé chůzi nebo chůzi do schodů. Namísto po jednom berte schody po dvou nebo rovnou po třech, posílíte tak nejen zadek, ale také stehna. Zaručeným receptem na sexy zadek je běhání, jízda na kolečkových bruslích, jízda na kole nebo tanec, při kterém zapojíte dolní polovinu těla. Vyzkoušet můžete i skoky přes švihadlo nebo si užít zábavu s dětmi při skocích na trampolíně.


Stahujte své půlky pravidelně


Posilovat hýždě ale jde i jednoduchým stahováním půlek, a to kdykoli a kdekoli. Princip určitě všichni znají, stáhnete hýždě alespoň na 5 sekund a pak je znovu povolíte, cvičení opakujete pravidelně několik minut. Stahovat půlky můžete v sedě v práci, v tramvaji, při čekání na autobus nebo při sledování filmu v kině.


Budoucnost napsaná v zadnici


A na závěr jedna perlička. Věděli jste, že někdo dokonce čte z hýždí budoucnost? Tohle opravdu není vtip. Průkopníkem věštění z lidské zadnice je matka slavného Ramba, Jackie Stallone. Takzvaná rumpologie prý byla praktikována už ve starověku, ačkoli pro to chybí pádné důkazy. Jackie tvrdí, že umí vyčíst minulost a budoucnost člověka ze záhybů jeho levé a pravé hýždě a podle tvaru rýhy mezi půlkami. Pro čtení budoucnosti jí dokonce stačí i pouhá digitální fotografie vaší zadnice.

Zdroj titulního obrázku: Pixmac