Články  |  Doporučení  |  Diskuze
Cestování  |  Pohyb a zdraví
Psychologie
Relax a odpočinek
Saunování  |  Lázně
Styl a vzhled
Gurmán  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně  |  TV Freak

Proč a jak třídit odpady?

21.4.2006, Relaxuj -REL-, článek
Tři igelitové tašky nebo krabice určené na plast, papír a sklo - to může pro zlepšení životního prostředí udělat bez velké námahy každý z nás.

Zásady ekologicky šetrného nakládání s odpady1. Omezování vzniku (minimalizace) odpadů - už při nákupu rozhodujeme, kolik odpadů vyprodukujeme. Zda si vybereme zeleninu volnou nebo balenou ve folii, zda kupujeme vždy novou lahev saponátu nebo náhradní náplně v ekologicky šetrnějším, sáčkovém balení, zda si vybíráme malá nebo "rodinná" balení apod.

2. Třídění a recyklace odpadů - pokud se odpad smíchá, není možné ho již dále roztřídit a zpracovat, proto je nutné třídit odpady již v domácnostech.

3. Odstraňování odpadů - odpady, které nemůžeme již dále využít, je třeba odstranit na správné místo (kontejner na tříděný odpad, sběrný dvůr apod.)

Na stránkách Jak třídit poznáte, že třídění odpadu opravdu není nic složitého. Jestli někdy váháte, zda kelímek od jogurtu patří do kontejneru na plasty a kam s rozbitým zrcadlem, dozvíte se to zde za pomoci názorných obrázků.

Kolem třídění odpadu existuje i řada nepravdivých mýtů. Například, že před vhozením do kontejneru je třeba odstranit z PET lahve víčko a etiketu. Nebo že před vhozením do kontejneru musím z dopisních obálek vytrhnout fóliové okénko. Ani jedno ani druhé není pravda. A jak je to s dalšími mýty se dozvíte právě zde.


Kontejnerů na tříděný odpad přibývá


Je pravda, že jsou lokality, kde člověk na ty správně barevné a ke třídění přichystané kontejnery jen tak nenarazí. Zkuste se rozhlížet, možná ve vašem okolí právě přibývají. Můžete je objevit třeba cestou do práce. Případně se zeptejte na vašem obecním úřadu.