www.relaxuj.cz
>
>

Proč a jak třídit odpady?

, , článek
Tři igelitové tašky nebo krabice určené na plast, papír a sklo - to může pro zlepšení životního prostředí udělat bez velké námahy každý z nás.
K oblíbeným
reklama

Zásady ekologicky šetrného nakládání s odpady1. Omezování vzniku (minimalizace) odpadů - už při nákupu rozhodujeme, kolik odpadů vyprodukujeme. Zda si vybereme zeleninu volnou nebo balenou ve folii, zda kupujeme vždy novou lahev saponátu nebo náhradní náplně v ekologicky šetrnějším, sáčkovém balení, zda si vybíráme malá nebo "rodinná" balení apod.

2. Třídění a recyklace odpadů - pokud se odpad smíchá, není možné ho již dále roztřídit a zpracovat, proto je nutné třídit odpady již v domácnostech.

3. Odstraňování odpadů - odpady, které nemůžeme již dále využít, je třeba odstranit na správné místo (kontejner na tříděný odpad, sběrný dvůr apod.)

Na stránkách Jak třídit poznáte, že třídění odpadu opravdu není nic složitého. Jestli někdy váháte, zda kelímek od jogurtu patří do kontejneru na plasty a kam s rozbitým zrcadlem, dozvíte se to zde za pomoci názorných obrázků.

Kolem třídění odpadu existuje i řada nepravdivých mýtů. Například, že před vhozením do kontejneru je třeba odstranit z PET lahve víčko a etiketu. Nebo že před vhozením do kontejneru musím z dopisních obálek vytrhnout fóliové okénko. Ani jedno ani druhé není pravda. A jak je to s dalšími mýty se dozvíte právě zde.


Kontejnerů na tříděný odpad přibývá


Je pravda, že jsou lokality, kde člověk na ty správně barevné a ke třídění přichystané kontejnery jen tak nenarazí. Zkuste se rozhlížet, možná ve vašem okolí právě přibývají. Můžete je objevit třeba cestou do práce. Případně se zeptejte na vašem obecním úřadu.
reklama
Nejnovější články
Vztahová koučka: jaké je seznamování v době koronaviru? Vztahová koučka: jaké je seznamování v době koronaviru?
Podle psychologů může být samota nebezpečná, ale to nám asi dochází všem. Člověk je vztahová bytost. Pandemie může naše vztahy ale paradoxně dokonce posílit a pomoci nám najít životního partnera.
13.4.2021, článek, Pavlína Uhrinová6 komentářů
Všeho s mírou: fitness trackery mohou negativně ovlivnit psychiku Všeho s mírou: fitness trackery mohou negativně ovlivnit psychiku
I mnoho dobrého škodí. To je všeobecně dobře známá věc a znovu ji potvrdila i studie od Digital Health Generation. Ta zjistila, že zejména mladiství jsou náchylní na obsedantní chování v důsledku používání fitness trackerů.
29.9.2020, článek, Milan Šurkala3 komentáře
Aerobním cvičením proti Alzheimerovi, potvrzují vědci Aerobním cvičením proti Alzheimerovi, potvrzují vědci
S vyšším věkem přichází i různé neduhy a člověk by se měl snažit proti nim bojovat. Jedním z problémů je zhoršující se výkon paměti a v horším případě i Alzheimerova nemoc. Dá se proti ní ale bojovat aerobním cvičením.
8.6.2020, článek, Milan Šurkala
Západní Austrálie: hraniční kontrola a první kilometry na opačné straně Západní Austrálie: hraniční kontrola a první kilometry na opačné straně
Po přesednutí v Dubaji konečně míříme na australský kontinent. Abychom to neměli tak jednoduché, čeká nás hraniční kontrola. Na zádrhely v ní se podíváme v dnešním díle, kdy si povíme i o prvních australských kilometrech na silnici.
1.6.2020, článek, Milan Šurkala
Západní Austrálie: s leteckou zastávkou v Dubaji Západní Austrálie: s leteckou zastávkou v Dubaji
Vydali jsme se na další velkou cestu, se kterou se s vámi podělíme a přidáváme ji jako tip i pro vaši dovolenou. Tentokrát to bude opomíjený západ Austrálie. Cesta tam je ale dlouhá, a tak si uděláme několikahodinovou leteckou přestávku v Dubaji.
7.8.2019, článek, Milan Šurkala